Како да го конфигурирате проксито SOCKS во KDE

Во верзии пониски од 4.7 од кделибс стави глобален прокси SOCKS en KDE тоа беше очигледно невозможно (мислам очигледно, затоа што никогаш не го направив тестот). Сега со верзија kdelibs 4.7 (или повисоко кога ќе излезат) веќе може да имате ваков тип на прокси

За ова, ние мора да ја уредиме датотеката: ~ / .kde4 / сподели / конфигурирај / киославерц (ако е празно, обидете се:

1. За ова притискаме [Alt] + [F2] и ние пишуваме «kate ~ / .kde4 / share / config / kioslaverc » (без наводници) и притиснете [Внесете].

2. Таму мора да ставиме: socksProxy = чорапи: // "HOST": "PORT"

 • Ние се сменивме „ДОМАИН“ од нашиот прокси-сервер и «ПОРТ» преку нашето пристаниште. Во мојот случај тоа би било - » чорапиПрокси = чорапи: //10.10.0.15: 8010

3. Откако ова ќе биде готово, препорачливо е да одите во системските поставки, поточно во делот посветен на мрежата и таму можете да конфигурирате прокси за HTTP, HTTPS и FTP ... но !!! тие не треба да кликаат на копчето за да ги конфигурираат овие промени на глобално ниво (т.е. систем ширум).

И voila, ова ќе биде доволно. 🙂


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Храброст dijo

  Разбирам дека во Куба ги ограничуваат страниците, се надевам дека полномошниците можат да ви помогнат

  1.    елав <° Linux dijo

   Во Куба, целиот свет прелистува преку прокси, но не е оној вид што го замислувате, туку оној што контролира каде и како прелистувате.