Променете ги иконите на нашите папки во Гном

Вчера ја посетив соседката која користи Виндоус XP на нејзиниот компјутер за да и помогне во проблемот што го имаше и забележав како секоја папка на дискот Д: имаше на себе симпатична икона за малку да ги персонализира.

Направете го ова со Nautilus (Менаџерот на датотеки на Gnome) тоа е навистина едноставно и не мора да користиме дополнителен софтвер или нешто слично. Сè што треба да сториме е:

1- Ја избираме папката што сакаме да ја прилагодиме »Десен клик и кликнете на иконата за папка.

2- Ја бараме иконата во нашата папка .икони, или едноставно избираме која било датотека во формат .png, .jpgили .svg (други може да се користат). Еве можете да најдете некои многу кул. И подготвени !!!

Вака изгледа мојот 😀

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Карлос dijo

  Ахахах, се сеќавам дека ова беше една од првите работи што ми се допадна во врска со Линукс, на прозорците беше навистина погрешно да се промени ова.

  Благодарам, како и секогаш блогот е многу добар, го следам секој ден.

  1.    елав <° Linux dijo

   Вие сте добредојдени, ова се работи што ги погодуваат новите корисници и токму за нив ја напишав оваа статија. 😀

  2.    Карлос-Хфце dijo

   Истото ми се случи и мене. Се сеќавам дека требаше да погледнам во папка со бесконечни икони и таму ќе траеше часови. Хехххеххе

 2.   Храброст dijo

  Да бев КЗКГ ^ Гаара, ќе ти го земев компјутерот за да ти дадам геј икони за $у Тин Бибер или за сестрите Jonонас хаха.

  Вистината е дека во Хасефрох не изгледаше толку комплицирано

  1.    елав <° Linux dijo

   И јас го убивам како куче .. Justастин Бибер? .. Не ме заебавај *****