Промена на локацијата на профилот и папките на Thunderbird

Долго време имав навика да ги ставам сите папки со моите информации на партиција (или физички хард диск) различна од онаа во инсталацијата на системот, всушност, иако знам дека може да ги чувате информациите од „/ дома“ по повторно инсталирање, опцијата не е доволно безбедна, па затоа ги чувам своите «Документи«,«Слики«, Пошта, итн. во партиција со име «Податоци« Покрај безбедносните причини, исто така е многу полесно да зачувувате или мигрирате податоци на друг компјутер, како и да пристапувате до информации со подигање од други системи.

За оние кои се заинтересирани како да го сторат тоа со менаџерот за пошта Thunderbird, еве го објаснувањето.

На крајот од инсталацијата на Thunderbird, НЕ ја започнуваме апликацијата, постапувајќи го следново:

Отвораме терминал и извршуваме:

thunderbird -ProfileManager

Со што прозорецот Thunderbird - Изберете кориснички профил, каде што ќе кликнеме на «Креирај профил»За да креирате нов профил.

Волшебникот за креирање на профилот потоа ќе започне (Создадете волшебник за профили), каде што ќе продолжиме да кликнуваме на «Следна".

Потоа ќе продолжиме да пишуваме во полето «Внесете ново име на профил»Името што ќе му го дадеме на профилот, во мојот случај,«Жозе« Иако има стандардна локација за профили (~ / .thunderbird /), бидејќи она што сакаме е да ја смениме оваа локација, тогаш ќе кликнеме на «Изберете папка»Да го смените.

Сега ќе ја избереме патеката на новиот профил и откако ќе заврши ова, ќе кликнеме на «Започнете со Тандерберд«, Со што веќе СЕГА го имаме профилот на Thunderbird сместен во избраната папка.

Откако ќе се заврши ова, го имаме почетниот екран на Thunderbird и ги следиме упатствата за да започнеме со креирање сметки за е-пошта. Откако ќе се создаде секоја сметка, ќе продолжиме да ја менуваме локацијата каде што се зачувани нејзините пораки. Сега, стандардно, Thunderbird ги зачувува пораките во папката «/ Пошта»Содржани во локацијата на папката на профилот Thunderbird.

Бидејќи намерата е да ги зачуваме пораките во друга папка, со името на сметката, ќе продолжиме да го правиме тоа како што следува:

Одиме (Уредување) -> (Поставки за сметка)

Таму ќе ни бидат прикажани сметките што ги создадовме, во мојот случај, јас создадов единствена наречена «Работи»

Одиме на „Конфигурација на сервер“ и на крајот каде што пишува „Локален директориум“ се појавува целата патека каде што се зачувани пораките од оваа сметка. За да ја смениме локацијата, кликнуваме на копчето десно, на кое пишува „Прелистај“. Понекогаш, во зависност од резолуцијата и големината на нашиот екран, копчето е скриено и треба да ја лизнеме лентата што би се појавила на екранот надесно. долниот раб на екранот.

Во овој случај, ја користев папката «/ Работа", како што е прикажано:

Завршуваме со кликнување на копчето за прифаќање и тоа е тоа.

Не знам дали ова ќе биде доволно интересно за некого, но барем за мене беше исклучително практично да ги користам истите информации од различни инсталации на Тандерберд и ми олесни да ги извршувам салвовите. Во секој случај, со внимание ќе ги примам вашите коментари.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

8 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мануел де ла Фуенте dijo

  Зарем не е многу полесно со симболични врски?

  Имам и профил на Тандерберд на друга партиција (/ медиуми / податоци) и сè што правам е ова:

  1. Поместете го профилот на таа партиција (направено е само прв пат, во следните повторни инсталации се испушта):

  mv ~/.thunderbird /media/data

  2. Направете симболична врска во оригиналната локација:

  ln -s /media/data/.thunderbird ~

  И подготвени. 😉

  1.    Чарли-Браун dijo

   Ако тоа е друг начин да се направи тоа, она што се случува е дека јас лично не сакам да користам симболични врски ...

   1.    Мануел де ла Фуенте dijo

    Што не е во ред со тоа? Сакам симболични врски, ги користам за сè. <3

    1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

     Едноставно, има корисници кои повеќе сакаат да ги користат опциите на апликацијата за одредена задача

    2.    Чарли-Браун dijo

     Каде реков „лошо“? ... прашање е само на вкус, и колку што знам „за вкус не се дискутира“, нели? 😉

 2.   елав dijo

  Написот е интересен, многу корисен кога сакаме да го користиме Thundebird како преносна апликација

 3.   Јохан dijo

  Пријател, јас ги извршувам упатствата што ми ги даваш, но кога ставам thunderbir -p за да работи, се отвора thunderbir за конфигурирање на сметката, не го отвора тој прозорец за дијалог што го правам погрешно. можете ли да ми помогнете. благодарам

 4.   Ангел dijo

  Добро утро
  Како прво, ви благодарам за придонесот.
  Кога станува збор за складирање на пораките во друга папка ... „Поставки на серверот“ и на крајот каде што пишува „Локален директориум“ се појавува патеката ... Сакам да ги зачувам на сервер на мојата мрежа.
  И серверот не ми се појавува.
  Пробав и со директни врски и не можев.
  Можеби може да ми покажете како е „напишана“ директната врска.
  честитки