Променете го изгледот на Grub со темата за кислород Grub2

Иако лично јас скоро никогаш не менувам нешто во копачка, Оваа тема многу ми се допадна, и ако сте корисник на KDEПа, ќе ви се допадне многу повеќе од мене.

За жал, не можев да добијам Слика од екранот Значи, можете да видите како се покажа, но јас ви ја оставам сликата што ни ја дава авторот. Беше исто, но има лого на Debian. Резултатот е прекрасен

Инсталација.

Во суштина, сè што треба да направат е да одат надолу оваа датотека. Откако ќе се спушти, го отпакуваме и отвораме терминал каде што ставаме:

$ sudo /home/usuario/carpeta_del_fichero/Oxygen/install.sh

Сценариото ќе се погрижи за останатото за нас.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

11 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Храброст dijo

  Хаха, добро што вчера не можев да те заебам овде, нели? хаха морав да бидам жртва на ефтина психологија хаха.

  Г-дин Елав ги става работите со стил на KDE, мислам дека треба да го сликате.

  Па, да видиме дали ќе се разбудам и ќе го инсталирам

  1.    елав <° Linux dijo

   Човече, доброто мора да се препознае. Јас ти кажувам повеќе, немам ништо против KDE, има само две работи што не ми се допаѓаат:
   - Неговата голема потрошувачка.
   - Не е сè толку едноставно како во Гном.
   Надвор од тоа, секогаш велев дека тоа е најдобрата и најцелосна работна површина на GNU / Linux.

 2.   mac_live dijo

  Пуфф, јас користам федора 16 мои добри, те гледам околу 1 месец, а денес ме интересира да го модифицирам грубот и гледам дека нема икона на федора да го модифицира, ќе има ли друг начин? или ќе ја оставите мојата опција без иконата?

  Гракс и блогот е многу добар, сето тоа многу добро.

  1.    елав <° Linux dijo

   Која икона ја добивате? Можеби може да се постигне модифицирање на нешто ...

 3.   KZKG ^ Gaara <° Linux dijo

  Haveе треба да видам како да го инсталирам Grub2 во Arch, наместо Grub1, кој мислам дека го инсталирав

  1.    елав <° Linux dijo

   Проклето, доцнам, дури и затоа што се тркалаш миџито ..

 4.   Анибал dijo

  Дали некој знае како да ја деинсталира оваа тема? Не ми се допаѓа како изгледа, покрај тоа што го забележувам МНОГУ бавно да се спуштам од една до друга опција

  1.    Пауза dijo

   Одам да го оставам истиот коментар.
   +1

  2.    Пауза dijo

   Пак добро. Па, „деинсталирај“ не точно, но утврдив дека во уредувањето на текстуалната датотека / etc / default / grub постоеше линија што вели „GRUB_THEME = / boot / grub / themes / Oxygen / theme.txt“. Јас го коментирав ставајќи #, како ова: "# GRUB_THEME = / boot / grub / themes / Oxygen / theme.txt"
   и тоа е тоа, таа тема е деактивирана.

   ПС: Треба да извршите ажурирање-груб или ажурирање-груб2 за промените да стапат на сила.

   1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

    Добредојдовте на нашата страница
    Благодарам за советот tip… елав е тој што го инсталирал ова, штом направам тестови, сигурно објави друга статија за тоа како да ја деинсталирам

    Ви благодарам многу за сè.
    Поздрав и се надеваме дека ќе продолжиме да читаме тука

   2.    Анибал dijo

    благодарам конечно, го направив тоа со grub прилагодувачот, исто така, опција што го вели истото, одштиклирајте ја и voila