Работа со нивоа на полу-графичко ниво

Пред некое време морав да направам некои измени во ниво на ниво од компјутер, бидејќи никогаш претходно не го направив ова, го прашав оној кој знае најмногу, Google.

Едно од решенијата што го најдов беше работење со командата ажурирање-р.ц., што ми овозможи да го направам она што ми требаше, да додадам сценарио што го имам /etc/init.d/ на некои заостанати нивоа поточно, сакав да најдам поедноставно решение што е полесно да се разбере.

Најдов програма што работи во терминалот да, но е скоро графичка, ни овозможува активирање и деактивирање демони (услуги) del ниво на ниво што сакаме, додаваме итн.:

sysv-rc-конф

За да го инсталирате, едноставно е, ајде да го ставиме следново во терминал (конзола, баш, школка):

 • sudo apt-get инсталирај sysv-rc-conf
 • // ова за дистрибуции врз основа на Debian, поради некоја причина во ArchLinux Не можам да го најдам, барем не во стабилни репоа ...

Потоа, го извршуваме со дозволи за администрација:

 • sudo sysv-rc-конф

И ќе се појави следново:

Да се ​​излезе од програмата е едноставно, со клучот [П], како да е тоа човек хехе

Огромното мнозинство не работи со нивоа на главно, најмногу затоа што не им било потребно, но еј, секогаш е добро барем да имате поим за овие типови апликации и опции.

Со почит


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хозе Паломо dijo

  Човече, ти си домаќин! .Хехе. Ви благодариме за информацијата.