Програмерите на Gentoo ја разгледуваат можноста за бинарно градење делови на јадрото

gentoo-linux

Сите оние кои беа охрабрени да го користат Gentoo, тие го знаат тоа ова Linux го дистрибуира тоа многу е прилагодлив благодарение на тоа не користи претходно составени бинари, Со што корисникот треба да направи компилација на системот самостојно што му дава голема предност во однос на другите дистрибуции бидејќи можете да создадете компилација фокусирана на компонентите на компјутерот, давајќи му поголема флуидност и перформанси.

Бидејќи со Portage, кој спроведува некои напредни карактеристики како што се управување со зависност, фино подесување на пакетите по желба на администраторот, лажни инсталации во стилот на OpenBSD, кутии со песок за компилација, безбедно деинсталирање, системски профили, виртуелни пакети, управување со конфигурациска датотека и повеќе слотови за различни верзии на истиот пакет.

Но, сега ова може да се промени од Програмерите на Gentoo дискутираат можноста за обезбедете генерички пакети со јадрото за Linux за кои не е потребна рачна конфигурација за време на компилацијата и се слични на пакетите со јадра, дадени во традиционалните бинарни дистрибуции.

Комо пример за проблемот што се јавува кога се користи рачно прилагодување на параметрите на јадрото се практикува во Гентоу, недостасува унифициран сет на стандардни опции кои обезбедуваат оперативност по ажурирањето (Кога се конфигурира рачно, ако јадрото не се подигне или се појави пад, не е јасно дали проблемот е предизвикан од неправилни поставки на параметарот или грешка во самиот јадро).

Традиционалниот начин на Gentoo за добивање јадро е да ги инсталирате изворите, а потоа сами да го конфигурирате и изградите. За оние кои не сакаа да поминат низ досадниот процес на рачно поставување, беше обезбедена алтернативна рута за користење на генкернел. Сепак, ниту една од тие варијанти не беше во можност да обезбеди еквивалент на јадрата обезбедени од бинарни дистрибуции.

Програмерите имаат намера да обезбедат подготвено јадро и очигледно функционална што може да се инсталира со минимален напор (како ebuild, изграден по аналогија со други пакети) и автоматски ќе се ажурира од менаџерот за пакети, како дел од редовните ажурирања на системот.

Во моментов, пакетот sys-kernel / vanilla-kernel веќе е предложен врз основа од главните извори на јадрото, дополнувајќи ја претходно достапната скрипта за градење со типичен сет на опции за генкернел.

Ако треба да ја оправдам промената од старата традиција на прилагодени јадра во универзален пакет за јадра, треба да започнам со дискутирање на причините зошто можеби сакате да конфигурирате прилагодено јадро.

Пакет ванила-кернел досега вклучува само собирање од изворен код (предложена во форма на ебидл), но исто така се дискутира и за можноста за генерирање склопови на бинарни јадра.

Главниот против аргумент е напор. Како што споменавме погоре, јас лично се уморив од рачно справување со моето јадро. Дали споменатите потенцијални придобивки го надминуваат загубата на човечкото време при поставување и одржување на прилагодено јадро?

Меѓу предностите на рачното подесување на јадрото, на можност за прилагодување на перформансите, отстранување на непотребните компоненти за време на компилацијата, скратете го времето на компилација и намалете ја големината на јадрото што резултира (на пример, градењето на јадро на предлагач трае 44 MB заедно со модулите, додека универзалното јадро трае 294 MB).

Меѓу недостатоците, се забележува дека лесно може да се направи грешка при поставување, можни проблеми со ажурирањето, нетолеранција, тешкотии при дијагностицирање на проблеми.

Набавката на компилации бинари се смета затоа што универзалното јадроПоради својата големина, тој компајлира многу подолго и испорачува готов јадро Може да го поедностави животот на корисниците на ниски енергетски системи.

Иако ова се наоѓа како „идеја“, Програмери на Gentoo не ја исклучуваат можноста и тие зборуваат за тоа, додека од страна на корисниците, мислењата се веќе поделени.

Si сакате да дознаете повеќе за тоа, можете да ја проверите оригиналната белешка во следнава врска.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)