Развивање апликации за Ubuntu [QML]

Се инсталира SDK на Ubuntu

SDK на Ubuntu е IDE што ни обезбедува алатки што ни се потребни за да развиеме апликација заснована на QTC креатор.

sudo apt-get install ubuntu-sdk

Ако еднаш е инсталирано, го отвораме и ова ќе се појави:

Sdk

документација

Можеме да најдеме многу информации во веб- од развивачи на Убунту, упатства, апликации ...

Во рамките на истиот SDK на Ubuntu можеме да најдеме делови од кои можеме да учиме, да видиме код ... Категориите се Помош, Вики, Основни апликации и API.

Во API можеме да ги најдеме сите Ubuntu api. Компоненти 0.1 кои се компонентите што ќе ги користиме за да ја создадеме апликацијата.

Во „Основни апликации“, таа ни ја покажува мрежата ubuntu-телефон-основни апликации на лансирната плоча каде што можеме да го најдеме кодот на неколку апликации. Во Помош можеме да видиме неколку прирачници што ќе ни помогнат да започнеме.

веб каде можеме да најдеме упатство за анализирање на json со qml и javascript.

Создавање апликација (клиент)

За да видиме пример, ќе создадеме клиент, за кој веќе разговарав малку тука.

Создаваме нов проект: Датотека -> Нова датотека или проект

sdk_креирај

И ние избираме едноставен интерфејс на допир. Во времето кога го создадовме нашиот проект, тој ќе се појави структуриран, со некои датотеки и некои папки, ако работиме сега ќе добиеме примерна апликација, која нема да ја користиме или ќе ја користиме делумно како основна точка за да создадеме наши .

  Фаќање од 2014-04-06 17:10:44

Ако сега додадеме списокView со модел кој ги зема податоците на Json од стриповите, како што е насловот, ќе имаме:

Фаќање од 2014-04-06 18:07:59

Создаваме датотека наречена data.js, за да ја создадеме оваа датотека десен клик на проектот Додади нова -> Qt -> JS датотека:

Фаќање од 2014-04-06 18:07:00

Можеме да видиме како го анализираме json со земање само на низата резултати каде за секој резултат ќе го добиеме неговиот наслов.

console.log е како да правиш печатење за конзола.

Конечно, го ставаме marvel.qml погоре, каде се увозот

import "data.js" as Data

резултатот е: Фаќање од 2014-04-06 17:57:16

Да замислиме дека сакаме да и дадеме подобар изглед на нашата апликација, на пример, наместо да го прикажуваме само насловот што прикажува слика. и бидете во можност да ги движите хоризонтално, бидејќи ајде да го сториме тоа:

Ние го додаваме својството за ориентација во прегледот на списокот

orientation: ListView.Horizontal

Ние исто така го менуваме Текстот за слика:

Image {
width: 200; height: 150
fillMode: Image.PreserveAspectFit
source: thumbnail+".jpg"
}

И во data.js ја додаваме сликичката

marvelModel.append({id: i.id, title: i.title, thumbnail: i.thumbnail.path});

Можеме да го видиме резултатот:

Фаќање од 2014-04-06 18:29:44 Па, сега можеме да направиме мноштво функции што треба да ги прави нашата апликација, како што е кликнување на сликата, ќе ни покажат информации, машина за пребарување карактери ... Но, ќе го оставиме примерот тука.

Пакување

Конечно, само треба да го креираме нашиот пакет, одиме на Пакување:

sdk_package Можеме да видиме дека треба да пополниме некои полиња. Како на пример, ако користите интернет ..., кога имаме сè што е завршено, даваме пакет за креирање што ќе создаде датотека. Клик, за да можеме да ја инсталираме апликацијата.

Заклучок (GTK3 или QML)

Во однос на изгледот, мене лично многу ми се допаѓа gtk, но степенот на „модификација“ на ова остава многу посакуван, од друга страна со qml можете многу да го прилагодите корисничкиот интерфејс на другите, исто така има компоненти (компоненти за работна површина) кои го оставаат изгледот како да е гтк.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   r @ y dijo

  Само за појаснување, Ubuntu SDK НЕ е ИДЕ ниту пак се базира на QtCreator, затоа што неговото име означува развојен комплет што може да се интегрира во QtCreator.

 2.   Куелебре dijo

  Денес започнав да го следам ова и другите три упатства, но кога ќе се обидам да му дадам изведба на проектот, излегувам од апликацијата, дали можете да ми кажете дали има некаков вид на проблем?