Развој на софтвер: Историски преглед до денес

Развој на софтвер: Историски преглед до денес

Развој на софтвер: Историски преглед до денес

Развојот на софтвер (ДС) има определувачки карактеристики од почетокот до денес. Од почетокот, Светот на развој на софтвер беше поделен на 2: Развој на слободен и софтвер со отворен код и развој на приватен и затворен извор на софтвер.

И сето тоа за возврат започна трка за производство на слични типови на софтвер со разни видови на апликации во секој свет на ДС. Така, ДС му отстапи место на првиот и сè уште актуелен системски софтвер (СС), потоа на софтверот за програмирање (СП) на апликативниот софтвер (СА). И последното, пак, од традиционалните мајчин апликации, што е инсталирано и специфично за секој оперативен систем (ОС) до новите дистрибуирани апликации што се извршуваат од Интернет на блокчејн.

Развој на софтвер: Содржина 1

софтвер

Практично во исто време кога се родија СС, кои во основа беа самиот ОС, и вклучуваше двигатели на уреди (драјвери), системски услуги и сите оние алатки што се користат за специфична контрола на карактеристиките на компјутерот, односно сите оние програми што го олеснија управувањето со елементите на хардверот (HW), како што се: меморија, дискови , пристаништа, уреди и периферни уреди, Родени се и СП и С.А.

СП ги вклучуваа оние производи SW кои ги користеа програмерите за развој на други компјутерски програми со користење на различни програмски јазици и / или бази на податоци. СП-а општо вклучуваат таканаречени уредници на текстови, компајлери, толкувачи, врски и дебагери. Во прилог на добро познатата околина за интегриран развој (IDE), односно SW што се групира во иста околина (генерално графички: GUI), сите потребни алатки, претходно споменати, за покривање на целосниот циклус на развој на програмата.

И СА го групираше SW што го користеа (крајните) корисници за да извршат задача. ДС општо вклучуваат канцеларија автоматизација, графички или мултимедијален дизајн, сметководство или администрација SW, за да именуваме само мал дел од сите категории апликации што можеме да ги најдеме во оваа категорија. Затоа, СА или едноставно апликација е за

Секоја програма што му овозможува на крајниот корисник да извршува различни задачи на компјутер, лаптоп, таблет, мобилен телефон или други видови опрема или технолошки платформи.

Развој на софтвер: Содржина 2

апликации

Апликациите (Апликациите) на почетокот на компјутерската ера имаа основна карактеристика што треба да се инсталираат за да се користат, и тоа само во рамките на еден или посебен, мајчин ОС. Но, со текот на времето и напредокот на компјутерската наука и технологија, Апликациите се менуваа добивајќи и минувајќи низ карактеристики како што се: преносливост, мултиплатформа, модуларност и приспособливост. И така, денес имаме многу видови апликации, почнувајќи од традиционална природна до нова дистрибуирана.

поведување

Мајчин апликации, оние кои се развиени специјално за одреден ОС, обично користејќи Комплет за развој на софтвер (SDK), први се создадени. Основната карактеристика на овие апликации е дека тие се прилагодуваат 100% на функционалностите и карактеристиките на опремата, уредот или платформата, со што се добива подобро корисничко искуство. Затоа, тие имаат тенденција да изгледаат и да функционираат подобро во нивната родна средина, како и да работат пофлуидни и постабилни. Иако тие обично имаат повисоки трошоци за развој, доколку треба да креирате по една за секоја верзија на Native OS.

Движејќи се напред, се појавија веб-апликации, tИсто така познати како WebApp, кои се оние што се извршуваат вградени во страница или веб-страница преку Интернет прелистувач. Затоа, тие се извршуваат практично во кој било Интернет прелистувач и на кој било вид опрема, уред или платформа. И практично истото што може да се направи во нив во веб-формат, може да се направи во нивниот природен инсталиран формат на апликација.

Хибридните апликации произлегоа од унијата на претходните 2, кои се оние апликации што се развиваат со јазиците на WebApps дозволувајќи нивна употреба на различни платформи, но со можност на Native Apps да пристапат до голем дел од HW карактеристиките на опремата, уредот или платформата каде што се извршува. Тоа е, тие целосно ја искористуваат разноврсноста на развој на веб и можноста да се прилагодат на HW како мајчин апликации.

Презентираат

Денес, се развиваат прогресивни веб-апликации, исто така познати како прогресивни веб-апликации (PWA), кои во основа се веб-страници што користат „Сервисни работници“ и други технологии и да се однесуваат повеќе слично на мајчините апликации и помалку на WebApps. На таков начин, додека „Сервисните работници“ и другите технологии работат во позадина, апликацијата работи во рамките на веб-прелистувачот.

Во исто време, и конечно, тековните апликации мигрираат во форматот Дистрибуирани апликации, исто така познати како Децентрализирани апликации (Dapps), кои се децентрализирани апликации што користат платформа „Blockchain“. така што корисниците директно се поврзуваат едни со други и извршуваат операции (договори) без посредство на централен субјект што ја администрира услугата. Следствено, во DApp секој нејзин корисник е јазол на децентрализирана мрежа во која сите тие дејствуваат заедно како да се глобален нотар за секое движење направено на платформата на која работи.

Заклучок

Светот на развој на софтвер за да биде потопен во срцето на науката и технологијата не престанува да се развива и напредува. И вака софтверот што може да се инсталира (Native App) им отстапи место на многу други форми на апликации (веб, хибриден, прогресивен, дистрибуиран).

Формулари што сигурно наскоро ќе им отстапат место на нови и иновативни форми на апликации, врз кои ќе влијаат употребата на сегашните и променливите технологии, како што се големите податоци, длабокото учење, вештачката интелигенција и технологиите кои постојано се менуваат како што се Cloud Computing и Blockchain.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Аразал dijo

  Како што покажувате во вашата статија, слободниот софтвер отсекогаш бил присутен и имал и одржувал „ривалство“ со софтверот со затворен извор. Поради наносот кон кој одиме (освен неочекувани промени) слободниот софтвер (јасно или уредно или зад сцената) е и ќе биде крал. А, мојот аргумент се заснова и одржува на она што го коментирате, мултиплатформските можности и мрежата е многу полесно да се прилагодат на многу и разновидни контексти ако изворот е отворен (затоа „Мајкрософт“ ќе го мигрира прелистувачот во отворен проект како „Хром“ или користи Azure кој е изведен од отворен проект за неговите сервери бидејќи интероперабилноста е многу поефикасна со отворен извор).

  Предмет на чекање, доживотната работна површина (која станува сè помалку важна заради надмоќта на мобилните уреди), во која GNU / Linux - со редок исклучок - се сведува на обична вежба од страна на корисникот. Sadалосно е затоа што треба да има повеќе опции, но ако можете, можете. Вие само треба да се обидете.

  Ви благодариме на ЛПИ што го направи овој ИТ пол малку повидлив.

  Прочитајте и коментирајте од компјутер што работи со Linux Mint.

  1.    Инсталирајте пост на Linux dijo

   Ви благодариме за одличниот коментар… Поздрав, Аразал!