Претворете го вашиот GNU / Linux во Distro погоден за развој на софтвер

Претворете го вашиот GNU / Linux во Distro погоден за развој на софтвер

Претворете го вашиот GNU / Linux во Distro погоден за развој на софтвер

Во моментов Linux е крал на ниво на оперативни системи што ги користат специјалисти во областа на информатичката технологија (ИТ), или во серверите или во екипите на администратори на сервери, и на ниво на развивачи на софтвер оваа година достигна исто ниво со полагање според истражувањето Анкета за развивачи на Stack Overflow 2016 del 3-то место со 21,7% како омилен програмер од 1-то место со 48,3% во Анкета за развивачи на Stack Overflow 2018.

Во моментов, екосистемот за апликации на GNU / Linux има широк и одличен список на програми за развој на софтвер (апликации и системи) таа добро инсталирана, конфигурирана и инсталирана во рамките на дистрибуцијата GNU / Linux може да покрие широк спектар на можности на програмските јазици.

Овластен GNU / Linux

Вовед

Списокот со апликации за GNU / Linux што ќе ги истражиме подоцна се моментално само некои од најпознатите и користените во областа на развој на софтвер на овој оперативен систем. Тие се ажурираат многу често и имаат добра поддршка.

И, секогаш толку често излегуваат нови апликации или нови постојни апликации се вградени во светот на „Мајкрософт“ или „Епл“, подигање на нивото на квалитет на апликациите што можат да се развиваат под GNU / Linux.

Пред неколку години направивме неколку публикации на оваа тема кои вреди да се запаметат и прегледаат, како на пр Подгответе Ubuntu (или друго дистрибуција) за развој на веб y Моите алатки за развој и дизајн на веб со GNU / Linux. Но, денес ќе направиме посеопфатен преглед на нив и достапните Distros веќе оптимизирани за развој на софтвер.

Апликациите за развој на софтвер еволуираа многу во квалитетот и перформансите преку GNU / Linux со што се овозможува потребната поддршка (база) така што почетник или стручен развивач на софтвер може да работи на овој оперативен систем на оптимален начин и да го усвои како главен оперативен систем.

Развој на софтвер на GNU / Linux: Уредници, IDE и Distros

Развој на софтвер на GNU / Linux: Уредници, IDE и Distros

Еве што не чека во моментов светот на ГНУ / Линукс во областа на развој на софтвер:

IDEs Versus уредници

Издавачи

Уредувач на текст е програма што ви овозможува да креирате и менувате дигитални датотеки составени само од обичен текст, попознати како обичен текст или текстуални датотеки. Сепак, постојат Уредувачи на текст што се напредни и овозможуваат или олеснуваат идентификација на програмскиот јазик што се користи во текстот, олеснувајќи го разбирањето и употребата на истиот во датотеката. Некои можат да бидат терминални, односно без графички интерфејс, а други може да бидат работна површина, односно со графички интерфејс.

Меѓу најпознатите и користените на GNU / Linux имаме:

Уредник на Нано

Уредници на терминали

Уредник на глувчето

Едноставни уредници со графички интерфејс

Уредник_Атом

Напредни уредници со графички интерфејс

Уредник на Емакс

Мешани уредници

NetBeans 8.2 IDE

Интегрирани програмски средини

Интегрирано програмско опкружување, претежно познато под кратенката IDE од англиското име „Интегрирано развојно опкружување“, не е ништо повеќе од програма или апликација која е спакувана претежно со уредник на кодови, компајлери, дебагери и графика на графички интерфејси. ИДЕ можат да бидат апликации самостојно или можат да бидат дел од постојните апликации.

Меѓу најпознатите и користените на GNU / Linux имаме:

 1. Аптана
 2. Ардуино ИДЕ
 3. КодБлокови
 4. Коделит
 5. Затемнувањето
 6. Ракчиња
 7. JetBrains пакет
 8. Лазар
 9. NetBeans
 10. Нинџа IDE
 11. Пајтон Ајдл
 12. Поштарот
 13. Создател на QT
 14. Едноставно Фортран
 15. Код за Visual Studio
 16. Винг Пајтон IDE

Комплет за развој на софтвер

Комплет за развој на софтвер, претежно познат под кратенката СДК од англиското име „Комплет за развој на софтвер“, Тоа не е ништо повеќе од збир на алатки кои му помагаат на развивачот на софтвер да дизајнира апликации и системи, дозволувајќи и олеснувајќи ја работата за одредено технолошко опкружување.

Апликациите развиени во рамките на SDK ќе бидат наменети за некој оперативен систем, хардверска платформа, конзола за видео игри или специјален пакет софтвер. Постојат многу ресурси што SDK може да ги содржи, меѓу нив се:

 • Интерфејс за програмирање на апликации (API).
 • Интегрирано опкружување за развој (SDI) со Дебагерот и А. Составувач.
 • Кодови пример и документација.
 • Un Емулатор на потребното технолошко опкружување.

Меѓу најпознатите и користените на GNU / Linux имаме:

 1. .NET Core SDK
 2. Android SDK
 3. Java JDK

Систем за контрола на верзии на ГИТ

Системи за контрола на верзии

Систем за контрола на верзијата (или систем за контрола на ревизија) е комбинација на технологии и практики за следење и контрола на промените направени во датотеките на проектот, особено во изворниот код, во документацијата и на веб-страниците.

Сите системи за контрола на верзијата се засноваат на располагање со складиште, што е збир на информации управувани од системот. Ова складиште содржи историја на верзии на сите управувани ставки. Секој корисник може да создаде локална копија со удвојување на содржината на складиштето за да дозволи нејзино користење. Можно е да ја дуплирате најновата верзија или која било верзија зачувана во историјата.

Меѓу најпознатите и користените на GNU / Linux имаме:

 1. Bazaar
 2. CVS
 3. оди
 4. LibreSource
 5. непостојаниот
 6. монотон
 7. Субверзија

Забелешка: Од сите нив, Git е омилен за својата огромна заедница, одличниот развој и обемните приклучоци и графички клиенти. Ако сакате да дознаете повеќе за графичките клиенти на Git, посетете ја оваа врска од нејзината официјална страница: Графички клиенти за Git на Linux.

Distro SemiCode OS

Distros (дистрибуција на GNU / Linux)

Бесплатен оперативен систем создаден од Linux Kernel и збир на GNU апликации кои овозможуваат да се обезбедат подобрувања за лесно инсталирање преку алатките за неговата конфигурација и системите за управување со пакети за инсталација на дополнителен софтвер. Изборот на дистрибуција зависи од потребите на корисникот и личните вкусови.

На ниво на развивач на софтвер, го наоѓаме следново препорачано:

Нормално

Специјализирани

 1. СемикодОС
 2. Програмер ОС

Објавувањето на верзијата 1.1 на GNU / Linux Distro MinerOS се очекува во блиска иднина. што за разлика од верзијата 1.0 која е специјална за употреба во домови, канцеларии, дигитално рударство и компјутерски техничари, тоа ќе биде специјално за развивачите на софтвер, играчите и развивачите на мултимедијални содржини. За да дознаете повеќе за идниот развој на верзијата на овој Distro, можете да кликнете на неговото име: MinerOS GNU / Linux 1.1 (Onix) или за струјата MinerOS GNU / Linux 1.0 (Петро).

Досега се надевам дека оваа публикација е многу корисна за васИли да инсталирате повеќе апликации на вашиот сегашен Distro за да го направите погоден за развивачите на софтвер или да одлучите да користите препорачана за нив. До следниот пост!

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

18 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   јулиуко никеладо dijo

  од првиот колега, тас сембрао

 2.   Инж. Хозе Алберт dijo

  Ви благодариме за вашиот коментар! Секогаш е задоволство да се знае дека написите ги читаат и ценат во нивната соодветна димензија од читателите на Блогот.

 3.   URxvt dijo

  Написот е многу добар, но не се согласувам со вториот дел од првиот став. GNU / Linux има се повеќе и подобар пат да биде крал за програмерите, а всушност многумина од нас го користат токму за сите предности што ги носи да се развиваат. И, исто така, слободна форма.

  Накратко: Јас користам vim со +60 приклучоци, со конфигурациска датотека со 1400 линии што содржи функции што ги програмирав во VimL за да направам што сакам. Јас го користам заедно со мултиплексерот tmux, така што имам можност за мултиплексирање на терминалот за да го користам vim заедно со сите алатки на екосистемот Unix: grep, sed, awk,… Покрај git, се разбира. Сè од терминалот, со кратенки на тастатурата, со псевдоними и со добро завршена конфигурација.

  Конфигурациите на мојот vim, my tmux, my zsh (алтернативна школка за bash) и многу други програми се зачувани и подигнати во јавно репо на github. За секоја чиста инсталација на GNU / Linux, јас само треба да го клонирам со git клон и да ги креирам врските со stow. И веќе ја имам конфигурацијата што ми требаше толку многу години за полирање подготвена за употреба, за неколку секунди, на која било машина со систем базиран на Unix (да, на Mac исто така би функционирал).

  Очигледно е дека не сум посветен на програмирање во .Net или во која било од технологиите што подобро коегзистираат во оперативниот систем на истата компанија: Windows. И ако би се програмирало во Јава, тоа би користело добар IDE, оној вид што не сте го спомнале: оние на JetBrains, кои се плаќаат, не е причина да не ги спомнуваме.

  ПС: Програмирам на C / C ++, Go, Python и Perl, но користев десетици јазици, како што се Basic, Bash, Lisp, eLisp, VimL, ​​Lua, PHP и различни имплементации на SQL. Сите со вим / неовим, кои заедно со Емакс се кралеви на програмирањето. Тие започнаа пред многу години, но тие созреаа и не престанаа да се развиваат, до тој степен што денес нивната употреба експлодира. Во квалитет, само VSCode-от на Мајкрософт им приоѓа на некој начин и ги надминува во C # (тој е оној што би го користеле доколку програмирате во C #), но ништо повеќе. Атомот и СТ3 се многу позади. И да не зборуваме за нано, што е само уредник, бидејќи му недостасува апсолутно сè. xD

  Ајде, поздрав.

  1.    Морфеј dijo

   дали го споделувате вашиот .vimrc?

   Curубопитен сум

 4.   Инж. Хозе Алберт dijo

  Одличен коментар, а исто така многу збогатувачки! Ви благодариме за вашиот информативен придонес за употребата на овие апликации фокусирани на развој на софтвер.

 5.   Диего де ла Вега dijo

  Многу ми се допадна твојот напис. Беше неопходно да се стави (за поранешните Делфијци / Паскалија) Лазар, што е многу комплетен ИД.

  Ви благодариме што ги споделивте своите размислувања со фановите на Linux.

 6.   робот-кула dijo

  Ви благодариме за споделувањето, многу добра статија !!

 7.   Juan3446 dijo

  Знам дека не е така, но во другите публикации сите автори ги пишуваат своите имиња, но овде ме зачудува што тие нужно мораат да наведат «Ing. Хозе Алберт »« инг. » „Инженер“, тој чита многу егоцентрично или како што треба да го напишете за да се сфати сериозно xD

 8.   Инсталирајте пост на Linux dijo

  Јас веќе го решив твојот проблем! Поздрав, среќа и успех.

 9.   Инсталирајте пост на Linux dijo

  Надополнувајќи го одговорот на URxvt, морам да ви кажам дека сум базиран на Stack Overflow Developer Survey 2016 во кој платформата Linux е на 3-то место со 21,7% како омилена кај програмерите. Истражувајќи повеќе, односно, барајќи го Stack Overflow Developer Survey 2017 и Stack Overflow Developer Survey 2018, открив дека Linux платформата се искачи на 24.2% за да остане на 3-то место за 2017 година и се искачи на 48,3% за да се рангира на 1 место за 2018 година.

  Затоа, имате апсолутно право, односно, Линукс платформата е крал на оперативните системи на развивачите на софтвер за 2018 година ширум светот според оваа позната и почитувана светска страница и истражување.

 10.   Инсталирајте пост на Linux dijo

  Диего де ла Вега веќе го вклучи Лазар во публикацијата, така што таквиот корисен ИДЕ не се изоставува во препораките.

 11.   Диего де ла Вега dijo

  Затоа ви благодарам многу!

 12.   URxvt dijo

  Да, но јас не би го ценел квалитетот на ГНУ / Линукс, Виндоус или Мек во однос на развојот според бројот на гласови во една анкета, од тогаш паѓаме во заблуда за рекламирање, т.е. „тој е кралот затоа што го користи повеќе луѓе “, кога идеално би било да се каже дека„ тој е Крал од Х или од Y причини “, односно расправајќи се со докази што е потврдено.

  Дека во 2017 и 2018 година се зголемува употребата на ГНУ / Линукс меѓу развивачите, е само показател дека програмерите сфаќаат дека тоа им носи предности и мислам дека ова е поврзано со популаризацијата на самиот ГНУ / Линукс.

  Да, вистина е дека сето ова ме изненадува. Емакс беше првата апликација за ГНУ во историјата и сепак нејзините големи доблести доаѓаат многу подоцна, како што е познатиот режим на организација, во 2006 година, па дури и неговиот приклучок за git (магит), што е еден од најцелосните што можете. најдете

  Вим е подобрен, има и свои години и забележувам дека неговата употреба расте, веројатно под влијание на виovушката неовим на која се додадени толку многу подобрувања и која веќе е околу 27.000 XNUMX starsвезди и покрај тоа што е само терминална програма, т.е. , без графички интерфејс.

  Стана популарна дистрибуција Emacs наречена Spacemacs, што е унија помеѓу Вим и Емакс (сепак е многу прилагодена конфигурација што секој може да ја направи).

  „Рејтингот на Linux“ станува популарен, што е мода на прилагодување на GNU / Linux без работна околина (ниту Gnome, ниту XFCE, ниту KDE, ниту Mate, ниту Unity, ниту LXDE, ниту LXQT, ниту Enlightment, ниту ...), но со минималистички менаџери на прозорци (dwm, xmonad, awesome или i3wm во водство се најпопуларните во последно време).

  И јас самиот се сменив. Престанав да користам Виндоус, го направив целиот еволутивен начин, ги искористив сите програми споменати во овој напис и на крајот од начинот пристигнав во она што би било i3wm со vim / neovim (сега се скоро идентични), tmux и се обидувам стори сé што е можно од терминалот, за чиста погодност. До тој степен што: surfraw ми дозволува да пребарувам стотици извори на информации, кои се отвораат со прелистувачот што е конфигуриран, во мојот случај, w3m, кој работи во рамките на терминалот. За музика: смс. За разговор: irssi или weechat. Поцелосна обвивка од баш: zsh.

  До таа мера што ја користам навимската вим навигација (со h, j, k и l наместо стрелките) во сите споменати апликации, и кога ќе влезам преку интернет, или во Chromium или Firefox, ги користам и со многу додатоци што Тие постојат со години, на мое изненадување кога ги открив: cVim, VimFX, Vixen, QuantumVim, итн. Всушност, оваа навигација со vim може да се активира во Emacs (лош режим), во Возвишен текст (гроздобер), во Atom (со приклучоци), во VSCode (со приклучоци), во Qt Creator (опции), во JetBrains IDE (опции) ...

  Сето ова е многу curубопитно затоа што се чини дека е затоа што е старо или од минатото престанува да се користи и излегуваат нови и подобри апликации, тоа не се случи, токму спротивното. Најстарите се оние што можат да се прошират, да се конфигурираат, да имаат повеќе приклучоци и да направат повеќе работи накратко.

  Во 95 веќе користев Виндоус 95 и наскоро научив да програмирам. Не започнав да користам GNU / Linux до 2008 година и промената беше многу тешка за мене, ме чинеше, но со текот на годините се прилагодував. Не користев Vim 3 години, затоа ќе го користам од приближно 2015 година. Се чини дека ќе треба да биде обратно, нели? Па, тоа е многу curубопитно, бидејќи јас не се враќам или луд xD

  За евиденција, Емакс работи повеќе од Вим, додека Вим не може да стори се што прави Емакс, но Емакс прави повеќе отколку што барам јас (скоро изгледа како ОС) додека Вим е 100% фокусиран да биде уредник.

  На здравје! 🙂

 13.   Инсталирајте пост на Linux dijo

  URxvt одличен придонес како и другиот. Вашето искуство со GNU / Linux е одлично… Се надеваме дека можете да ни кажете повеќе преку други коментари во други публикации или ваши сопствени публикации. Дали имате блог или своја веб-страница?

 14.   Оникс и Петрос dijo

  Тоа беше добра статија сè додека не ги видов Оникс и Петрос xD !!!

 15.   Инсталирајте пост на Linux dijo

  OK.

 16.   dev faiber dijo

  Се за loveубив во archlinux многу добро иако сите претходни што ги користам се лесни и одлични. благодарам за овој пост

  1.    Инсталирајте пост на Linux dijo

   Ви благодариме за одличниот коментар… Поздрав, Фајбер!
   !