Разговор на Фејсбук на Pidgin & Empathy без посебни додатоци

Вчера, точно, зборувавме за различните начини на употреба на протоколот XMPP во Linux и дали спомнавме главните клиенти за разговор што го поддржаа. Па, очигледно, овој отворен и проширен протокол се покажува како навистина солиден, па затоа го избираат „големи играчи“ како Гугл (за GTalk), а сега и Фејсбук.

La одлука на Фејсбук врз основа на вашиот разговор на овој протокол е објавен неодамна. Ова значи дека веќе нема да ни требаат додатоци од трети страни за да разговараме на Фејсбук користејќи Pidgin, Empathy, итн.

Еве ги чекорите за користење на XMPP за разговор на Фејсбук користејќи Pidgin & Empathy.

Pidgin

Протокол: XMPP.
ID за најава: го ставаме ID за најава на Фејсбук (што обично е адреса за е-пошта)
Домен: «chat.facebook.com»
Лозинка: вашата лозинка на Фејсбук.


емпатијата
Истите чекори треба да работат.

Покрај тоа, пополнете го следново: 

Abабер сметка
ID на најава: корисничко име@chat.facebook.com
Лозинка: ***** збор
Не е овозможено шифрирање и сè друго е празно.Гледано во | ОМГ Убунту 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   exe dijo

  одлично не можев да го сторам тоа

 2.   Ајде да користиме Linux dijo

  Бруто!

 3.   тесен dijo

  Дали ми изгледа толку кул што посакувам да можам да влезам, да ... немам е-пошта