Disroot: Бесплатна, приватна и безбедна платформа на онлајн услуги

Disroot: Бесплатна, приватна и безбедна платформа на онлајн услуги

Disroot: Бесплатна, приватна и безбедна платформа на онлајн услуги

Неодамна во нашата претходна статија повикана GAFAM versus Comunidad del Software Libre: Control o Soberanía споменуваме некои корисни апликации на «Comunidad de Software Libre», што покрај тоа што беше бесплатно и отворено, обезбедуваше добро ниво на безбедност и приватност. И меѓу нив беше «Disroot».

«Disroot» es, цитирајќи ја својата официјална страница на шпански јазик: "на платформа што обезбедува услуги преку Интернет, засновано врз принципите на слобода, приватност, федерација и децентрализација". Затоа, исто така, се наведува дека доаѓа: Без тракери, без реклами, без профилирање, без рударство на податоци!

Disroot: Вовед

"Disroot е проект со седиште во Амстердам, одржуван од волонтери и зависен од поддршката на нејзината заедница".

«Disroot» е онлајн платформа создадена од нула од нејзините оригинални Програмери, размислувајќи за постигнување на страница што би можела да им понуди на нив и на другите, потребните апликации за да се постигне комуницираат, споделуваат и организираат. На таков начин, овие апликации се во согласност со принципите на постоење: Отворено, децентрализирано, сојузно и со почит кон Слобода и приватност.

И така тие започнаа «Disroot». Главно со составување алатки и активирање на постојните проекти на едно место, а потоа додавање на други ваши проекти во корист на «Comunidad del Software Libre» и други заинтересирани страни, воопшто.

«Disroot» е платформа што сака да го смени начинот на кој луѓето обично комуницираат на мрежата, односно сака да биде и да понуди одлична и функционална алтернатива на луѓето, во однос на услугите преку Интернет, главно комуникацијата, така што тие ќе постигнат избегнувајте традиционална употреба на сопствен и затворен софтвер на Интернет. Како, «Disroot» таа е една од ретките достапни отворени и етички алтернативи, навистина независна, насочена кон придобивките на луѓето, а не на нивната експлоатација.

Одвојувај

Отворање на сметка

Да се ​​отвори сметка на «Disroot», Процесот е многу едноставен. Еве ги чекорите потребни за да се стори тоа:

чекор 1

Отворете го официјална страница на шпански јазик во нашата «Navegador web». Одете во делот «Servicios» и притиснете на која било од нив. За нашиот пример, ќе ја избереме првата опција наречена «Correo». Штом овој или друг дел се отвори, се нарекува копчето «Inscribirse a Disroot».

Disroot: Создадете сметка - Чекор 1

чекор 2

Откако ќе го притиснете копчето «Inscribirse a Disroot», претставени сме со А.«Formulario de Registro» што мора да го пополниме, а потоа да го притиснеме на крајот од него, се јави копчето «Continuar». Во оваа форма се појавуваат следниве полиња:

 • Корисничко име: Каде што можат да се користат само мали букви и без празни места, од А до Ш без Ñ, броеви и периоди.
 • Име на екранот: Онаму каде се препорачува да се користи истиот што се користи во корисничкото име.
 • Прашање за валидација: Поле за валидација каде на прашањето подолу мора да се одговори напишано (со црвени букви), со минимум 150 карактери и максимум 255 карактери.
 • Е-пошта за потврда: Што ќе се користи за време на процесот на верификација и што ќе се избрише откако ќе се создаде сметката.
 • Нова лозинка: Кој мора да биде креиран следејќи ги експлицитните услови наведени во формуларот за регистрација.

Disroot: Создадете сметка - Чекор 2.1

Disroot: Создадете сметка - Чекор 2.2

чекор 3

Откако ќе се притисне копчето«Continuar», 2 е-пошта ќе пристигнат на писмената адреса за е-пошта. Една со благодарница за регистрација на платформата и друга со а код за верификација што потоа мора да се вметне во следниот екран за регистрација за да се продолжи процесот. Овој чекор завршува на следниот екран каде што сме известени дека кодот е успешно потврден и во кој се повикува копчето «Continuar».

Disroot: Создадете сметка - Чекор 3.1

Disroot: Создадете сметка - Чекор 3.2

Disroot: Создадете сметка - Чекор 3.3

Disroot: Создадете сметка - Чекор 3.4

чекор 4

Откако ќе се притисне копчето «Continuar», се појавува нов прозорец со«Términos del Servicio», што мора да го прочитаме и прифатиме, со штиклирање на полето за избор повикано прифаќам, а потоа со притискање на повиканото копче «Continuar». На крајот се отвора нов прозорец (https://apps.disroot.org/) покажувајќи ни на сите достапни услуги (апликации) на Платформата «Disroot».

Disroot: Создадете сметка - Чекор 4.1

Disroot: Создадете сметка - Чекор 4.2

Disroot: Создадете сметка - Чекор 5.2

чекор 5

Во Лозинка ни се појавува нов прозорец«Inicio de Sesión», каде што мора да ги воведеме нашите «Usuario y Contraseña» создадени за најавување во Платформата «Disroot». Ние исто така можеме да одиме директно на секоја услуга. За да ги внесеме и искористиме услугите предвидени таму, мора да почекаме максимум од 48 работни часови или додека платформата преку е-пошта не ни каже дека веќе ни е овозможено да ги користиме нејзините мрежни услуги.

Disroot: Создадете сметка - Чекор 5.1

Како можеме да ја видиме платформата на «Disroot» ги има следниве услуги преку Интернет:

 • Е-пошта: Услуга за е-пошта
 • Облак (облак): Услуга за складирање на облак
 • Дијаспора: Пристап до мрежата на заедницата на дијаспората.
 • Форум: Соба за форуми во заедницата.
 • Разговор (XMPP): Соба за разговор во заедницата.
 • Етерпад (блокови): Колаборативно уредување на документи во реално време на веб-прелистувачот.
 • Етеркал (пресметки): Колаборативно уредување на табели во реално време на веб-прелистувачот.
 • Privatebin (корпа за отпадоци): Пастебин и табла за дискусии преку Интернет, минималистички и со отворен извор.
 • Прикачи: Привремена услуга за хостирање датотеки за споделување преку врски.
 • SearX: Услуга за пребарување користејќи го мото-пребарувачот SearX
 • Анкети (анкети): Услуга за планирање и состаноци базирани на фрамадат
 • Проектен одбор (Тајга): Алатка за управување со проекти.
 • Лозинка: Дел за управување за промена или ресетирање на лозинката и управување со личните информации на корисникот.

Disroot: Заклучок

Заклучок

Како што видовме, «Disroot» е многу корисна онлајн платформа, бидејќи ни овозможува да користиме широк спектар на апликации и услуги од голема вредност за нашиот тековен дневен дигитален живот, и сите тие се бесплатни и безбедни. На таков начин што можеме да направиме вредна и прогресивна миграција кон «espacios más libres, seguros, privados y confiables», направени од наши сопствени «Comunidad del Software Libre».


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)