Rancher Desktop 1.8.1: Вести и инсталација на Debian

Rancher Desktop 1.8.1: Вести и инсталација на Debian

Rancher Desktop 1.8.1: Вести и инсталација на Debian

Технологија Виртуелизација на оперативни системи и апликации Тоа е една од најинтересните ИТ области кои моментално се имплементирани од компании и организации, како и од професионалци и технолошки ентузијасти на лично (домашно) ниво. Затоа, овде на Од Линукс Долги години споделуваме безброј публикации поврзани со оваа технолошка област. Некои теоретски и информативни во форма на вести и други практики во форма на водичи и упатства.

И во оваа секојдневна прошетка низ светот на технологиите и апликациите поврзани со виртуелизација, се осврнавме на многу од постоечките технологии на пазарот на компјутери, од кои многу се обично бесплатни и отворени, а многу други, приватни и затворени. На пример, опфативме многу за VirtualBox, Генетски кутии, Вирт-менаџер, Кему, KVM, Xen, LXC, пристанишен работник, подман, Kubernetes и Rancher Desktop. Поради оваа причина, денес сакаме да ги објавиме вестите за најновата достапна верзија на оваа спомената, односно за Rancher Desktop 1.8.1

Виртуелизација на оперативните системи: Достапни технологии за 2019 година

Виртуелизација на оперативните системи: Достапни технологии за 2019 година

Но, пред да започнете да ја читате оваа објава за оваа нова и интересна Kubernetes и апликација за управување со контејнери наречена Rancher Desktop 1.8.1, го препорачуваме претходна поврзана објава:

Виртуелизација на оперативните системи: Достапни технологии за 2019 година
Поврзана статија:
Виртуелизација: Достапни технологии за 2019 година

Rancher Desktop: Отворете ја апликацијата за контејнери и Kubernetes

Rancher Desktop 1.8.1: Достапна е тековната верзија

Што е Rancher Desktop?

Бидејќи, во А претходна можност, веќе ја покривавме оваа одлична апликација кога одев по нејзина верзија 0.6.0, ви ја оставаме врската од неа. Но, вреди накратко да се забележи дека во него го опишуваме на следниов начин:

Rancher Desktop е проект со отворен код за да ги донесе Kubernetes и управувањето со контејнери на работната површина, тоа е електронска апликација со основна деловна логика напишана во TypeScript и JavaScript што користи разни други делови од технологијата за да обезбеди елементи на платформата, вклучувајќи k3s, kubectl, nerdctl WSL , ќему и повеќе. Апликацијата обвива бројни делови од технологија за да обезбеди кохезивна апликација.

Поврзана статија:
Rancher Desktop, GUI за креирање, водење и управување со контејнери базирани на Kubernetes

Што е ново во Rancher Desktop 1.8.1

До денес, второто постои како најнова стабилна верзија Позната работна површина Rancher 1.8.1 од 21 март 2023 година. И меѓу многуте вклучени нови функции, вреди да се истакнат следните 5:

Нуди подобра и понатамошна конфигурација на однесувањето на апликацијата

Затоа, сега ја вклучува можноста за конфигурирање на следните функционалности: Започнете автоматски при најава, започнете во заднина, изберете да ја напуштите апликацијата кога го затворате прозорецот на апликацијата и моќта да ја скриете иконата за известување.

Ви овозможува да управувате со сите поставки на апликацијата преку командата rdctl

Затоа, со rdctl start и rdctl setse команди вредностите сега може да се пренесат за која било конфигурациска поставка освен diagnostics.showMuted и WSL.integration. Додека, со командата „rdctl set –help“ можете да добиете листа на конфигурации поддржани на тековната платформа.

Docker Hub: Учиме малку повеќе за Docker технологијата
Поврзана статија:
Docker Hub: Учиме малку повеќе за Docker технологијата

Додава употреба на профили за распоредување (експериментална карактеристика)

Која може да се користи, и од корисникот и од администраторите, да обезбедете првични поставки за преференци при првото извршување (или по фабрички ресетирање) и за заклучување на поставките за да не можат да се променат преку GUI или CLI.

Додајте нов мрежен стек во Windows

Оваа експериментална функција е додадена со цел да се обезбеди a подобра компатибилност со различни VPN конфигурации. Исто така, користи сопствен мрежен именски простор, кој обезбедува подобра изолација од другите WSL2 дистрибуции на истата машина.

Podman Desktop
Поврзана статија:
Podman Desktop, алатка за управување со контејнери

Нуди подобра компатибилност со рамката за виртуелизација на Apple на macOS

Оваа експериментална функција е додадена со цел да прескокнете користејќи QEMU за да ја стартувате виртуелната машина. За разлика од QEMU, оваа експериментална поддршка овозможува користење на повеќе од 8 процесори на машините aarch64. Сепак, тој сè уште има неколку познати проблеми со перформансите и стабилноста и затоа се препорачува само за цели на евалуација. Типот на виртуелната машина може да се смени од QEMU во VZ со командата „rdctl set --virtual-machine.type vz“.

И, во случај да сакате да знаете повеќе детали за вести (подобрувања, промени и корекции) на Rancher Desktop 1.8.1 и 1.8.0, можете да го истражите следново github линк.

Инсталација на Debian GNU/Linux

За негова инсталација на кој било оперативен систем, можете да го истражите следново официјална врскано за вашиот инсталација на Debian GNU/Linux Потребно е само да ја следите следната постапка:

curl -s https://download.opensuse.org/repositories/isv:/Rancher:/stable/deb/Release.key | gpg --dearmor | sudo dd status=none of=/usr/share/keyrings/isv-rancher-stable-archive-keyring.gpg
echo 'deb [signed-by=/usr/share/keyrings/isv-rancher-stable-archive-keyring.gpg] https://download.opensuse.org/repositories/isv:/Rancher:/stable/deb/ ./' | sudo dd status=none of=/etc/apt/sources.list.d/isv-rancher-stable.list
sudo apt update
sudo apt install rancher-desktop

Како што се гледа на следните слики:

Инсталација на Debian GNU/Linux - 1

Инсталација на Debian GNU/Linux - 2

Докер vs Кубернетес
Поврзана статија:
Докер наспроти Кубернетес: предности и недостатоци

Дознајте повеќе за различните технологии за виртуелизација

И во случај да сакате да дознаете повеќе за други добро познати и користени технологии и апликации поврзани со виртуелизација Ви ги оставаме следните официјални врски на секоја од нив за вашето брзо истражување: VirtualBox, Генетски кутии, Вирт-менаџер, Кему, KVM, Xen, LXC, пристанишен работник, Подман, Кубернети y Rancher Desktop.

Виртуелизација: Претворете го вашиот GNU / Linux Distro во средина погодна за него
Поврзана статија:
Виртуелизација: Претворете го вашиот GNU / Linux Distro во средина погодна за него

Преглед: објава на банер 2021 година

Краток преглед

Накратко, Rancher Desktop 1.8.1 е една од многуте бесплатни, отворени, бесплатни и меѓуплатформски технологии и апликации во областа на виртуелизација на оперативни системи и апликации кои вреди да се знаат, пробаат и совладаат, особено ако работиме во компании и организации чиешто ИТ јадро е фокусирано на употреба на слободен и отворен развој на SL/CA и GNU/Linux. Поради оваа причина, секако вреди да почнеме да учиме што е можно поскоро, за технологии како што се LXC, Docker, Podman, Kubernetes и сега Rancher Desktop.

На крајот, запомнете посетете ја нашата «почетната страница» и придружете се на нашиот официјален канал на Телеграма да истражите повеќе вести, водичи и упатства. И, исто така, го има ова група да разговарате и да дознаете повеќе за која било ИТ тема опфатена овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.