Инсталирајте загради во ArchLinux рачно

Ние веќе видовме en Од Линукс новиот уредник за отворен извор за HTML, CSS y Го вклучите Javascript- дека Adobe ги создаде и ги направи достапни на сите дистрибуирајќи ги под лиценца МИТ. Да неверојатно Adobe лансираше производ со отворен извор.

Adobe е компанија која нуди многу добри производи поврзани со Дизајн, Мултимедија и Веб технологија, а до сега сите мораа да плаќаат лиценца за да можат да ги користат на долг рок. Фотошоп, Флеш, Сонувач на соништа, се само пример за тоа.

Загради Не е првиот чекор што Adobe да во светот Отворен извор, веќе во Од Линукс видовме како пред една година тие објавија семејство на типови на име Извор Без Про (истиот што го користи нашата тема: П) под Лиценца за отворен фонт SIL 1.1.

Исто така, видовме како да го инсталирате en Убунту 13.04 и добрата вест е дека ја има и во складиштата AUR de ArchLinux, затоа треба да биде доволно да се стави во терминалот:

$ yaourt -S brackets-git

Но, излегува дека не користам Yaourt, и кога се обидувате да го креирате пакетот за инсталација со Макепгг, Ми требаа некои зависности што се исто така во AUR. На кратко, премногу работа.

Ya Јас имав спуштено бинарниот формат .deb да го инсталирате во Дебијан Визи, но поради проблеми со зависност беше невозможно. Во времето кога ја напишав оваа статија, страницата загради беше прекината.

Излегува дека а .deb она што го има внатре се датотеките што мора да бидат поставени во одредени папки, во случај на Загради en / usr / share /, така што во теорија, ако копирам сè каде што покажува секоја папка, би можел да извршам Загради. Така беше.

Јас го отпакував .deb користење Ковчегот, и имав повикана папка загради-спринт-28-LINUX64. Отидов во таа папка и ја отпакував датотеката податоци.tar.gz, што ми создаде папка наречена УСР. Пристапив до него преку терминал и истрчав:

$ sudo cp bin / загради / usr / bin / $ sudo cp -R lib / загради / / usr / lib64 / $ sudo cp -R споделување / апликации / загради. работна површина / usr / споделување / апликации / $ sudo cp споделување / икони /hicolor/scalable/apps/brackets.svg / usr / сподели / икони / разнобојни / скалабилни / апликации /

За неколку секунди ги имав иконите на Загради во менито, но кога трчав ништо не се случи. Јас го направив тоа преку терминал и почна да фрла грешки:

/ usr / lib / загради / загради: грешка при вчитување на споделени библиотеки: libplc4.so.0d: не може да се отвори споделена датотека со предмет: Нема таква датотека или директориум / usr / lib / загради / загради: грешка при вчитување на споделени библиотеки: libnspr4.so .0d: не може да се отвори споделена датотека со предмет: Нема таква датотека или директориум / usr / lib / загради / загради: грешка при вчитување на споделени библиотеки: libudev.so. 0: не може да се отвори споделена датотека на објект: Нема таква датотека или директориум

Остатокот беше лесен, само морав да го ставам во терминалот:

$ sudo ln -sf /lib64/libplc4.so /lib64/libplc4.so.0d $ sudo ln -sf /lib64/libnspr4.so /lib64/libnspr4.so.0d $ sudo ln -sf /lib64/libudev.so / lib64 / libudev.so.0

И подготвени. Јас веќе имам загради кои работат без толку многу неред ArchLinux.

Загради

Thoroughе го тестирам темелно и ќе направам споредба на Загради наспроти SublimeText. 😉


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

19 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мануел де ла Фуенте dijo

  Само една точка: Јаурт НИКОГАШ не се користи со судо. Гледај, ти го повторив тоа рекламирање, но ти изгледа дека си упорен да го правиш тоа како што треба. xD

  1.    елав dijo

   Човек, како совет за безбедност многу добро, но ајде, секој знае што прави со нивниот компјутер. За почетници, не го користам Јаурт, но ќе ве задоволам и ќе го поправам тоа во написот

   1.    елиотим3000 dijo

    Во тоа се согласувам, рече тој. Исто така, јас не користам СУДО, затоа обично го гледам тоа како уште една вознемиреност, бидејќи вистината е дека овој систем може да избегне проблеми, но сам по себе тој е обично понепријатен од Виндоус Виста УАЦ.

  2.    елиотим3000 dijo

   Истото го велам и за СУДО. Навистина е непријатно ако сте забележале дека многу пати инсталирате апликации за кои честопати е потребен root за инсталирање.

  3.    само-друг-dl-корисник dijo

   Причината зошто да не се користи СУДО во тебе?

   1.    py_Crash dijo

    Ако користите судо во вашиот ризик, ризикувате да му дадете дозвола на администраторот на некоја злонамерна скрипта пронајдена во PKGBUILD. Освен тоа, јаурт ве прашува за лозинката за судо при инсталирање на пакетот, така да не треба да ја ставате од почеток

 2.   Хуан Антонио dijo

  Веќе можев да го инсталирам во Трисквел would Би сакал да го споделам на кого можам да напишам е-пошта за да придонесам

  1.    Хуан Антонио dijo

   ????

 3.   Израел dijo

  Можете ли да го промените фонтот што го користи менито? ..

 4.   Грегорио Еспадас dijo

  Гледам зошто страната за преземање беше прекината… спринт-29 е сега достапен и, за жал, гледате дека работите се променија и упатствата за инсталација во овој пост веќе не важат. Елааааав, време за ажурирање

  1.    елав dijo

   Хахаха, на тоа сум и јас ..

  2.    Израел dijo

   Ако сте во право, иако исто така не се менува многу, и да ја користите папката opt кога ја отпакувате датотеката .. Иако ја работам .. Ако го ажурирате објавувањето, ќе видам дали ги направив точните чекори хахаха

 5.   јон85п dijo

  $ sudo ln -sf /lib64/libudev.so /lib64/libudev.so.0
  Пријателе, треба да разјасниш дека таа линија служеше само на твојот компјутер, бидејќи го користев како нов човек и не можев да го стартувам мојот систем бидејќи мојата датотека беше libudev.so.0.13.1 XD.
  Јас веќе го поправив, тој само ја менуваше симболизацијата.
  Со почит

 6.   Родолфо dijo

  Здраво, написот е многу добар, поздрав и ве поканувам да пробате BSD.

 7.   мркзбоо dijo

  Ви благодарам многу, ова ми помогна, но да го натерам да работи во федора 18
  Честитка.

 8.   Federico dijo

  Кога се обидувам да ги следам чекорите за инсталација на командната линија, ја добивам следнава грешка:

  sudo cp -R lib / загради / / usr / lib64 /
  cp: не може да се изврши `stat` на„ lib / brackets / “: Датотеката или директориумот не постојат
  и кога ќе ги отпакувам заградите. Ослободете го.0.42.64-бит во папката податоци / usr / ниту фигура lib ниту lib / загради /

 9.   Federico dijo

  Ниту инсталацијата на возвишен текст работи за мене. :::: ја отвора програмата, но никогаш не ја покажува… .. дури ни од извршната во истата папка.

 10.   Јосбанис Висенте dijo

  Здраво, ми треба помош за оваа инсталација на држачи, ми се случи истото како Федерико и не знам што да правам, знам дека помина некое време од оваа публикација, но не можам да најдам друга статија да ми помогне . Ве молам, ако некој може да ми помогне. Ви благодарам

 11.   jacob dijo

  Со најновата верзија, ја отпакувате само со ARK, отворете терминал во опцијата што е во папката што ја отпакувавте и извршувате:

  загради sudo cp -R / оп

  и подготвени! 🙂