ReactOS 0.4.9 е официјално објавен со многу нови карактеристики и подобрувања

ReactOS

Развојниот тим за ReactOS, оперативниот систем со отворен извор што е компатибилен со програмите и драјверите на Виндоус, најави објавување на ReactOS 0.4.9.

ReactOS 0.4.9 пристигна пред повеќе од една недела, но немаше никаква вест за верзијата до денес, кога тимот за развој објави целосен преглед со детали, слики од екранот, па дури и видео од оваа нова верзија.

Најинтересната карактеристика на ReactOS 0.4.9 е капацитет за самостојно хостирање, што им овозможува на корисниците да користат верзија на ReactOS на врвот на инсталацијата на ReactOS. Претходно, ReactOS веќе беше способен за самостојно хостирање, но одликата имаше многу проблеми и беше отстранета во најновиот кернел.

Покрај можностите за самостојно хостирање, ReactOS 0.4.9 носи многу подобрувања во управувањето со Shell и меморијата, правејќи го системот посигурен и стабилен. Едно од овие подобрувања е можноста за инсталирање големи апликации во услови на мала меморија.

На пример, ќе можете да играте разни игри што не се наоѓаат на Линукс по природен пат, меѓу кои ги имаме Warcraft III: Reign of Chaos, Worms Reloaded, StarCraft I и Windows Pong. Можете дури и да извршите Mac OS X 10.4 внатре во ReactOS користејќи емулатор PearPC.

Во врска со подобрувањата на Shell, ReactOS 0.4.9 ја додава наставката Zip Shell со која им овозможува на корисниците да извлекуваат .zip датотеки без потреба од надворешен менаџер на датотеки. Покрај тоа, сега е можно да копирате датотеки и папки со влечење со десното копче на глувчето, да креирате датотеки со различни екстензии и да ги поврзете со програми и да ја одложите командата за исклучување.

Конечно, ReactOS 0.4.9 е способен да се претстави како Windows 8.1 во различни API. Од друга страна, работата продолжува да се спроведува поддршка за подигнување од USB уреди, што ќе пристигне во идните изданија на ReactOS.

Можете да преземете ReactOS 0.4.9 од вашата Официјален сајт, Нема сериозни грешки за да можете да го користите како дневна дистрибуција.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   спачеко dijo

  И на кој оперативен систем се базира?

 2.   gordo9105 dijo

  Willе ти кажам дека има руско потекло, се заснова на Виндоус НТ, тој е бесплатен и со отворен извор, затоа прочитав дека системот е препишан од нула, но не е систем заснован на Линукс ниту споделува кој било од Архитектура на UNIX; бидејќи излегува во сè што е поврзано со Linux, не знам.

 3.   сисадмин dijo

  Колку што беше познато, тоа беше еден вид линукс што го користи проектот за вино да биде бинарен компатибилен со микрософт системот