Рестартирајте го компјутерот безбедно ако се расипе дистрибуцијата

Чудно е, но во GNU / Linux исто така, имаме претстојни падови на компјутер и постои многу едноставен метод за безбедно рестартирање, па заборавете на копчето Ресетирање.

Ние ги притискаме копчињата:

Alt + PrintPantall

И стануваме октопод, последователно ја пишуваме следната комбинација на копчиња:

РСЕИУБ

комбинацијата исто така работи:

РЕИСУБ

Но, што точно прави ова?

R Враќа контрола на тастатурата.
S Синхронизирај.
E Испратете го поимот сигнал до процесите.
I Испратете ги процесите на сигналот за убиство.
U Одмонтирајте ги датотечните системи.
B Рестартирајте го системот.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

10 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   € киман dijo

  И, ако не сакате да го рестартирате, исклучете го со REISUO

  1.    елав <° Linux dijo

   Точно. Ми недостигаше да го ставам, благодарам што го запомни.

   1.    кратоз29 dijo

    Во повеќето од објавите што ги гледам дека зборуваат за REISUB, тие исто така забораваат да коментираат за REISUO, затоа не грижете се (?)

 2.   Оскар dijo

  Фала @elav за советот беше многу корисно за мене, кога ми се појави блокада, го користев копчето «Ресетирај». Имате многу право да го примените, мора да станете октопод или да имате асистент.

  1.    елав <° Linux dijo

   СМЕЕЊЕ НА ГЛАС. Добрата работа во тоа е што хардверот не страда .. Јас размислувам да се најдам „асистент“ за тоа. И бидејќи мојот компјутер скоро никогаш не виси, затоа што во меѓувреме го ставив да извршува други задачи хахаха

 3.   € киман dijo

  Големиот прст на десната рака на ALT и со другите прсти на истата рака напишете REISUB додека со левата рака притискате ImprPant.

  1.    елав <° Linux dijo

   Хахаха јас не го правам тоа така. Имам големи раце, па левиот палец на Alt (лево). Мал прст од десната рака во PrintScreen. Со левата рака се грижам за буквите РЕСУ и со левата ИБ хахахаха .. Сосема октопод. Тоа ме потсетува на оние кои користат VIM

 4.   Патрисио Ибањез dijo

  Начинот да го направите тоа правилно е да притиснете Alt + PrintPantall истовремено, но потоа ослободете го копчето PrintPantall и држете го само ALT. и така со другата рака што може слободно да ги притисне останатите копчиња еден по еден (REISUB) додека не се рестартира опремата ...

 5.   Хесуро dijo

  Драго ми е што има луѓе како тебе, кои ни помагаат.
  Ви благодарам многу за овој придонес.

 6.   престане dijo

  Хахаха, се сеќавам дека го користев ова пред некое време, но никогаш не знаев што направи секоја од комбинациите, благодарам!