Извори за учење како да работите со Inkscape

Inkscape е уредник на векторски графики на SVG и затоа е „Бесплатна и опенсворс“ алтернатива што можеме да ја најдеме во споредба со другите платени апликации како на пр. Corel draw o Adobe Illustrator.

Inkscape

Работата со оваа алатка не е комплицирана и барем научив да користам многу од нејзините функционалности самостојно, да барам тука, да пребарувам таму и да експериментирам.

Но, се разбира, постојат голем број ресурси на кои можеме да се свртиме, почнувајќи од самата страница. Документација за мастило. Значи, можеме да започнеме со основните упатства:

 • Основно упатство
 • Напредно упатство
 • Упатство за форми
 • Упатство за следење слики
 • Упатство за калиграфија
 • Упатство за елементи на дизајнот
 • Совети и трикови
 • Интерполација

На истата страница можеме да најдеме други надворешни врски и „визуелни“ упатства што се објавени во Deviantart. И, ако не сакате да погледнете многу подалеку, секогаш можете да најдете интересни работи во Од Линукс.

Како дополнителен податок го додавам тоа Inkscape е достапен за GNU / Linux, Mac y Windows, и морам да кажам дека барем во Виндоус не се однесува подобро отколку во GNU / Linux.

Кога користите векторска графика, а со тоа и математички формули за цртање на елементите, препорачливо е да имате компјутер со добри ресурси ако сакаме да создадеме сложени фигури или ефекти.

Иако Inkscape се позиционираше како квинтесенцијална алтернатива на програми на плаќања споменати на почетокот за Windows, тоа не е единствената опција што ја имаме. Постојат и други апликации како Sk1 y Karbon, за што ќе зборувам во друга статија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

17 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Луис dijo

  Го препорачувам овој блог, има многу интересно Туто на Inkscape http://joaclintistgud.wordpress.com/

 2.   Orgоргицио dijo

  Интересно. Овие видови ресурси се многу ценети. Како корисник на KDE, претпочитам Inkscape отколку Karbon поради количината на опции што ги носи и едноставноста за користење. Ги испробав и двете програми, а Карбон сè уште нема да се натпреварува со Inkscape, така што веќе го имам мојот омилен. Се надеваме дека во иднина, и двајцата имаат практично исти квалитети.

  Како и да е, се цени што го имате ова при рака за каква било референца.

  Со почит

  1.    елав dijo

   Точно. Сакав да најдам замена за многу работи во Калигра и не успеав.

  2.    тинејџвуд8 dijo

   Здраво, дали знаете дали има четки за преземање за да се користат во Inkscape?

   Ви благодарам многу добар пост и го охрабрувам графичкиот дизајн.

 3.   пандев92 dijo

  аххх тие се на англиски јазик xd

  1.    елав dijo

   Како скоро сè добро .. Затоа DesdeLinux е на шпански, за да го смените тоа. 😛

  2.    Алфредо сингл dijo

   Ако ми дозволите предлог, можете да го користите автоматскиот преведувач на прелистувачот Chrome. За да го користите, само треба да кликнете на десното копче на маузата каде било во документот, потоа ќе се прикаже мени, таму ја избирате опцијата за превод на документот. Иако веќе ја знаете оваа опција, сакав да ви кажам за тоа во случај ...

 4.   3 dijo

  Користев Inkscape веќе подолго време. Веднаш штом се префрлив на Linux (кога Дебиан беше Sarge) започнав да работам за да најдам апликација што ќе ми овозможи да го сторам тоа што го направив со CorelDRAW (никогаш не сум користел апликации на Adobe). Inkscape беше решението за сите мои болести, јас сè уште го користам и покрај скромен лаптоп, немам проблеми со перформансите.

  Патем, последното нешто што го направив беше постер за Фестивалот за инсталација на слободен софтвер 2014 / FLISoL 2014. Поточно за неговото седиште во градот Баркизимето, во Венецуела.

  те напуштам врската за да можете да видите што може да се постигне со малку напор и одлична алатка како Inkscape.

  1.    нано dijo

   Колку ми е тешко што во мојот град скоро и да нема луѓе што сакаат да се вклучат во SL xD ... Дали имате идеи колку FliSoles се обидовме да промовираме и тие никогаш не присуствуваа на настани? Уу и никогаш не сме имале дизајнер, имаше еден, но времето повеќе не го дава.

   ПС: Ми се допадна твојот постер.

   1.    3 dijo

    добра наноАко сакате да присуствувате на еден, само треба да одите на кој било од местата и сигурно ќе ве примат со сите закони. Каде си?

 5.   3 dijo

  Патем, упатството што го споменувате Луис во првиот коментар: Лого до лого Тој е еден од најдобрите на шпански јазик. Не само што има материјал за да научи како да ја користи алатката, туку има и многу вредни вежби и теорија за графички дизајн.

  Силно го препорачувам. Исто така, доаѓа со сопствен PDF (можете да го преземете на врската погоре).

 6.   oseозе Палмер dijo

  Здраво, многу добра статија, нешто кратка, но со преглед, можам да ви кажам дека го користам подолго време и ми даде добри резултати за да направам многу графики, би сакал да напоменам и дека меѓу бесплатните алтернативи, ние исто така имаме Xara Xtreme за Linux http://www.xaraxtreme.org/

  1.    елав dijo

   Во право сте, но мислам дека XaraLX не издаде нова верзија за GNU / Linux веќе некое време.

   1.    нано dijo

    Xara го продолжува својот развој? Мислев дека веќе умрев xD

    1.    елиотим3000 dijo

     Гледајќи го датумот на кој го објави својот последен оглас, се гледа дека тој е во режим на зомби.

     Им давам топка на Inkscape за тоа колку е моќна и колку е спектакуларна при ракување со .SVG датотеки, но неговите алатки обично се некако несмасни за мене.

 7.   Хавиер dijo

  Ви благодарам, со нетрпение очекував да се сретнам со инкаскајпе

  За оние од вас кои не го сакаат јазикот на чеспир, можете да ги прочитате на шпански ако додадете «.es» пред «.html» ќе имате пристап до упатствата за шпански ... освен упатството за интерполација.

 8.   Маурисио Андрес dijo

  Inkscape е одлична алатка на Windows и Linux системите, за жал на Mac OS има многу проблеми Mac

  Нема што да се посакува од Корел или Илустратор, всушност, мислам дека има повеќе од второто.