Решенија за RecordMyDesktop и микрофон.

Многу пати гледам луѓе кои се обидуваат да го снимат екранот на нивниот компјутер, но не можат да го земат аудио-звукот од микрофонот за да го снимат. Еве ви донесувам неколку решенија за тоа:

1. Идентификувајте го уредот.

Пишуваме во конзола

$ arecord -L

И ние бараме каде пишува «Репродукција / снимање преку серверот за звук PulseAudio»И ние гледаме каков е уредот.

https://blog.desdelinux.net/wp-content/uploads/2012/10/Captura-de-pantalla-301012-152246.png

 

Во нашиот случај. уредот е стандардно. Следниот чекор е да го смените уредот во RecordMyDesktop.

За тоа ја отвораме програмата и одиме на: напредно »звук

и во Уредот пишуваме стандардно  (важно со мали букви). Сега го погоди рекордот и го тестираш микрофонот.

Што се случува? НЕ СЕ запишува

Пред да ме навредуваат xD. Ни недостасува чекор за некои.

Ние инсталираме павуконтрол

$sudo apt-get install pavucontrol

Одиме во мултимедија и го извршуваме и во рамките на програмата ќе «Влезни уреди "  и му даваме „макро“ на уредот што сакате да го снимите вашиот аудио.

 

https://blog.desdelinux.net/wp-content/uploads/2012/10/Captura-de-pantalla-301012-152912.png

И сега да. Може да го тестирате вашиот микрофон.

На здравје.!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

18 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Карлос-Хфце dijo

  Ви благодариме за информацијата. Сакам да научам како да направам добри видео упатства, но „Сними ја мојата работна површина“ и „Казаа“ ми создаваат проблем: откако ќе го направам видеото со OpenShot, имам црна рамка што го опкружува видеото и не знам како да спречам да се појави кога Јас го уредувам.

  Патем, пријателе мој сонародник, два детали за употребата на јазикот.

  1. Зошто „екранот“? Зошто не го испуштите зборот „екран“? „Екран“ не е потребен.

  2. Што се однесува до „макро“, ми се чини дека многу читатели нема да разберат. Може да ставите во заграда зборовите „пуканки“, „виден“, „тилде“ и „чек“ (иако не ми се допаѓа последново) како што се познати во другите земји.

  Ова се само неколку совети. Работите секогаш можат да се подобрат. Ви благодариме повторно за споделувањето на оваа информација. Поздрав од друга земја.

  1.    @Jlcmux dijo

   Ви благодариме за конструктивната критика.

   Во врска со вашето прашање. Проблемот е во Openshot. Она што треба да направите е во Openshot. и десен клик на видео-записот и својствата. и во ВИДЕО табулаторот, ја отстранувате опцијата за задржување на соодносот и тоа е тоа. Експортирајте видео

   На здравје.!

   1.    Карлос-Хфце dijo

    ОК благодарам многу. Е го пробам и се надевам дека изгледа добро затоа што ја мразам таа црна рамка и затоа не се осмелувам да правам видео упатства.

  2.    анти dijo

   Може и да се нарече прозорец. Всушност, отсекогаш сум го видел тоа така наречено.

   1.    Карлос-Хфце dijo

    Ах, да, малиот квадрат се нарекува „поле за избор“, но она што влегува внатре може да биде едно од овие за да се потврди:
    - Добро познатиот «макро» или «пуканки» итн.
    - Х или „вкрстување“ или како и да го нарекуваат во други земји.
    - Круг.

 2.   helena_ryuu dijo

  прашање од офтопик: како правиш името на дистрибуцијата и другите да се појавуваат во ASCII секогаш кога ќе отвориш конзола Оо

  1.    @Jlcmux dijo

   Тоа важи и за Арх и другите дистрибуции. За некое време го правам постот.

   Поздрав.

 3.   Фитоскидо dijo

  Ми се чини дека на Pavucontrol му требаат неколку подобрувања во преводот

  1.    @Jlcmux dijo

   хаха да. Има хомерово ниво Спанглиш. Но, bueeehh .. Функционира.

 4.   Гискард dijo

  Многу добар постот. Јас секогаш го имав тој проблем со RecordMyDesktop, или како што некои би сакале да го наречат RecordMyDesktop. Но, еј.
  Thisе го пробам ова од серверот за пулси за да видам како оди.

 5.   Патофет dijo

  Постои многу подобар снимач на работната површина од оној наречен казам што ви овозможува да снимате звук од два различни извори, за мене најдоброто што постои

  1.    @Jlcmux dijo

   Да, но тоа е само во складиштата на Убунту. Јас го составував и вистината ми даде грешка. Па, но јас користам (СИД) Можеби затоа.

 6.   Fabian dijo

  долго време тој дел не работеше за мене и беше за нешто толку едноставно, благодарам многу

 7.   Ротс87 dijo

  добар совет хахаха

 8.   Герман dijo

  Вградениот микрофон не можам да работам, ако ставам надворешен, можам да снимам, дури и со Skype или Pidgin; За да ме слушнат морам да поврзам надворешен микрофон, не знам дали е проблем со нетбук Acer One D255E затоа што со 7 $ што го инсталирал нема проблем туку со сите дистрибуции на Linux дека сум се обидел со никој не ми успеа.

  1.    @Jlcmux dijo

   Јас би препорачал да започнете повик во Skype и додека го правите тоа без поврзан надворешен микрофон. Започнете со Pavucontrol и во табулаторот «Влезни уреди» изберете го вашиот интегриран микрофон.

 9.   Биоаклер dijo

  Мојот проблем не е аудиото, мојот проблем е што кога активирам recordmydesktop во мојот LInuxMint 15 и претходно во 14, мојот панел или лентата со задачи е скриен од мене и не се појавува повторно до моето рестартирање.

 10.   Исус dijo

  Станувам ништовен Ставам нул и не запишува ништо и се слуша чуден звук