Решајте ги СИТЕ проблеми со Touchpad

Здраво, како сте пријатели?

Користете ArchLinux (што многумина знаат хехе), се случува тачпадот на мојот лаптоп (тастатурата на допир Synaptics) да работи нормално, т.е. да го поминам прстот над областа и покажувачот да се помести, но тој не се движи вертикално, дури ни кога ќе притиснам со прст на областа може да се кликне или нешто слично.

Факт е дека морав рачно да ја конфигурирам тачпадот и еве ги чекорите

1. Отворете терминал.

2. Во него напишете го следново:

судо кејт /etc/X11/xorg.conf.d/10-synaptics.conf

Askе ја побара вашата лозинка, тие ја пишуваат и притискаат [Внесете]

3. Во документот или текстуалната датотека што ќе се отвори, тие мора да го залепат ова што им го оставив ТУКА.

4. Откако ќе заглави таму, тие го зачувуваат и го затвораат.

5. Подготвено, рестартирајте и треба да имате тачпад целосно работено working

Ако сакате да направите какви било промени, прашања, прашања или што било друго, известете ме.

Со почит


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

42 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Холмс dijo

  добра дика, ќе напишам во мојата тетратка!
  vlw fwi, Холмс

 2.   Карлос dijo

  Многу е добро, ќе го пробам. Ви благодарам.

 3.   Макси dijo

  Ова е за активирање на повеќекратниот допир на подлогата? Јас го активирав мултитаучот за движење, но не и зумирањето. Јас сум исто така корисник на ArchLinux, многу сум задоволен од оваа дистрибуција откако скрши 2 ubuntus и 1 debian haha
  Честитки!

  1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

   Мојата тачпад нема поддршка за мултитач, односно оваа конфигурација што ја ставам дозволува движење на два начина:
   - Повлечете го прстот преку делот или областа на тачпадот наменета за лизгање (десна страна што има малку линии ...)
   - Ако наместо тоа ставите 1 прст, ставете 2 прста каде било на допирната површина и лизнете ги надолу и нагоре, ќе видите како се движи.

   Дали ова го мислите?

   Поздрав

   1.    Макси dijo

    Точно, лизгањето со 2 прста ми се чини мултитач. Јас го активирав свитокот со 2 прста и оној од десната страна на тачпадот, но имам можност и да зумирам со 2 прста во ајфон стил (тестиран во win7), но во linux не можев да направам уште да работи. Сега сум на компјутер за да поправам, но тогаш ќе ти го дадам мојот 10-synaptics.conf, што е малку пократко од твоето.
    На здравје! 😉

    1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

     Те разбирам, свитокот што го спомнуваш е кружен свиток, нели? Во конфисот што го ставив има редови за овој свиток, само треба да ги откоментираш, да се рестартира и да ми кажеш дали ти одговара.
     ХАХАХА да ... моето е доста обемно ХАХАХА ... Се обидов да го покријам сето тоа ХАХАХА

     1.    Макси dijo

      Одлично, не знаев за кружниот свиток, сега го активирам и ќе ти кажам
      Мојот 10-synaptics.conf го има само следново:
      Section "InputClass"
      Identifier "touchpad catchall"
      Driver "synaptics"
      MatchIsTouchpad "on"
      MatchDevicePath "/dev/input/event*"
      Option "VertEdgeScroll" "True"
      Option "TabButton" "0"
      Option "TapButton1" "1"
      Option "TapButton2" "2"
      Option "TapButton3" "3"
      EndSection

      И со тоа имам свиток на десната страна и тапкање (мислам така се вика) да кликнам.
      Скролувајте со 2 прста што го имам активирано од конфигурацијата xfce.
      На здравје! 🙂

      1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

       ????
       Среќно, јас не сум експерт далеку од тоа, но какво било сомневање тука сум


     2.    Макси dijo

      Кружниот свиток не работи за мене, морав да ја откоментирам линијата што вели Option "CircularPad" "0"
      И само гледам дека сте оневозможиле хоризонтално лизгање со 2 прста, дали работи едно по едно или може и двете да бидат овозможени заедно?
      На здравје! 😉

      1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

       Ах, добро, дахехе… 0 = деактивиран
       Хоризонталниот свиток со два прста не ми одговара, но можеби е затоа што тачпадот не ми го дозволува тоа ... нема идеја, ги ставам тие редови во очекување дека ќе работи за некој алгуин


      2.    елкин Фернандо dijo

       Здраво, може ли да ми помогнете да го решам мојот тачпад во кали линукс, левиот клик не ми работи и можам само со десен клик да го изберам.
       Останувам во тек, благодарам.


 4.   Секира dijo

  Штета! Во мојот случај ништо не се смени ...: С.
  Ние ќе продолжиме да се обидуваме со xD

  1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

   WTF… неверојатно, го пробав на повеќе од еден лаптоп и работеше
   Мое извинување пријателе ..

 5.   Гкан dijo

  Хаче, почнувам со Арх, и најпрво ми се случи истото, отидов на вики и ми рече дека треба да инсталирам xf86-input-synaptics, после тоа го ставив тоа што се појавува во пастата споделена од @ KZKG ^ Gaara <"Linux и сè што е совршено.

  Честитки!

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Благодарам
   Задоволство е да се знае дека тоа успеа за вас

   Поздрав и добредојде на блогот

 6.   Карлос dijo

  Прашање што сакам да го знам дали можете да го активирате зумирањето на кој било начин кога правите пилиски во допирната површина?

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   пилискоси? Извини, не те разбрав

 7.   Horacio dijo

  прашање што конфигурацијата ми работеше добро во мојот дебијан до одреден момент, бидејќи не можам да направам движење во некој прелистувач да оди нагоре и надолу, не знам како се нарекува технички. дали имате идеја како да го решите?
  поздрав и многу добар блог

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ова е затоа што конфигурацијата, ако добро се сеќавам, ја поставив така што движењето или вертикалното движење (од горе надолу и од спротивното) беше со 2 прста. Ставете 2 прста на допирната површина и поместете ги истовремено и нагоре и надолу, кажете ми дали ви одговара.

   Поздрав

   1.    Horacio dijo

    Точни сте, работи со 2 прста, се сеќавате ли како да го модифицирате да биде со еден прст?
    благодарам и поздрав

    1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

     На линија 57 каде што стои: Опција «VertTwoFingerScroll» «1»
     Променете го тоа 1 на 0 и треба да ги деактивирате 2 прста.

     1.    Horacio dijo

      Јас го изменив како што ми рече но не работи

      1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

       Дали го рестартиравте компјутерот?


      2.    елав dijo

       xDDDD


      3.    Horacio dijo

       ако го рестартирам компјутерот чист


     2.    Horacio dijo

      чудно е затоа што на истиот компјутер имам и манџаро и со истата конфигурација и тачпадот работи најдобро

 8.   Ky0l34 dijo

  Одлично е!
  Одлично функционираше за мене на Debian Wheezy, многу благодарам.

  Честитки!

 9.   ХуанМа dijo

  Здраво, како си, пријателе, дали можеш повторно да го поставиш кодот ако не е премногу мака. благодарам за целиот придонес што го дадовте

 10.   Хуан Мануел dijo

  Здраво, може ли некој да ми даде конфигурација дека врската повеќе не е присутна, ви благодарам.

 11.   Marck dijo

  Ако ме открие. Но, имам мал проблем. Копчето ENTER не работи за мене. Како можам да направам?
  Усо:
  Linux Mint Оливија (15) е натоварена од USB.
  Лаптоп HP nx6110.

 12.   Иван Молина dijo

  Ја користам оваа команда:
  и тој ми ја сервираше мојата подлога за допир
  sudo modprobe -r psmouse && sudo modprobe psmouse proto = imps

  Јас го тестирав на Acer Aspire One D257

 13.   guillermoz0009 dijo

  Датотеката повеќе не е достапна.

 14.   Виктор dijo

  Добро! Работи многу добро. Благодарам за информацијата =)

 15.   Тежок dijo

  Не ми успеа. Сè уште не можам да скролам во Кубунту 14.04 (каде што, патем, датотеката за која станува збор е /usr/share/X11/xorg.conf.d/50-synaptics.conf, или барем не најдов друга).
  Исто така, кога ќе ги отворам поставките на системот KDE> Влезните уреди> Допирната површина, добивам порака со зборот "Возачот Синаптикс не е инсталиран (или не е користен)", иако го имам " xserver-xorg-input-synaptics '. Не знам повеќе што да правам, вистината е, тачпадот работи за мене, но свитокот не работи (во Виндоус се прави со два прста на овој компјутер), и дека модулот за конфигурација на тачпадот KDE ме прескокнува со таа порака ме тера да се сомневам дека има да се направи со тоа, но јас немам идеја како да го поправам. Имате идеи овде?

 16.   Исус Гилермо Ривера dijo

  здраво, јас сум нов во Linux, сметам дека е многу комплициран, но сакам да научам.
  помогнете, ве молам, имам HP folio 13 круг, има допир со синаптика, но работи некако глупо », што е да се каже, не е многу прецизно кога станува збор за ставање прст низ него, што не се случува во прозорците, би сакал да знам дали е тоа поради возачите, и ако е така, како да инсталирам драјвери за овој глушец во цимет со нане нане, благодарам

 17.   Хозе Франциско dijo

  Здраво, би сакал да знам како да го активирам вертикалниот скрол за Ubuntu 12.04 lts «се случува тачпадот на мојот лаптоп (тастатурата на Synaptics) да работи нормално, односно да го положам прстот над областа и покажувачот да се движи, но тој не се движи вертикално дури и кога ќе притиснам прст на областа, не кликнува или нешто слично », токму истото ми се случува и мене. Би сакал да знам дали можеш да ми помогнеш, ти благодарам.

 18.   Енрике Делгадо dijo

  На лаптоп компјутер HP Pavilion 250 - G4 TPN-C125 - Debian 8 64bits го користат она што го наведе Иван Молина.
  sudo modprobe -r psmouse && sudo modprobe psmouse proto = imps
  Ви благодарам многу за целиот придонес !!!!
  ПС: Врската за пристап до кодот повеќе не работи, би било идеално повторно да го поставите 😉

 19.   Луис dijo

  Здраво, можете повторно да ја подигнете датотеката, бидејќи таа не работи и имам проблеми со мојата тачпад благодарение

 20.   Јуриј Лазо dijo

  твојот линк што вели „тука“ е оштетен, ми требаат овие информации, ако можеш да ги ажурираш, навистина би го ценел, многу благодарам однапред

 21.   Какаши dijo

  Здраво, имам проблем со моето допирно глувче; кога го поместувам со притискање на копче, тоа не се движи и ова е многу комплицирано за некои игри, јас сум од Лубунту

 22.   Ангел Родригез dijo

  Добро добро. Извинете, би сакал да ја поправам оваа грешка. Кликнувам на врската од она што треба да го залепам и нема ништо.

 23.   Делоријан dijo

  ХДП. не работи и тие се само реклами.