Како автоматски да ја решите google captcha со ReBreakCaptcha

Битката против ботови кои напаѓаат спами-страници и се обидуваат да ја заобиколат безбедноста на секоја од веб-страниците е одамна зацврстена. Една од алатките што најмногу се користи за да се бори против овие досадни натрапници се google captcha, особено верзијата ReCaptcha V2, pero lamentablemente se ha difundido una vulnerabilidad en esta herramienta que permite resolver las captcha de manera automática.

Следниот чисто едукативен напис ќе ни овозможи да ја нарушиме безбедноста на ReCaptcha V2, искористувајќи ја аудио опцијата што ја нуди. Написот е инспириран од следен запис, во која детално е објаснета ранливоста и се нуди скрипта што ни овозможува автоматски да ги решаваме captchas.

Што е ReBreakCaptcha?

Тоа е бесплатна апликација која ја искористува ранливоста на ReCaptcha V2, став решете ја captcha автоматски, за оваа употреба библиотека за автоматизација Селен, на Google API за препознавање говор и разни алгоритми.

Алатката е прилично едноставна, поминува низ три фази, првата каде што се решава популарната „captcha“Јас не сум робот«, Тогаш кога ќе се појави captcha за решавање, изберете ја опцијата за аудио, примајте го аудиото и обработете го со Google API за препознавање говорКонечно, внесете ги броевите признаени од API и внесете ги во полето captcha.

АПИ за препознавање говор на Google може да пропадне постојано, така ReBreakCaptchaПробувате разни алтернативи додека не го добиете вистинското решение. captcha

Инсталирајте и конфигурирајте го ReBreakCaptcha

Да се ​​искористи ReBreakCaptcha Ние мора да следиме неколку мали чекори, бидејќи оригиналната скрипта е закрпена со патеки за Windows.

 • Пред сè, мора да ги инсталираме потребните зависности за да работи скриптата:
  sudo pip инсталира pydub Говор Препознавање селен
 • Следно, мора да го клонираме складиштето на скриптата:
  git clone https://github.com/eastee/rebreakcaptcha.git
 • Одиме до клонираната работна површина и ја уредуваме класата, со соодветните патеки за Linux.
   cd rebreakcaptcha nano nano rebreakcaptcha.py

  Тие треба да ги променат следниве информации

  # Поврзани со Firefox / Gecko возач FIREFOX_BIN_PATH = r "C: \ Program Files (x86) \ Mozilla Firefox \ firefox.exe" GECKODRIVER_BIN = r "C: \ geckodriver.exe"

  Патем во Linux

  # Поврзани со Firefox / Gecko возач FIREFOX_BIN_PATH = r "/ usr / bin / firefox" GECKODRIVER_BIN = r "/ usr / bin / geckodriver"

  На ист начин ако користите python3, ве молам, заменете xrange од range. Ние исто така мора да ја измениме URL-то каде што сакаме да ја примениме скриптата (Тоа е, оној што сакаме да го реши Писмото).
  Можеме да го сториме тоа во линијата каде што се појавува следново:
  RECAPTCHA_PAGE_URL = "https://www.google.com/recaptcha/api2/demo"

 • Конечно мора да трчаме ReBreakCaptcha, тој автоматски ќе го отвори прелистувачот со URL-то што е означено и ќе го спроведе процесот за решавање на предметната captcha.
  python3 rebreakcaptcha.py

Заклучоци за ReBreakCaptcha

Оваа скрипта може да биде основа да се користи во различни процеси и во питон со едноставни чекори што можеме да ја подобриме. Употребата на оваа алатка мора да биде за едукативна употреба, а за заедницата воопшто е важно да се дистрибуира бидејќи гарантира дека наскоро ќе имаме лепенка што ќе ја реши оваа ранливост.

Ранливоста е активна досега, затоа се препорачува корисниците кои користат ReCaptcha V2 дополнете ја вашата безбедност со други алатки, особено откривање на IP кои постојано се обидуваат да ги решат captchas.


16 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Жозе dijo

  а за прозорци?

  1.    гуштер dijo

   Можете да го користите како што доаѓа од складиштето

 2.   Александар dijo

  Добар гуштер,

  Ви благодариме за споделувањето, иако ја прочитавте оригиналната нишка https://east-ee.com/ Не се чини дека хит стапката е извонредна, но многу корисници истакнуваат дека е способна само да ги реши најлесните фаќања по веќе ниски стапки.

  Честитки!

  1.    гуштер dijo

   Навистина, стапките на хит се ниски (Во тестовите што ги спроведував 1 од секои 7 тие беа решени), сепак, ранливоста постои и најверојатно алатката е оптимизирана така што овие стапки на хит се зголемуваат.

 3.   обновување компјутер dijo

  Ви благодариме за статијата, вистината е дека многу ми служеше!

 4.   Кристиам dijo

  брат можеш да објасниш малку повеќе како да го инсталираш во прозорци?

 5.   Густаво dijo

  Ви благодариме за споделувањето гуштер; директно до табли со табли за да играат малку подоцна. Бидејќи е во Пајтон, мора да го искористите тоа.

 6.   Вилбер Антонио dijo

  Срдечен поздрав и благодарен за написот, што е многу добар и интересен. Би сакал да ми го испратите скриптот за прозорци, бидејќи не можам да го најдам никаде, ви благодарам многу за вашето време и внимание.

 7.   карр dijo

  Не ја решава capcha и ми го испраќа ова предупредување
  Предупредување за траење: Не можам да најдам ffmpeg или avconv - стандардно за ffmpeg, но може да не работи
  предупредување ("Не можам да најдам ffmpeg или avconv - стандардно за ffmpeg, но може да не работи", RuntimeWarning

 8.   ангелис врвки dijo

  Здраво, се обидувам да се регистрирам на страница, но кога ќе влезам, не можам да се поврзам со RECAPTCHA што значи ова, некој може да ми помогне

 9.   Исус рамос dijo

  Како да се реши capcha на бројот на собирање, одземање, множење

 10.   Анонимен dijo

  и линкот за преземање?

 11.   Хозе Фернандез dijo

  Барам апликација за capchat

 12.   ана з. рид с. dijo

  Она што сакам е да го положам или отворам captcha, не можам да ги поминам, тие не се отвораат

 13.   ираида квироз dijo

  Треба да го решам проблемот RECAPTCHA и не знам како да го направам тоа, може ли да ми помогнете

 14.   МекКеј-255 dijo

  Можете исто така да користите GoodByeCaptcha што спроведува откривање на слика што го избегнува проблемот „Обидете се повторно“ кога ќе се обидете да го решите аудио-звукот многу пати.