RustDesk: Корисна апликација за далечинска работна површина преку повеќе платформи

RustDesk: Корисна апликација за далечинска работна површина преку повеќе платформи

RustDesk: Корисна апликација за далечинска работна површина преку повеќе платформи

Денеска за прв пат ќе се осврнеме на интересното и романескно бесплатна отворена апликација за далечинска работна површина повик „RustDesk“. За што се вели дека е одлична алтернатива на бесплатната и затворена апликација на TeamViewer. Што понекогаш се инсталира и користи на GNU/Linux поради неговите извонредни функции и карактеристики.

Сепак, во Од Линукс, веќе во претходните прилики коментиравме и други слободни и отворени решенија, слично на оддалечени работни површини. Како, Remmina, NoMachine, оцет и други повеќе. Така засега TeamViewer o AnyDesk, кои се бесплатни, сопственички и затворени апликации, имаат добри алтернативи погодни за нашите бесплатни и отворени оперативни системи.

AnyDesk: Одлична алтернатива за управување со далечински работни површини

AnyDesk: Одлична алтернатива за управување со далечински работни површини

И, пред да ја започнете денешната тема на отворете ја апликацијата за далечинска работна површина повик „RustDesk“, ќе го оставиме следново Поврзани Мислења за подоцнежна референца:

AnyDesk: Одлична алтернатива за управување со далечински работни површини
Поврзана статија:
AnyDesk: Одлична алтернатива за управување со далечински работни површини

NoMachine: Менаџер за далечинска врска, брз, безбеден и лесен за употреба
Поврзана статија:
NoMachine: Менаџер за далечинска врска, брз, безбеден и лесен за употреба

RustDesk: Апликација за далечинска работна површина со отворен код

RustDesk: Апликација за далечинска работна површина со отворен код

Што е RustDesk?

Според нејзините креатори во својата официјална веб-страница, „RustDesk“ е:

"Далечинска инфраструктура со отворен код и виртуелна работна површина за секого. Кој исто така вклучува софтвер за далечинска работна површина, кој е одлична алтернатива со отворен код за TeamViewer. Бидејќи, работи надвор од кутијата (OfTheBox), односно работи веднаш и без потреба од конфигурација. Дозволувајќи му на секој корисник да одржува целосна контрола врз своите податоци, без безбедносни грижи".

Меѓутоа, генерално, RustDesk Исто така, нуди можност за користење на a јавно рандеву/релеј серверили само-хостинг, или напишете свој сервер.

карактеристики

Помеѓу твојата тековни карактеристики Најзабележителни се следните:

 • Вклучува шифрирање од крај до крај за да ја задржи приватноста безбедна. Односно, ги шифрира врските помеѓу компјутерите кои воспоставуваат врска. На тој начин што сите податоци што циркулираат помеѓу двата компјутера не можат да бидат дешифрирани од непознати и непоканети трети лица.
 • Тој нуди самодомаќин модалитет RustDesk во сопствена инфраструктура или инфраструктура од трета страна. Со други зборови, им овозможува на своите корисници можност да креираат сопствен сервер за да воспостават врски или да користат еден од јавните сервери достапни преку истата апликација. И, дури и генерираме наш сопствен сервер, за поголема безбедност. И, за што, треба само да преземете дополнителна апликација.
 • Олеснува регистрација на пристап и управување со дозволи од модерен кориснички интерфејс. Со други зборови, вклучува интерфејс каде што можете да пристапите до сите врски што ги воспоставивме со други компјутери. Дополнително, за управување со адресар на други компјутери и воспоставување листа на омилени врски.
 • Друго важно: Троши малку ресурси, и при стартување и при работа. Работи одлично насекаде, вклучително и Windows, macOS, Linux, iOS, Android и веб-прелистувачи. Во моментов, таа е на верзијата 1.1.9 која беше објавена на 09 година. И на крај, тојкористат верзиите за десктоп гребење за неговиот GUI, додека, мобилните верзии користат Флетер, за сега. и не работи со WAYLAND, покрај тоа бара Systemd за неговата разонливост.

повеќе информации

Нешто што се истакнува RustDesk е тоа што може да биде навистина корисно при далечинско управување со нив мобилникако што се Паметни телефони, таблети и телевизори, што ни треба. Сè благодарение на достапноста на апликацијата во Apk формат за Android внатре во официјална веб-страница на GitHub.

Додека за повеќе технички информации за GNU/Linux можете директно да ја истражите неговата официјална документација за тоа преку следново линк.

работа

Инсталација

Како и обично, ќе се обидеме RustDesk за нашето вообичаено MX Respin наречен Чуда, базирано на MX-21 (Дебиан-11), како што можете да видите на следните слики, откако ќе ја преземете вашата инсталационен пакет во деб формат и инсталирајте го со следнава команда во терминал:

sudo apt install ./Descargas/rustdesk-1.1.9.deb

RustDesk: Слика од екранот 1

RustDesk: Слика од екранот 2

Снимка на екранот 3

Снимка на екранот 4

Снимка на екранот 5

Поврзување со друг компјутер

Поврзување со мобилен уред

Поврзување од мобилен уред на компјутер

Како што можеш да видиш, управувајте со далечински врски од различни уреди со RustDesk, навистина е лесно. Останува само да ги инсталираме апликациите на потребните компјутери и мобилни уреди, копирајте меѓусебни лични карти и лозинки, конфигурирајте ги дозволите и опциите што се потребни, и тоа е тоа, за да се поврземе со сè што сакаме.

Вреди да се напомене дека преносот на датотеки помеѓу компјутерите беше успешен, и од компјутер до мобилен исто така, но не од мобилен до компјутер. Веројатно, од мобилниот до компјутерот со GNU/Linux, тоа не е можно од причини за дозвола, па затоа би било неопходно да се обидете од Windows за да видите какви се резултатите.

прегледувач на тимови 13
Поврзана статија:
TeamViewer 13 е достапен со поддршка за мајчин Linux
оддалечена работна површина
Поврзана статија:
5 апликации за далечинско поврзување со работната површина од Linux

Преглед: објава на банер 2021 година

Краток преглед

Накратко, „RustDesk“ е нова и интересна апликација напишана со одличниот и модерен програмски јазик Руст, кој ни нуди прекрасен капацитет да управувајте со нашите компјутери од далечина, од речиси секој оперативен систем до друг. Што ќе ни олесни, на безбеден и сигурен начин, да можеме да се поврземе од далечина, од лични, професионални или други причини, со кој било уред.

Ако ви се допадна оваа објава, задолжително коментирајте ја и споделете ја со другите. И запомнете, посетете ја нашата «почетната страница» за да истражите повеќе новости, како и да се придружите на нашиот официјален канал на Телеграма од DesdeLinux, Запад група за повеќе информации за денешната тема.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   R dijo

  Добро е што презентирате алтернативни апликации и ги објавувате, ми се допаѓа, но навистина би ценел мал туторијал или некои први чекори или продолжен дел со први впечатоци или споредби со други слични апликации. Можеби треба многу работа, не знам, но како читател многу би ми помогнал да видам дали апликацијата би ме интересирала или не, бидејќи како што е претставена оваа статија на пример, не знам дали оваа апликација е полесна за користење од TeamViewer, и тоа е нешто што ќе им помогне на многу луѓе да го знаат, вклучително и мене.
  Поздрав и благодарам за вашите секогаш интересни написи.

  1.    Инсталирајте пост на Linux dijo

   Поздрав, R. Ви благодариме за вашиот коментар. Веќе додадов малку повеќе информации за тоа, за вашиот пристап. Се надевам дека е по ваш вкус. Но, сè на сè, тоа е одлична апликација, многу лесна за употреба и навистина функционална.

 2.   Франческа Гарае dijo

  AnyDesk НЕ е бесплатен. Комерцијален како Team Viewer.

  1.    Инсталирајте пост на Linux dijo

   Поздрав, Франческа. Ви благодариме за вашиот информативен придонес. Тоа е веќе поправено.