Сабајон и qgtkstyle

Снимка на екранот од 2013-04-11 03:12:29
Па, ви го донесов ова едноставно упатство за да можете да го активирате qtconfig изгледот Gtk за Qt апликации, кога користите средина со седиште во Gtk во Сабајон (GNOME, XFCE итн.).

Поради некоја причина, qgtkstyle не е инсталиран во Сабајон, ниту е во складиштата. Според некои развивачи, тоа е затоа што тие не сакаат да додаваат »надуеност».

Комо Sabayon, се базира на Gentoo, бидејќи ќе ја користиме Gentoo филозофијата:

1-Го добиваме дрвото за пренесување:

emerge -sync

2-Ние ги добиваме преклопувањата од сабајон:

layman -a sabayon && layman -a sabayon-dsitro

3- Ние создаваме локален преклоп:

mkdir -p /usr/local/overlays/local/profiles && echo "local_overlay" >> /usr/local/overlays/local/profiles/repo_name && echo 'PORTDIR_OVERLAY="${PORTDIR_OVERLAY} /usr/local/overlays/local' >> /etc/make.conf

4- Ние го донесуваме градежниот центар на qgtkstyle на неговото правилно место:

wget -O qgtkstyle.tar.bz2 'https://bugs.sabayon.org/attachment.cgi?id=767' && tar xvf qgtkstyle.tar.bz2 -C /usr/local/overlays/local

5- ги гледаме зависностите што се потребни:

emerge -pvt qgtkstyle

6-Ги инсталираме сите зависности со ентропија / риго.

7-конечно ќе инсталираме qgtkstyle: emerge -pvt qgtkstyle.ebuild

8-Ние ги регистрираме промените во ентропијата:

equo rescue spmsync

Конечно, можеме да одиме на qtconfig и да го избереме стилот gtk + за qt апликации

Ако сте имале проблеми со составувањето на пакетот поради gcc, не грижете се, тоа е призната грешка и може да се реши едноставно со повторно инсталирање на gcc: equo install gcc

Се надевам дека мојот водич е корисен, па дури и друг!

Извор: https: //forum.sabayon.org/viewtopic.php? F = 89 & t = 29622


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

31 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   џебови dijo

  Колку пати кога користев сабајон.

 2.   Ротс87 dijo

  Јас дури и не го разбрав "j" на еден од инструкциите хахаха, тоа покажува дека ќе дадам преку Gentoo и деривати / -_- \

 3.   еВеР dijo

  Во втората команда има мал печатна грешка. Јас не сум lубител на ставање команди без да објаснам што прават, ние произведуваме генерација на пасишта кои немаат идеја што копираат. Како и да е, замислувам дека ако имаат Генту или деривати, мора да знаат нешто ...
  Со почит

  1.    пандев92 dijo

   ДА, извинете, тоа е sabayon distro, naaa, генерација копирај пастадори не е создадена, едноставно е многу лесно што правите, ако сакате да навлезете подлабоко, треба да отидете на sabayon wiki

 4.   дијазепан dijo

  Патем, можете да направите грешка во барањето за да вклучите qgtkstyle во Сабајон

  Јас еднаш го направив тоа со qupzilla 1.3.5 (кога тие сè уште имаа 1.1.8)

  https://bugs.sabayon.org/buglist.cgi?product=Entropy&component=Request&resolution=—

  1.    пандев92 dijo

   Готово е! пред повеќе од две години

   https://bugs.sabayon.org/3079

 5.   дијазепан dijo

  Ок пандев. Ти Победи.

 6.   st0rmt4il dijo

  Ви благодариме за советот!

  Честитки!

 7.   MSX dijo

  Ова секогаш ми се допаѓаше кај Генту (и Сабајон во овој случај): едноставноста на концептот и извршувањето!

  Чекај ... тоа е обратно !!!!
  Мајка ми, само што те читаше ми даде церебрална кома, се спасив од добрата кога решив да го пробам Арх наместо Генту ...

 8.   пандев92 dijo

  Чекај? Ако не знаете како да го направите тоа, тоа ми дава дека имаме проблем, тоа не е многу покомплицирано од уредувањето на pkgbuild 😉 или користењето на pkbuild што има зависности од компајлирање што не се наоѓаат во архитектурата или се надвор од датум ... еј, ако не знаеш што е мкдир ми недостасува ...
  Нема ништо повеќе од „Бакнеж“ од „генту“ во таа смисла, но она што можам да ви го кажам е дека секој искусен архлинукс треба да биде во можност да го стори тоа, иако секако, овој случај е наменет само за напредни корисници.

  1.    MSX dijo

   Јас не се согласувам.

   Чекај? ако не знаете како да го направите тоа, тоа ми дава дека имаме проблем »
   И тоа ми дава дека си шупак, без разлика дали знам да управувам со Гентоуза или не.

   PKGBUILD се хибрид помеѓу датотечниот систем Windows INI каде што имате:
   [Дел]
   Променлива = вредност
   и скриптите за школка.
   PKGBUILD во основа се состои од два дела каде што во првиот ги дефинирате само променливите и во вториот ја правите валканата работа, што, како што велам, е само скрипта за школки, каде што ги дефинираме потребните активности за инсталирање на пакетот: креирајте директориуми, доделете им дозволи, копирајте или преместувајте датотеки, отпакувајте ги тартите итн. Ова е местото каде лежи убавината на PKGBUILD: неговата концепција е едноставна, а извршувањето е едноставно кога единствената станица за создавање магија е зглобот на програмерот. Тие немаат ништо чудно, ниту придонесуваат за нешто ново, со тоа што знаејќи скрипта за школка (sh или bash, не повеќе) не е потребно да се учи нешто друго.

   PKGBUILD не е ниту повеќе, ниту помалку од моќна, модерна и чиста е-зграда и оваа разлика е очигледна кога ќе споредиме PKGBUILD од X апликација со неговата аналогна е-зграда.

   Наместо тоа, администрацијата на Gentoo е најгломазната работа што некогаш сум ја видел.
   Надвор од фактот за постојано составување на сè - нешто нервозен и економски и еколошки неефикасен - проблемот на Генту е неговата нездрава администрација и вашата објава го демонстрира со количината на кругови што се потребни за да се инсталира одреден пакет.

   Ако има дефект што го има Генту и дека неговите корисници грешат, треба да се верува дека колку е покомплицирано, толку подобро кога убавината и мајсторството се демонстрираат во едноставност xD

  2.    MSX dijo

   Постои убав тест што би можел да покажам колку се апсурдни некои карактеристики на Gentoo / Sabayon за сите оние кои имаат неколку минути:
   вчера ја фрлив сликата на Сабајон 11 KDE до pendrive за да тестирам како работи дистрибуцијата во реална Бугарија.
   Откако ќе се подигнам на работната површина, одлучувам да направам бекап на партиција каде што имам друг ОС за инсталирање на Сабајон над неа и ќе можам повнимателно да го испитам.
   За ова, решив да инсталирам FSARCHIVER, одлична алатка за конзоли за бекап и клонирање на партиции.
   Јас го отворам Консоле и ги ажурирам репосите:
   $ sudo equo нагоре
   Логично, вториот чекор е да инсталирате fsarchiver:
   $ sudo equo и fsarchiver
   … WTF! Системот треба да преземе _86_ (да, осумдесет и шест) пакети како зависност и потоа да преземе и инсталира fsarchiver !!!
   Најсмешно е што меѓу пакетите што ги презема има мноштво пакети поврзани со X или Python (како што е PyQt меѓу другите) кога апликацијата што ја инсталирам е дизајнирана да работи само од конзолата! xD

   А, имам многу што да направам во текот на денот пред да го изгубам времето толку смешно.

   1.    пандев92 dijo

    86? Не лажете, зависностите не достигнуваат дури 10

    https://packages.sabayon.org/show/fsarchiver,92165,sabayonlinux.org,amd64,5,standard/dependencies#package-widget-show-what

    Ако преземавте 86 пакети, тоа е затоа што ажурирав други, всушност преземав само 4 пакети;). Другата работа е што сабајонот е дериват на генту, а не на генту, па ако сакате да направите тест, ќе мора директно да го инсталирате генту и да користите портаж. Не мислам дека има многу подобрувања во pkgbuilds и го велам ова како корисник на Archlinux од 6 месеци, единствената предност што ја гледам во однос на ebuilds е што pkgbuilds инсталираат зависности автоматски, иако многу пати открив дека имам мораше да се поправи на зависностите pkgbuilds.
    Ако сте слој 8, не обвинувајте го генту.

    1.    MSX dijo

     «86? Не лажи, "
     WTF? Изми го кловнот за уста, не лажам, тоа го оставам на просечната.
     Пред да ја отворите вашата муцка, како што правите, проверете што велам, или дали веќе знаете дека е толку?
     Преземете го најновиот ISO, ажурирајте ги складиштата и обидете се да ја инсталирате таа апликација ЗА ДА ПОГЛЕДНЕТЕ КОЛКУ БИЗАРО ПАКЕТИ Ажурирање предходно.

     И тогаш ја гризнав прашината, јетон.

     „Ако преземавте 86 пакети, тоа е затоа што ажурирав други, всушност преземав само 4 пакети“

     Ајде да видиме: ако одлучам да инсталирам X апликација, логично е ако на наведената апликација и требаат други пакети во одредена верзија, таа нуди да ги ажурира со цел да ја инсталира предметната апликација.

     Сега, кога апликацијата дизајнирана за конзолата треба претходно да ажурира одредена зависност, што за возврат треба да ги ажурира другите зависности и, конечно, за наведената апликација CONSOLE, треба да се ажурираат претходно 86 каскадни зависности, од кои огромното мнозинство немаат никаков вид врската со апликацијата што ја инсталираме е дека системот за изградба на SUCK.

     И да: Сабајон е Генту за едноставниот факт дека ако наместо да користите еквио, одлучите да користите, НЕМА ДА НАЈДЕТЕ БИЛО ПРОБЛЕМ со кој управувате со вашиот систем, двата система се 100% компатибилни - се прашувам ако кажете поинаку како корисник на овие дистрибуции.

     До последно:
     „Иако многу пати открив дека морав да ги поправам дури и градите на зависностите.
     Секако, тоа може да се случи, под нешто што AUR значи „Arch User Repository“ или Arch user repository.
     Всушност, бидејќи пакетите AUR ги поставуваат корисници кои СОРАБОТКА СО ЗАЕДНИЦА СО ДОДАВА PKЕ НА ОБЈАВИ ОД АПЛИКАЦИИ КОИ ГИ КОРИСТАТ ИЛИ ИМАТ ПОТРЕБНИ ДРУГИ УПОТРЕБИ, логично е оние корисници кои НЕ СЕ ОДР DУВААТ ОД РАБОТНИЧКИТЕ и имаат АФК-живот понекогаш не внимаваат на промените што постојано се случуваат во развојот на апликациите што ги одржуваат и затоа заедницата е генерално многу вклучена во објавувањето на соодветните ажурирања на соодветните мини-страници за изменување на PKGBUILD и за составување на наведените апликации.

     Ако немате идеја, не зборувајте, концептот на АУР е едноставно брилијантен: да и се даде простор на заедницата сама да комуницира и да расте без да мора да ги чува програмерите за дистрибуција. Искрено.

     „Ако сте слој 8, не обвинувајте го генту“.
     Типичен коментар n00b

     Откако го користев Gentoo и зезнав околу Portage и колку е застарена дистрибуцијата, решив да му дадам втора шанса во неговата форма Funtoo.
     Фанту е она што треба да биде Генту ако не беа толку тврдоглави во правењето работи на начинот на кој тие ги прават.
     Funtoo е брилијантен, врз основа на Gentoo тие користат модерна оперативна логика заменувајќи го стариот систем Portage со нов базиран на GIT, одржувајќи ги зависностите на минимум, развивајќи нови оптимизирани профили (Gentoo го користи истото од 2007 или 2008 година) и создава основа за многу почист систем од неговиот претходник.

     Не е дистрибуција што би ја користел затоа што составувањето апсолутно сè [0] изгледа смешно цело време, сепак Funtoo има многу добри идеи.

     [0] Типично расудување на корисник на Gentoo:
     „Па, за да добијам 0.1% дополнителна брзина и 0.1% простор, ќе ги составиме сите KDE без поддршка за печатач или скенер. Хехе, ајде да се фатиме за работа! »
     2 дена подоцна:
     „Па, јас имам скоро составено KDE и греењето што излегува од машината добро ми одговара сега кога влегуваме во зима, можам да ги исклучам грејачите во куќата.
     1 ден подоцна:
     „Ах, прекрасно, неверојатно е колку добро работи, не, ако е како што велам, сè прави разлика, се чувствува зачудувачки брзо !!!“ (ЕПСК WTF)
     Следниот ден на работа:
     «- НООО, како не работи компјутерот, морам да го презентирам извештајот во писмена форма !!!
     - Ништо не се случува човеку, поврзете го вашиот лаптоп директно со печатачот и воилата.
     - Хјустон, имаме проблем “.

     Земете ги сами и вашиот слој 8, хахаха
     Слој 8 .. xD

     1.    пандев92 dijo

      Вашиот начин на искрено говорење изгледа како оној човек кој е непостојан кој е на Линукс веќе 3 месеци, а потоа мисли дека е * манџа *, кога ми зборувате, избришете ја устата со сапун, чавалин.
      И не, не сте го преземале последното ISO, освен ако не сте го преземале дневното изоо;). И не, 86-те ажурирања се преземаат затоа што дури и ако немаат врска со пакетот што сте обврзани да го ажурирате пред да го инсталирате, тоа функционира така. Слој Тролако 8. И не успеавте да ме побиете дека архликс има 4000 пакети помалку, честитки, дури дебијан има повеќе пакети од архликс, во складиштата.

     2.    елав dijo

      Која потреба е да се навреди? Зарем не е можно да се даде гледна точка без да се издаде прекршок против друг корисник? Повеќе почит ве молам.

     3.    MSX dijo

      „Не лаже“, рече кловнот, дали се чини како полошо дело од тоа?

     4.    MSX dijo

      О, да, 4000 пакети што биле преземени… по 2 пати?
      Ако користите Arch и случајно нема официјален пакет или PKGBUILD за вашата езотерична апликација, се подразбира дека имате многу капацитет да го инсталирате самостојно, не залудно една од основите на Arch е Slackware каде што сè се правеше порано вака до неодамна времето.

      Значи, повторно, земи ги.

   2.    пандев92 dijo

    Другата работа е што во нормалните репоа на archlinux има пронајдени 10623 пакети.

    Од друга страна, во оние на сабајон има повеќе од 14 илјади, па ќе разберете дека е многу помалку веројатно дека ќе мора да прибегнете кон инсталирање пакети од извори (или аур) како што може да се случи во архлинукс.

    1.    MSX dijo

     „Бележливата“ работа што доаѓа од некој што користи градежни објекти е во основа идиотска.
     Ако сакаме да измериме кој има најдолго, АЛ далеку го надминува Генту по бројот на пакети и СЕВЕР со повеќе тековен софтвер од оној што го дава Генту.

     Неодамна, кога го користев NetBeans за развој, се сеќавам дека во Arch ја користев новата верзија 4 .5 - нешто околу 7-1 месеци, а Gentoo ebuilds сè уште ја имаше верзијата 6.9 како стабилна и 7.0 како нестабилна (жолта).

     1.    пандев92 dijo

      каде си прочитал фатална? во секој случај тоа ќе бидат извори. Другата работа е што јас само го избројав архлинк, има 4 илјади пакети помалку од сабајон во складиштата, внесете го архлинукс.org и ќе видите

      https://www.archlinux.org/packages/

      🙂

      Сабајон има повеќе од 14 илјади, продолжува да ги негира доказите, дали урбаниот терор е во репо-адресите на Archlinux, vmware player, spotify итн? пример за апликации што не се XD

     2.    MSX dijo

      Spotify, изберете го оној што ви се допаѓа:
      https://aur.archlinux.org/packages/?O=0&K=spotify
      Урбан терор:
      https://aur.archlinux.org/packages/?O=0&C=0&SeB=nd&K=urban+terror&outdated=&SB=n&SO=a&PP=50&do_Search=Go
      На vmware плеерот, ако не се лажам, не му е потребна инсталација, тој едноставно отпакува и работи, не е потребно да се креира пакет за нешто толку тривијално.

      Продолжете да цицате

     3.    пандев92 dijo

      Јас не сметам дека aur е складиште само по себе, затоа што не се одржува од дистрибуција на дистрибуција 😉 и тоа може да имплицира, (многу пати тоа се случува), дека пакетот не се составува без да ставаш рака, зборувам за складиштата за дистрибуција, дополнителни заедници итн., и не, нема да ги најдете тие пакети;).
      Продолжете да тролате, фатално е ахахаха.

     4.    MSX dijo

      Вистина е, лош е системот на преклопувања и целиот прдеж што треба да се направи за да се инсталира xD апликација

     5.    пандев92 dijo

      Па ако не ви се допаѓа што правите коментирајќи овде? Гледате дали сте трол? Но сериозно трола. И Елав, нема повеќе да толерирам дека оваа индивидуа ме нарекува кловн и згора на тоа јас сум уредник, треба да се срамите да одобрувате коментари како оние, кога се борев, ми забранивте на форум и сите се свртевте против мене, но не му велите ништо на оваа индивидуа.

     6.    MSX dijo

      ПЕРОН ПРОСИЛУВАЕ.

      Ако има нешто што повеќе ми пречи што ме нарекуваат лажго, тоа е дека бубамара го фаќа со момчињата ДЛ кои според сите сметки и иако сме размениле некои „моќни“ пораки се груби (и мислам на тоа од чувството).

      Извини промаши @ pandev92, нема да те замарам со моите коментари повторно.

     7.    пандев92 dijo

      Не ја хранат

     8.    елав dijo

      Ми се чини дека веќе е добро господа .. Ве молам, споделете го вашиот Talk, MSN или Skype и убијте се на тој начин .. сериозно .. СТОП.

 9.   Фрикилуи dijo

  Хахахаха ,,,, 😀 Обожавам да читам од Линукс и уште повеќе кога ќе се случат вакви работи. Кој рече дека Linux е досаден ??? 😀

 10.   соработка15 dijo

  Не би било лошо ако го објаснивте со манзанити, затоа што го направив тоа што го стававте во објавата и ми носи само грешки.

  1.    пандев92 dijo

   Дали прво го инсталиравте gcc? Потоа, во упатството има грешка, мора да ставите „sabayon-dsitro“ наместо sabayon dsitro.ç

   честитки