Сега е можно да се гледа Netflix на Linux преку HTML 5

нетфликс HTML5

Контроверзии: DRM во HTML 5

Сега е можно да се репродуцираат видео содржини на Netflix на работна површина на Linux, само само во најновите верзии за развој на прелистувачот Google Chrome. Зошто? Што се смени?

На почетокот на оваа година, телото за веб-стандарди, „Конзорциумот за светска мрежа (попознат како W3C), контроверзно ги истурка своите планови за воведување поддршка за заштитена содржина („ DRM “) во HTML5 преку спецификација на криптирање на медиум за повици Шифрирано проширување на медиумите (ЕМЕ).

Google го опишува EME како „JavaScript API кој им овозможува на Интернет апликациите да комуницираат со DRM системите, со цел да се овозможи репродукција на шифрирани мултимедијални информации“. Ова работи без потреба да се користат супер тешки и комплицирани додатоци од трети страни за инсталирање, како што се Silverlight или Adobe flash.

Од своја страна, Нетфликс минатата година во јуни објави дека ќе обезбеди поддршка за репродукција на видео HTML5 во Windows 8.1 и Safari (само Јосемит), користејќи EME. Бидејќи Google е еден од главните поддржувачи на DRM поддршка без потреба од додатоци, Chrome природно поддржува EME.

Чекори што треба да ги следите за да го гледате Netflix (HTML 5) на Linux

1. - Преземете ја најновата Google Chrome бета верзија или Хром (верзија 38).

2. - Променете го корисничкиот агент на нешто како: Mozilla / 5.0 (Windows NT 6.3; Win64; x64)

3. - Изберете ја опцијата „Претпочитај HTML5“ во вашата сметка на Netflix (во делот „Поставки за репродукција“).

нетфликс на линукс

4. - Отворете го Нетфликс.

Само Ubuntu 14.04 LTS

Ако користите Ubuntu 14.04 LTS, потребно е исто така да ја ажурирате библиотеката „libnss3“ во понова верзија.

libnss3 за Ubuntu 14.04 LTS (32 бита)
libnss3 за Ubuntu 14.04 LTS (64-битен)

Откако ќе се преземе датотеката што одговара на вашата верзија на Ubuntu, треба само да ја извлечете и да ја инсталирате датотеката .deb користејќи ја следнава команда:

sudo dpkg -i * libnss3

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

27 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Бен dijo

  Па, надевајте се дека стабилниот Chrome ја вклучува оваа одлика ...

 2.   Шини-кире dijo

  И Firefox; -; Continueе продолжам да користам пипер-светло во 77. Никогаш нема да користам Хром \ хром: '(

  1.    елиотим3000 dijo

   Тука мојот коментар во врска со Firefox и стап за стаорец на MPAA на W3C.

 3.   Федерико Мануел Ечевери Шаукс dijo

  Не ми успеа, ми вели

  Инсталирајте го додатокот Microsoft Silverlight сега; трае само една минута.

  Со почит

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Овој совет е за Linux, се чини дека користите Win (како што се гледа горе десно во вашиот коментар).
   Прегратка! Павле.

   1.    елиотим3000 dijo

    Денес неодамна го пробав со Windows со Chromium навечер и вистината е дека работи со HTML5, иако во мојот случај, бидејќи Chromium не вклучува кодеци H.264 или MPEG-4 како Chrome beta / canary [или dev], паѓа грешка што укажува на тоа дека недостасуваат сопственички кодеци.

 4.   Виктор dijo

  Па, објасни таму дека е со бета-верзијата на Chrome и 38 на Chromium. И мора да биде вистина затоа што Chromium 34 не работи, излегува проклетиот постер: Инсталирајте го додатокот Microsoft Silverlight сега; Потребна е само една минута.
  Па за сега ќе чекам уште малку за Chromium или Firefox да излезат со проклета ЕМЕ. Но, тоа е одлична вест ... и конечно ќе можам да го форматирам компјутерот на мојата стара жена, хехе. (Премногу е да се сети да го отвори виното хехе).

 5.   Фернандо dijo

  Со гасоводот никогаш не сум можел да видам висока резолуција. Јас верувам дека овој метод работи подобро.

 6.   Фернандо dijo

  Со гасоводот никогаш не бев во можност да гледам HD, се надевам дека овој метод работи подобро.

 7.   Ное Домингез dijo

  Јас веќе направив сè што е наведено и не работи.
  Имам верзија 38 нестабилна и корисничкиот агент што го давате, дали го тестиравте?

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Да Мене ми работи ... 🙂

 8.   елиотим3000 dijo

  Giveе пробам, но прво, морам да ве предупредам на следново.

  Нетфликс ги бара следниве барања: H.264 кодек (или MPEG-4), и ДРМ ЕМЕ. Без нив, таквото уживање во Netflix во HTML5 не би било можно.

  Сега, благодатта е што имаме само 3 прелистувачи кои се способни да ги исполнат овие очекувања: Internet Explorer (за жал), Google Chrome (не Chromium благодарение на неговото одбивање на гореспоменатите кодеци и покрај тоа што имаат DRM) и Opera Blink.

  Како и да е, ако не сте сигурни, погледнете на html5test.com и проверете дали вашиот прелистувач има такви барања за тестирање на Netflix во HTML5. За linuxers, најверојатно само Chrome ќе работи со HTML5 на Netflix.

  Благодарам, MPAA од малтретирање на Фондацијата Мозила принудувајќи да се сомневате во нејзината филозофија и мисија.

 9.   Гонзало трухило dijo

  Бидете внимателни со корисничкиот агент, што беше проблемот што го имав, мора да биде:
  Mozilla / 5.0 (Windows NT 6.3, Win64, x64) AppleWebKit / 537.36 (KHTML, како Gecko) Chrome / 38.0.2114.2 Safari / 537.36

  Користете го приклучокот за прекинувач на кориснички агенти. Среќа!

 10.   огномир dijo

  Сега е едноставно како што е само инсталирање на Netflix:
  http://ricardo.monroy.tk/watch-netflix-on-linux

 11.   Фернандо Дијаз dijo

  Само што го пробав и работи совршено со Chrome, но не и со Chromium, без потреба да го модифицирам корисничкиот агент.

  1.    Роберто Рибеиро dijo

   Но, тие не кажуваат која верзија ја користат.
   Во мојот случај без успех обидувајќи се на два начина:
   Во првата, во Debian 7, со верзија на Chrome 39.0.2171.71 (64-битна), а во втората со сијалица и прекинувач за агенти.

   Исто така во мојот профил на нетфликс не ми дозволува да бирам по HTML

   1.    jair dijo

    Работи на xubuntu со хороме 39 (64-битен)

    ????

 12.   мегаксесо dijo

  Не ми успеа, како можам да го направам ова е тест

  1.    мегаксесо dijo

   Работеше, корисничкиот агенс е нешто, но опцијата HTML5 не се појавува

  2.    мегаксесо dijo

   Сè уште не можам да бидам, правам тестови за UA

 13.   Зачувај го Бакоски dijo

  Имам детал за вас со овој запис, тој што треба да го инсталирате е стабилна верзија на Chrome, во мојот случај веќе имам верзија 44 во 64 бита; Јас ја скршив главата откако ја објавивте оваа статија и откако прочитав неколку блогови и околу три месеци плаќав за услугата Нетфликс, мојата фрустрација беше таква што бев за да ги инсталирам ебаните прозорци 7 само за да го гледам Нетфликс (моето семејство го сака да гледа на серии таму и да бидеме искрени во основната кабелска телевизиска услуга на Никарагва Кларо телевизија само смрди) По сето ова, денес се обидов, како што ти реков, да ја инсталирам стабилната верзија на Chrome и беше убаво да се види како работи без потреба од ништо друго. Поздрав до сите и се надевам дека ќе работи и за вас исто како и за мене.

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Ви благодариме за придонесот!
   Прегратка! Павле

 14.   cris dijo

  Добивам грешка кога се обидувам да ги инсталирам библиотеките
  дали знаете кои зависности недостасуваат?
  благодарение
  dpkg: пакет за обработка на грешки libnss3-1d: i386 (–инсталирај):
  проблеми со зависност - оставени неконфигурирани
  Се појавија грешки при обработката:
  libnss3
  libnss3-nssdb
  libnss3: i386
  libnss3-1d: i386

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Здраво! Како прво, извинете за доцнењето во одговорот.
   Предлагам да ја користите нашата услуга Прашај од Линукс (http://ask.desdelinux.net) да се спроведе овој вид консултации. На тој начин можете да добиете помош од целата заедница.
   Прегратка! Павле

 15.   јонатан dijo

  🙂 Хахаха не разбирам

 16.   Дејвид dijo

  Отидов во askdelinux и не реков ништо, ниту одговорив ... плачам и слично. 3 месеци без да може да гледате нетфликс
  Имам кубунту 14.04 од 32 и нема начин.
  Како и да е

 17.   Анонимен dijo

  Имам Firefox Quantum 57.0 (64-битна) на Linux mint 18.3 kde, за 64 bit и можам да гледам Netflix без да инсталирам ништо, само треба да активирате DRM во менито за преференции