Сисадмин: Уметноста да се биде администратор на системот и серверот

Сисадмин: Уметноста да се биде администратор на системот и серверот

Сисадмин: Уметноста да се биде администратор на системот и серверот

Технолошки професионалец познат под краткото англиско име Sysadmin или неговиот шпански превод како „Систем и / или администратор на сервер“ е обично искусен се-во-едно ИТ професионалец., чиј вообичаен ден обично е исполнет со закажан голем број на различни активности или не, што мора да ги спроведеме на генијален начин за да се усогласиме со сите нив, без помалку од нивната достапност, за да помогнеме во решавање на кој било друг инцидент од компјутер во последен момент.

Така, да стане добар систем и администратор на серверот, тоа е Сисадмин со целиот закон, Од суштинско значење е да се развијат и стекнат одредени вештини и ставови што ќе им овозможат ефикасно и ефикасно да ја извршуваат својата работа.

Sysadmin - Администратор на системот и серверот: Вовед

Вовед

Да се ​​биде Сисадмин е нешто од големо значење и лично и професионално, бидејќи е позиција со голема тежина во областа на информатиката во организациите, толку многу што дури и на нивниот ден тие го имаат „Денот на Сисадмин“ кој обично се слави на меѓународно ниво на 29 јули секоја година, за да ја препознаат и ценат нивната извонредна работа, знаење, трпеливост и придонес кон компаниите или институциите каде што работат .

Сисадмин обично е одговорен за гарантирање на правилно функционирање на која било технолошка и компјутерска платформа каде што работи, неуморно работи на извршување на потребните активности (имплементации, ажурирања или промени) и одржувајте го работењето на бизнисот. Многу пати со активности што имаат тенденција да влијаат на работата на другите, што честопати предизвикува да станат непријатни луѓе од ниско ниво на административни или оперативни работници во нивните организации.

Но, без оглед, да се биде Сисадмин е многу предизвикувачка и наградувачка работа, професија, страст, која има тенденција да се развива среде многу конкурентна средина., што подразбира дека тој самиот се стреми да биде сеопфатен, мулти-функционален и мулти-дисциплински персонал.

Сумирајќи, да се биде Сисадмин не е ништо друго освен да се биде одговорен човек или еден од одговорните во рамките на една организација, да се гарантира работење и одржување на еден или на некои системи или сервери или на дел или на сите компјутерска платформа. И тоа Во зависност од Организацијата каде што работите, можеби имате или немате многу функции и одговорности, што ќе влијае на вашата подготовка, обука и идно искуство.

Sysadmin - Администратор на системот и серверот: Содржина

содржина

Улоги и должности на Сисадмин

Накратко, тие можат да бидат сумирани во следново на систем (и), сервер (и) или платформа:

 1. Спроведете нови или отстранете ги застарените
 2. Направете бекап
 3. Следете ги перформансите
 4. Управувајте со промените во конфигурацијата
 5. Работете со апликации и оперативни системи
 6. Управувајте со кориснички сметки
 7. Следете ја безбедноста на компјутерот
 8. Справување со неуспеси и падови
 9. Исполнете ги барањата на корисникот
 10. Извештај до директните одговорни нивоа на Организацијата
 11. Документирајте ги компјутерските активности на системот и платформата

Општо знаење и додатоци

Иако сегашниот тренд се движи кон зголемената употреба на Cloud Technologies (Cloud Computing), ова не ја елиминира или загрозува работата на Сисадмин, туку напротив суштински го менува начинот на кој Сисадмин обично ги администрира надлежните системи, сервери и платформи.

И ова повеќе од што се должи затоа што обично добар Сисадмин обично е или извршува функции на администратор на:

 • Бази на податоци
 • ИТ безбедност
 • Мрежи
 • Оперативни системи (приватни или бесплатни)

Добрите Сисадмини обично имаат основни познавања од програмирање или логика за програмирање. Тие имаат тенденција да го разберат многу добро однесувањето на некого мрежен или телекомуникациски уред за интерконекција и сродниот софтвер заради имплементација и смена на проблеми. Тие обично се добри во разни програмски јазици што се користат за скриптирање или автоматизирање на рутински задачи како Шел, АВК, Перл, Пајтон, меѓу другите.

Визија за работа

Искусен Сисадмин треба да се обиде да се справи со ИТ-инцидентите на таков начин што брзо и правилно да ги дијагностицира, открие проблемот (причината) и да го поправи што е можно поскоро. И нешто многу фундаментално за да заштедите време и непотребни напори: Автоматизирајте сè што можете.

Но, за да бидеме поконкретни, Сисадмин мора:

 • Автоматизирајте што е можно повеќе, совладување на јазиците и командите за скрипти што е можно најдобро за претворање на чести и мачни задачи во автоматски задачи.
 • Избегнувајте губење на информации одржување резервни копии на сè што е од суштинско значење и од витално значење, осигурувајќи дека тие се наоѓаат во повеќе медиуми во исто време, и ако е можно различни локации
 • Имајте компјутерски план за обновување на катастрофи дека можат да се претстават и со тоа да постигнат брзо закрепнување и да се вратат што е можно повеќе во нормалноста.
 • Осигурете се дека работната платформа е конституирана во хомогена архитектура што овозможува вишок и го олеснува клонирањето на системите и серверите на ефективен и ефикасен начин.
 • Осигурете се дека работната платформа има доволно ресурси на процесорот, RAM меморијата и хард дискот кои овозможуваат организацијата да расте природно.
 • Бидете проактивни, не реактивни, тоа е, тие мора да ги предвидат проблемите и растот на организацијата.
 • Ефикасно совладувајте ја тастатурата, вашите комбинации на копчиња, кратенките на тастатурата за сите ваши омилени апликации.
 • Ефикасно совладувајте ја командната линија на нивниот оперативен систем.
 • Документирајте сè што е потребно, оставајќи дневници, прирачници, водичи и упатства на располагање, така што во ваше отсуство активностите можат да продолжат или проблемите да се поправат
 • И, меѓу другото, мора да знаете Признајте ги своите грешки и неуспеси, Учат од сопствените грешки и другите, Истражуваат, учат и применуваат што научиле.

Sysadmin - Администратор на системот и серверот: Заклучок

Заклучок

Во рамките на секоја организација и во рамките на секоја нејзина област, секогаш има невралгичен персонал, што е да се каже, од голема важност. И Сисадмините обично се едни од нив и општо и специфично, бидејќи нивната работа обично вклучува одговорност за многу работи и голема количина работа и одговорности од витално значење за деловното работење.

Технологијата, колку и да е добра или модерна, не работи сама по себе како со магија, но и треба добар Сисадмин, а понекогаш дури и добра група од нив, дека имаат способности и ставови потребни за извршување на различните активности што им се доверени.

Ако сте Сисадмин, се надеваме дека ви се допаѓа овој напис и ќе ви служиме лично или ќе можете да им го препорачате на другите, така што секој ден тие можат да бидат подобар Сисадмин. Во случај да сакате да најдете нешто повеќе за Сисадмин во нашиот Блог, можете да се обидете со кликнување на врската „Сисадмин - ОдЛинукс“ или во оваа надворешна врска за „Ден на Сисадмин“.

Ако имате повеќе прашања во врска со оваа тема, препорачувам да го прочитате работниот труд поврзан со него, кој се наоѓа во ова линк.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Луикс dijo

  Која е вистинската разлика помеѓу сисадмин и девопс?

  1.    Инсталирајте пост на Linux dijo

   Луикс еве ја врската до ветената статија за вашето прашање!

   https://blog.desdelinux.net/devops-versus-sysadmin-rivales-colaboradores/

 2.   Инсталирајте пост на Linux dijo

  Не е прашање што има краток одговор, но разликата на прв поглед се чини дека нема. Сепак, DevOps е мешавина од Sysadmin и Developer чија функција е токму да ги отстрани бариерите помеѓу двата профила. Затоа, мора да имате знаење и за софтверот и за инфраструктурата каде што ќе биде хостиран. Додека Сисадмин е како највисокото ниво што може да го достигне специјалист по ИТ кој покрај инфраструктурите и процесите знае и програмирање без потреба тој да биде експерт во таа област.

  Вистината е дека прашањето беше добро и ветувам дека ќе направам статија за тоа.

 3.   Клаудиоз dijo

  DevOps, иако е во средина помеѓу Sysadmin и Developer, неговата главна функција е да ги автоматизира распоредувањата. Големите компании прават илјадници распоредувања дневно и без оваа автоматизација е целосно невозможно да се исполнат потребите на милиони корисници на овие компании каде што пад или грешка мора да се решат за неколку минути.
  DevOps може да се приближи до работата на sysadmin, кога работите во облак користејќи ја инфраструктурата како код, каде што можете да имате скрипти за да ја создадете целата инфраструктура на компанијата од нула.

  1.    Инсталирајте пост на Linux dijo

   Одличен придонес. И како Луикс, еве ја и мојата статија која зборува за вашиот придонес: https://blog.desdelinux.net/devops-versus-sysadmin-rivales-colaboradores/