Сесија: Апликација за безбедни пораки со отворен извор

Сесија: Апликација за безбедни пораки со отворен извор

Сесија: Апликација за безбедни пораки со отворен извор

Поради повеќекратните и повторени вести за Познати или веројатни ранливости на WhatsApp, една од најчесто користените апликации за пораки во светот, од страна на поединци и организации, многумина мигрирале паралелно или тотално, долго време во други препорачани апликации како на пр. Телеграма y Сигнал.

En Од Линукс, ние обично не зборуваме за WhatsAppод Тој не е бесплатен или софтвер со отворен извор. Ние генерално го правиме ова за да се повикаме на твоето ранливости или да се прават споредби со други, особено бесплатни и отворени решенија. Како и сега, ќе разговараме за сесија, што се промовира како апликација за безбедни пораки со отворен извор.

Сесија: WhatsApp е забранет - забранет

Јас лично престанав да користам WhatsApp Тотално од овој месец февруари 2020 година, бидејќи јас скоро и да не го користев, и покрај тоа, меѓу другото, се потрошија многу податоци и простор на дискот. Интензивно користам веќе 3 години Телеграма и сега апсолутно како комуникациска платформа и / или мобилна и десктоп апликација за пораки.

Минимизирајте ја или избегнете ја употребата на WhatsApp

Но, надвор од тие причини, вистински безбедносни проблеми или причини, рефлектирани од поединци или организации ширум светот, мора да бидат земени во предвид. На пример, во врска со WhatsApp, се појавија веродостојни вести од организации како што се:

"Европската комисија ги замоли своите вработени да започнат со користење на Signal, апликација за шифрирана порака од крај до крај, во обид да ја зголемат безбедноста на нивните комуникации. Упатството се појави на таблите за внатрешни пораки на почетокот на февруари, известувајќи ги вработените дека „Сигнал е избрана како препорачана апликација за јавно размена на инстант пораки“. Апликацијата е фаворизирана од активисти за приватност поради нејзината енкрипција од крај до крај и технологијата со отворен извор.". Политички медиуми - 23

"Организацијата на Обединетите нации тие им порачаа на своите службеници да не користат WhatsApp за комуникација. На прашањето дали генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, комуницирал со саудискиот престолонаследник или кој било друг светски лидер користејќи WhatsApp, портпаролот на ООН, Фархан Хак, во четвртокот изјави: Високи претставници на ООН доби инструкции да не се користи WhatsApp, тој не е поддржан како безбеден механизам". Ројтерс медиум - 23

И од многу причини, информации, причини или вести какви што сте, сега е нова апликација за пораки се пробива низ јавноста, особено loversубителите на Слободен софтвер и со отворен извор, повик сесија.

Сесија: Одлична бесплатна и отворена алтернатива на WhatsApp

сесија

Што е тоа?

Според нејзините развивачи во својата официјална веб-страница, конкретно во нејзините „Бела книга“ (Бели ливчиња):

"сесија е апликација за безбедни пораки базирана на јавен клуч со отворен извор, која користи збир на децентрализирани сервери за складирање и протокол за рутирање кромид за испраќање шифрирани пораки од крај до крај со минимално изложување на метаподатоците на корисникот. Тоа го прави додека ги обезбедува заедничките карактеристики на главните апликации за пораки".

Покрај тоа, таа е апликација креирана од Компанија Локи, организација создадена за развој на софтверски производи насочени кон безбедноста и приватноста на своите корисници.

клучните карактеристики

 • Тоа е развој со отворен извор.
 • Тоа е апликација за повеќе платформи (Windows, MacOS, Linux, Android и iOS).
 • Прифаќа испраќање на говорни пораки и прилози во многу формати.
 • Користи енкрипција од крај до крај што го елиминира собирањето чувствителни метаподатоци.
 • Овозможува разговори преку групи до 10 лица или неограничени канали на членови.
 • Не снима метаподатоци, бидејќи не ги зачувува, следи или снима метаподатоците за пораките.
 • Тој е специјално дизајниран да обезбеди повисоко ниво на приватност и слобода, наспроти сегашните форми на надзор.
 • Има синхронизација со повеќе уреди, односно користи ID на сесија за телефонот и компјутерот на корисникот.
 • Работи со создавање на потполно анонимни сметки, затоа не е потребен телефонски број или е-пошта за да се создаде ID на сесија.

Инсталација на GNU / Linux

За нашите Оперативни системи GNU / Linux, сесија обезбедува датотека за инсталација во формат AppImage приближно 125 MB, која во моментов содржи стабилна верзија 1.0.2. Причина за тоа, инсталацијата ќе биде супер лесна и ќе биде компатибилна со многу наши тековни дистрибуции. За Андроид, Сесија - Приватен гласник, е достапна во верзијата 10.0.3, со големина од 20 MB и за тоа е потребна верзија на Андроид 5.0 или повисоко.

Општа слика за заклучоци на статии

Заклучок

Се надеваме на ова "корисен мал пост" на «Session», одлична апликација за безбедни пораки со отворен извор, која има основни карактеристики и слична на другите попопуларни апликации за пораки, е од голем интерес и корисност, за целата «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес кон дифузијата на прекрасниот, гигантски и растечки еко-систем на апликации на «GNU/Linux».

И за повеќе информации, секогаш не двоумете се да посетите која било Интернет библиотека како ОпенЛибра y једит да чита книги (PDF) на оваа тема или други области на знаење. Засега, ако ви се допадна ова «publicación», не престанувај да го споделуваш со другите, во твоето Омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјалните мрежи, по можност бесплатни и отворени како Мастодон, или безбеден и приватен како Телеграма.

Или едноставно посетете ја нашата почетна страница на Од Линукс или придружете се на официјалниот канал Телеграма од DesdeLinux да читаат и да гласаат за оваа или друга интересна публикација на «Software Libre», «Código Abierto», «GNU/Linux» и други теми поврзани со «Informática y la Computación», и на «Actualidad tecnológica».


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

7 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   виртуелен извештај dijo

  Бидејќи смартфоните се измислени, практично е невозможно да не се следат, а сега со монопол на Фејсбук (WhatsApp, Messenger, IG, итн.) Генерираме монструозни големи податоци.

  1.    Инсталирајте пост на Linux dijo

   Поздрав, Виртуелен извештај. Ви благодариме за вашиот коментар Тотално се согласувам.

  2.    Раибер dijo

   Би сакал да припаѓам на овој информативен канал да се ажурира со новостите бидејќи сметам дека софтверот е интересен.

 2.   вавилон dijo

  Изгледа интересно, иако нешто што секогаш сакам да го знам е како е напишана апликацијата во GNU / Linux, бидејќи тогаш тие се во Електрон (софтверска рамка) и на старите компјутери им требаат години за да ја започнат. Исто така, би било убаво да се знае дали е неопходна континуирана врска со мобилниот телефон како што тоа го прави Сигнал, што е многу непрактично од моја гледна точка.

  Само бев iousубопитен и ќе пробам хеххех. Со почит

  1.    Инсталирајте пост на Linux dijo

   Поздрав, Вавице. Сигурно би било корисно да се знае тоа, но ниту во белиот бележник ниту во делот за најчесто поставувани прашања не покажува дали е направен со електрони на јасен или очигледен начин. Во однос на другиот, мислам дека со користење на синхронизација на повеќе уреди и со користење на целосно анонимни сметки кои не зависат од телефонскиот број, бидејќи нема постојана врска со мобилниот телефон. Но, треба добро да го тестирате тоа за да видите како работи.

 3.   Линуксито dijo

  Дали сте ги виделе бараните дозволи за инсталација на Андроид? тотално исклучено.
  Protonmail работи на апликација за пораки, тоа ќе биде добра

 4.   Хозе Марин dijo

  Би сакал да го пробам