Објавено CDR на SystemRescue v2.4.0

Поминаа три месеци од верзијата 2.3.0 на SystemRescueCD направија изглед.

Ова дистрибуција се базира на LiveCD на Gentoo, користи Xfce како работна околина и навистина е корисно, бидејќи носи алатки за управување или поправка на нашиот ОС, враќање на изгубените информации и повеќе

Ги поддржува следниве датотечни системи: Ext2, Ext3, Ext4, ReiserFS, XFS, JFS, VFAT, NTFS, ISO9660 и Btrfs.

Оваа нова верзија (2.4.0) носи како стандарден кернел или стандардно Linux v3.0.8, додека исто така ни нуди можност за користење на друга верзија на јадрото (Linux v3.1.0) Важен детал е дека веќе НЕМА поддршка Рајзер 4 во кој било од овие јадра.

Оваа нова верзија ни го носи и GParted верзија 0.10.0 (Уредник на партиции за Gnome), Верзија на X.org сервер 1.10.4 и Firefox 7.0.1.

Комплетниот и детален список на промени може да се прочита во со промени.

Оваа нова верзија тежи 366 MB, ја оставам врската до страницата за преземање: Преземете SystemRescueCD

Како и да е, многу корисна алатка кога станува збор за заштеда на нашиот разбиен систем

Со почит


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Храброст dijo

  Конечно, постои дистрибуција што не се базира на Убунту.

  Па добро е што ѓубрињата го вчитуваат системот

 2.   москосов dijo

  Добро, ова дистрибуција ме извлече од повеќе брзања.

  Поздрав.

 3.   Бајрон ортиз dijo

  Itе го земам предвид во случај на вонредна состојба !!