Симутранс: игра во стилот на транспортен магнат

Симутранс е симулациска игра на бесплатен код под Уметничка лиценца 1.0 за Windows, AmigaOS, BeOS, Mac OS X и Linux кој се фокусира на транспорт на стоки, патници, пошта и енергија.

Al исто дека Ткапонски магнат или железнички магнат, главната цел на Симутранс е да создаде стабилна економија, како и да ја развива компанијата и да избегне банкрот.

Симутранс ви овозможува да го менувате теренот, да градите патишта и шини, да градите различни видови постојки, терминали и возила (вклучувајќи автобуси, возови, камиони, бродови, авиони и неодамна монорели). Исто така е можно да се создаде мрежа за напојување. Може да се репродуцира со најмногу 6 плеери контролирани од АИ на компјутерот, разликувајќи се по шема на бои.

Simutrans е повеќејазичен и вклучува опција за целосно затемнување на екранот навечер, покажувајќи ги светлата на градовите и возилата. Неодамнешните верзии вклучуваат режим за почетници, опција за слободна игра што ви овозможува да бидете во минус без да банкротирате.

Графички пакети

Симутранс беше дизајниран на таков начин што моторот на играта беше одделен од графичкиот мотор на играта, ова значи дека е можно лесно да се заменат сите графички игри, доколку е потребно. Ова доведе до развој на повеќе графички пакети (познати како пакети), одржувани од различни развивачи.

Стандардниот графички пакет е познат како pak64, и тој е оној што обично може да се види на сликите на екранот од играта. Ова беше оригиналниот графички пакет и многу се смени од првите верзии на Simutrans. Pak128 е развиен за да создаде подетален сет за графики, чија големина на слика е приближно двојно поголема од графичката на pak64. Постојат и други пакети засновани на pak64 или pak128. Во поново време, мерењата на пиксели од 96 × 96 се користат за развој на pak96.comic, чиј едноставен и шарен стил е многу популарен во заедницата. Во моментов има Pak 64, Pak 96.comic, Pak 128, Pak German, Pak Japan и Pak128. Британија.

Имаше обид да се пренесе графичката од Transport Tycoon за да се создаде пак и да се користи во Симутранс, овој проект е познат како SimuTTD.

Инсталација

За среќа, Симутранс веќе доаѓа во складиштата на Убунту и многу други популарни обложувалници. Како и да е, во случај да не е достапна верзија за дистрибуција, секогаш можете да ја преземете бинарната за Linux. Откако ќе ја преземете, отпакувајте ја и стартувајте ја датотеката simutrans

./симутранс

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Алекс dijo

    Goingе го преземам !!, Ме потсетува на SimCity, (мислам дека така беше наречен), многу е сличен, бидејќи има алтернатива за linux… ја преземам!