Синапс: фрлач на апликации во стилот на Гном, но многу побрз

Synapse е апликација во стилот Гном-направи o Бакар. Покрај импресивна брзина на која работи, треба да се забележи дека оваа програма, за разлика од Gnome-Do е развиена на јазик Вала, така не му требаат на книжарниците Моно. Покрај тоа, таа има особеност дека сите пребарувања ги изведува со употреба Zeitgeist.


Апликацијата веќе има неколку теми за да го смени својот изглед. Она што го гледате подолу е темата "мини", но има уште неколку на располагање.

Приклучоците што Synapse ги има во моментов:

 • Апликации - пронајдете датотеки на вашиот компјутер
 • Banshee - дозволува репродукција / лепење музички датотеки во Banshee
 • Команди - извршете која било команда (Пр.: "Ажурирање на sudo apt-get")
 • Devhelp - пронајдете документација користејќи Devhelp
 • Речник - најдете дефиниции за зборови
 • Пребарување директориум - ви овозможува да отворате најчесто користени директориуми
 • Сесија на гном - одјавување, исклучување, рестартирање
 • Хибридно пребарување - целосни резултати од пребарувањето обезбедени од Zeitgeist
 • Rhythmbox - дозволува репродукција / лепење музички датотеки во Rhythmbox
 • UPower - суспендирајте го и хибернирајте го вашиот компјутер
 • Цајтхајст - побарајте што било пронајдено од Цајтхајст

Инсталација

Вие само треба да го додадете складиштето за PPA:

sudo add-apt-repository ppa: синапс-јадро / ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade # овој чекор е неопходен само во Ubuntu Lucid
sudo apt-get инсталирај синапса

Синапсот ќе биде достапен во Апликации> Додатоци. За да го стартувате, притиснете CTRL + празно место.

Белешка: за да ги измените поставките на Synapse, кликнете на малиот круг што се појавува горниот десен агол на прозорецот Synapse. За да се појави овој екран, прво мора да ја притиснете комбинацијата на копчиња што ја активира (CTRL + празно место е онаа што доаѓа стандардно).

Fuente: WebUpd8 & Убулог & Убунту живот


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

7 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   анонимни dijo

  Сакам да ти се заблагодарам за ова фантастично читање!
  ! Јас дефинитивно го сакав секој дел од тоа. Имам обележана книга за да разгледате нови работи што ги објавувате

  Посетете ја и мојата веб-страница; ранец за надворешни песови

 2.   fdgf dijo

  Ми привлекува внимание, мислам дека ќе го пробам утре

 3.   Фокојано dijo

  Ха ха да, тој ми одговара побрзо од Гном.
  Прекрасно е

  Сакав дека поделбата на категориите и нивната кожа е стилска.
  Многу добра апликација.

 4.   Фокојано dijo

  Еј.

  Подобро од тоа што го прави Гном?
  Дали ќе биде можно?

  Е мора да се обидеме, сега ќе го направам тоа.

  Ви благодариме за објавата.

 5.   Фокојано dijo

  Едноставно, не учи од пребарувањата како што прави Гном-до.
  Но, тие се детали што сигурно ќе се подобрат во идните надградби.

 6.   Хом118 dijo

  Како можам да ги натерам да ги читам документите од друга партиција од главната

 7.   Ајде да користиме Linux dijo

  Тоа е добро прашање. Вистината е дека не знам ... но замислувам дека не треба да се конфигурира Синапс, туку Цајтхајст. Известете ме дали откриете како да го решите овој проблем.
  На здравје! Павле.