Објавен е стабилен Bluefish 2.2.7

Уредувачот на текст за дизајн на веб-страница достигнува нов стабилен ешалон. 2.2.7, а со тоа и корекција на некои грешки што беа избегнати во верзијата 2.2.6. Ако сè уште не знаете за што станува збор Bluefish, овој пост е исто така за вас.

Bluefish е една од најдобрите опции за програмери и веб-дизајнери, и почетници и искусни, за развој на динамични страници и веб-страници, скрипти и програмски кодови воопшто. Секако, Сината риба е позната како Уредувач на HTML, но неговиот капацитет оди многу подалеку. Bluefish е бесплатна, според лиценцата GPL, и е достапен за платформите Linux, Solaris, OS X,Windows

сина риба Општо кажано, можеме да ја дефинираме Bluefish како:

 • Лесен и брз, дозволувајќи вчитување илјадници датотеки за неколку секунди
 • Интерфејс за повеќе проекти, способен за ракување со повеќе од 500 датотеки истовремено.
 • Повеќе јазична поддршка, повеќето од програмските јазици што се користат денес, како на пр HTML, XHTML, CSS, XML, PHP, C ++, JavaScript, Java, Google Go, Vala, Ada, D, SQL, Perl, ColdFusion, JSP, Python, Ruby y Школка.
 • Поддршка за далечински датотеки, преку gnome-vfs, FTP, SFTP и протоколи HTTP, за прегледување и менување на далечински датотеки со иста погодност како и локалните датотеки. сина рипка-2.2.7

Во февруари 2015 година, Сино-риба ја објави својата најнова стабилна верзија 2.2.7. Слично на претходните 2.2.6, ова е верзија направена главно за корекција на грешки во програмата, иако ќе ги најдеме и непарните вести за 2.2.7.

 • Подобрување на автоматско комплетирање за HTML
 • Додадени нови ознаки (ознаки) за HTML5, покрај тоа што го дефинира како основен јазик за php, cml и други јазици кои вклучуваат HTML.
 • Подобрен приказ на грешки / предупредувања.
 • Подобрена поддршка и синтакса за различни јазици, како на пр javascript, css, html, pascal/deplhi.

На официјалниот портал на Сино-рибаТоа покажува како можете да ја инсталирате најновата верзија на оваа програма, покрај целата документација за секоја од објавените верзии до денес.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

8 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Феликс мануел dijo

  Што е срамота ако е најдобриот ГНУ / Линукс да работи на Интернет.

  1.    ЈавиМГ dijo

   Па, ништо слатко ... мрежата продолжува да работи под јаремот на прозорците ...

   Без акриминација.

 2.   Бендер Родригез dijo

  Не го познавав, за да го пробам рече да види како оди,

 3.   кик1н dijo

  Вим или на друг начин Netbeans

 4.   Микел dijo

  Мала белешка, верзија 2.2.7 беше објавена во февруари минатата година. Оттогаш немаше новости.

  Поздрав.

 5.   Оскар dijo

  Проблемот со оваа програма е да не можете да визуелизирате ништо додека одбирате код. За оние што беа навикнати на Dreamweaver, денес најдоброто нешто во ГНУ / Линукс е Композир (иако е напуштено).

  1.    Aitor dijo

   Заградите се исто така добра алтернатива, можете да ја прегледувате мрежата во реално време додека го менувате кодот во програмата. Поздрав!

 6.   Jordi dijo

  Блугрифон, морско ловче