Синергија: како да споделите глушец / тастатура помеѓу повеќе компјутери

Синергија ви овозможува да споделувате глушец / тастатура помеѓу повеќе компјутери, се додека секој од нив има свој монитор.

И за што би сакал да го користам ова? Па, овде работите стануваат добри: Да ги претпоставиме овие 2 типични случаи: а) вие, вашиот лаптоп и софата. Таму, далеку ... вашата телевизија со соодветниот Медиа центар. Користењето на далечински управувач може да биде опција, иако за некои малку непријатно. Ха! Сега можете да ја користите тастатурата и глувчето на вашиот компјутер за да го контролирате вашиот Медиа центар без да го напуштите каучот! б) во вашата тажна и осамена работа, вие сте само вие и вашиот компус за уредување видео, дизајн, програмирање итн. Нели ти е болно да имаш толку глувци / тастатури обесени?

Идејата е едноставна, компјутерот делува како сервер и ги дели тастатурата и глувчето со останатите компјутери. На овој начин избегнуваме да имаме тастатури колку што можеме да имаме компјутери. Прекрасната работа во врска со оваа програма е што не е потребно да се набави некој посебен хардвер, само да има етернет врска. Синергија е крос-платформа, така што најдобро функционира на MacOSX, Windows и Linux.

Синергија клучни карактеристики

 • Ви овозможува да ги споделувате глувчето / тастатурата помеѓу различни компјутери
 • Потребна е само етернет врска
 • Овозможува копирање / лепење помеѓу различни машини
 • Нема потреба да користите прекинувачи за глувче / тастатура
 • Повеќе монитори може да се користат на еден компјутер
 • Ви овозможува да го заклучите глувчето на еден екран

 

Инсталација

En Ubuntu и деривати, едноставно внесете го следново во терминал:

синергија за инсталација sudo apt-get

Во Арх и деривати:

судо пакман -С синергија

На Федора и деривати:

yum инсталирај синергија

Синергија доаѓа со кориснички интерфејс кој вклучува многу лесен за употреба волшебник за поставување. Стартувај го од Апликации> Додатоци> Синергија. Потоа можете да го извршите волшебникот со одење до Датотека> Волшебник за конфигурација.

Штом волшебникот е отворен, треба да изберете дали станува збор за клиент (компјутерот кој НЕМА тастатура / глувче) или сервер (компјутер кој има тастатура / глувче):

Волшебник за конфигурација на синергија

Конечно, врската мора да биде шифрирана за да не бидат украдени лозинките итн. во случај на пресретнување на податоците пренесени преку мрежата.

Волшебник за конфигурација на синергија

Конфигурација на сервер

Конфигурација на сервер Синергија

Кликнете на копчето Конфигурирај сервер ... со цел да конфигурираме некои детали за тоа.

Јазиче Екрани и врски Внесете ги имињата на компјутерите што ќе функционираат како клиенти на соодветните квадрати. Идејата за нагоре, надолу, десно, лево може да биде малку збунувачка на почетокот, но всушност е многу едноставна: кога глувчето ќе ја надмине избраната маргина, тоа ќе се активира на тој друг компјутер. На пример, ако ја ставам мојата тетратка десно, кога сум на серверскиот компјутер и го поместувам глувчето на десниот раб, тоа ќе се активира на мојот лаптоп.

Волшебник за конфигурација на синергија

За да го откриете името на компјутерите што сакате да ги функционирате како клиенти, забележете дека на главниот екран на Синергија, при изборот на опцијата Клиент, ќе се прикаже името на екранот на тој компјутер.

Конфигурација на клиенти

Откако ќе се активира серверот, одете на машината што ќе функционира како клиент, отворете ја Синергија, изберете ја опцијата Клиент и внесете ја IP-адресата на серверот.

Конечно, кликнете на Стартувај. Спремен Сè треба да работи совршено.

Волшебник за инсталација на синергија

Сакам магијата да работи кога ќе го стартувам мојот систем

Оди до Систем> Преференции> Апликации на почетокот и внесете го следново во зависност од тоа дали е серверот или клиентот.

Серверот:

синерџи --config ~ / .quicksynergy / synergy.conf

Клиент:

синерџи - од IP_SERVIDOR

… Каде што IP_SERVIDOR е IP на вашиот сервер.

Забелешка: ако ве интересираше овој пост, најверојатно ќе најдете друг што го напишав пред некое време за сличен модалитет наречен «повеќе станица»Тоа им овозможува на повеќе корисници (со нивните соодветни глувци, тастатури и монитори) да користат единствен компјутер (со тоа заштедувате простор и електрична енергија и искористувате максимум од потенцијалот на денешните моќни компјутери, дозволувајќи, како да е се малку, намалување на „јаглероден отпечаток“).

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

25 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ајде да користиме linux dijo

  Да, но имајте предвид дека секоја машина се користи на различен начин, во зависност од тоа дали сакате таа да функционира како клиент или како сервер. На здравје !! Павле

 2.   БачиТукс dijo

  Одлично меко. Во мојата работа го тестирав пред една недела и тоа е од суштинско значење за оние од нас кои имаат многу поврзана опрема за следење, збогум на прекинувачите KVM ...

 3.   Ајде да користиме Linux dijo

  Така е и мојот драг Бачи! Г-дин софтвер ... и пред сè бесплатен и мулти-платформа!
  Не можете да побарате повеќе.
  Прегратка! Павле.

 4.   JvC dijo

  многу интересна оваа програма =)

 5.   родригарт dijo

  Неопходно е да го инсталирате на секоја машина, нели?

 6.   екскстебанец dijo

  Би сакал да видам во Linux како сервер за да видам како е овозможена можноста за копирање датотеки помеѓу клиентот и серверот и исто така:

  Повеќе монитори може да се користат на еден компјутер
  Ви овозможува да го заклучите глувчето на еден екран

  Со почит

 7.   Ајде да користиме Linux dijo

  Има премногу прашања заедно. За да го „заклучите“ глувчето на еден екран (ако тоа го разбирам правилно, тоа значи, вратете се на „нормалното“ и престанете да го споделувате глувчето), само треба да „исклучите“ од Синергија. Многу лесно.
  Во врска со употребата на повеќе монитори на еден компјутер, секако дека можете, но оваа програма нема да ви помогне за тоа.
  Конечно, за копирање датотеки помеѓу «клиент» и «сервер», оваа програма не е корисна (што е дизајнирано да споделува само глувче и / или тастатура). Во тој случај, мора да користите SAMBA или можете исто така да ги копирате датотеките преку SSH.
  Прегратка!! Павле.

 8.   елиотим3000 dijo

  Одлично. Јас не знаев дека.

 9.   геронимо dijo

  Делујо, да го тролам брат ми малку ,,,,

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Хаха!

 10.   Родолфо dijo

  Добар туторијал, одличен придонес!
  Поздрав.

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Благодарам Родолфо! Голема прегратка! Павле.

 11.   Д-р Бајт dijo

  Wwwoooo ми се допаѓа идејата, бидејќи иако е нешто необично, но може да биде корисно од прилика, особено затоа што е мултиплатформа-
  Добар пост.

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Да, фактот дека е крос-платформа помага многу. Покрај тоа, може да се поврзат повеќе машини.

 12.   Мика_Сеидо dijo

  Ви благодариме за советот, сега ми требаше вакво нешто. Не можам да верувам дека постои таква едноставна и корисна програма.

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Па да ... тоа постои и работи како привлечност. 🙂

 13.   BGBgus dijo

  Фантастичен пост, сметам дека е многу корисен.

  Оди на обележувачи!

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Ви благодарам! Драго ми е што е корисно!
   Прегратка! Павле.

 14.   RAW-Основни dijo

  Одлично! ... Мојот прв пост во оваа заедница беше за истата алатка .. .. но користев повешто .. .. го споделувам за оние кои не го виделе .. и како дополнување на статијата ..

  https://blog.desdelinux.net/synergy-una-herramienta-muy-util/

  1.    елиотим3000 dijo

   Ајде да видиме дали можам да најдам верзија за Win ... Јас веќе ја најдов.

   Убав туторијал.

 15.   Жоакин dijo

  Колку iousубопитен, никогаш немаше да ми падне на памет.

 16.   ДиегоГарсија dijo

  Како можам да ги натерам да започнат кога стартувам прозорци? и клиент и сервер?

 17.   Manuel dijo

  Јас инсталирав Синергија на клиентот и серверот, очигледно без проблем. Проблемот се појавува кога ќе се обидам да пишувам со тастатурата на серверскиот компјутер на компјутерот клиент, дека кога ќе ја притиснам празно место, се појавува буквата "s".
  Не најдов дека некој друг клуч е деконфигуриран, и секој компјутер со својата тастатура работи добро, но тоа ми се случува кога пишувам со серверот на клиентот, така што за целта не можам да го користам ...
  Може ли некој да ми помогне?
  Ви благодариме!

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Здраво! Како прво, извинете за доцнењето во одговорот.
   Предлагам да ја користите нашата услуга Прашај од Линукс (http://ask.desdelinux.net) да се спроведе овој вид консултации. На тој начин можете да добиете помош од целата заедница.
   Прегратка! Павле

 18.   битацид dijo

  Колку машини можат да се поврзат истовремено?