Сите детали за новата малина Пи 4

Иако раните гласини велеа дека следното ажурирање на картичката Малина Пи ќе трае долго време да пристигне, сепак Малина Пи 4 сега е достапна.

Во дизајнот, Малина Пи 4 Модел Б. Изгледа многу слично на Raspberry Pi 3 Model B +, претходниот предводен модел. Тоа е компјутер на картичка со неколку конектори и со големина на палуба картички.

Но, иако изгледаат слично, сè е ажурирано. Новиот процесор ја користи архитектурата Cortex A72 (четири-јадрен 64-битен ARMv8 на 1.5 GHz) и повеќе не сте врзани за купување на модел со 512MB или 1 GB RAM меморија, доколку сакате повеќе RAM меморија можете да купите поголема RAM меморија. Основниот модел е 1 GB, но може да се купи со 2 или 4 GB.

Брзината на пренос е исто така ажурирана благодарение на промената од LPDDR2 во LPDDR4.

На страната за поврзување има две важни промени, Raspberry Pi 4 користи гигабит етернет и има две USB 3.0 и две USB 2.0 порти, плус USB-C приклучок за електрично поврзување. Bluetooth исто така беше ажуриран од 4.2 на 5.0.

Последната голема промена е што целосниот HDMI приклучок го нема место за две микро-HDMI порти, кои ви овозможуваат да се поврзете два 4K дисплеја со 60 рамки во секунда користејќи единствена картичка.

Останатите спецификации изгледаат слично, има запис за MicroSD за да можете да додадете оперативен систем и кориснички податоци.

Raspberry Pi 4 започнува денес, основниот модел чини 35 долари, додека моделот од 2 GB чини 45 долари, а моделот од 4 GB чини 55 долари.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)