СИТЕ: Зборувајте отворено Развиете отворено

СИТЕ: Зборувајте отворено Развиете отворено

СИТЕ: Зборувајте отворено Развиете отворено

"Сите" е збор чие потекло потекнува од фразата на англиски: "Разговор отворено Развие отворено" што е на шпански јазик "Зборувајте отворено Развијте го отворено". И тоа во основа се однесува на движење кое обединува компании посветени на «Código Abierto».

Оттука, може да се опише како "Сите" како отворена група на компании кои сакаат да соработуваат на практики, алатки и други начини на извршување на проекти и програми «Código Abierto» успешна и ефективна.

ТОДО: Разговор отворено Развие отворено

На таков начин, да ги искористат предностите на «Software Libre y Código Abierto» развиени во рамките на нивните организации и нивната инхерентна филозофија, принципи и слободи, така што сите нивни членови можат да се користат едни со други, да користат, придонесе и одржува илјадници проекти, и големи и мали.

СИТЕ: Зборувајте отворено Развиете отворено

Оваа група или движење "Сите" фаворизира групно решавање на предизвиците или тешкотиите, како што е обезбедување висок квалитет на развиените софтверски производи и фреквенцијата и методологијата на верзиите што треба да се развиваат. Како додаток на обезбеди неопходен ангажман со заедниците за развивачи и потребните придонеси кон сите проекти на ефективен и балансиран начин.

Неговите членови се посветени на заедничката соработка за надминување на овие предизвици. И да се постигне тоа ги споделуваат своите искуства, развиваат најдобри практики за работа, и тие работат на вообичаени алатки за да избегнат непотребни проблеми или тешкотии.

Затоа, резиме, може јасно да се каже дека Главна цел од оваа група е здружи компании кои работат програми «Código Abierto» да ги споделат своите сопствени искуства едни со други и да помогнат во подобрувањето на заедничкото знаење за спроведувањето на ваквите програми.

Членови

Членови на ТОДО

Членовите обично имаат тенденција да претставуваат компании кои сметаат дека «Código Abierto» како а суштинско надополнување на вашиот деловен модел. И заради природата на оваа група, односно за чувствителните информации што обично се разменуваат за нивниот развој на «Código Abierto», неговите членови користат приватна поштенска листа за таков вид размена. И, исто така, тие обично се среќаваат квартално лично во физичкиот штаб на една од нејзините компании-членки.

Некои од нејзините најпознати или признати членови на глобално ниво се:

 • Adobe
 • AWS
 • EBay
 • Facebook
 • GitHub
 • Google
 • Хјулит Пакард
 • Huawei
 • IBM,
 • Мајкрософт
 • PayPal
 • Црвена капа
 • Samsung
 • Twitter

Забелешка: Да се ​​биде официјален член на Група "Сите", тоа мора да биде а член на Фондацијата Linux.

Операција на СЕ

"Сите" е специјално наменет како а форум така што програмските директори «Código Abierto» на компаниите-членки се среќаваат. И во моментов, тие учат на воспоставување на заеднички патоказ за членство и активност за сите нивни членови.

Нивните планови вклучуваат задачи како што се:

 • Добро споделете ги најдобрите практики за водење одлични програми со отворен извор
 • Кодирајте ги критериумите или квалитетите кон кои треба да се стремат добро менаџирани проекти
 • Воспоставете ги потребните алатки и инструменти за олеснување на обемот и одржувањето на овие стандарди.
 • Создадете директориум за проекти со отворен извор на сите членови кои исполнуваат некои или сите избрани критериуми или квалитети.

Накратко, "Сите" е група на компании со заеднички интерес, софтверот «Código Abierto», и заедничка цел, да помогне во решавање на проблемот со користење и објавување на вашите сопствени развој на софтвер «Código Abierto».

Забелешка: За повеќе информации во врска со оваа група, можете да ја посетите официјална страница на групата "Сите".

Членови

Заклучок

Се надеваме дека сте "мал, но корисен пост" на оваа интересна тема на «Grupo TODO», чија главна цел е здружување на компании кои вршат работи «Código Abierto», да биде од голем интерес и корисност, за целата «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес кон дифузијата на прекрасниот, гигантски и растечки еко-систем на апликации на и за «GNU/Linux».

И за повеќе информации, секогаш не двоумете се да посетите која било Интернет библиотека како ОпенЛибра y једит да чита книги (PDF) на оваа тема или други области на знаење. Засега, ако ви се допадна ова «publicación», не престанувај да го споделуваш со другите, во твоето Омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјалните мрежи, по можност бесплатни и отворени како Мастодон, или безбеден и приватен како Телеграма.

Или едноставно посетете ја нашата почетна страница на Од Линукс или придружете се на официјалниот канал Телеграма од DesdeLinux да читаат и да гласаат за оваа или друга интересна публикација на «Software Libre», «Código Abierto», «GNU/Linux» и други теми поврзани со «Informática y la Computación», и на «Actualidad tecnológica».


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Гилермо dijo

  Слободен софтвер Отворен извор.
  Отворениот извор е само еден од условите да се смета за слободен софтвер. Застапниците на реалниот слободен софтвер не го користат терминот „отворен извор“ како синоним затоа што не е. https://maslinux.es/wp-content/uploads/2019/12/sl.jpg

  1.    Инсталирајте пост на Linux dijo

   Поздрав, Гиilleермо! Ви благодариме за вашиот коментар Секако, тоа мора да се истакне, тие се обложуваат повеќе од сè на отворен извор, а не на слободен софтвер, кои не се исти, но се согласуваат за многу работи. Од моја перспектива, софтвер со отворен код е поприлагодлив за длабоко комерцијално ориентирани компании, слободниот софтвер е поповолен за не-деловни групи или заедници.

бул (точно)