Скенирајте, управувајте и архивирајте документи со Open-paperless

Денес милиони дрвја умираат од прекумерна потрошувачка на хартија, ова е нешто што треба веднаш да се промени, за да го постигнеме ова, можеме да започнеме да даваме наши работи со избегнување на копирање и печатење на непотребни документи, како дополнение приоритет на дигитализацијата на документите и употребата на електронски медиуми.

На системи за управување со документи Тие се одлични алатки кои ни помагаат правилно да управуваме со нашите документи, обезбедувајќи робусни платформи што овозможуваат побрзо, попаметно и поквалитетно скенирање, на ист начин, тие овозможуваат можност за пополнување, модификација и прегледување на документи на попријателски начин. , со можност за зачувување на информациите и во облак и на локални компјутери.

Постојат различни системи за управување со документи со отворен извор, еден од најробусните е EDMS на Маите алатка со голем број на карактеристики и можности што може да биде корисна за многумина, особено за компаниите, меѓутоа, на просечниот корисник веројатно не му требаат многу функционалности, туку оној што соодветно обезбедува можност за скенирање, управување и архивирање на нивните документи , затоа е направена работа за создавање алатка наречена Отворено без хартија што конкретно се фокусира на главните потреби на обичниот корисник.

Што е отворено без хартија?

Без хартија е систем за управување со документи со отворен извор Врз основа на EDMS на Маите, тој го зема изворниот код на EDMS на Маите кој потоа добива модификации на интерфејсот и корисничкото искуство со цел да се намали комплексноста и да се направи посоодветен за домашните корисници. Ова резултира во лесна верзија на EDMS на Маите што ни овозможува ви овозможува да скенирате, креирате, управувате и архивирате документи Во различни формати, документите се зачувуваат со атрибутите и метаподатоците што ги избираме, на ист начин, со нив може да управуваат различни корисници, улоги и групи со кои управува Open-paperless.

Без хартија без јазици е повеќејазичен, со голема разновидност на квалитети во кои се издвојува напреден веб-интерфејс со управување со корисник и лозинка, одлични апликации што овозможуваат соодветно складирање, интелигентна анализа на документи, ефикасен пребарувач, како и поддршка за конвертирање документи, преглед на преписка, потпишување документи, уредување и додавање на метаподатоци, управување со OCR, персонализација на документи и многу повеќе.

Алатката има напредна REST API наследена од EDM на Маите, што е многу добро документирана и овозможува интеграција со услуги од трети лица, на ист начин чува евиденција за грешки и промени генерирани во документите, како додаток на управувачот со напредни задачи Тие можат да се извршуваат рачно или да се закажат да работат автоматски.

Општо, оваа алатка за едноставна употреба ќе ни овозможи да ги дигитализираме сите наши документи на брз, ефикасен начин и во медиумот за складирање што го сакаме, без разлика дали е во облак или локално, неговите политики за складирање и употребата на етикети ќе ни овозможат Соодветна сегментација што ќе го направи управувањето многу побрзо и неговиот интегриран прегледувач ќе ни овозможи да прегледаме кој било документ без многу напор.

Како да инсталирате Отворено без хартија

Инсталирањето на Open-paperless е прилично едноставна во дистрибуциите засновани на Debian и Ubuntu, каде што ја тестирав алатката, само извршете ги следниве команди за да започнете да уживате во едноставно и ефикасно управување со документи:

git клон https://github.com/zhoubear/open-paperless.git cd отворено без хартија. / setup.sh ./run.sh

Потоа мора да го внесеме нашиот localhost (или ip-от на нашиот сервер) со порта 8000 и да се логираме со корисникот што е автоматски креиран и кога го внесуваме клучот во индексот.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   фер вино dijo

  Тоа е добар предлог, за мене дека сум студент, ми одговара како ракавица, секогаш губам важни информации поради нејзината физичка состојба, сега ќе биде многу полесно да ги задржам кај мене, се извинувам што ве информирав за овие корисни програми, добра инвестиција на време

 2.   Oseозе Гонзалез dijo

  Се чини дека е одлична алтернатива и за малите бизниси. Ќе го пробам ...

 3.   Eddie dijo

  Инсталирав сè, но не разбирам како да користам прирачник?. Благодарам

  1.    Eddie dijo

   Инсталирав сè, но не разбирам како да користам прирачник?. Благодарам
   П.С. Го сфатив! (Објаснувањето беше на една од фотографиите, [тоа е Linux!]. Благодарам

 4.   Хуанвал dijo

  Еј.
  Ги следев упатствата за инсталација, но не можам да ја започнам.
  Инсталиран во Ubuntu 16.04 и со прелистувачот Mozilla што го ставам http://localhost:8000 и ништо!