Скрипта за автоматско отстранување на вируси од поврзани USB-уреди

Само пред неколку дена објавив за скрипта што автоматски го отстранува регулаторот од УСБ-уредитегенерирана е цела полемика во овој поглед, поточно за моралниот аспект дали е правилно да се елиминира одреден вид „музички“ жанр од УСБ-уредите.

Објавата од претходната скрипта, иако не им се допадна на неколкумина, за прашањето дали е етички или не е да се елиминира (дискриминира) музиката за да се биде регулатор, лично мислам дека ова прашање ја презеде функцијата и беше малку заборавено (скоро целосно LOL!) Скриптата и нејзините редови на код како такви.

Јас веќе го кажав во претходниот пост:

Патем, сценариото како такво не е дека само бришам регулатор, скриптата ќе исчисти што и да одговара на филтеротАко сакате да го избришам целиот .exe или сè што е поврзано со (на пример) крек или меси, прашање е да го ставите во филтерот, толку едноставно.

Дури ни водата

Да имаме скрипта на нашиот компјутер што автоматски ги брише датотеките autorun.inf (на пример), кои се скоро во сите случаи малициозни датотеки што ќе извршуваат вируси во Windows при поврзување на USB ќе бидат:

1. Имајте го сценариото:

Преземи скрипта
Видете Скрипта

2. Дајте ви дозволи за извршување, добро сторено кликнете со десното копче на глувчето + табулаторот Дозволи + означување на опцијата што покажува дека е извршна, или користејќи го терминалот со:

chmod +x *.sh

3. Направете датотека наречена филтер.лв сместено во истата папка каде што е претходната скрипта, содржината на филтерот.lst треба да биде:

autorun.inf

4. Спремен Ништо повеќе за додавање ... скриптата треба да се додаде во апликациите за стартување или со додавање во /etc/rc.local или со користење на опциите на вашата работна околина.

Ова е користење на истата скрипта antireggeaton.sh од претходниот пост, онаа што создаде толку многу полемики 😀

Како што можете да видите, сценариото само по себе не е штетно, сценариото Само ќе го избрише она што го наведовте во filter.lst, тие можат да ви кажат да ги избришете reggeatón, autorun.inf, .exe датотеки, папки за еротска содржина, итн., што и да посакаат

Како и да е, нема уште многу што да се додаде


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

36 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   пац dijo

  зошто да не користите кронтаб наместо досадна јамка?

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   1. Бидејќи рачниот циклус може да работи на секои 5 секунди, 20 секунди, итн., Многу пократко / пократко време од минимумот што го дозволува crontab (1 минута).
   2. Затоа што за да пишувате во crontab, не ви се потребни root привилегии? . Замислувам дека ако споменам пишување во crontab и појаснам дека се потребни привилегии за администрација, некој корисник ќе се пожали дека бара административни привилегии да ја користи скриптата

   1.    насилник dijo

    Од „човек кронтаб“.

    Crontab е програма што се користи за инсталирање, отстранување или набројување на табелите што се користат за служење на демонот cron (8). Секој корисник може да има свој кронтаб.

    „Crontab -e“ уредувајте го корисничкиот крон.

    1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

     Убаво, не го знаев ова ... Јас ретко користам crontab -e, само ја уредувам датотеката :)

 2.   Давидлг dijo

  Кога бев во прозорци, ако не се сеќавам погрешно, го направив ова:
  креирајте ја датотеката autorun.inf и не знам дали напишав нешто во неа и потоа и реков да биде само за читање

  1.    sieg84 dijo

   или креирајте папка со тоа име (autorun.inf)

 3.   Крик dijo

  Добар добар пост!

 4.   guillermoz0009 dijo

  Многу добар придонес =)

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   благодарение

 5.   Кристофер Кастро dijo

  Некои автоматски стапки служат како преносни апликации

 6.   Хорхе dijo

  Бидете внимателни со бришењето на автоматското вклучување, моделите Claro и Personal 3g имаат еден за управување со врската во победа (тие се модеми / pendrive со возачите и малку програми). Кога користев xp на дисковите за пенкало, создадов папка наречена autorun.inf и ја скрив. Никогаш вирусот не е избришан или поставен со години, можеби затоа што вирусите (и оваа скрипта) програмирале да ја бришат датотеката со тоа име, а не папки

 7.   Какаши dijo

  добри и двете објави !!

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Благодарам

 8.   исмаф6 dijo

  Преземањето не работи за мене… ??? Сè уште ќе биде можно

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Сега е исправено, мала грешка за дозвола во датотеката.

   1.    Карлос dijo

    преземањето не работи сега

 9.   Claudio dijo

  Забрането

  Немате дозвола за пристап до /antireggeaton.sh на овој сервер.

  и не можам да ја преземам датотеката!

  1.    елиотим3000 dijo

   Најавете се со судо или како суперкорисник (или root) и обидете се повторно.

  2.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Подготвено решено, извинете за грешката

 10.   елиотим3000 dijo

  Додека конечно не ме послушаа. Време беше, но потребно е да се додаде функцијата за читање на автоматските станици, бидејќи многу пати овие авто-автомати ќе ја најдат патеката за извршување на овие досадни вируси.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   И, како се разликува лошото автороун од друг што не е? 🙂

   1.    елиотим3000 dijo

    Под извршна цел е да се отвори. Ако автоматското стартување е програмирано да отвори доверлив извршен, како што е инсталерот на возачот за USB модем, тогаш тоа е дозволено. Меѓутоа, ако е програмирано да отвори извршна функција што е скриена во невидлива папка и / или е придружена со датотека со чудно проширување (дури и со вклучена DLL), тогаш е веројатно дека е вирус.

 11.   мигел.фернандез dijo

  Забрането

  Немате дозвола за пристап до /antireggeaton.sh на овој сервер.
  Сервер Апачи на http://ftp.desdelinux.net Порт 80

  ЛЕЛЕ !! Јас доаѓам од ipimtzag.rimed.cu !! СМЕЕЊЕ НА ГЛАС !!

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Подготвен, фиксен
   Патем, како е со Римед овие денови? 😀

 12.   Волвелопез dijo

  хехехе, регетонската работа е трската. Вчера ми беше лошо да ги прашам сите колеги за пенкало и да ги ставам на мојот компјутер без тие да знаат ништо ...

 13.   st0rmt4il dijo

  Секако дека ќе ми помогне во околината на моите прозорци

  Ви благодариме!

 14.   Claudio dijo

  Добро Како да ја извршам сценариото? Исто така, некој објасни како да го додадеме, од терминал, до стартување? Јас го направив тоа графички, но би сакал да знам како од конзолата.

 15.   ЧиракGeek dijo

  Извинете го моето незнаење, во linux има нешто што ми овозможува да ги отстранам атрибутите на само за читање, систем и скриени во датотеките со прозорци.

  1.    закуска dijo

   Погледнете ја командата chattr.

 16.   MSX dijo

  Бришењето на регашитон, гомна на кумбија и слично не е само етички и морално ТОЧНО, тоа е должност кон остатокот на „размислување“ на човештвото.

  Многу добар придонес брате.

 17.   e2fletcher dijo

  Слична дизајнирав и во Пајтон. малку почетно, но поефикасно. Каде можам да го поставам за да го споделам и објавам тука?

 18.   Даниела Педрозо dijo

  даде јасен одговор. дека навистина ништо не разбирате

 19.   дајанис јариз dijo

  да, во право си бебе

 20.   Раул dijo

  Здраво; Јас сум неискусен во Линукс и започнувам, може ли да ми помогнете да направам скрипта со овие упатства, тоа е да го модифицирам грубот, за мрежите што доаѓаат по дифолт, започнувам во Линукс и сакам да модифицирам дека започнува со прозорци, бидејќи повеќето користат победа, и јас сакам да го сторам тоа во 200 мрежи.
  Полесно е да напишете скрипта преку usb и да ја извршите. Подолу ги додавам редовите
  благодарение

  1- Отвораме терминал:
  "Alt + f2"
  внесуваме «gnome-terminal»
  внесете
  2- Ние го користиме root-корисникот, во Pixart пишуваме «su root», во Ubuntu «sudo -s».
  Ја внесуваме лозинката и притиснете enter. (кога ќе ја напишете лозинката бр
  се појавува) .- положен студент
  3- Правиме резервна копија на „grub.cfg“ што е датотеката што ќе ја уредиме.
  Внесуваме «cp /boot/grub/grub.cfg /boot/grub/grub_original.cfg» го притискаме
  внесете клуч (ако сè е во ред, не жалете се, забележете го просторот помеѓу cfg и / boot).
  4- Сега ќе ја отвориме конфигурациската датотека, внесуваме «gedit
  /boot/grub/grub.cfg »и притиснете го копчето за внесување (забележете го просторот помеѓу gedit и
  / подигање). Edе се отвори Gedit (уредник за обичен текст).
  5- Ние ја бараме ставката "set default =" 0 ″ ". Па, можете да замислите што оди помеѓу
  цитати ... да! стандардната опција во груб! Значи, следејќи го примерот погоре,
  треба да ставиме "set default =" 4 ″ ".
  6- Сега ќе го измениме времето кога GRUB ќе почека да започне стандардно.
  Ние ја бараме ставката „постави тајмаут = 10“ и ја менуваме во „постави тајмаут = 30“.
  7- Датотека-> Зачувај, Датотека-> Излез и рестартирајте го системот, директно од
  терминал «рестартирај» и притиснете enter,

 21.   Дарго dijo

  За да ги избришам сите „.lnk“, дали треба само да го користам овој „* .lnk“ како филтер?