Скрипта за шпионирање на содржината на УСБ-уредите и копирање на компјутер

Јас секогаш бев немирен студент, секогаш сакав да ги искористам можностите како ... на пример, копирање на семестарските испити од УСБ-стикот на наставникот или нешто слично. Кога бев во средно училиште (компјутерски специјал), сакав да програмирам „нешто“ што ќе го стори следново:

 1. Откријте кога УСБ-уред е поврзан со училничкиот компјутер
 2. Копирајте ја целата содржина од тој уред на компјутер

Ова ќе ми овозможи да го полагам испитот многу порано, само ќе биде потребно наставникот да ја поврзе својата УСБ-меморија (pendrive) со компјутерот и тоа е тоа.

За жал, во мојот институт компјутерите имаа Виндоус и ... Јас никогаш и никогаш не научив да програмирам за овој ОС.

Како и да е, сега користам Linux (очигледно не? LOL!), И со знаење што можев да го стекнам овие години, сега ДА! Ова веќе можам да го постигнам со Linux

Тоа е, јас програмирав едноставна скрипта што го прави следново:

1. Создадете ја папката / home / .USBDRIVES/
2. Се проверува на секои 5 секунди дали има некој USB-уред (или CD / DVD) поврзан на компјутерот.
3. Во случај да е поврзан, тој ќе создаде папка во /home/.USBDRIVES/ со името на USB-то (на пример: меморија-2gb) и исто така, ќе ги копира сите датотеки .doc, .pdf, итн (тука списокот) на оваа папка што ја создадовте.
4. Во случај да нема поврзано USB, едноставно ќе почека 5 секунди за да започне проверката што ја објаснив погоре повторно again

Еве ја скриптата и датотеката што ги содржи форматите што треба да се копираат:

Преземете USB-Spy.zip
Скриптата мора да биде извршена како root, така што неговото работење не е ограничено. Овде објаснив како да се постигне ова

Така што скриптата може да работи без никакви проблеми, најдобро е да се започне со административни привилегии (root), бидејќи е очигледно дека треба да се започне заедно со компјутерот, на овој начин се осигураме дека ако компјутерот е рестартирано или исклучено, кога повторно ќе ја започнам скриптата, таа ќе биде таму, подготвена да извлече што сакаме од кој било USB

Да отвориме терминал ... откако ќе се отвори ...

1. Да претпоставиме дека ги имаме и двете датотеки / опти / (/opt/usb-spy.sh y /opt/usb-spy. датотеки), мора да му дадеме привилегии за извршување:

sudo chmod +x /opt/usb-spy.sh

2. Ние ја отвораме датотеката / и друго / локално :

sudo nano /etc/rc.local

3. Во него пишуваме над последната линија (излез 0) следниот:

/opt/usb-spy.sh &

4. Сега притискаме [Ctrl] + [X] за да ја зачуваме и излеземе од датотеката, притискаме [S] или [Y] (во зависност од јазикот на системот) и потоа [Enter]. Ова ќе биде доволно за да се зачуваат промените што ги направивме.

И voila, ова ќе биде доволно за скриптата да започне како root кога ќе го вклучиме компјутерот.

Важно е да се потврди дали датотеката е usb-шпион.фајлови е во истиот директориум како и usb- шпион.ш ????

Сега ... explainе ги објаснам малку внатрешните работи на сценариото, бидејќи знам дека тука има многу loversубители на Баш

Q: Од каде скриптата знае дека е поврзан USB-уред?
О: Во датотеката / etc / mtab на нашиот систем се наоѓаат уредите или партициите што се поставени на нашиот систем. Преку линијата 23 од скриптата се знае дали има поврзано USB или не (правење мачки до mtab и grep медиуми)
П: Да, но Како скриптата знае дали мачката и грп ни враќаат некои податоци или не?
О: Преку а ако, тогаш, друго јамка што започнува на линијата 24.
Q: Како да направите да копира само датотеки со посакувани екстензии? (.doc, .pdf, итн.)
О: Користејќи rsync со различни параметри, ова е на линија 34. Едноставно објаснето, со rsync ги копирам само датотеките што одговараат на филтерот usb-spy.files, секоја линија е филтер така да се каже. Го поминувам и параметарот --prune-empty-dirs да rsync за да не ми создава празни директориуми.
Патем нешто важно. Ако е поврзан УСБ-уред од 8 GB (на пример), сè работи правилно, но јас забележав дека ако е поврзан уред со многу поголем капацитет, како 500GB или 1TB, процес на барање .doc-датотеки и слично за нивно копирање на компјутерот му требаше многу време, па затоа ставив ограничување на GB. Тоа е, во редот 31 изјавувам дека ако УСБ-уредот е помал од 16 GB, тогаш побарајте ги датотеките и копирајте ги, но ако е поголем од 16 GB, тогаш не правете ништо. Ако сакате да ги зголемите тие 16 GB за 32 GB, само зголемете го тој број од линијата 31

Нема многу што да се објасни всушност, сценариото е навистина едноставно за разбирање

Ако некој има какво било сомневање или прашање, жалба, идеја или предлог, ве молам кажете го тоа и ветувам дека ќе им помогнам колку што можам.

Па, размислував да ставам нешто како: «оваа скрипта е наменета само за едукативни цели, не користете ја со штетни датотеки»… Но… што по ѓаволите!, Искористете го за што сакате, време е учениците да имаат некаква предност против наставниците кои не угнетуваат 😀

Со почит

Сè уште можете да направите повеќе подобрувања во сценариото, но добро, ова е добар почеток, мислам, ако некој се чувствува мотивиран да придонесе за оваа „благородна“ кауза, тоа ќе биде задоволство

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

93 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   елав dijo

  Измамник

  XDDDD

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Не воопшто ... ако сигурно си помислил во одреден момент да направиш такво нешто ... ХАХАХА.

   1.    Иван Молина dijo

    Ме спаси од поп-квиз 😀… Сега твојот «KZKG ^ Gaara» Ти си мојот бог… Фали те!

  2.    Факундо dijo

   Здраво, многу добра скрипта, но во мега датотеката повеќе не постои, можете да ја испратите на мојата е-пошта, ве молам

 2.   Оскар dijo

  Линукс е 1% и велите дека никогаш не сте научиле да програмирате за прозорци, па туторството е за систем на Linux, моето прашање е: каква е можноста да се најде наставник кој користи линукс за да го спроведе упатството?

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Оваа скрипта или трик е „имплементирана“ на компјутер, кој не мора да биде личен или на професорот, доволно е да се работи за кој било компјутер на универзитет или колеџ, тогаш тоа ќе биде можно само со X Од причина што професорот го поврзува вашиот USB на тој компјутер.

   Да, тоа е за Linux, но многу универзитети имаат Linux како систем во компјутерски лаборатории, како и подигнување со LiveCD и не мора да инсталираат Linux на компјутер

   Околу 1%, препорачувам да го прочитате овој пост: https://blog.desdelinux.net/debunking-the-1-percent-myth-traducido-al-espanol/

  2.    Хјууга_Неџи dijo

   Можност за паѓање на огромен метеорит на Атлантикот за приближно 30 мин

 3.   Џош dijo

  Изгледа интересно, ќе мора да се испроба.
  Благодарам

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Алатката што ја има не е одлична работа, но скриптата како таква е интересна ... затоа што можете да научите неколку совети од неа, на пример, како да ги знаете поврзаните USB, големината на партициите, итн. 🙂

 4.   cr0t0 dijo

  Оригинална и многу добро објаснета статија KZKG ^ Гаара. На здравје!

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ви благодарам

 5.   Оскар dijo

  Која дрскост !!!, и вие се осмелувате да го напишете на блогот ОО, не знам што да мислам, дали е тоа што некој што не сака Гаара добро го хакна

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   дрскост? зошто?
   Иако целта или мотивот на сценариото можеби не се толку сериозни како и остатокот од моите прилози, мислам дека сценариото, неговите редови и програмската логика имаат многу да придонесат.

   Можете да искористите неколку работи од оваа скрипта:
   1. Како да се знае големината на партицијата и дека ова е променлива.
   2. Како да проверите дали има поврзан USB и да ја извлечете нејзината патека и име.
   3. ако-тогаш-друго и додека петелки.

   Како и да е, не мислам дека ова е сосема бескорисно или нешто слично.

   1.    Оскар dijo

    Мислам дека погрешно го толкуваш мојот коментар, мислам на почетокот на твојот напис,
    „Јас секогаш бев немирен студент, секогаш сакав да ги искористам можностите како што се ... на пример, копирање на семестарски испити од УСБ-стикот на наставникот или нешто слично“. Ако ви пречи тоа што го велам, се надевам дека ќе ме извините, тоа не беше моја намера.

    1.    Блер Паскал dijo

     оО каков извонреден блог, добри статии, добри читатели, корисници се извинуваат ... тој е рај, без тролови.

     1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

      Благодарам ^ - ^
      Горди сме на она што го постигнавме досега, оваа заедница е навистина горда ... одлично е да се биде дел од сето ова

    2.    КЗКГ ^ Гаара dijo

     Не не воопшто, јас воопшто не се замарав xD
     И да хехе, тоа беше моја грешка што погрешно го протолкував твојот коментар хехехе, извини за тоа

     Ништо дека извинувањата не доаѓаат од мене сега, ќе морам да го измијам лицето за да видам дали ќе завршам со будењето ... од она што го гледам, сè уште не сум 100% ХАХАХА.

     Поздрав пријател

    3.    Оскар dijo

     Многу фино лице xD

 6.   Неомито dijo

  Би сакал моите колеџ компјутери да имаат Линукс мухахахјаја.

 7.   GGGG1234 dijo

  Добра статија!
  Но, кој сака да го имитира во Виндоус, ќе биде полесен, бидејќи онаму каде што немате пристап до root на машината, сакате да го користите, не можете да го оставите „засекогаш“. Со Виндоус тоа не се случува

 8.   Блер Паскал dijo

  Многу добро хехе.

 9.   Хјууга_Неџи dijo

  Идејата е добра, има само слабост да мора да ги користи привилегиите Root

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Па, не треба да имате root како такво ... ако изјавите на скриптата дека папката НЕМА да биде / home/.USBDRIVES како што кажав јас, и пишува на пример: / home / usuario /. USBDRIVES ... тогаш извршувањето на скриптата со „корисник“ ќе биде доволно

 10.   Emilio dijo

  Добра идеја е, но мислам дека ќе се заштедите при модификација на rc.local и да ја извршувате секоја минута преку crontab, а со тоа ќе го избегнете проблемот да го извршите како root и остатокот, од друга страна, иако тоа не влијае многу, ја трошите бескорисно меморијата на компјутерот на секои 5 секунди за да проверите дали е usb, дури и кога не е. Па тоа е моето гледиште

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Мислам, дали проверуваш на секои 1 минута, нели? Јас не го сторив тоа така затоа што ... што ако USB е поврзан и исклучен за помалку од 1 минута? 😀

   Претпочитав да го правам тоа на секои 5 секунди за да се осигурам дека навистина ќе ги „фатам“ сите USB-а

   Ако не сум те разбрал, те молам исправи ме

   Поздрав и добредојде.

   1.    Emilio dijo

    Да, направете ја проверката секоја минута преку cron, но добро секој има различен начин на гледање на проблемот, ништо повеќе од гледање на кодот, не би било подобро да проверите дали папката /home/.USBDRIVES веќе постои пред да креирате тоа е предлог, ништо повеќе

    Со почит

    1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

     Да, исто така, тоа е детал што го забележав, но ... Бев мрзлив да го решам ЛОЛ!

     Исто така, би можел да ставам дневник каде што се прикажани датотеките што се копирани (индивидуален дневник за секој уред), можеби дури и да го испратам овој дневник преку е-пошта (користејќи некој метод за испраќање е-пошта по терминал од оние што ги ставив тука на страницата ) ... но како што ти реков, јас сум малку мрзлив ^ - ^ U

 11.   Павлочо dijo

  Хахаха супер.

 12.   хексборг dijo

  АХА! Значи, вашиот софтвер може да се користи за зло. СМЕЕЊЕ НА ГЛАС!!! 🙂

  Трикот е во ред, но ... што ако сакате да го расклопите USB пред скриптата да заврши со копирање на неговата содржина? Во тој случај, тој ќе се пожали дека е во употреба и ќе се забележи дека нешто не е во ред. 🙂

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Всушност, системот нема да дозволи да се одмонтира USB-то затоа што „нешто“ ќе го користи

   1.    хексборг dijo

    Точно! И тоа е кога професорот на Оскар мисли дека пронашол вирус линукс. СМЕЕЊЕ НА ГЛАС!! 🙂

 13.   Оскар dijo

  Еднаш ме натера да се сетам дека направив нешто слично (на мојот Uni ако имавме linux / windows), но направив C програма што генерираше илјадници папки. Јас го поставив УСБ-то со момче кое го вклучи. Менаџерот на компјутерскиот центар беше зачуден! Мислеше дека најде вирус во linuxx muajajajaja ... аххх .. колку времиња беа тие =)

  1.    Мигел dijo

   и каква е разликата со вирусот?

   1.    Оскар dijo

    Дека од далечина влегов во неговиот УСБ и ја извршував програмата

    1.    Мигел dijo

     хахахаха, значи беше хак XD

  2.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   ????
   хехехехе, па најде ли вирус во Линукс нели? … СМЕЕЊЕ НА ГЛАС!!

 14.   Полупроди dijo

  Едноставно, не ми работи xD, ако се обидам да го стартувам од терминалот, ми го кажува ова: ./usb-spy.sh: линија 31: [: -lt: очекуван оператор
  Се чини дека има нешто во ред со оваа линија: ако [$ USBSIZE -lt 15664800]; тогаш
  Но, не знам што е тоа, бидејќи не го создава и директориумот .USB.

  Ако може да се реши, можам да најдам корисна скрипта.

  1.    хексборг dijo

   Обидете се да го замените df со / bin / df и проверете дали ќе го стартувате како root.

   1.    Полупроди dijo

    Добро, сега, ако ја креира папката .USB во домашниот директориум, но постојано ми кажува низ терминалот дека: "./usb-spy.sh: линија 31: [: -lt: Очекуван оператор" и не ' Не копирај ништо, во таа линија мора да има некаков конфликт, ја ценам помошта ако некој ја види.
    Ви благодарам многу.

    1.    хексборг dijo

     Може ли да ни ја дадете содржината на вашата датотека / etc / mtab кога е поставено USB?

     1.    Полупроди dijo

      Секако, еве:

      / dev / sda12 / ext4 rw, грешки = remount-ro 0 0
      proc / proc proc rw, noexec, nosuid, nodev 0 0
      sysfs / sys sysfs rw, noexec, nosuid, nodev 0 0
      нема / sys / fs / осигурувач / врски фузектл RW 0 0
      никаков / sys / кернел / дебагирање дебагирање rw 0 0
      нема / sys / кернел / безбедносни безбедносни мрежи 0 0
      udev / dev devtmpfs rw, режим = 0755 0 0
      devpts / dev / pts devpts rw, noexec, nosuid, gid = 5, режим = 0620 0 0
      tmpfs / извршете tmpfs rw, noexec, nosuid, големина = 10%, режим = 0755 0 0
      нема / работи / заклучува tmpfs rw, noexec, nosuid, nodev, големина = 5242880 0 0
      нема / трчај / shm tmpfs rw, носуид, нодев 0 0
      binfmt_misc / proc / sys / fs / binfmt_misc binfmt_misc rw, noexec, nosuid, nodev 0 0
      / dev / sdb1 / media / DOCU403 vfat rw, носуид, нодев, uid = 1000, gid = 1000, кратенка = m $

      Последните редови се оние на монтираниот USB / dev / sdb1

     2.    хексборг dijo

      Ајде да видиме дали го добивме. 🙂

      Дајте ни го излезот од командата df. И обидете се да ја додадете линијата:

      ехо $ USBSIZE

      Веднаш пред ако тоа го даде проблемот и кажете ни што ќе излезе при лансирање на сценариото. Треба да изгледа вака:

      USBSIZE = `/ bin / df | грп $ USBDEV | awk {'печати $ 2'} '
      ехо $ USBSIZE
      ако [$ USBSIZE -lt 15664800]; тогаш

      И за секој случај, кажете ни кој е излезот од командата која df.

      1.    Полупроди dijo

       Добро, во делови, командата df ми го враќа ова:

       Систем на датотеки 1К-блокови Користена Достапна употреба Употребена% монтирана на
       / dev / sda12 54082300 45246956 6125892 89% /
       удев 2004028 4 2004024 1% / dev
       tmpfs 805768 1180 804588 1% / рок
       никој 5120 0 5120 0% / рок / заклучување
       ниедна 2014420 92 2014328 1 XNUMX XNUMX% / рок / шм
       / dev / sdb1 1023200 322256 700944 32% / медиуми / DOCU 3

       Командата која df ми враќа: / bin / df

       Потоа, го ставив ехо $ USBSIZE, и резултатот е ист, не печати ништо ново, но грешката од претходно, смешно е што ова се случува со USB-то што го тестирам, ако ставам 500GB надворешен хард диск Да, ја враќа големината на дискот на екранот, но 500 ги надминува 16-те ако, затоа со хард дискот не прави ништо.

       Но, со УСБ не прави ништо, освен што ја покажува грешката: ./usb-spy.sh: линија 34: [: -lt: се очекува оперативен оператор
       Како да не може да ја покаже големината на USB-то, но со командата df ја добивам нејзината големина.

       Ви благодариме за помошта, да видиме дали можеме да ја добиеме!


      2.    Полупроди dijo

       Во случај командата да не изгледаше добро, оставам скриншот: http://i48.tinypic.com/j5dvn5.jpg


     3.    хексборг dijo

      Гледам дека во mtab патеката каде што се појавува монтирана е "/ media / DOCU403" додека во df се појавува "/ media / DOCU 3". Ова го прави grep да не го најде и да не ја врати големината. Обидете се да ги промените првите редови за за да изгледаат вака:

      за USBD во `cat / etc / mtab | Греп медиуми | awk '{print $ 1}' '';
      do
      USBDEV = `мачка / итн / mtab | грп $ USBD | awk "{печати $ 2}” ”
      USBSIZE = `/ bin / df | грп $ USBD | awk {'печати $ 2'} '

      Промените се состојат од промена на името на променливата за во USBD, промена на $ 2 на крајот од линијата за во $ 1, вметнување на линијата што започнува со USBDEV веднаш по завршувањето и промена на USBDEV во USBD во линијата што започнува со USBSIZE… Се надевам дека не се плеткав. 🙂

      Идејата е да се направи според името на уредот наместо според точката на монтирање.

      1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

       Проблемот беше што во mtab-от кога уредот има празни места ... става некои „чудни“ карактери на линијата, поточно на местото на просторот.

       Ништо, едноставно за решавање, како промена на начинот на назначување на $ USBDEV, на линија 28, променете го и ставете го вака:
       for USBDEV in `df | grep media | awk -F / {'print $5'}` ;

       ????


     4.    Атеј dijo

      Дозволете ми да видам дали можам да ви помогнам ...

      Унарниот оператор го покажува затоа што не ја лоцира големината на дискот, ова се случува затоа што не го проверува, ова се случува затоа што се вика

      ДОКУ 3

      и го зема како две вредности, да беше ДОКУ нема да отвори проблем

      Можеби ова ќе работи за вас

      http://www.itimetux.com/2012/11/manejar-archivos-o-carpetas-con-espacios-en-unix.html

      Поздрав

      1.    Полупроди dijo

       Навистина тоа е проблемот, бидејќи само што пробав со други USB кои имаат име со збор без празни места, на пример „класи“ и скриптата работи без проблеми, затоа го препозна хард дискот, а не сеќавањата, нешто е Знаејќи како ги ставам цитатите во кодот за скрипта, дали треба да ги ставам на „$ USBNAME“?

       Голема благодарност до Атејус и Хексборг за помошта, тоа е скоро готово.


     5.    КЗКГ ^ Гаара dijo

      Всушност Полупроди супер е едноставно да се поправи
      Ред 28 ... смени го на ова:
      for USBDEV in `df | grep media | awk -F / {'print $5'}` ;

      Само што го направив тестот со оваа промена и работи добро со уредите чијашто етикета / име има простор :)

      Сега ќе ја направам промената во скриптата за преземање.

     6.    хексборг dijo

      Многу добро. Значи, лесно е да се поправат. 🙂

 15.   АуросЗх dijo

  Охх, многу генијален ... 😀е забележам во случај да треба да ...

 16.   Полупроди dijo

  KZKG ^ Gaara, со тој аранжман функционира совршено, сега ако го копирам УСБ-то со празно место во името, ви благодарам многу на сите за помошта, ќе пробам да видам дали можам да направам да работи со подигање на системот и на тој начин Проверете го секој циклус дали има поврзано USB.

  На крајот го постигнавме xD.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   ^ - ^ ... задоволство хехе.
   Проблемот беше во тоа што користев mtab за препознавање на USB, можев едноставно да користам df ... Користев mtab затоа што мислев дека би било интересно да им ја објаснам оваа датотека, да ја знам, но не предвидов дека оваа грешка ќе се случи со уреди со празни места lol.

   Било какви прашања или проблеми оставате да кажат, скоро сите овде сакаат да помогнат xD

   Со почит

  2.    хексборг dijo

   Секако. Ние сме корисници на Линукс. Ние секогаш го добиваме. XD

 17.   Еретик dijo

  Инсталирајте демон на компјутерот на наставникот што генерира запис за сите .doc, .docx, .odt, .pdf и ви ги испраќа по пошта. Како и скенирање на компјутерот толку често во потрага по промени, нови датотеки или бришење во наведениот регистар и сите новини ќе ви ја испратат изменетата или новата датотека и по пошта.

 18.   Еретик dijo

  Како и да е, мислам дека повеќе од улов, извршувањето на таа скрипта (И КОН КОРТ !!!!) е самоубиство. Ги олеснувате животот и работите за 700% полесно за секој што е заинтересиран да вметне датотека на вашиот компјутер со дозволи за root и сè. Запомнете дека екстензиите не постојат во Linux и дека .doc во Linux може да биде исто како текст, видео или уште полошо, скрипта (овој пат со многу лоши намери).

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Извршувањето како root не е целосно потребно, само дефинирајте ја папката каде што ќе се стави содржината некаде каде што корисникот што работи работи има дозволи за пишување (на пример, свој дом) и тоа е тоа 🙂

   На опасни датотеки ... добро, можете да додадете некои редови што ќе chmod -x на сите датотеки, со што ќе го изгубите својството за извршување.

   1.    Полупроди dijo

    Ги додадов овие редови на почетокот за да ја избришам папката .USBDRIVES ако е веќе креирана:

    ако [-s $ PLACE]
    потоа rm -r $ PLACE
    fi

    На овој начин, нема да даде грешка во „директориумот веќе постои“, т.е. ако треба да бидете внимателни дека нема ништо во папката .USBDRIVES што не сакаме да го избришеме, затоа што ќе го избрише и ќе го стави друг на своето место.

 19.   Даниел dijo

  За да додадете нови формати на датотеки, само да ги напишете на usb-spy? на пример .jpg .mp3 итн.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   За да додадете нови типови на датотеки, ги ставате во датотеките usb-spy.file
   Погледнете ја содржината на датотеката и ќе видите како да ги додадете, тоа е прилично едноставно

 20.   Вилмер Боливар dijo

  Ако сме на иста мрежа, и има машина за наставници, интересно би било да направиме мрежно мапирање, можеби ќе имаме ssh на машините и на тој начин ќе го дистрибуираме кодот на лабораториските машини или дури и на машината на наставникот ... Ова ми дава многу идеи: $

 21.   ксилер dijo

  Здраво, ви честитам за објавата и за сите ваши придонеси, но имам прашање, да видам дали некој може да го реши овој проблем:

  Ја тестирав вашата скрипта на компјутер со ubuntu 12.04LTS (со Unity) и функционираше совршено, но како што видов дека оваа скрипта престана да се извршува по првиот пат кога беше извршена, бидејќи папката .USBDRIVES беше веќе креирана, решив да директно користете ја оваа друга скрипта на вашето авторство што беше објавена во друг дел од овој форум

  тука ја копирам сценариото за да се лоцирате

  #! / корпа за отпадоци / баш
  #
  # - * - КОРИСТЕЕ: UTF-8 - * -
  # Оваа програма е слободен софтвер. Можете да го прераспределите и / или
  # изменете го според условите на Општата јавна лиценца
  # од ГНУ објавено од Фондацијата за слободен софтвер,
  # или верзија 2 на споменатата лиценца или (во зависност од вашата
  # избор) на која било подоцнежна верзија.
  #
  # Ако направите какви било измени во оваа апликација,
  # секогаш треба да го споменува оригиналниот автор на истото.
  #
  # Копилефт 2012, FromLinux.net {Хавана Сити, Куба}.
  # Автор: КЗКГ ^ Гаара

  Додека = 0

  додека [$ CONTROL = 0]; направи
  мачка / итн / mtab | grep media >> / dev / null
  ако [$? -не 0]; тогаш
  ПРОТИВ = 0
  друго
  ПРОТИВ = 1
  : $ {USBDEV: = `мачка / итн / mtab | Греп медиуми | awk '{print $ 2} ”“ »/»}
  cp $ USBDEV / * / дома /
  fi
  спијте 5
  направи

  излез 0

  Темата е следна во ubuntu12.04 lts единството што последната скрипта работи добро и работи, но кога ќе го намалам истиот компјутер од „x“ причина, и ќе се обидам да го направам да работи во ubuntu 10.10 не, можам да го направам да работи
  Од една страна, тој предизвикува грешка и не ги чита дисковите за пенкало што имаат сложено име на пример: ПОДАТОЦИ-G, ниту ги копира датотеките што имаат сложено име. Освен овој проблем, имам проблем што скриптата се извршува само кога компјутерот се рестартира еднаш.

  Прашањето би било: како можам да направам таа скрипта да ми копира дискови и датотеки со сложени имиња
  и ако користам кронтаб или можам да го закажам да работи во одредено време

  Друг детал, во Убунту 10.10, бидејќи го користи Гном, би сакал да додадам некои ограничувања што треба да се земат предвид, кога се даваат привилегии за извршување на скрипта, таа мора да биде лоцирана во /etc/init.d не во / etc /
  (Земете во предвид дека треба да го залепите таму пристигнувајќи од терминалот со судо наутилус)

  од друга страна, друга димензија би била дека откако ќе ја залепите таму за да видите дали може да се изврши, мора да се направи во друг терминал

  sudo su (да се корени)
  лозинка

  ls

  cd / etc / init.d

  ls -l

  и таму скокаме ако работи или не

  потоа во истиот терминал или во друг терминал во друго време да бидеме root и да се наоѓаме во etc / init.d (т.е. до чекорот cd / etc / init.d) како и во претходниот терминал продолжуваме на следниов начин да му дадеме дозволи за извршување

  sudo chmod + x скрипта.sh

  ажурирање -rc.d скрипта.sh стандардно 80

  се рестартира

  Повторувам, така што автоматски се извршува во ubuntu 10.10, ако е друга верзија како 12.04, треба да го направите она што го кажува KZKG ^ Gaara

  И едно последно прашање, како сакам да ја копирам содржината (до 3 подпапки на pendrive) во домот или во скриена домашна папка или не, да претпоставиме дека беше .USBDRIVES
  во кодот не би морал да кажувам

  cp -r /media/*/*/*/home/.USBDRIVE/*

  На кратко, за да го добијам она што го сакам, како треба да остане сценариото?
  затоа што веќе се обидов да ја модифицирам линијата што тие ја изменија во usb-spy sh, но во таа друга што снима директно дома и ми фрла грешка во изменетата линија.? Со почит Ви благодарам

 22.   Какаши dijo

  Не можам да ја преземам втората скрипта

 23.   металус dijo

  Многу добро. 😉

 24.   Камалеон dijo

  И, ако не ги направам чекорите што ги направивте, што ќе се случи? Дали не работи или едноставно работи, но без корен? Ако компјутерите имаат систем што да речеме ја враќа целата внатрешна конфигурација на компјутерот при исклучување, дали ќе работи? Ви благодарам.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Во случај системот да има „нешто“ што е стандардно на / home / папката, тогаш мора да ја измените скриптата, каде што пишува / home / да ја смените во / opt / или некоја друга папка што не е засегната.

 25.   стебла dijo

  Мислам дека за да се подобри скриптата и да се избегне упад во pendrive, оптимално би било да се даде приоритет на типот, големината на датотеката. На пример, оставете големи датотеки од 100 мегабајти или повеќе за последно. Или прво копирајте ги датотеките doc, docx, txt, pdf, xml, ... итн итн итн и оставете ги датотеките avi, mp4, mkv за крај ...

 26.   Лукас dijo

  Здраво, идејата е добра. Сакав да поставам две прашања:
  - Дали може да се направи обратно? направи скрипта за penderiver, дека таа се поврзува со која било машина и извлекува датотеки.
  - работи за Windows OS?

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Здраво,

   Не сум сигурен како може да се направи при поврзување на pendrive, истиот pendrive самостојно извршува скрипта што ја има внатре.

   И не, оваа скрипта не работи за Windows

   1.    LUCAS dijo

    Добро, благодарам што ми одговори, ќе испитам како да го направам тоа

 27.   Хозе Дамијан Базага Руиз dijo

  Колку добро сценарио. Го анализирав и ми се чини неверојатно, се надевам дека еден ден би можел да направам и такви практични сценарија.

 28.   Хозе dijo

  Одличен придонес, иако алатката што ќе и ја дадам не е баш она за што ја подигнавте, ако ја користам за бекап на датотеки на група корисници, лошо однесување што го имам… хехехех.

 29.   зафаќаат dijo

  кога ќе се обидам да ја стартувам ми ја дава оваа грешка линија 31: [: премногу аргументи
  отстранете ја таа линија за да видите дали таа работи. и излегува дека тоа е линијата што ја ограничува големината на уредите.
  при отстранување го копира она што го имам во монтираните партиции

 30.   Валенте dijo

  Здраво, јас сум нова и знам дека тенџерето е старо, но многу ми се допадна, сценариото е многу едукативно

  Ви благодариме што го споделивте и детално го објаснивте ...

  Честитки

 31.   долтрокс dijo

  Пријателе, ме спаси, доволно беше да го одвлечам вниманието од наставникот и да го воведам USB-то во мојот лаптоп, а потоа хахахај да положи испит и белешки од сите хахаха

  1.    Оетам222 dijo

   Може ли да ми ја предадете скриптата, врската е прекината

  2.    Оетам222 dijo

   Можете да ми ја пренесете скриптата, врската е прекината

 32.   Црв2Д2 dijo

  kzkggaara, дали можете повторно да ги поставите датотеките? линковите се прекинати: /, многу ви благодарам

 33.   бастијан dijo

  Може ли да испратите линкови?

 34.   Некро 0 dijo

  слуша! чичко! ги имате паднатите пофалби можете повторно да ги подигнете!
  ДОБРО! : v

 35.   Некро 0 dijo

  добро, го правам ова повторно затоа што не знам дали е прикачено она што сакав да го кажам.

  добро е што ги имате линковите надолу, можете да ги поставите!

 36.   Рлорау dijo

  Врските се прекинати !!!

 37.   Инвеститорот24 dijo

  Повторно испратете ги врските, ве молам @usemoslinux Истражувам за оваа тема, благодарам!

 38.   Анонимен dijo

  Скриптата може да се преземе од тука. Мислам дека е исто

  https://mega.nz/#!yQR1BQTb!FoYoopZ11WSstQaqX1flxhm1t4jCKOI9jj8VIxIBrxk

 39.   Јован dijo

  Добро тогаш….

  Мислам дека од моја скромна гледна точка е одличен напис и тогаш ако има луѓе кои велат дека си измамник, тогаш мислам дека тоа е според целта за која ја користиш програмата.
  Мене лично ми се допадна повеќе за тоа што го знаев програмскиот јазик за linux бидејќи работев само во java, благодарам партнер, ми предизвика интерес да знам повеќе за јазикот за linux.

  Ви благодарам.

 40.   Хекорат dijo

  Здраво пријатели, затоа што најдов друг начин да ја користам оваа скрипта е правење резервна копија, ќе разговарам малку со вас имам два уреди, камера и hdd, она што го сакам е наместо да ги снимам датотеките, локалните датотеки да ги зачувуваат ги во надворешно HDD од камера до HDD но ми дава грешка што вели „премногу аргументи“ дали може да ми помогнете

 41.   ЛУИС ГЕРАРДО ПОЛАНКО ВЕРА dijo

  Работи само со уреди со оперативен систем линукс?

 42.   Тестирање dijo

  Некој го подигне, ве молам!

 43.   Газлена dijo

  Здраво, немам linux и во моето училиште користат Windows, јас ја користев апликацијата usb capture и копирам само 5 датотеки од меморијата на наставникот, се сомневам дека usb има заштита, затоа што истото се случи двапати, ќе има некои друг начин да се одземе целосната информација од тој usb?

 44.   Зараки dijo

  Па, ако кажете дека кодот ќе биде едноставен, се чини многу интересно да видите како работат методите за да се види дали е поврзан USB или големината на партицијата. Штета што ја отстранија скриптата mega.nz, дали можете повторно да ја поставите?

  Поздрав и одлична работа, едноставна, но функционална дури и за автоматизирање на копии од УСБ !!!

 45.   Прекините dijo

  Добро!
  Само што влегов во вашиот пост на блогот и навистина ме интересира. Она што се случува е дека кога ја давате датотеката .zip што ве пренасочува кон мега, тоа значи дека датотеката повеќе не е достапна.
  Се прашував дали можете да ми ги испратите оние датотеки што треба да се преземат.
  Ви благодарам многу и поздрав!

 46.   Алфредо Переира dijo

  Технологијата има навика да се намалува во големина со текот на годините. И тоа се случи до неверојатен степен со дискови со цврста состојба (SSD). Сега можете да ги добиете во иста големина како најбрзите USB флеш-уреди.

  https://clongeek.com/las-unidades-usb-3-0-mas-rapidas/

 47.   a dijo

  Можеш ли да ми ја испратиш датотеката или пак да ја подигнам? Излегува дека не може да се преземе