Следната генерација на компјутерски криминалци

Многу добро за секого, наслов повеќе од сугестивен и сакам да започнам со ова мало видео што го видов одамна, еден од оние скапоцени камења што ве прават да не верувате во технологијата и да ви дадат гуски.

И покрај неговиот безопасен изглед, ова видео е секако нешто од што мора да се плашиме и да знаеме сите ние поврзани со ИТ. Но, ајде прво да разгледаме неколку детали.

Марио

Авторот на видеото ни ја раскажува приказната за играчот кој успеа да го победи тоа ниво на добро познатата игра Супер Марио Светот. Во процесот, тој објаснува дека наведениот плеер не е човек, туку компјутерска програма што ја има учат процесот на игра самостојно.

Невроеволуција

Ова е процес што го следеше Mar.io од апсолутно ништо не знаејќи за играта до успешно завршување на нивото. Овој процес емулира човечки мозоци и генерира нервна мрежа. Оваа мрежа може да се види во горниот десен дел на Mar.io и е таа што се генерира по долга низа обиди и грешки.

Резултира

По 24 часа нервна еволуција, Mar.io успеа успешно да го заврши нивото, ова се должи на низа генерации кои научија дека патот напред е надесно, дека има работи што можат да ги повредат Mar.io и You може да ги избегне со команди како скок и така натаму.

Сè е во бројките

Ако сте го виделе целото видео, ќе знаете дека има дијаграм во кој е прикажана сина линија (4:06). Оваа табела го прикажува фитнес постигнато кај секоја генерација. Фитнес е резултат добиен од функција која, меѓу другото, одзема и растојание и време потребни за да умре Мар.ио. Како што можете да видите, постојат точки каде што тој застој во својата еволуција, но на крајот го наоѓа решението и продолжува да се развива. По 32 генерации на март.ос се постигнува целта за завршување на нивото.

Каква врска има тоа со безбедноста?

Досега многумина ќе прашаат, но мислам дека одговорот е повеќе од очигледен, ајде да го смениме малку контекстот во Mar.io, да претпоставиме дека наместо да ја играме неговата безопасна игра, ќе му дадеме компјутер со ммм ... Кали Линукс?

Кали Линукс

Секој добар информатичар треба да го знае ова име, исто како што Ubuntu се залага за десктоп компјутери и имињата Red Hat и SUSE големи компании кои се вртат околу Linux. Првото нешто што често ми паѓа на ум кога зборуваме за компјутерска безбедност е Кали Линукс.

Поедноставување на pentesting

За оние од нас кои малку сме играле со дистрибуцијата, знаеме дека Кали во голема мера ги поедноставува чекорите со затоплување, бидејќи ни дава комплетен пакет алатки што можеме да започнеме да ги користиме и од неговото живо опкружување и со инсталирање на хард диск. Некои од овие алатки се инсталирани рачно, тие ќе ми кажат повеќе од една, но ако го погледнеме малку поедноставно, со она што претходно го инсталиравме, ние сме повеќе од подготвени за „нормално“ обложување.

Пентинг

Ова е процес што го спроведува безбедносен аналитичар, некои дефанзивно, но ако сте во Кали, веројатно офанзивно. За време на кавгањето, аналитичарот прави препознавање на целта, наоѓа можни вектори на напад, извршува насочени напади во средини што се „контролирани“ што е можно повеќе и по долг напор генерира детален извештај за целиот процес и посочува на можни неуспеси кои можат да имаат систем / софтвер / тим / личност.

Мар.ио пентестер

Да претпоставиме за секунда дека Мар.ио одлучи да го посвети својот живот на безбедносна анализа, тој не спие, не јаде, не игра, тој бара само време да ги обработи работите и броевите за да ги анализира неговите резултати. Ајде да замислиме што ќе се случи по неколку месеци учење на Кали Линукс. Со малку време ќе научите да користите nmap, можеби подоцна ќе ве интересира да се обидете metasploit, и кој знае, можеби со текот на времето ќе генерира своја програма за да ги направи работите поефикасни. Ова ме потсетува многу на програмата за Фејсбук АИ која реши да создаде свој јазик за преговори затоа што англискиот не беше многу „ефикасен“ (и не, не беше ниту есперанто во случај да се прашувате).

Иднината на безбедноста

Да замислиме сега за момент дека подоцна ќе има само Мар.иос кој работи во безбедност, едни напаѓаат, други бранат, но тоа веќе нема да биде важно. Зошто? Па, затоа што ако имаме обете страни кои се борат на тоа ниво, без спиење, без јадење, без ништо ... што би можел човек да стори за да биде на нивно ниво? Да се ​​потсетиме на АИ на Гугл кој беше во можност да го победи најдобриот играч Го во она што се претпоставува дека е најкомплицираната игра на планетата за машина :).

Ова нè носи во корпоративниот свет, во кој веќе нема да бидат потребни ловџии, ниту за ревизија, ниту за одбрана, а големите компании ќе имаат сервери посветени на континуирана анализа на нивните програми и мрежи.

Треба ли да ја продолжам кариерата во безбедност?

Па, ова е нешто малку комплицирано да се одговори 🙂 ако ја следиме истата премиса за кое било поле, ќе видиме дека 90% од идните работни места ќе бидат или можат да бидат извршени од малиот Мар. Иос, од психологија, преку закон и медицина, додека конечно не стигнеме до софтвер, велам конечно затоа што точката во која програмата е во состојба да се модифицира, тоа ќе биде крајната точка на нашата контрола над програмите, тие ќе се подобрат самите себеси, а потоа ќе бидат неконтролирано. Звучи страшно, знам ... но дозволете ми да сонувам малку

Фокусирање на темата повторно, без разлика дали вреди да се научи како да се направи ова, мислам така и не. Вреди ако навистина ќе се запознаете целосно со оваа тема и ќе испитате и научите работи што го надминуваат самиот факт на повторување на еден процес илјада пати во надеж дека ќе го добиете истиот резултат.

Ова се однесува и на пентестерите и на развивачите и на системските администратори. Секој што знае само да користи една алатка, лесно ќе биде заменет со Mar.io во иднина. Оние кои, од друга страна, можат да дизајнираат алатки (вистински хакери: P) ќе бидат оние кои ќе го обучуваат и подобруваат малото Мар.иос, нема да имаат уверена иднина, но се додека се подобри од програмите, тие ќе можат да однесат леб на трпезата

Одраз

Па, до сега ќе биде за денес, благодарам за читањето и би сакал да ве замолам за услуга. Знам дека многумина читаат без да коментираат за тоа, и точно е дека веќе им должам неколку теми да напишат или продолжат, но никогаш не ме боли малку повратна информација за да знаат дали има сомнежи или не, дали може да коментираш нешто друго или не, да, имате значителен придонес кон текстот или што и да ми падне на памет ... Вака ме мотивирате да продолжам да пишувам и истовремено да ми давате нови идеи за други написи. Со почит

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

65 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Анонимен dijo

  Многу добар пост, интересно, продолжете

  1.    Крис АДР dijo

   Ви благодарам многу really Јас навистина го ценам гестот за оставање коментар

 2.   Март dijo

  Апокалиптична иднина ...
  Здраво Крис!
  Постојат многу технологии кои доаѓаат, изненадувачки и / или застрашувачки. Во моментов, многу луѓе се луди за добивање криптовалути.
  Крис, од ваша перспектива на sysadmin, каков потенцијал има блокчејн над криптовалутите? Прочитав коментари дека оваа технологија ќе ја намали употребата на сервери. Дали ова главно би влијаело на употребата на Linux на серверите?
  Добар пост, благодарам!

  1.    Крис АДР dijo

   Здраво Март, благодарам за споделувањето.

   Па, јас не се справувам со крипто-валути, во суштина затоа што ниту денес не се справувам со многу пари ... Но, според она што го знам, блокчејн има огромен потенцијал за општеството. Како прво, тука е непобитната трансакција, во глобално опкружување каде секој знае СЕ што е пренесено или пренесено, исклучително е тешко да се прават „скриени“ работи, а неповратниот запис ја прави историјата на настанот можност да прикаже многу настани.

   Јас исто така разбирам дека тие го елиминираат вознемирувачкиот систем на трети страни на кој сме заробени. Само да размислиме за момент, ако не морав да зависам од секој субјект да прави што сака со моите работи, ќе беше неверојатно! Како и да е, најголемата грижа што произлегува од ова е тоа што не секој е подготвен за таква одговорност, и многу може да биде штетата што произлегува од „хакирање“ на луѓе кои не можат ефикасно да контролираат мобилен телефон.

   Ова ми се чини како еден од тие бранови на популарност, може да го фатите пред да експлодира, или може да го фатите кога паѓа, но верувам дека ова ќе продолжи да расте уште долго, ќе го ослободи целиот свој потенцијал во следните години, и во тоа време ќе видиме дали финансиските институции ќе можат да се справат со тоа со нивниот толку „нов“ финтех. Ова е несомнено жешка тема за следните неколку години

   Што се однесува до серверите, токму спротивното! Убавината на серверите е што сите можеме да пристапиме до еден, со нашите едноставни компјутери можеме да започнеме со работа на овој синџир и рударски систем, од витално значење е серверите да го следат протокот на информации што би функционирале доколку се користат само крипто-валути. На крајот, само GNU / Linux и UNIX би се соочиле со предизвикот (извинете за убителите на Windows Server).

   Дефинитивно оној што може да добие моќен сервер за генерирање криптовалути или кој може да има голем број јазли во иднина ќе биде способен за многу работи, мислам да добијам многу малини да започнат да ги користат како рударска мрежа 😛 но морам да почекам сепак да се добие работа и пари за тоа

   Ви благодарам многу што го донесовте на маса, со почит

   1.    Jordi dijo

    Здраво
    На блокчејн, мислам дека идејата е многу добра: дистрибуирана база на податоци што не може да се менува, освен ако немате мнозинство јазли на мрежата.

    Но, мислам дека тој нема многу иднина освен да служи како „нотар“.

    Тоа е ултра-неефикасен систем во однос на капацитетот, флексибилноста и брзината, и затоа гледам иднина само во многу специфични средини, како што е за меѓубанкарски трансфер на пари.

    Парите што банките ги разменуваат меѓу нив не им требаат моментални трансфери и може да почекаат неколку минути за потврда на секоја трансакција, но тоа му дава на системот доверба и сигурност што ги бара ваква услуга.
    Лошо е и тоа што систем како овој, за внатрешна употреба меѓу банките, нужно би имал неколку јазли (најмногу неколку илјади), што го прави возможно, ако имате најдобри математички, статистички и компјутерски експерти на вашиот платен список, и со огромно богатство, една од големите банки ќе може да манипулира со мрежата, воведувајќи неколку илјади јазли.

    Вкупно, дека од една страна, блокчејн треба да биде гигантски за да биде безбеден, а кога е гигантски, станува крајно бавен (а ние зборуваме за третман на неколку бајти, што го зафаќа секоја трансакција!).

    Во врска со она што го кажавте за да не зависиме од субјектите… во овој момент сме слободни да ги испраќаме парите што ги сакаме каде сакаме… плаќајќи провизија.
    Но, во блокчејн, ние исто така треба да платиме провизија.
    Можеби револуцијата во овој поглед ќе дојде на денот кога ќе се создаде глобална блокчејн мрежа, широко поддржана од илјадници јазли, НО што не страда од нарушување на шпекулациите со валути. Мрежата во која се користи криптовалутата има вредност во однос на уро или фиксниот долар. Во овој момент не би се осмелил да испратам 1 милион евра по биткоин, бидејќи помеѓу купување биткони, правење трансфер и продавач на примател, може да се изгубат 100.000 евра на патот поради флуктуација на пазарот.

    честитки

    1.    Крис АДР dijo

     Здраво iорди, само белешка за вашиот коментар

     Дисплеите во боја беа исто така ултра-неефикасни во капацитетот, флексибилноста и брзината пред не повеќе од 20 години, сепак погледнете нè денес k 4k 8k, 16k, 32k… 😛

     Повеќе е со овој квантен процесор, ние сме пред влегување во ново ниво на брзина на обработка на информации, кој знае, можеби за околу 10 години големите инфраструктури на националните банки ширум светот ќе бидат еднакви на моќноста на мобилен телефон на иднината, како што се случува денес со нашите паметни телефони и суперкомпјутерите што Кенеди ги имаше во неговата влада 🙂 Тогаш блокчејн ќе беше еден јазол по лице, што ќе стане нешто доста интересно без сомнение

     Повторно поздрав и среќни празници

  2.    Јаф dijo

   дали сакате да видите некои употреби на блокчејн? storj.io, sia.tech или golem.network

  3.    КРА dijo

   Според ChrisADR, во врска со фактот дека серверите ќе исчезнат, за да го надополнам ChrisADR, ќе кажам дека поради поголемиот недостаток на блокчејн тие нема да исчезнат, туку ќе се размножуваат затоа што со секоја трансакција блокчејн расте повеќе и затоа бара повеќе простор, во моментов блок-синџирот на Bitcoin тежи 166 / Gb користејќи Bitcoin-Core (биткоин-qt) како паричник.

   Во врска со она што ChrisADR го кажува за серверите и малините за рударство на крипто-валути, дозволете ми да ви кажам дека ова е губење време и пари, во моментов нема да можете да добиете количина БТК, ЕТХ што е профитабилна бидејќи се користат во моментов посветени решенија ( Рудари ASIC), во моментов имам AntMiner S9 и не заработувам голема зделка (0.00140114 (БТК)) месечно во базен со стотици рудари.

   Ако рударте малку познати криптовалути како Монеро, можеби имате шанса, но овие се скоро безвредни.

   1.    Крис АДР dijo

    Здраво Кра ... секогаш со точни коментари. Можеби требаше да бидам малку поексплицитен во врска со мојата мрежа на малини за рударство 😛 желбата не е експресно ископување криптовалути, желбата е да се скршат алгоритмите што работат во рударството 🙂 како што читам некаде

    Единствениот 100% безбеден код е тој што не е напишан

    И како добар корисник на технологија, јас сум 90% сигурен дека има грешки, и наоѓањето на нив е од витално значење, но бидејќи не можам да го сторам тоа во вистинска мрежа, тогаш да создадам своја сопствена мини-мрежа за работа 🙂 обична интелектуална забава за мене ... таква Можеби ова ги расчистува сомнежите.

    Поздрав и благодарност за споделувањето

 3.   Роналдо Родригез dijo

  Јас секогаш ги читам твоите написи, и добро, несомнено е, вистината е интересна.

  1.    Крис АДР dijo

   Здраво Роналдо, многу ти благодарам за споделувањето 🙂 Да, се обидувам да пишувам за интересни теми 🙂 барем оние што ми се допаѓаат, и секогаш сум отворен за предлози за справување со нови теми, за да можам да истражувам и да научам пред да пишувам 🙂 Поздрав и многу благодарам

 4.   Том dijo

  Многу интересно, ми се допадна статијата.

  Со почит

  1.    Крис АДР dijo

   Здраво Том, многу ти благодарам за коментарот 🙂 Знаев дека ќе ти се допадне оваа тема, ми даде гуски да го гледам тоа видео 😛 Поздрав и многу благодарам

 5.   Балуа dijo

  Радувај се и оди напред, добро ти оди.

  1.    Крис АДР dijo

   Здраво Балуа, многу ти благодарам за kindубезните зборови 🙂 идејата е секогаш да се споделува во заедницата always Отсекогаш верував дека дијалогот е подобар од монотониот монолог 🙂 На овој начин одржуваме контакт и запознаваме малку со сите додека разговараме за интересни теми 🙂 Поздрав и благодарност

 6.   Мануел Мартинез dijo

  Застрашувачки, но логиката на неговиот пристап го прави многу веродостоен и што е уште полошо, сосема можно.
  Како и да е, многу интересен пост.

  1.    Крис АДР dijo

   Тие велат дека големите визионери на технологијата се оние кои најмногу стравуваат од тоа, јас не се сметам себеси за визионер ... но, на крајот на краиштата со секој ден што учам повеќе за безбедноста, програмирањето, технологијата и пред се за човештвото, ме изненадува тоа што не сме се уништиле досега 😛 Но, вистина е, претпоставувам дека тие одлични визионерски умови веќе размислуваат за тоа како можат да спречат работите да излезат од контрола, се надевам дека тоа нема да се случи so Ви благодарам многу за споделувањето

 7.   Цезар dijo

  Пред неколку недели наидов на твојата страница и едноставноста на твоите зборови го привлече вниманието. Појаснувам дека тие се обичен компјутерски оператор и наставник по хемија. Уморен од вирусите на моите студенти, се префрлив на Linux. Пробав gentoo и не знам зошто не работи правилно со звучни проблеми, а подлогата не препознаваше. Пребарувајќи го решението, наидов на deepin и работи подобро од нане 18.2. netbook-от што го користам е Intel 2808 1.6ghz и 4ram. Мислам дека излегов од темата ...

  1.    Крис АДР dijo

   Здраво Цезар, ви благодарам многу за убавите зборови. Па, наставата отсекогаш го привлекуваше моето внимание, всушност јас многу би сакала да бидам учител и да им помагам на младите или не толку млади луѓе да предизвикаат curубопитност и желба да ги разберат работите што би сакала да бидам истражувач и да помогнам во формирање на подобра иднина со бесплатни технологии 🙂 Така продолжете со вашата благородна работа и ако можете на патот да ги ослободите вашите студенти од канџите на комерцијален софтвер 😛 Можеби со тоа што ќе ги замолите да користат барем формат LibreOffice, веќе напредувате многу во ослободувањето на нивните умови Ја оставив и темата ...
   Ви благодарам многу за споделувањето и охрабрувањето со вашата инсталација на Gentoo, можеби тимот не е најмоќен во светот и инсталацијата е малку тешка, но барем би имале задоволство да достигнете точка каде малкумина во ГНУ светски дострел / Linux, и ако не, ќе се обидам да го забрзам развојот на stager, така што ќе можеш да ми помогнеш да ја тестирам инсталацијата udos Поздрав и многу благодарам повторно

 8.   JP dijo

  Импресивно и истовремено застрашувачко. ?

  1.    Крис АДР dijo

   Па, ова ме потсетува на уште едно видео што го видов пред некое време, мислам дека е измислено, но тоа е застрашувачко грациј Ви благодарам многу ЈП за вашето време да го оставите коментарот, јас навистина го ценам многу

 9.   Апокалипса на опус dijo

  …… И Мар.ио излета од цевката, но наместо приврзаниот глас со италијански акцент, ликот го парафразира Дарксејд „универзумот може да почне да агонизира“

  1.    Крис АДР dijo

   И сите ќе мора да се плашиме од малата Мар.иос ... ме прави нервозен да најдам вакви новости 🙂 Ви благодарам многу за споделувањето, поздравите.

 10.   Lex dijo

  Интересен пост пријател, би сакал да влезам во светот на сајбер безбедноста, но секој ден размислувам повеќе за тоа xD

  1.    Крис АДР dijo

   хехее е нешто екстремно интересно looking Продолжувам да барам места тука што се вклучени во сајбер безбедноста, како и јас за да можам да работам, сè уште не најдов навистина интересно: / Претпоставувам дека ќе биде надмоќ на прозорците што го напаѓаат Перу : / но продолжете да гледате et Поздрав и благодарам

 11.   Френк Диџеј dijo

  Се проценува дека до 2040 година, вештачката интелигенција ќе ја замени работата на многу професионалци, особено повторуваните автомати.
  честитки

  1.    Крис АДР dijo

   Многу точно, во мојата последна пракса видов АИ модел кој правеше психолошки споредби за една компанија, тоа беше нешто интересно и истовремено сложено, но финтата беше да се најдат тие повторливи задачи, секако за многу кратко време машините ќе почнуваат да прават други работи и ние, секако, исто така. Благодарам и поздрав

 12.   Уго Рандо dijo

  Многу добро, се обидувам да направам сајбер безбедност, јас сум во моите први чекори, иако поминав шеесет круга. но гледам комплексна иднина. Среќен Божиќ.

  1.    Крис АДР dijo

   Ви благодарам многу Уго 🙂 тоа е „магичен“ свет, полн со мистерии и изненадувања 😛 секогаш е добро да се знае малку за ова и исто како што училиштата почнуваат да учат програмирање денес, можеби ќе има време кога сајбер безбедноста Beе биде уште еден предмет, што ќе биде интересно ... Поздрав и среќни празници!

 13.   егивит dijo

  Ви благодарам многу што ни помогнавте да разбереме малку повеќе познат свет и во исто време толку непознат, барем за мене.
  Вие сте добар учител.
  Со почит

  1.    Крис АДР dijo

   Ви благодарам многу eguivit 🙂 среќен сум што помогнав, и навистина е многу интересно за мене да можам да ви го кажам сето ова и во исто време да го откриете на патот 🙂 ме тера да барам интересни работи што треба да ги споделам

 14.   Алекс dijo

  Интересна статија, се согласувам со зборовите на Елон Маск.
  Comeе дојде време кога ќе треба да ја регулираме АИ, но ќе биде доцна.

  1.    Крис АДР dijo

   Вистински Алекс, тоа е нешто што треба да го земеме предвид, пред да можеме да ја живееме матрицата 😛 благодарам за споделувањето, поздравите

 15.   Терминот dijo

  благодарение

  1.    Крис АДР dijo

   на тебе ... среќни празници

 16.   jolt2bolt dijo

  Вашата статија ме потсети на само една работа. ТРОН во најдобар случај се додека претставите не им служат на корисниците, што би било многу добредојдено и исто така застрашувачко доколку стане нешто како филмот Терминатор. Запомнете дека филмот Скајнет е програма што достигна свест и стана ВИ. Она што би сакал е да научам малку за сајбер безбедноста и ако сте користеле firejail, би сакал да направите мал туторијал за да направите добро боксерство со песок што би било одлично за безбедносниот проблем и да избегнете ескалација на привилегиите доколку е извршен простор. Од она што го прочитав, разбеснува шпионирање и кражба на податоци од интернет-услуги

  1.    Крис АДР dijo

   Здраво Jolst2botl, бидејќи сигурно има воздух кон тој тип на филмови, вистинското прашање би било како квази-совршен логички систем (АИ) би нашол логична причина да му служи на суштество хаотично како човекот 🙂 Сметам дека тоа е под едноставна логика , компјутер би го сметал за апсурд, бидејќи тие не го разбираат факторот на слободна волја. Но, кој знае ... можеби нешто таму ни овозможува да експериментираме без да преземаме толку големи ризици. Ви благодарам многу за коментирањето, среќни празници.

   П.С: што се однесува до firejail, јас сè уште не сум ја внел во целост темата, ресурс кој сметам дека е доста интересен е прирачникот за стврднување Gentoo, каде што меѓу другото можете да научите трикови за песок на сервер што овозможува ублажување на максимум ризиците од ескалација на привилегиите, како што е на англиски, ќе морам да ја преведам содржината, но ќе се обидам да си дадам време, бидејќи тоа е нешто што го применуваме и за процесот на инсталирање на програми во Гентоу, потребно е да се изврши соодветно песок за да се избегнат ризиците со програмите што треба да се инсталираат.

 17.   Jordi dijo

  Здраво,
  Па, јас сум возбуден од новата ера на вештачка интелигенција ...

  Бидејќи како што велите, може да дојде време кога АИ практично ќе ја заврши целата работа. И што значи тоа? Па, како 80 или 90% од работните места да бидат изгубени.

  На почетокот може да изгледа страшно, а всушност мислам дека ќе имаме време на неверојатна сиромаштија и нееднаквост, бидејќи ова ќе дојде постепено, само спроведено од големи корпорации што ќе имаат АИ и потребната инфраструктура за извршување нив, но на долг рок е јасно дека човештвото не може да преживее со само 10% од луѓето кои работат и добиваат плата, а останатите не.

  Е се случи ултра-длабока промена, во која имотот и парите ќе изгубат значење, бидејќи оние што ќе работат ќе бидат машини, а луѓето ќе се посветат на тоа да не прават ништо или да прават сè ...
  Со други зборови, луѓето можат да престанат да работат за да преживеат. Машините ќе ни обезбедат предмети и услуги што ни се потребни, и сите ќе наплаќаме универзален приход за да живееме како што сакаме.

  Се разбира, како што секогаш се случувало, ќе има многу луѓе кои ќе сакаат да продолжат да прават работи, да се стремат, да учат, да истражуваат ... да нè натераат да одиме понатаму, како богатите луѓе од ренесансата (или од кое било време), кои би можеле ги посветуваат своите животи на банални работи како астрономија, математика, физика, сликарство, музика. Пред неколку векови беше нормално луѓето да преживеат слабо за да не умрат од глад, а само богатите можеа да се посветат на уметноста и науката.

  Мислам дека крајот ќе биде свет близок до Стар Трек, каде што луѓето прават работи не за да преживеат, туку за да сакаат да формираат тим, да прават работи што не стимулираат. И, ако не сакате, тогаш не мора да правите ништо. Поучете ја вашата АИ да ја имате вашата храна секогаш подготвена и посветете се на спортување, средби со пријатели, патувања ...

  Верувам дека универзалниот приход ќе биде почеток на овој свет, но дека нема да имаме избор (освен ако не ја забраниме АИ, се разбира ...)

  1.    Крис АДР dijo

   Здраво Jordорди, многу ти благодарам за споделувањето, бидејќи секако е многу ветувачка иднина ако се исполни како што велиш, исто така е вистина дека во свет каде машините прават сè, човекот ќе мора да најде нови значења за своето постоење ( како wallид -е или матрица 😛) но секако се приближува голема промена, веројатно во училиштата „виртуелниот“ идентитет ќе почне да се продлабочува повеќе од „вистинскиот“ и многу други можности.

   Секако дека ќе има време кога големите компании можат и ќе мораат да го придвижат светот напред, бидејќи набавката на опремата ќе биде екстремно скапа, но како и со целата технологија, со текот на времето и новите откритија, материјали и процесите стануваат поефикасни, па затоа и поскапи. Во спротивно, не би имале можност да имаме 1,2 или 5 лаптопи во куќа, нешто што пред околу 30 години би било незамисливо.

   И можеби киријата исто така губи значење, бидејќи зошто би ни требале пари ако сè е веќе достапно за секого? добро, curубопитни идеи без сомнение, но мислам дека ќе мора да почекаме малку за да знаеме како се развиваат

   Среќни празници

 18.   Алваро dijo

  Мене сè додека навлегувам во лекови и спасувам животи.

  1.    Крис АДР dijo

   АИ веќе влегува во медицината Алваро 🙂, на пример, следнава врска 1 тоа ни покажува како АИ помага да се намали ризикот во болниците и заздравува луѓе ... без сомнение, нешто прекрасно, а истовремено и загрижувачки за многу лекари, бидејќи можеби наскоро ќе дојде време кога машината ќе биде многу подобра од доктор за дијагностицирање и лекување на болни луѓе

   Поздрав и среќни празници.

 19.   Ангел Лопез Ортиз dijo

  Одлична статија, за мене ја нагласува растечката потреба за пренесување на перимерната безбедност на нашите системи на професионалци кои се способни да ги применуваат овие технологии.

  1.    Крис АДР dijo

   Сигурно ќе биде чекор да се следи Ангел, но очигледно следниот чекор ќе биде и самата безбедност да заборави на луѓето и да премине на ВИ, исто така ... прашањето е во знаењето како да се соочиме со овие нови предизвици. Ви благодарам многу за споделувањето и среќните празници.

 20.   маРЦ dijo

  Ја споделувам визијата за иднината помеѓу мешавина од трон и терминатор, препорачувам да го прочитате овој напис https://independenttrader.es/se-acerca-la-criptomoneda-global.html тоа зборува за тоа како елитите се снаоѓаат со криптовалутите, нешто што се роди за да нè ослободи, станува наш непријател, не сакам да бидам апокалиптична, но иднината изгледа лошо пријателе, одамна видов документарец каде тие зборувавме за типот на личност усвоен од корпорациите (психопат, во случај да ве интересира) и ние на некој начин му веруваме на својата иднина на психопат знаејќи како да ја контролираме еволуцијата на Ал !!!? Па, се чини дека треба да размислиме малку повеќе на оваа тема.
  Поздрав, одлична статија.

  1.    Крис АДР dijo

   Здраво maRc, точно е дека капитализмот не уништува до одреден степен, но повеќе од корпорациите како такви, тие се луѓето што ги водат и ова е нешто со што ќе треба да се решава долго време (веројатно се додека има човечки суштества на оваа планета).

   Интересно за мене би било да видам што ќе се случи кога АИ е во состојба да разбере концепти како што се корупција, лаги, себичност ... дали ќе ги усвои за себе? Или во вашата точна логика ќе се обидете да ги елиминирате? двете страни на паричката изгледаат чудно комплексни ако ме прашате, што ја прави уште поинтересна

   Ви благодарам многу и среќни празници

 21.   Еидур dijo

  Многу интересно. Продолжи така.

  1.    Крис АДР dijo

   Ви благодариме Еидур, среќни празници

 22.   Франциско dijo

  Сакав изложување на вашиот напис и вкус дека доцниме.
  До денес и за блиска иднина, во единственоста на креативноста, ние сме безбедни.

  Браво.

  1.    Крис АДР dijo

   Здраво Франциско, ти благодарам за ваквите kindубезни зборови. Без сомнение, овој луд свет е многу интересен 🙂 што го прави разбирањето или барем обидот да се разберат овие прашања авантура само по себе.

   честитки и среќни празници

 23.   В. Рајх dijo

  ChrisADR, интересна статија. Непроценливи коментари и навистина изненадувачка посветеност што ја вложивте за коментар на секој коментар, вреден за технолошки вишок. Честитки од длабочините на мрежата и целото охрабрување во светот до вас и најдоброто среќа за вашиот блог. Веќе бев тука некаде, овој пат е регистрирана во корист. Force Силата е моќна овде Крис. На време, филозофијата за слободна култура се провлекуваше во слоевите на вашиот код. Моето најдлабоко почитување за вашата задача. Поздрав!
  (^ _ ^) /

  1.    Крис АДР dijo

   Здраво В.
   Многу kindубезни зборови што ме исполнуваат со радост 🙂 многу ви благодарам за сите ваши добри желби и охрабрување. Па, секогаш се работи за учење и повеќе од споделување на што било, бидејќи ако не оставите наследство на знаење во ваша буква, каква корист би било тоа да го стекнете пред сè? Јас барем ја следам таа премиса со луѓе што ги гледам кои страствено бараат знаење, а тоа е нешто посебно што го имаат многу корисници на GNU / Linux 🙂 Овде во Перу немам многу можност да ги споделам овие искуства затоа што не можам да најдам кориснички групи кои одржуваат настани или разговори или други ... но претпоставувам дека од тука достигнувам повеќе луѓе и повеќе луѓе можат да имаат корист од мојата хиперактивна curубопитност

   Поздрав и среќни празници

 24.   Мигел Junуниор dijo

  Многу добар пост, луѓето кои се вклучуваат во технологијата затоа што сме свесни за овој вид технологија, но што се случува со луѓето кои користат Интернет на одмор и / или забавен начин. Ненамерно испраќаат голема количина на информации до серверите на Гугл или Фејсбук. Многумина мислат дека фактот дека користиме двостепена безбедност е луд, но вистината е дека информациите што се објавуваат денес ќе бидат засекогаш на Интернет и тие можат да ги следат навиките на луѓето. Според мое мислење, ние веќе живееме во времето на Skynet без луѓе да забележат и е во рацете на многу луѓе посветени на технологијата да го контролираат ова и да видат дека користеното знаење не се користи за лоши цели.

  1.    Крис АДР dijo

   Ние, секако, треба да го преиспитаме начинот на кој ги едуцираме идните генерации, не само за виртуелната безбедност, туку и за виртуелниот идентитет. Ова е веројатно приоритетен проблем во други земји, и се надевам дека можноста да го допреме, исто така, ќе дојде кај нас во одреден момент 🙂 Ви благодарам многу за споделувањето на Мигел iorуниор, Поздрав

 25.   Xavier dijo

  Здраво, написот е многу актуелен, но според мене одговорот на прашањето Треба ли да ја продолжам мојата кариера во безбедност? Без сомнение, мора да биде: Се разбира, учењето е од фундаментално значење и мора да биде пожелно и скапоцено богатство на човечкото суштество, покрај тоа, како професионалци, наша должност е да учиме и да продолжиме да истражуваме не само во безбедносни прашања, туку и во сите области на човечки потфат Ние исто така мора да генерираме нови пристапи ако сакаме да бидеме во првите редови како трка во наредните години и да не бидеме едноставно дел од ELOI (Времената машина од ХГ Велс).
  Мораме да имаме предвид дека AI со 24-7-365 капацитет на обработка е тотално супериорен во однос на човечкиот капацитет, но луѓето секогаш можат да придонесат за идеи што доведуваат до нарушувачки движења, смени на парадигмата, филозофии и револуции; настани пред кои можеме да ја користиме истата АИ за наша сопствена корист, ми се чини дека големото достигнување тука е напредокот во биотехнологиите, како што е топла модификација на ДНК со CRISPR или вградување на директно знаење во мозокот во најдобар стил на филмот ДЕМОЛИЦИЈА ЧОВЕК што треба да се каже, користете ја брзината што ја има АИ и применете ја на нашето битие, ...
  Што се однесува до фобијата од АИ, морам да кажам дека е предоцна, нема враќање назад, ова е нашата реалност, тоа е возилото со кое човештвото тргна на ново патување, затоа останува да се натпреваруваме за супериорност

  1.    Крис АДР dijo

   Секако Хавиер, потребно е секогаш да се чува во постојана студија, истражување и ажурирање. За жал, постојат сектори и / или луѓе кои не го гледаат тоа на тој начин и се навикнуваат да прават „минимални“ работи за да продолжат работите. Ова ме потсетува на ИТ менаџер кој го познавав и кој работи во полициските сили и беше одговорен за огромна мрежа. За жал, тој сметаше дека работењето 2 часа неделно од далечина без навистина да ги подобрувате работите е доволно за да заработите x000.00 табани месечно, тажна реалност, но има такви луѓе, и благодарение на тие луѓе имаме големи проблеми на социјално ниво.

   АИ дефинитивно е добра работа и ја покажува, но нè тера да направиме длабок одраз не само на нашите начини на постапување и овој одраз треба да се изврши наскоро, бидејќи моментот во кој ќе започне да се прави технологијата е недалеку. понезависно од човекот.

   Ви благодарам многу за вашиот коментар, поздрав

 26.   Totoro dijo

  Одличен напис. Многу внимателен и ме натера да замислувам работи
  Поздрав од Колумбија

  1.    Крис АДР dijo

   Здраво Тоторо, ви благодарам многу 🙂 поздрав и curубопитноста може да продолжи да ве тера да си ги замислувате работите

 27.   HO2Gi dijo

  Што би се случило ако софтверот се подобри за одредена задача, но беше исполнет со грешка, како може да се подобри самиот после тоа?
  Тоа е чудно прашање, но дали може да се случи?

  1.    Крис АДР dijo

   Здраво HO2Gi, благодарам за едно интересно прашање. Процесот на еволуција се заснова на гените и генерациите, практично она што им се случило на сите живи видови на планетата. Се развива нетипичен геном, во почетокот може да се смета како „бубачка“ во нормалниот систем, но со текот на времето истата еволуција ќе ја прифати или отфрли оваа единственост. Како пример кај нас има коњите, тие порано имаа 5 прсти наместо копита, на крајот неколкумина почнаа да се раѓаат со атрофирани прсти и овие преживеаја подолго од нивните колеги без „бубачки“, еволуцијата ја прифати промената и сега тие се како што се. Друг пример, жирафи и нивните вратови, добро, постојат многу примери.

   Враќајќи се на прашањето, „грешка“ може да биде продуктивна или деструктивна, затоа многу програмери велат: „Можете да го видите како грешка или како одлика“. Центарот е во резултатите, ако рече дека „бубачката“ генерира подобри резултати од недостатокот на тоа, еволуцијата веројатно ќе биде надлежна за нејзино подобрување со текот на времето, ако не и ќе ја отфрли. Тоа е убавината на еволуцијата

   Се надевам дека успеав да одговорам на вашето прашање, честитки и среќна нова година.

 28.   LxiZ dijo

  Одлична и интересна статија за оние од нас кои започнуваат со безбедност

 29.   Фернандо dijo

  Суупер интересен! Мојата цел за оваа 2018 година што започнува наскоро е да влезам во светот на програмирањето. Бидејќи бев многу млад, скоро како грешка, бев асистент на курс за основно програмирање за ТИ 99 / А ... праисторија !!!!
  Многу во соништата, се сеќавам на некои работи кои, за мојата млада возраст, го привлекоа вниманието. Оваа година ќе го погледнам овој 44-годишен HD!
  Интересен е вашиот пристап кон оваа тема.

  1.    Крис АДР dijo

   Здраво Фернандо ... Па, тоа е секако одлична цел за оваа година што започнува, и има стотици заедници и проекти за кои е потребна голема помош, па затоа е одличен начин да учествувате и да научите
   Поздрав и охрабрување

 30.   Тормунд dijo

  Многу интересна статија за која секој професионалец или ентузијаст за безбедност некогаш размислувал.
  Тоа е храна за размислување исто како криптографијата и компјутерскиот облак.

  Честитки, освоивте читател.

  1.    Крис АДР dijo

   Здраво Тормунд, ви благодарам многу за вашите kindубезни зборови, искрено се надевам дека нема да ви пропаднам и дека секогаш наоѓате нешто интересно во моите пишувања 🙂 тие се секако доста интересни теми, би сакал да напишам и за двете, ќе видиме како ми дава времето овие денови 🙂 Поздрав и успеси оваа 2018 година

 31.   Рузвет dijo

  Ова ме тера да мислам на скинет како терминаторот, каде што АИ смета дека ние луѓето повеќе не сме достојни да ги користиме и дека сме осудени на ново камено време, мислам дека сум малку злобна.
  Сумирајќи, добра статија, поздрав од Венецуела