Слобода на избор

Здраво пријатели!. Одам да ја коментирам статијата «Конфузија на моќта да се избере«, Но, претпочитам да напишам пост, бидејќи го сметам предметот од најголема важност. За жал, ќе мора да зборувам малку - за среќа не многу - за себе.

Јас сум стар човек, сигурно сум меѓу најстарите кои го посетуваат Фромлинукс. Почнав, како и многумина, во 1990 година со MSDOS 3.0. Ниту еден мој пријател во тоа време не зборуваше за „Избор“ на оперативен систем, бидејќи „другиот“ беше UNIX. Јас можам да уверам без страв дека сум погрешен, и гледано во перспектива, дека „Ние дури и не размислувавме за избор на друг оперативен систем. Тоа беше MSDOS и повеќе, како што велиме на Куба.

Потоа дојдоа верзии 4 (ретко кој го користеше); 5 и 6. Одеднаш во арената се појави Виндоус 3.0. Не ни размислувавме да избереме друг. Кога тоа беше вистински сон да помислите да имате компјутер дома. Имавме пристап до нив на работното место. И, се разбира, некои компании беа помоќни од другите во тој поглед.

Тогаш добивме Windows 3.1. Ахх, колку прекрасно !!! И, сè уште не помисливме на „друг“ оперативен систем освен тоа. Веќе тогаш постоеја „живи и директни пластични јазици“ главно на програмски јазици, уредници на текстови, табеларни пресметки и услуги или прелистувачи на датотеки.

Така, времето помина додека не пристигнаа сосема нови Windows 95 (верзии A, B, C, SR2, итн.) На нашите брегови. Сè уште немавме моќ на избор. Не размислувавме за тоа. Можеби, останавте во 3.1 или 3.0 или MSDOS, но сите тие беа Microsoft. И истото беше кога се појавија Виндоус 98 и неговите верзии.

Некои од нас како мене започнаа да користат NT 4.0 на сервери, но за нашите деловни работни станици беше предизвик да се инсталира, бидејќи драјверите беа малку за хардверот што го имавме. Целосна Одисеја беше да се постави NT 4.0. на кој било друг хардвер освен „Брендиран“.

Кога ти дадов единствен син екран ... да започнам одново. Понекогаш повеќе од 4 или 5 обиди, бидејќи дури и редоследот на инсталација на возачите имаше влијание. Дури и така и сите, бидејќи не можевме да избереме „друг“ - УНИКС сепак беше лош збор за нас, „Компјутерските научници А ... силата“ -. Ако требаше да инсталираме сервер, вие или инсталиравте NT 4.0 или баравте компатибилен хардвер. И ТОА СОСТОЈБАТА ПОСТАВИВЕМЕ КАКО НОРМАЛНО НЕШТО И НЕ СЕ ПО COMPАЛУВАМЕ, ЕБЕ !!!.

Се боревме да го инсталираме блажениот Nt. Силен, не? Во перспектива, гледам дека немавме опции. Тоа беше Nt или Nt. Мајкрософт или Мајкрософт. Виндоус или Виндоус.

Можете ли да замислите дека БЕЗ ПОВЕЕ алтернативи, во многу наврати ги поминавме овие фрустрирачки искуства? Од снимката станав „специјалист“ за инсталирање на Nt 4.0, толку многу што, во искрената ера на Windows XP, како моја прва посебна машина беше Pentium III со само 512 мегабајти RAM и видео картичка NVidia со 32 мегабајти RAM меморија, Инсталирав Nt 4.0 лукс, бидејќи таблата и картичката ги имаа двигателите за тоа. Малиот тим леташе со нивниот Nt, и јас бев многу горд на тоа и ги научив пријателите како да играат игра слична на Doom. И господа, ова се случи околу 2002 година.

Манзана ?. Тој софтвер за хардвер + јазик и жлеб беше купен од многу малку - навистина малку - компании во мојата земја и го видов подоцна како работи само на 3 компјутери на различни места.

Потоа дојде серијата Виндоус 2000, во која Мајкрософт, соочен со фактот дека многу компании кои веќе се свртеа околу НТ нема да „мигрираат“ во 2000 година, особено од економски причини, лансираше верзија 2000 Злато во Шпанија, наводно „Судење за 90 дена“, кога беше навистина целосно функционално на неодредено време. Ако не ја „подарите“ својата 2000 година, малку компании ќе започнаа да користат 2000 година.

Потоа следеше Милениум Виндоус. Дали го познаваше? Никогаш не го користев.

Тогаш тоа е понова историја. XP дојде да седи на тронот многу години, а во филијалата на серверот серверот 2003 година.

До појавата на Виста, на повеќето корисници им беше навистина пријатно со XP. Livedивеевме со сините екрани на смртта; со инсталирање на НАШИОТ Xp цело време; хакирај го многу пати; инсталирајте го со или без антивирус; во живо чекајќи ажурирања; и користете го опширно. Дури и опциите беа повеќе од 90% во рамките на Microsoft. Не можеше да се извлечеш со тоа што ќе ги тргнеш нозете од територијата на Мајкрософт.

Значи, во 2006 година, Виста се појави. Капката што го наполни купот. Видов многумина како инсталираат и се свртуваат кон Xp со брзина на вселенска ракета. Видов дека многумина пробуваат Ubuntu 6.06. Некои останаа, други се вратија на Хп. Секој пат кога читав списание, 90% од написите требаше да ми ја „продадат“ Виста. И тоа е кога ми здодеа да трошам работа.

Тој веќе „играше“ со Сусе, Мандрејк и Ред Хет. Во нив го промашив Office пред сè и мојот програмски јазик Visual FoxPro 6.0. Да, тој беше програмер за бази на податоци. Имав Suse на еден хард диск и Xp на друг. Но, ништо друго не го користеше Xp.

Почнував да имам опции. Веќе можев да изберам, проклето !!!

На 1 јули 2006 година и со помош на мојот пријател „Ел Фрик“ Julулито Цезар, кој ме запозна со господата Сусе и другите, го инсталирав САМО оперативниот систем на мојот нов Пентиум III со веќе 1 гигабајт RAM меморија, на Стариот Дебиан 3.0 „Сарџ“.

ИЗБОРМ слободно кога имав вистинска и практична опција да го сторам тоа. И патем избрав поголема приватност.

Два дена подоцна изјавив дека „мојот хардвер повеќе нема да гледа Виндоус“, и тоа беше и ќе биде сè додека постои Линукс. Секој ден виртуелизирам помалку еден Виндоус. Секако, како добар Debian, ги пробав Ubuntus 6.06, 7.10, 8.04, 10.04 и 11, и секој пат кога се враќав побрзо кај My Old Debian. Сега користам само Стискаш или Вице за слободен избор на моите работни станици. Имам сервери со Etch, Lenny и Squeeze.

Јас го користам Дебијан по избор и покрај огромниот број на дистрибуции таму. Задоволен сум од Дебиан. Дебијански свет ми одговара.

Сега, зошто толку многу дистрибуции на Linux? Нели затоа што постепено станува вистина дека „секој може да го направи својот личен Линукс“? Какво чудо, нели? Или е подобро да продолжиме да живееме во шума со една дрво? Дали оние од нас кои претпочитаат Линукс, треба да живеат среќно како оние кои не гледаат подалеку од носот, како што вели кубанска песна?

Прашања:

* Колку брендови на автомобили има?
* Колку ресторани има во Мексико Сити, или во Буенос Аирес или во Мадрид?
* Колку стотици жени имаме на располагање кога ќе избереме свој партнер?
* И уште половина милион прашања за Колку… има… има…?

„Силата на избор е својствена на самиот живот“. Абер во животот би било да се одржи редот на работите како кога можеме да го користиме само Мајкрософт. Затоа, не ме заебувај повеќе со тој запречен заб на конфузија при изборот, како што велат во Буен Кубано, што во превод значи „Немој да ме отежнуваш повеќе со тој страбистички разговор на конфузија при изборот“. 🙂

Структурата на дистрибуциите на Linux е арбореална ако ја разгледате добро. Ако вие, пријателе, сте малку изгубени кога станува збор за вашиот избор, изберете ги корените дрвја: Debian, Red Hat, Slackware и уште неколку други. Тие се „Класиците“ да ги нарекуваат инаку. Тие се „Старешините“ кои се уште се живи и здрави и произведоа здраво и бројно потомство. Ако не, посетете ги страниците што даваат најчесто користени дистрибуции месечно и на годишно ниво и изберете една од нив. Ако не, излезете и направете си сами.

Ако не, посетете ја FreeBSD или друга страница на BSD и изберете. Забележете дека ви дадов неколку првични опции. Ако не, мислам дека губите време за читање на овој напис и користите Windows или Apple. Од друга страна, Android, Nokia, Black Berry и јас знам колку други брендови, и скоро целиот нов универзум на мали повеќенаменски телефонски уреди што веќе постојат, носат Linux во цревата.

Никој не може да се изгуби во шумата на Линукс ако, ако се сомневате, се вратат на корените! Патиштата се многу добро поставени. Софтверот, како и секој друг човечки изум, не му е туѓ на Здравиот разум.

И, во сите случаи во кои си одбрал, пријателе, биди многу среќен и јади еребица за остатокот од времето.

Едно дрво нека не спречи да ја видиме шумата!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

84 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   РафаГЦГ dijo

  добар пост
  Почнав со ZX81, горе-долу ист, во 1994 година почнав да си давам колачи со Slackware! и графичката картичка за триаголник. до 1996 година не можев да инсталирам Linux ...

  не сте ја ставиле фотографијата од шумата. таму го имате:
  http://futurist.se/gldt/wp-content/uploads/12.10/gldt1210.png
  http://futurist.se/gldt/
  многу е интересно да се фати дистрибуција и да се видат во Vbox. сега гледам неколку претходно зготвени дебијански СИД-а што се неверојатни. Инсталаторот на еден од нив ме однесе ... мислам дека италијанскиот ... ДА
  http://distrowatch.com/table.php?distribution=semplice

  Честитки!

 2.   f3niX dijo

  Прекрасен пост, јас не сум стар како тебе, но ја презедов задачата да ја тестирам еволуцијата на микрософт системите од инсталирање 3.11 со своите 14 дискети до она што е денес, исто во Linux, се сеќавам на мојот прв slackware 6 distro ... Тие денови ми требаше една недела да знам дека морам да користам „startx“ за да ја стартувам графичката околина и дека добро ја инсталирав, секако дека немав врска во тоа време да барам нешто

  Добар пост. На здравје

 3.   сенка dijo

  Многу интересна статија, патувавме слични патеки, започнав можеби неколку години подоцна. Со ова прашање секогаш имав измешани чувства, од една страна ја препознавам неможноста да се стават врати на теренот, да се биде слободен софтвер значи дека секој може да создаде нова дистрибуција за да ја додаде на многу долгата листа на постоечки. Но, од друга страна, исто така, се согласувам дека недостасуваат квалитетни апликации и има многу работни маси и дистрибуции, покрај споделувањето, затоа што го живеев во мое тело, мислењето дека прекумерниот број опции предизвикува одредена парализа и незадоволство кога станува збор за да избереш.

  Затоа сметам дека вашиот придонес е многу интересен, особено во една смисла: да се избере дистрибуцијата на „багажникот“ ги намалува опциите и можеби им помага на вечните неодлучни за избор. Бидејќи, свесно го велам тоа, да не се најде фиксен систем може да биде исцрпувачки, физички и психички, за оние кои не го прават тоа за забава.

  1.    Федерико А. Валдес Тујаг dijo

   Ви благодариме за коментарот !!! За мене е многу стресно да ја сменам дистрибуцијата, дури и работната околина. Затоа препорачувам да започнете со Root. Ако подоцна сакате да се искачите на гранките, исто така честитки. Но, започнува од потеклото, особено ако работи многу добро, и има најмногу години работно искуство. Искуството не може да се игнорира.

 4.   еколокер dijo

  Slackware!

  Многу добро кажано, се согласувам со главната порака на објавата. Мислам дека треба да барате нешто што ве прави продуктивни и да не губите време обидувајќи се на секое дистрибуција што ќе ни се најде кога немаме време за тоа.

  Почнав со Slax (затоа што немав свој компјутер), тогаш сето тоа беше Slackware. Стабилно и досадно Slackware (со KDE за да не губам време во поставување на настапи и други детали), тоа ми дава време навистина да работам. Неколку месеци од curубопитност ги пробав Arch, Chakra и Ububtu, но тоа беше сè.

  Поздрав и да живее слободата на избор!

 5.   Какаши dijo

  Постот е многу добар, и иако јас не го претрпев како тебе, вистина е дека, без оглед на причината, има многу gnu.linux, и тоа е трагедија.
  имате многу да изберете, но во тоа лежи трагедијата. Тоа е нешто како „вишок на информации, генерира дезинформации“
  но еј, многу работи се релативни.
  така

  1.    ЛДД dijo

   Мислам дека длабоко во нив сите се исти, вистината е дека не ми е тешко да се префрлам од едно дистрибуција во друго, барем во работна околина секогаш имате исти програми. Префрлувањето од едно дистрибуција во друго не значи голем проблем.

 6.   Коколио dijo

  Многу добар напис / коментар, но вистината е дека јас го познавам Линукс од повеќе или помалку од 1998 година, што е кога влегов на универзитет и секогаш бев фасциниран од Уникс, мојот стар човек беше ревносен корисник, сè уште ги паметам неговите триесет ... па дури и четириесет ... дискови флексибилни системи кои имаа инсталерот за системот четири што подоцна го наследив, и секако ме нарекуваа многу Minix и Linux, накратко, убавината што има толку многу верзии не е само тоа, туку исто така имате Linux на рутери, NAS и многу други вградени системи на Што сè уште можете да изберете, тоа е убавината, што не само што можете да ги управувате со конзола, туку и со графички интерфејс, SSH или веб, лошо што кога правите ажурирања одат во пеколот, тоа е единственото нешто што ми пречи, поздрав.

  1.    елиотим3000 dijo

   Ако користите хардвер од брендови како NVIDIA, ATI / AMD и / или Broadcom, очигледно повеќето од дистрибуциите ќе се расипат при првото општо ажурирање; но ако користите 100% матични плочи на Intel со чипсет Altheros, можеби ќе ви биде подобро (освен ако користите просечни дистрибуции како Ubuntu, што се уриваат при првото општо ажурирање).

   Немам проблеми со мојот стабилен компјутер Debian, бидејќи неговиот систем „apt-get“ е оптимизиран за да може да се ажурира од јадрото без да мора да ги допирате вашите датотеки или да ве спречи да пристапувате до вашите датотеки.

   1.    кондур05 dijo

    вистина е стара моја тошиба со amd turion 64 × 2, со одредени дистрибуции стана заморна.

 7.   Хозе Мигуел dijo

  Изборот е прекрасен, но кога станува збор за GNU / Linux, тој има свои добрите и лошите страни.

  Пред извесно време, размислувајќи за оваа тема, објавив објава под наслов: „Диверзификација на слободниот софтвер“. Иако е прилично краток, претпочитам да ја оставам врската во случај да ве интересира.

  http://linuxgnublog.org/la-diversificacion-del-software-libre/

  Поздрав.

 8.   Федерико А. Валдес Тујаг dijo

  Ви благодарам на сите за вашите коментари.

 9.   дијазепан dijo

  Можете да видите дека семето вроди со плод.
  https://blog.desdelinux.net/la-paradoja-falacia-de-la-eleccion/

 10.   Мигел dijo

  Па, ниту јас страдав исто како тебе, но можам да кажам брада од мојата историја во светот на компјутерските науки.

  Бидејќи имав 10-тина години, ако добро се сеќавам, користев прозорци, но она што се случува, само еден сакаше прозорци и повеќе прозорци додека доаѓаа новите верзии на прозорците, еден беше поимпресиониран, прво започнав со windows vista, потоа XP, а потоа windows 7 додека не останав .

  Потоа видов Линукс на компјутерот на брат ми и ми се допадна тој оперативен систем и започнав да го користам Линукс до сега на почетокот беше многу тешко да се одлучам помеѓу толку многу дистрибуции што ги имаше, па затоа пробав некои додека не ми се допадне една што е Убунту. до денес користам Linux.-

 11.   Курефокс dijo

  Откако користев толку многу дистрибуции, се одлучив за нешто стабилно, тоа е кога повторно почнав да користам Debian и оваа верзија на Визи ме изненади.
  Со сигурност можам да кажам дека веќе го најдов последното дистрибуција.

  1.    елиотим3000 dijo

   Го користам откако излезе верзијата 5.0 (поточно Лени). Очигледно, Визи е целосен лифт за лице, бидејќи неговиот квалитет е целосно супериорен, како и апликации, така што новите корисници ќе се чувствуваат пријатно со ова дистрибуција.

 12.   MSX dijo

  Прекрасна објава.

  Конечно светло на интелигенција во темнината на технолошката просечност во која живееме таму каде што сите веруваат дека се способни за валидни мислења.

  Споделете ја објавата низ целата мрежа

  1.    елиотим3000 dijo

   Всушност, најдоброто од објавите во врска со изборот на дистрибуции на GNU / Linux. Почнав со Mandrake 9 и продолжив со Debian 5, кој очигледно го надградив во верзија 7 и сум повеќе од задоволен од мојата одлука.

   Пожелно е да се одлучите за дистрибуциите на „матрицата“ пред да жалите за лошата одлука. Со тоа кажувам сè.

 13.   Темплар29 dijo

  Почнав со XP дека сè мора да се каже беше прекрасно .. но секако .. Знаев дека циркулираат Linux системи ... но се плашев да го пробам и нешто да се расипе ... колку наивно ... се до годините .. Решив да пробам во живо ubuntu ... и ги прекрстив прстите ... да инсталирам ...
  Го инсталирав заедно xp и очите ми беа отворени ..
  Конечно би можел да бидам слободен ... сега користам ubuntu или linux mint ... но ако треба да го ажурирам телефонот ... мора да користам win7.
  ПС на мојот партнер ... кој користеше win7 ставив линукс нане ... не беше многу убедена ... и сега ми се заблагодарува секој ден што го ставив.

 14.   Жулио Цезар dijo

  Одлична статија мојот партнер Фрике и ви благодарам што го споменавте моето име уште еден глас за слобода на избор

  1.    Федерико А. Валдес Тујаг dijo

   Благодарение на вас, Ел Фрик !!!

 15.   мачка dijo

  благодарение на Виста го запознав Linux xD

  1.    елиотим3000 dijo

   Дури сме, иако постојано го користам, научив да ја скротувам оваа верзија на Виндоус (и онака не се разликува многу од Виндоус 7, што се покажува скоро иста во однос на перформансите).

   Како и да е, благодарение на Виста го запознав Дебијан.

   1.    елиотим3000 dijo

    Всушност, имам Виста СП2 на мојот компјутер за да избегнам досадни ажурирања на Виндоус 7. На крајот, тој е скоро ист со Виндоус 7, само што е многу незгоден за дозволите, а за AMD е навистина одвратно.

    1.    мачка dijo

     Па, во секој случај има дистрибуции што ми предизвикаа толку многу или повеќе главоболки од Виста, па како што рече блогер погоре, подобро е да се користат само главните дистрибуции (и јас би препорачал да не се користи тркалачко ослободување, мое сопствено искуство)

     1.    елиотим3000 dijo

      Не ми го спомнувај Арх, тоа е премногу рачно и премногу остро за мене.

      Како и да е, претпочитам дистрибуции како Slackware и Debian (останав со Debian и со Slackware, тешко дека го користам на виртуелни компјутери).

 16.   елиотим3000 dijo

  Иако не сум старомоден како мојот колега, можам да кажам дека мојата приказна е многу слична на авторската.

  Уште од најмала возраст бев многу заинтересиран за светот на компјутерите и информатичката технологија, затоа што започнав да користам Виндоус 95 и Виндоус 3.11, бидејќи првата употреба што ја користев беа игрите од тоа време како Марио Брос и Принц од Персија. Потоа поминав низ Виндоус 98 со Office 97/2000 во средно училиште, и вистината е дека повеќе ме привлекуваше OSX отколку Виндоус, бидејќи тоа беше оперативниот систем што се појави многу во американските филмови. Едвај бев во можност да користам Windows ME / 2000, но тие го привлекоа моето внимание затоа што движењето на курсорот беше скоро 30 FPS во споредба со 24 FPS што ги покажа во Windows 3.11 / 95/98.

  Со доаѓањето на Виндоус XP, започна златното доба на Мајкрософт, долго време успеав да имам свој компјутер (тоа беше Пентиум II со Виндоус 98, додека другите работеа со Пентиум 4, ми даде доволно време да истражам во длабочина системот на Microsoft) и успеав да ја прочитам мојата USB меморија; Само што го пробав моето прво дистрибуирање на ГНУ / Линукс: Мандракеј 9, што би го мразел поради неговата бавност. До 2008 година, само што ги запознав Виндоус Виста и Офис 2007, бидејќи во средното училиште што го учев има инсталирано тој софтвер. Ми се допадна уметничкото дело „Виндоус Аеро“, но ја мразев изведбата на јадрото (тогаш имаа РТМ и одвај имаше доволно брзина на Интернет за да инсталираат СП1 на него и таму наидов на Дебијан Лени, кој ми се допадна за едноставноста ГНОМ 2 и од Iceweasel).

  Во средината на 2010 година, кога бев студент на пред-универзитетска академија, бев curубопитен да пробам Убунту, дистрибуција на ГНУ / Линукс, каде што беа инсталирани сите компјутери. Во тоа време, Ubuntu беше одличен, но тој постепено го влоши квалитетот на обработката на .deb пакетите што ме натера да се вратам на Debian.

  Иако коментирам претежно од Виндоус, тоа е затоа што за жал, во земјата во која живеам, користењето на комерцијален софтвер (CorelDRAW, Photoshop, Flash) стана силно вкоренето, покрај тоа обично пробувам порти на GNU / Linux програми за Windows како на пр. Transmission-QT или UGet што досега беа одлични за мене, јас обично не го велам истото за другите комерцијални апликации кои постепено ги изгубија своите добри перформанси. Со Debian ја најдов светлината така да кажам, бидејќи успеа да ги реши моите најосновни потреби (гледајте видеа, имате импресивна брзина, мултимедијално уредување со Ardor и Mixxx ...) и, патем, откријте повеќе апликации што ми помогнаа да останам со Дебиан и не со друго дистрибуција.

  На крајот на краиштата, јас сè уште користам Dualboot од причините што претходно ги споменав, но воопшто не сум ја занемарил партицијата со Debian. Се надевам дека ќе одите по ветеранските дистрибуции како Debian и RHEL / CentOS, наместо да се нурнете во другите дистрибуции и да се изгубите на патот.

 17.   дијазепан dijo

  Има нешто што психички ме мачи во вашата статија. Како можам да препорачам дистрибуција на багажникот на некој што доаѓа од Виндоус? Би сакал да можам да го препорачам Дебијан на татко ми, но тој не сака да прави толку кругови за да ги направи неколкуте работи што сака да ги направи на неговата машина (работи што би можел да ги направи совршено на Линукс, како користење на бесплатни работи, гледање филмови на VLC ) Засега единствениот линукс што го користи е неговиот андроид мобилен телефон.

  1.    дијазепан dijo

   Патем мислам. Тестирањето со Дебијан ми дава сè што ми треба, а најдобриот доказ за тоа е што го преживеав неговото објавување, а потоа и целата миграција од сид на тестирање. Од јануари, јас користам Виндоус само преку далечинска работна површина (од работни причини), но не и на мојата машина.

   1.    Федерико А. Валдес Тујаг dijo

    Извинете, заборавете на нане. Убунту и Нане се потомци на Дебијан. Федора од Ред Хет и ОпенСуСе од Сузе Линукс. Дали знаете дека не се сеќавам дали Сусе е роден независен или не?

    1.    елиотим3000 dijo

     Нане е полирана верзија на Убунту, а фактот што издаде верзија специјално заснована на тестирање на Дебијан го прави повеќе да се движи кон првичните принципи на Убунту (почитување на корисникот на бесплатен и комерцијален софтвер).

     Засега, Slackware нема пристојна вилушка за да ја претставува, но ќе има наскоро.

  2.    Федерико А. Валдес Тујаг dijo

   Поздрав дијазепан !!!. Практично е следната инсталација на отежнато дишење -> следно. Јас го препорачувам на никого. Или, препорачајте му на вашиот татко Убунту, кој и покрај сите критики упатени во последно време, сепак е слободен софтвер. Па, колку што сум свесен. Или Fedora или OpenSuse. Јас не ви давам четири првични опции ништо повеќе. Убунту ја скрши ексклузивноста на Виндоус со тоа што претходно беше инсталиран на разни хардвер. Системот 76 е пример.

   1.    дијазепан dijo

    Ви благодариме за одговорите. Не се заебавам веќе со тебе.

    1.    Федерико А. Валдес Тујаг dijo

     Пријателе, никогаш не се заебаваш. Сосема спротивното. 🙂

     1.    елиотим3000 dijo

      Доколку сакате да избегнете проблеми со пакетот, предлагам да користите Debian Stable. Тој е доста стабилен и многу посигурен од другите верзии, иако проблемот со верзијата Iceweasel може да се реши со поглед на mozilla.debian.net.

   2.    Жулио Цезар dijo

    Јас ти велам дека сум сегашен сопственик на лаптоп систем 76, кој е претходно инсталиран со Ubuntu, што кога го отворив од кутијата, првото нешто што го направив е да го отстранам Ubuntu и да монтирам Arch Linux

    1.    елиотим3000 dijo

     Добро за вас што претпочитате дистрибуција со подобри перформанси на пакетот од Ubuntu.

  3.    Анонимен dijo

   @diazepan ако ставиш (на пример) стабилен Debian инсталиран од тебе, со сите апликации и конфигурации што му требаат за да му одговараат, ќе добие добар впечаток, тогаш само објасни како да инсталираш и деинсталираш одредени работи. Не го присилувајте да учи за работи што можат да го натераат да престане да го користи (како целосна инсталација).

   За лице кое доаѓа од Виндоус и сака да му биде пријатно, најдобро е некој друг да инсталира Линукс и да му дава упатства, а не тој сам да го прави тоа, колку и да е лесно.

 18.   данлинкс dijo

  хехех одличен пост, тоа го прави лесеното и многу свежо читање, задоволство за моите очи. Кога напишав „Конфузија на моќта да се избере“, сакав да ја истакнам загриженоста надвор од типичните избори, и бидејќи ова е блог за Линукс, беше примамливо да може да се воспостави споредба со еден од најголемите „проблеми“ / „благослови“ на ова неверојатно ПА.
  Како што аргументирав претходно и повторно велам, не можеме да игнорираме како изборите нè обземаат, а во многу случаи тие прават да се чувствуваме лошо ако правиме грешки, токму затоа што нема избор за грешка. Се сеќавам на голема аналогија за условеноста на цените, од страна на продавниците со синџири кога покрај нормалните цени на телевизорите, на пример, тие ставаат еден со преголема вредност, што со единствена цел да се збуни, редовниот купувач свесно дека никогаш нема да можете да купите таков телевизор, купувате еден со пониска цена, но сепак повисока од она што првично сте го намериле. Проблемот со слободите и изборите е секогаш прилично сложен; Јас, како и многумина од вас, среќен сум што имам опции, но можеби не е точно, дека би било неверојатно дека многу од овие дела ќе се надополнуваат едни со други. Познав проекти за дистрибуција, кои се јавуваат како последица на некое недоразбирање со инвеститорот, или едноставно со фактот за нивно создавање затоа што тогаш едноставно напуштете ги, оставајќи зад себе нов пакет, несреќни обожаватели, ... како и да е.
  Здрав разум, некои би помислиле

  1.    Федерико А. Валдес Тујаг dijo

   Мои почитувани и почитувани данлинкс !!!. Ви благодарам многу за коментарот.

 19.   ДаниелЦ dijo

  Мене ме зачудува што Debian ве задоволи токму кога престанавте да играте на компјутер.

  Постојат се повеќе и повеќе опции што може да се имаат на исто ниво со приватниот свет што го прават возможен преминот кон Linux. Можеби е полесно за една личност пред генерацијата X да ја промени со тоа што ќе им ги даде опциите на Office и добри прелистувачи, но за оние од генерацијата X тука, кои се гејмери ​​или се целосно посветени на професионалниот графички дизајн, тие сè уште го имаат тешко е да се движи во целост.

  1.    елиотим3000 dijo

   Јас сум од генерал Y, но се чувствувам повеќе како генерал Z (или iGeneration).

   Во многу апликации, во областа на графички дизајн, алатките во некои случаи се обично несмасни, но имањето основни поими како што е ракување со стилот за цртање само со вектори во Inkscape, е повеќе од доволно.

   Во секој случај, тоа е добра опција да предавате бесплатен софтвер за графички дизајн за да избегнете да зависите од сопствениот софтвер. Сега, се надевам дека Inkscape го усвои PANTONE стандардот за отпечатоци (дури и мртвиот Adobe не би ги објавил нивните стандарди за боја).

 20.   Вики dijo

  Многу добра статија

  Што се однесува до изборот на дистрибуција, лично секогаш ми се чинеше дека најважно е како се управуваат и креираат пакетите, тоа е она што дава „личност“ на одредена дистрибуција на база.
  Во оваа смисла, најдобрите искуства што ги имав со архлинукс и чакра со пакман и неговиот PKGBUILD

 21.   Чарли-Браун dijo

  За среќа, сè уште има луѓе како Фицо, кој со оваа одлична статија потсетува на многумина на она што, очигледно, понекогаш се заборава. Јас исто така спаѓам во истата група на ветерани кои немаа друг избор; Во мојот случај, започнав во 1987 година со Olivetti M10 кој не беше 100% компатибилен со IBM и тоа беше повеќе проблем отколку решение за работа со него, потоа поминав низ сè што се појави: IBM XT, AT, 386 итн. сè додека не дојдеме до ова што го имаме денес. Во овој момент и долго време го користам Кубунту, кој како добар мрзлив, ме одржува задоволен и препорачувам за оние кои претпочитаат удобност и не сакаат да бидат заглавени во конзолата. За жал, морам да имам повеќекратно подигнување (со XP и 7), бидејќи тоа е она што го користат моите клиенти и немам друг избор, но што се однесува до мене, дефинитивно отидов на темната страна, тоа беше свесен избор што сум повеќе од задоволен.

 22.   Федерико А. Валдес Тујаг dijo

  @DanielC:
  Добро утро на сите. Имам пријател постар од мене, кој е огромен дизајнер. Тој ми рече - и со добра причина - дека семејството Премиера нема еднаквост и дека е родено со Епл. Истото важи и за софтверот Autodesk. Тие се МНОГУ долгогодишно искуство во графички дизајн; потпомогнат дизајн или CAD; видео обработка и сл. Тој ми рече дека ГИМП е во ред и дека мешалката работи многу добро. Мислам дека малку по малку ќе можеме да видиме апликации како BrisCAD -Тоа е приватно- во светот на Linux. Мислам дека на крајот ќе биде одлука на производителите.

  Сега, не расправајте се со оние кои користат пиратска Премиера или Аутодеск и веднаш побарајте слични производи за слободен софтвер.

  1.    Чарли-Браун dijo

   Најтажната работа во врска со случајот е што повеќето од оние кои го користат овој пиратски комерцијален софтвер не искористуваат ни 5% од неговиот потенцијал и би биле повеќе од доволно со Gimp или кој било друг слободен софтвер, но не, за да бидат супер-мега-ултра дизајнерот мора да ја има инсталирано најновата верзија на Adobe; Не велам дека тоа е случај на ваш пријател, но за жал тоа е случај на мнозинството корисници ...

   1.    Федерико А. Валдес Тујаг dijo

    Пред неколку години напишав пост за најновата верзија на модата. Во секој момент повторно ќе го сторам тоа, без воопшто да сакам да ги навредам оние кои страдаат од „верзијатис“ :-). 1000% се согласувам со тебе, Чарли-Браун !!!.

    1.    елиотим3000 dijo

     Па, во мојот случај, јас едвај ги одржувам прелистувачите и нивните приклучоци ажурирани како флеш-плеерот. Исто така, сè уште го имам пакетот CS4 на Adobe, што дава поголема слобода за нарачување алатки. Како и да е, не сум видел никаква промена во вашите алатки откако ги запознав вашите програми кон крајот на 90-тите.

 23.   Федерико А. Валдес Тујаг dijo

  @ Чарли:
  И тоа НЕ е случај на мојот пријател. Тој старец користи стари, стабилни верзии што веќе ги знае напамет. И колку е добар во својата работа! 🙂

  1.    Чарли-Браун dijo

   ХАХАХА ... тогаш се чини дека користењето стари верзии што веќе биле тестирани е карактеристично за „старите“ кои се посветени на безбедноста отколку на „новина“; И не грижете се, ставете го вашиот напис на „верзијатис“, кој иако може да дупне некои, сигурно ќе придонесе за сите нас ...

   1.    елиотим3000 dijo

    Многу од алатките за графички дизајн се разликуваат малку едни од други во однос на нивниот режим на работа, но што се однесува до вистинската промена што се јавува во секоја верзија на секоја програма како CorelDraw, тоа се должи најмногу на зголемувањето на шаблоните и алатките за помош. , покрај дотерување во однос на интерфејсот како што е случај со целиот пакет Adobe кога пристигна во CS4, конечно беше можно да се зачува конфигурацијата на локацијата на алатките, покрај тоа што можеше да се избере помеѓу претходно поставените има

    На кратко, најважната работа не е самата алатка, туку како да знаете како да ја користите.

 24.   кондур05 dijo

  Неговиот збор е мерка мајстор Валдес, нема ништо повеќе од она што сте го напишале на блогот. сега имав свој втор преглед на лаптоп, тој дојде од фабриката со него и како што имаше 1 giaga RAM меморија беше супер бавен, сè додека во штанд за продавачи не најдов верзија на sp1 и voila! не беше толку брз како xp, но беше проголтан, и веќе не ги проколна сметката и неговиот комбо. Моментално имам вит што го донесов од фабрика, но со 2 свирки овен и е брз и не ми создаде проблеми, но сепак проголта многу меморија.

  1.    елиотим3000 dijo

   Имам повеќејазичен Vista SP2 и само ја забележувам разликата со Виндоус 7. Во сите случаи, Виндоус лошо троши ресурси, но е подобар од поддршката на нестабилниот OSX со својот Аква-интерфејс што троши двојно повеќе од тоа што го троши Виндоус Аеро, и покрај тоа, се урива многу почесто отколку ГИУ на Виндоус.

  2.    Федерико А. Валдес Тујаг dijo

   Ви благодариме за вашата проценка !!!

 25.   елиотим3000 dijo

  Имам повеќејазичен Vista SP2 и само ја забележувам разликата со Виндоус 7. Во сите случаи, Виндоус лошо троши ресурси, но е подобар од поддршката на нестабилниот OSX со својот Аква-интерфејс што троши двојно повеќе од тоа што го троши Виндоус Аеро, и покрај тоа, се урива многу почесто отколку ГИУ на Виндоус.

  1.    пандев92 dijo

   Толку нестабилно што за еден месец висеше на мене само еднаш, благодарение на брзото време XDDDDDDDD

   1.    елиотим3000 dijo

    Кучка Ве молиме: гледајте разни видеа на YouTube со Flash Player и во HD со Safari или Firefox. Ајде да видиме како интерфејсот реагира во однос на ресурсите.

    Сега, со Виндоус Виста на компјутер дизајниран за игри, тој ги има истите перформанси како Виндоус 7, бидејќи има барем неколку јадра на процесорот Intel Core i7 за кои може побрзо да го обработи прелевањето на интерфејсот Аеро / Основен што го има .

    1.    елиотим3000 dijo

     Со Firefox на Виндоус, тоа е навистина болка во тарболот, бидејќи навистина се чувствува прилично тешка во споредба со ГНУ / Линукс. Како и да е, ние сме исто со QuickTime.

     1.    Коколио dijo

      Бах # Признавам дека немав никаков проблем при репродукција на видеа во Виндоус, во која било верзија, софтверот на „Епл“ што не го користам затоа што е ужасен, повеќе сакам да користам кодеци или истиот VLC за репродукција на видеа, со проблемот FF (го мразам Хром) Но, со ФБ тоа ме успорува со извесно ажурирање на „фидот“, но подоцна дури и почнувам да гледам документарци од каналот „Историја“, кои очигледно повеќе не се појавуваат на тој канал so. и јас го правам ова во мојот најстар лапи што е со Виндоус 8, за жал не можам да го кажам истото за Линукс, бидејќи тоа го направи користењето на процесорот да се зголеми и инцидентно да се загрева на истото, добро претпоставувам дека тука е и проблемот со двигателите на ATI, но еј е една од причините што престанав да користам Linux на работната површина.

     2.    елиотим3000 dijo

      @Коколио:

      Користам VLC повеќе за да ги гледам своите филмови отколку QuickTime, кој го користам како катализатор за уредување со After Effects и Premiere CS4.

      Apple е бескорисен кога станува збор за креирање апликации за Windows, затоа ги оневозможувам нивните ажурирања затоа што тие навистина заслужуваат да бидат прекинати и Adobe треба да користи VLC наместо QuickTime.

      1.    Коколио dijo

       Елио Се согласувам со тебе, Епл ... добро, нема да кажам повеќе затоа што мојот пријател Пандев може да се налути хахахаха, но во корист на форматот .мов можам да го кажам тоа кога ќе снимам видео запис на концерт со мојот iPhone и со мојот галаксија Аце затоа што iPhone имаше подобар квалитет и на звук и на видео, претпоставувам дека ова се должи и на квалитетот на уредот што е Ace, во секој случај тоа е единственото нешто од Apple што го користам и всушност единственото нешто на што треба да се посветат, за производство телефони хахахахах, заебано е во ова е дека да не беше џеилбрејкот немаше да ги имам и нешто iTunes ... проклето нивните ажурирања се огромни што навистина се мрзливи да ги преземаат, ми недостига времето кога може да се синхронизира со Винамп.


     3.    елиотим3000 dijo

      Исто така, не користам хардвер NVIDIA или ATI / AMD, бидејќи имав лошо искуство дека мојата ATI Raedon видео картичка е изгорена, инсталирана во Windows, па затоа претпочитав да користам Intel (NVIDIA е многу скап и не му дава топка на GNU / Linux, и наместо да го обезбедува хардверот на заедницата GNU / Linux како што многумина замислуваа кога NVIDIA беше купен од Intel, тој беше затворен повеќе и за жал тоа е нешто нечуено).

     4.    Коколио dijo

      Интел никогаш не купил човек од NVidia… .. но ако графичката изгоре, тоа е затоа што ... хмм, твојата матична плоча е Интел, нели Мислам на целиот MOBO, не зборувам само за чипсетот, а вистината е дека Intel MOBO се одвратни, сум видел сто пати спомени и пржени графички процесори благодарение на тие MOBO, затоа не ги препорачувам, добро ако се полоши непријатели СМЕЕЊЕ НА ГЛАС.

      Во секој случај, тоа е она што ми го заеба животот, затоа што мојот прв лапи имаше GPU на NVidia и неговиот двигател за Linux беше одличен, никогаш не ми создаде проблеми, што не можам да ги кажам за ATI, не му даваат најмало значење до Линукс и добро претпоставувам дека затоа работите станаа толку лоши во овој мој лапи кој сега има три години.

     5.    елиотим3000 dijo

      Подобро земете си iPod Touch бидејќи е многу поевтин, а квалитетот на видеото е исто толку одличен како iPhone.

      Како и да е, имам инсталиран Android и со Winamp, тоа е прекрасна програма кога станува збор за синхронизација на песните, покрај SHOUTcast дека ги имам моите омилени станици (штета што верзијата Android не поддржува AAC, ќе беше одлично веќе така ги слушав моите станици, како што е Радио Инсомнио, во тој стриминг формат, и е многу полесен од MP3 и квалитетот е исто толку одличен)

     6.    елиотим3000 dijo

      Главната плоча со која ја користев таа видео картичка беше Elitegroup, што е подобро од самиот Intel. Сега, имам минијатуризирана работна станица HP Compaq DC7700 што работи добро со Vista и Debian Wheezy (дури и Lenovo со своите ThinkCentre и ThinkPad серии и HP прават подобри плочи од самиот Intel, да бидам искрен).

      1.    Коколио dijo

       Пфф е дека вистината е дека Интел не знае да прави матични плочи далеку, но не знам, во овие времиња ниту една марка не прави свој хардвер, дури и истиот (кри) Епл, бидејќи знам дека има компјутери HP со MOBO, MSI или Asus, дури и Се сеќавам кога го купив мојот прв режач беше HP (10x10x32x) и кога го отворив одвнатре сето тоа беше Sony хахаха сè уште го имам легнат наоколу.

       Што се однесува до iPod ... неее, ако купам iPod, би било нано да го користам како паметен часовник ништо повеќе, мирен сум со своите „ајфони“ и не ми недостасува Андроид затоа што го имам на таблетот хехехехех, но многу ми е драг HTC One.


     7.    елиотим3000 dijo

      @Cocolio: Оној што го победува Интел во правењето на најлошите плочи е Фокскон, кој не можам ни да го имитирам на Слеквер софтвер преку VirtualBox на Виндоус (сè додека не го направи Windows 7 да изгледа скоро како Виндоус Виста).

      1.    Коколио dijo

       Хахаха што се заеба, епа затоа преферирам да потрошам илјада пати повеќе пари на добар хардвер, ти кажувам затоа што пред години откако купив картичка DFI NFII со Athlon XP 2800+ со 2 свирки во RAM меморија, AGP NVidia (не јас Се согласувам чипот) 128 Mb и сè уште работи многу добро, таа машина е во овој момент со Windows 7 SP1 32 бита очигледно, и продолжува да се мери, последното ажурирање што го дадов беше 2006 година, секако веќе е заменето за i7 920 со 12 во RAM меморија и NVidia GT 220 GPU и MOBO Asus P6t, ако ме чинеше многу, но минуваше цело ова време без да давам проблеми, па затоа е најдобро да потрошите малку повеќе пари за нешто што вреди .


 26.   Родриго Прието dijo

  Помина долго време откако не прочитав нешто со што толку многу се согласив. Јас разбирам дека за оние кои штотуку започнуваат во светот на Linux може да биде збунувачки, но сè ново е збунувачко! Јас сум исто така од генерацијата ДОС и се сеќавам кога започнав да користам прозорци 3.1, се чинеше ... збунувачки. Compалба за можноста за избор ... .. тоа може да ни се случи само на нас линкерите. Како што велиме во Аргентина "се жалат на целосна"

  1.    Федерико А. Валдес Тујаг dijo

   Им благодариме повторно на сите за вашите коментари !!!

   Мислам дека е потребно да се разбудат гласовите на сите Linuxeros на OldFashion за доброто на најновата. Нашето наследство, така што, постериерно, не нè посочуваат како криви или себични. Секој според НЕГОВОТО искуство да го истури со почит и без стравови.

   1.    елиотим3000 dijo

    Кога започнав со GNU / Linux, знаев само за Red Hat и Slackware. Моето прво дистрибуција беше Mandrake 9, што на почетокот беше добро, но беше бавно со пакетите. Потоа продолжив со Debian Lenny, што ме задоволи и го ажурирав само со ДВД1 од секоја верзија, и навистина помина многу подобро отколку со Виндоус (го стававте ДВД1, чекате да го препознае дискот, пишувате «apt-get ажурирај "и" apt-get upgrade "и voila: Debian е ажурирано).

    1.    Коколио dijo

     Хахахаха и онака започнав со Мандракеј.

 27.   Даниел Берца dijo

  Многу добар пост, честитки.

  УЈ, доаѓам од тоа време, започнав со компјутери уште во 1992 година.

  Мојата прва машина беше 286 со 16 Mb RAM и 52 Mb Hard Drive, со 512 Mb ISA видео картичка:

  Се сеќавам на W 3.0, се чинеше базофија во споредба со многу скромните класици на Macintoch.
  Буквите во W 3.0 изгледаа ужасно, немаше WYSIWYG и мораше да замислиш како ќе се печатат буквите.

  Со 3.1 дојдоа буквите TTF и работите се сменија.

  Јас нема да продолжам да ги раскажувам моите авантури со Виндоус, вие веќе сте направиле повеќе од добро, но ќе додадам, дека во тоа време во мојата земја немаше Интернет, најблиску беше BBS (само за многу незаборавни старци), на што ги поврзавме со употреба на модеми и телефонска мрежа, сите во режим на текст.

  Во одреден момент се посветив на Техничката служба за машини за Виндоус (3.1, 95, 98, МЕ, XP), работејќи за луѓе кои сметаа дека Виндоус е МНОГУ ТЕШКО и затоа им плаќаат на техничарите. Ова е за оние кои велат дека Виндоус е лесен, а Линукс е тежок. НИКОГАШ не користев или инсталирав верзии по XP, се симнав таму и НИКОГАШ не сакав да се вратам во тие средини, освен на други машини.

  Моите први loveубовни врски со Linux беа повторно во SuSE 6.3, што го купив бокс, со 6 ЦД-а и прирачници.

  Потоа, поминав низ Дебиан компир, Мандрак, Ноппикс, сè додека не излезе Убунту, но никогаш не користев Убунту, кога отидов во таа гранка, тоа отиде во Кубунту, затоа што секогаш ми се допаѓаше KDE.
  Првата дистрибуција што ми овозможи да уживам во Linux од самиот почеток, без драма, без трауми, без компликации, без мистерии, беше Linux MINT, секогаш ќе го паметам по тоа.

  Мојата главна дистрибуција е Кубунту, научив да ја конфигурирам и да ја користам.
  Имам компанија за печатење, која НИКОГАШ не мигрирала во Linux, бидејќи РОДЕН сум со LINUX и слободен софтвер и НИКОГАШ на нејзиниот диск немаше ниту малку информации за Windows и затворен и приватен софтвер.

  На МОИТЕ машини и за МОИТЕ ИСКЛУЧИВО користам Слободен софтвер под Линукс, ниту трошам да пробам НИШТО од новите верзии на Виндоус, едноставно затоа што НЕ ИНТЕРЕСИРАМ, НИШТО НЕ МЕ ДОДАВААТ и затоа се АНТЕЕКОНОМСКИ и ПРОИЗВОДНИ, затоа што тие ќе го одвлечат вниманието на време треба да научам да користам слободен софтвер, како и да сакам, каде што сакам, кога сакам и за она што го сакам, на 1 или 1000 машини и секогаш на ИСКРЕН, ПРОФЕСИОНАЛ и 100% ЛЕГИТИМИРАН начин.

  За многу варијанти и / или дистрибуции на Linux, дури и јас сум охрабрен да составиме компилација за графички дизајнери и печатари, наречена Kubuntu 13.04 DiGra.
  Информации за тоа можете да видите тука:
  http://cofreedb.blogspot.com/2013/06/kubuntu-1304-imprenta.html

  Ништо повеќе, поздрав и читаме.

  1.    елиотим3000 dijo

   Барање: Дали користите GIMP со Krita и Scribus или Inkscape? Бидејќи со ГИМП, алатките се малку несмасни за ретуширање на фотографиите (со Scribus и Inkscape немав проблеми да се прилагодувам на нивното ракување).

   1.    Коколио dijo

    Елио погледни го неговиот блог, вистината е дека сум во искушение да преземам хехехе

    1.    елиотим3000 dijo

     Јас веќе забележав, затоа што го зачував торентот на мојата партиција Виндоус Виста за подоцна да ја преземам на мојот Дебијан Визи со мир во светот (иако ми е доволно да го имам ГИМП при рака со Inkscape и Scribus, но сепак треба да ги инсталирам Јашака и AVIDEMUX за уредување видео).

     1.    елиотим3000 dijo

      И да, јас користам Chromium на Windows затоа што Google Chrome стана неподнослив со Pepper Flash, неговиот приклучок за печатење / читање во PDF и Google Update што ги забавува моите Windows.

   2.    Даниел Берца dijo

    Јас не користам GIMP, KRITA скоро ништо, го користев за претворање на графиката во CMYK, сè додека сфатив дека SCRIBUS може да го направи тоа кога извезува како „PDF за печатач“, овозможувајќи распаѓање во CMYK за целиот документ, покрај боите на самото место во ако е потребно.

    Она што најмногу го користам во мојата печатница, чудно е доволно, е Libre Office DRAW, иако е очигледно за линеарни и едноставни работи (флаери, картички, табеларни пресметки, гласачки ливчиња, потврди, итн.), Бидејќи е многу брз и разноврсен.

    SCRIBUS за сложени работи за кои е потребно распаѓање на боите, многу текст итн.

    ИНКЕСПИС за што се цртежи, форми, логоа, комплексни ефекти на сенки, нагласи, итн.

    Мојата употреба на GIMP е прилично основна, сечење, модифицирање на осветленост, контраст, итн. и многу малку друго.

    Во БЛОГ-от или во групата на Фејсбук има примероци од БЕТОНИ и РЕАЛНИ дела, не само теорија, што може подобро да ја илустрира употребата што ја давам на секоја од програмите.

    1.    елиотим3000 dijo

     Inkscape и Scribus изгледаат како совршени замени за CorelDraw и InDesign. Исто така, никогаш не помислив дека Крита е навистина слична на Adobe Illustrator благодарение на редот на неговите алатки. На ГИМП недостасува полирање на алатките за да бидат лесни за ракување.

     Како и да е, можеш да направиш добри дизајни со слободен софтвер.

  2.    Федерико А. Валдес Тујаг dijo

   Многу добар коментар, пријателе Даниел Бертча !!!. Луѓето како вас го прават светот на Linux одличен.

   1.    Даниел Берца dijo

    За ништо подарок.

    СИТЕ учиме од СИТЕ.
    СИТЕ го величиме СВЕТОТ на Линукс и слободниот софтвер, со тоа што можеме и што е на дофат на нашите можности.

    Тоа е убавината на ова.

 28.   Хозе Ал dijo

  Ова што си го напишал ме трогне, повеќе ми личи на животна лекција отколку на тема компјутерски науки хаха

  1.    Федерико Антонио Валдес Тујаг dijo

   Ви благодариме за вашиот коментар !!!. Информатичката технологија, создавањето на човечкото суштество, е дел од животот и не би постоела освен него, барем како што го знаеме.