Librewolf и Librefox: Бесплатни алтернативи за Firefox надвор од Waterfox

Librewolf и Librefox: Бесплатни алтернативи за Firefox надвор од Waterfox

Librewolf и Librefox: Бесплатни алтернативи за Firefox надвор од Waterfox

Пред неколку дена, разговаравме за Waterfox искористувајќи го лансирањето на неговата најнова верзија 2020.08. Сепак, и покрај неговите добри карактеристики и функционалности, неговото унија или набавка од страна на рекламна компанија „Систем 1“ на почетокот на 2020 година, компанија која е исто така сегашен сопственик на пребарувач «Почетна страница» дајте ни негативна точка за вашата целосна или слепа препорака.

Затоа, денес ќе препорачаме Водушец, и исто така да либрефокс, за замена или дополнување на употребата на Firefox, во случај да не сакате дефинитивно да пробате или да користите Waterfox.

Waterfox: Одличен бесплатен, отворен и независен веб прелистувач

Waterfox: Одличен бесплатен, отворен и независен веб прелистувач

За оние што не прочитале нашиот претходен пост на Waterfox, подолу можете да го посетите и прочитате. Сепак, вреди да се напомене овде накратко, дека истото е:

"64-битен прелистувач заснован на бесплатната и слободен извор на платформа на Mozilla. И еден од првите 64-битни прелистувачи широко дистрибуиран на Интернет, што брзо доби многу следбеници (корисници). Пред сè, бидејќи на почетокот го даваше приоритетот на прашањето за брзината, но сега се обидува да биде и етички и кориснички ориентиран прелистувач". За Вотерфокс".

Waterfox: Одличен бесплатен, отворен и независен веб прелистувач
Поврзана статија:
Waterfox: Одличен бесплатен, отворен и независен веб прелистувач

Librewolf и Librefox: Содржина 1

Бесплатни алтернативи на Firefox

Водушец

Цитирајќи го Официјална веб-страница на Librewolf, се промовира како:

"Вилушка од Firefox, фокусиран на приватност, безбедност и слобода “.

со карактеристики и функционалности следново:

 • Без телеметријаОвозможува одлично корисничко искуство без рекламен софтвер, непотребни вознемирувања или одвлекување на вниманието, како што се грижите за следење или трагање по телеметрија.
 • Со приватни претреси: Преку признати даватели на услуги во областа, како што се DuckDuckGo, Startpage, Qwant и повеќе.
 • Вклучен е блокаторот на реклами: Вклучено е uBlock Origin по дифолт.
 • Подобрена безбедност: Вклучува екстензија на Firewall и други безбедносни подобрувања вклучени, без да се жртвува употребливоста на прелистувачот.
 • Брзи ажурирања: Овозможува солидна и модерна основа заснована на најновиот стабилен извор на Firefox, за да ја одржувате безбедноста и стабилноста на прелистувачот ажурирани.
 • Отворен извор: Неговиот отворен извор на GitLab и Gitter ја нуди потребната доверба и учество на сите засегнати страни за одржување на одлична и транспарентна апликација.

За повеќе информации во врска со Librewolf, исто така можете да пристапите до следново линк.

Librewolf и Librefox: Содржина 2

либрефокс

Цитирајќи го Официјална веб-страница на Librefox, се промовира како:

"Вилушка од Firefox со подобрувања во приватноста ".

Причина зошто: либрефокс им нуди моќ на своите корисници Прелистајте слободно.

Во моментов, проектот на либрефокс има за цел да направи исполнете ја приватноста и безбедноста на Firefox без да го формулирате проектот. Затоа, наместо да биде вилушка, либрефокс она што го нуди е употреба на повеќе од 500 поставки за приватност / безбедност / изведба, закрпи, Librefox-Addons (по избор) и чист пакет Firefoxт.е. еден без ажурирач на Firefox, известувач за пад и вградени додатоци кои не ја почитуваат приватноста.

Последно, но не и најмалку важно, Librefox НЕ е поврзан со Mozilla или нејзините производи.

За повеќе информации во врска со Librefox, исто така можете да пристапите до нашиот претходен пост за неа:

Екран на Librefox
Поврзана статија:
LibreFox, проект за подобрување на приватноста во Firefox

Општа слика за заклучоци на статии

Заклучок

Се надеваме на ова "корисен мал пост" на «Librewolf y Librefox», кои се 2 одлични слободни и отворени алтернативи став замени или подобри употребата на Firefox, без да мора да поминува низ Waterfox, поради негативната точка спомената на почетокот; е од голем интерес и корисност, за целата «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес кон дифузијата на прекрасниот, гигантски и растечки еко-систем на апликации на «GNU/Linux».

И за повеќе информации, секогаш не двоумете се да посетите која било Интернет библиотека како ОпенЛибра y једит да чита книги (PDF) на оваа тема или други области на знаење. Засега, ако ви се допадна ова «publicación», не престанувај да го споделуваш со другите, во твоето Омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјалните мрежи, по можност бесплатни и отворени како Мастодон, или безбеден и приватен како Телеграма.

Или едноставно посетете ја нашата почетна страница на Од Линукс или придружете се на официјалниот канал Телеграма од DesdeLinux да читаат и да гласаат за оваа или друга интересна публикација на «Software Libre», «Código Abierto», «GNU/Linux» и други теми поврзани со «Informática y la Computación», и на «Actualidad tecnológica».


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

11 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ersonерсон dijo

  Но, и «Librewolf и Librefox» исто така го носат Startpage како пребарувач и штета е да го инсталирате и тестирате; немаат датотека .DEB за која не знаеме како да го составиме или работиме Изворниот код.

  1.    Инсталирајте пост на Linux dijo

   Поздрав, Герсон. Интересна точка за почетната страница. Сепак, тие го имаат како стандарден пребарувач, но не и како партнер или сојузник на проектот, замислувам. И да, многу алтернативи на Firefox не доаѓаат во тој удобен формат за инсталација.

  2.    L1ch dijo

   1. Направете резервна копија на папката и корисничкиот профил на Firefox.
   2. Преземете и заменете ја во папката Firefox:
   https://gitlab.com/librewolf-community/settings
   3. Готово.

   Ако не сте убедени, подобро фрлете го IceCat.

 2.   4c656f dijo

  Интересно не знаев дека има алтернативи за firefox.

  1.    Инсталирајте пост на Linux dijo

   Поздрав, 4c656f. Ви благодариме за вашиот коментар Да, има многу, на пример стариот IceCat и сегашниот Базилиск.

 3.   Оскар Рејес dijo

  Одличен напис
  Goе пробам

 4.   Мануел Молина dijo

  Извинете, но Телеграма не е ниту безбедна ниту приватна. Има затворен код на серверот и не може да се каже што се случува. Сигналот ќе биде навистина безбедна и приватна алтернатива, или ако не, матрикс или XMPP клиент, како што се елементот.io или разговори.im, соодветно

  1.    С.И.Г. dijo

   Сигнал не го ажурираше кодот на нивниот сервер на GitHub скоро една година, многу е малку веројатно дека ќе ја извршат истата верзија на своите сервери како и онаа што е објавена.

   Фактот дека е објавен кодот за _un_ сервер, не значи дека тој е кодот користен на самиот сервер.

 5.   Ханс Меер dijo

  waterfox поддржува XUL и нуди апликации за лесна употреба

  librewolf и librefox не нудат ништо што не можам да го имам со waterfox, па дури и со самиот firefox

  1.    Инсталирајте пост на Linux dijo

   Поздрав, Ханс Мејер! Ви благодариме за коментарот и вредниот придонес.