Womenени, слободен софтвер и отворен извор: Среќен 8-ми март!

Womenени, слободен софтвер и отворен извор: Среќен 8-ми март!

Womenени, слободен софтвер и отворен извор: Среќен 8 март!

Денес Март 8, на 2020 година, нова Меѓународен ден на жената. И како што веќе знаеме, нашите сакани и посебни жени се во сè, дури и во нашиот сакан и негуван свет на Слободен софтвер, отворен извор и GNU / Linux.

И не само, како едноставни или напредни корисници, но како активни развивачи, промотори или идеолози на движењето и неговите заедници, на глобално ниво.

Womenени - 8 март: Вовед

За кого сме активни учесници движења, заедници или групи, реално или виртуелно, поврзано со Наука и технологија, информатика и компјутер, пред сè, на Слободен софтвер, отворен извор и GNU / LinuxЈасно ни е дека, и покрај фактот дека јазот меѓу мажите и жените е значително намален, учеството сè уште не е еднакво, односно избалансирано.

Признавање

Сепак, сигурно многумина од нас знаат во своите движења, заедници или групи, на една или на некои жени чии вредни придонеси или придонеси се од еднаква или поголема вредност од другите припадници на машки пол. И за нив, и за сите други, нашето признание за нивното учество во нашето движења, заедници или групи de Слободен софтвер, отворен извор и GNU / Linux.

Јас лично знам 2 преку Интернет Шпански јутубер, повици Паола Барбара y Карла Перез, кои придонесуваат со своето зрно песок во корист на нашиот сакан и ценет свет на Слободен софтвер, отворен извор и GNU / Linux.

„Бранителите на слободниот софтвер (...) се толку очајни да ги обединат гласовите околу борбата за слобода на информациите што малку или воопшто не го признаваат фактот дека овие групи, како општествата во кои се вметнати (во поголемо или помало степен) имаат родови поделби, со значителни разлики во моќта и предностите помеѓу мажите и жените “ Јувеи лин, 2006.

Womenени - 8 март: Содржина

Womenени, слободен софтвер и отворен извор

Сепак, постојат многу примери што треба да се земат, за да се направи мало, но значајно признание за жените кои придонеле за своите вредни знаења и креативна моќ во Слободен софтвер, отворен извор и GNU / Linux можеме да споменеме:

Миријам Руиз, Амаја Родриго и Монсерат Боикс: Првиот е Индустриско инженерство, официјален програмер во Debian GNU / Linux Project, и член на групата или движење наречено Debian Women, проект што започна во 2004 година, создаден од втората, која е призната како прва жена развивач од проектот Debian GNU / Linux во Европа и цела легенда за слободниот софтвер во Шпанија. Додека третиот е новинар и координатор на движењето наречено Мујерес ен Ред и иницијатор на групата Мујерес ен Ред за слободен софтвер.

Веб-страници за поддршка

За остатокот, ве покануваме да ја посетите и да учествувате големи и важни иницијативи во корист на учеството на Ените во полето на Слободен софтвер, отворен извор и GNU / Linux ширум светот:

 • Апаши жени на http://mail-archives.apache.org/mod_mbox/www-women/
 • Дебијанки на https://www.debian.org/women/
 • Федора жени на https://fedoraproject.org/wiki/Women
 • FOSSchix на https://twitter.com/fosschixco?lang=es
 • Gендерсангс на https://www.genderchangers.org/
 • Гноми жени на https://wiki.gnome.org/GnomeWomen
 • Пол на https://www.genderit.org/es/
 • Хаклаби на https://hacklabs.com/
 • Хаксен на http://www.haecksen.org/
 • KDE жени на https://community.kde.org/KDE_Women
 • LinuxChix на https://www.linuxchix.org/
 • Womenените во Линукс од Бразил на http://softwarelivre.org/mulheres-no-linux
 • Womenени во мрежа на http://www.mujeresenred.net/
 • Синдикација на https://sindominio.net/
 • Спип-ес во https://www.spip.net/es_rubrique23.html
 • Bени од Убунту на https://wiki.ubuntu-women.org/Es
 • Уганда Воунет на https://wougnet.org/

Општа слика за заклучоци на статии

Заклучок

Се надеваме на ова "корисен мал пост" за «Mujeres» и нивното учество во светот на  «Software Libre, Código Abierto y GNU/Linux», ден како посебен, овој  «8 de marzo», кога «Día internacional de las Mujeres», да биде од голем интерес и корисност, за целата «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес кон дифузијата на прекрасниот, гигантски и растечки еко-систем на апликации на «GNU/Linux».

И за повеќе информации, секогаш не двоумете се да посетите која било Интернет библиотека како ОпенЛибра y једит да чита книги (PDF) на оваа тема или други области на знаење. Засега, ако ви се допадна ова «publicación», не престанувај да го споделуваш со другите, во твоето Омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјалните мрежи, по можност бесплатни и отворени како Мастодон, или безбеден и приватен како Телеграма.

Или едноставно посетете ја нашата почетна страница на Од Линукс или придружете се на официјалниот канал Телеграма од DesdeLinux да читаат и да гласаат за оваа или друга интересна публикација на «Software Libre», «Código Abierto», «GNU/Linux» и други теми поврзани со «Informática y la Computación», и на «Actualidad tecnológica».


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)