Слушалки: Стриминг на музички плеер од YouTube и Reddit

Слушалки: Стриминг на музички плеер од YouTube и Reddit

Слушалки: Стриминг на музички плеер од YouTube и Reddit

Трендот на потрошувачка на содржина во формат на стриминг секоја година станува сè попопуларен, а сега со ефекти на изолација и социјално дистанцирање од страна на Пандемија на ковид-19, уште повеќе.

И во областа на конзумирање музика преку Интернет, YouTube, може да се смета за квази неограничена музичка библиотека. Која е причината зошто се повеќе апликации (плеери) се создаваат на Интернет или на работна површина за да се консумираат музичка содржина преку Интернет, како на пр «Слушалки».

Нуклеарно: Одличен стриминг музички плеер

Нуклеарно: Одличен стриминг музички плеер

Во музичкото поле од стриминг преку YouTube конкретно, «Слушалки» се издвојува по тоа што е лесен, едноставен и функционален музички плеер преку стриминг, отворен извор и мултиплатформа, што ни овозможува меѓу многу нешта да ги прескокнеме рекламните прекини на слушаната содржина.

Сепак, пред да се нурне во «Слушалки» Добро е да се напомене дека, во други прилики, разговаравме за други слични музички плеери, односно чиј извор на содржина е преку Интернет преку стриминг, како на пр „Нуклеарно“, кои накратко ги опишуваме во нивната соодветна можност како што следува:

"Нуклеарна е стриминг музички плеер развиен на GitHub под лиценцата „Affero GPL“ и под развојна филозофија позната како „Прво GNU / Linux“, што значи дека наведената апликација ја почитува нашата слобода, ни нуди целосен пристап до изворниот код , за да можеме да го измениме и да придонесеме за проектот. Официјалната фраза на апликацијата на нејзината официјална веб-страница гласи дека Нуклеар е модерен музички плеер фокусиран на проследување бесплатни фонтови." Нуклеарно: Одличен стриминг музички плеер

Поврзана статија:
Нуклеарно: Одличен стриминг музички плеер

Други интересни се:

Поврзана статија:
MellowPlayer: стриминг музички плеер
Поврзана статија:
Хармонија: елегантен плеер и компатибилен со апликации во облак

Слушалки: Десктоп плеер за Linux

Слушалки: Десктоп плеер за Linux

Што е слушалка?

Според твоето официјална веб-страница, накратко е опишано како што следува:

"Слушалките се десктоп музички плеер, напојуван од YouTube и Reddit."

Сепак, во својата веб-страница на GitHub опишете го поцелосно како што следува:

"Слушалките се едноставен плеер за музика за Mac, Windows и Linux со вградено пребарување на YouTube, почетен екран со листа на популарност според жанрови и епохи, и најдобро од сите, радио напојувано од Reddit. Слушалките заземаат песни што ги споделуваат над 80 музички под-reddits, ги категоризираат и ги пуштаат автоматски. Тоа е кул и прилично уникатен начин да пронајдете нова музика бидејќи е избрана од други луѓе како вас, а не од алгоритми."

Карактеристики и функционалности

 • Тоа е мултиплатформа: Достапно е за Windows, Linux (Debian, Redhat) и MacO. Може дури и да се гради од изворен код во сопствено опкружување.
 • 2 достапни визуелни теми: Има 2 визуелни теми: Темно и Светло. И наскоро ќе ги вметне своите и персонализираните.
 • Интеграција со Last.fm: Овозможува интеграција со еден клик со наведената популарна услуга за социјална музика. Скролувајте низ достапните песни и дајте ја опцијата за уредување на информациите.
 • Приватни и безбедни врски: Ветува дека сите податоци, ингеренциите и колачињата се пренесуваат преку безбедна SSL врска, за да ги задржат сите податоци невидливи на мрежата.
 • Отворен извор: За да се обезбеди сигурност и стабилност, голем дел од изворот на слушалките се чува отворен.
 • Синхронизација на облак: Сè што е управувано е во облакот, така што само со најавување, целата управувана музика се враќа. За да ја синхронизирате апликацијата со корисничката сметка на YouTube на корисник, мора да се следи следново постапка.

Преземање, инсталација и слики од екранот

Нејзината најнова тековна верзија е број 3.3.0 и откако ќе се преземе, во нашиот случај во формат ".деб", и инсталиран со „Apt“ или „dpkg“, «Слушалки» изгледа вака:

Слушалки: Слика од екранот 1

Слушалки: Слика од екранот 2

Слушалки: Слика од екранот 3

Јас лично го сакав многу, затоа што јас избегнувајте да ги слушате паузите за реклами, од содржината не само музичка, туку од која било содржина на YouTube, на пример, Канали на слободен софтвер, со отворен извор и GNU / Linux што често го гледам. И се нема потреба да се најавувате во апликацијата, што е потребно само во случај некој да сака да го користи мени за поставување и опции врски y Допаѓања.

Општа слика за заклучоци на статии

Заклучок

Се надеваме на ова "корисен мал пост" на «Headset», мал и корисен музичар онлајн содржина на YouTube и Reddit, отворен извор и мултиплатформа, што ни овозможува, меѓу многу нешта, да ги прескокнеме прекините во рекламирањето; е од голем интерес и корисност, за целата «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес кон дифузијата на прекрасниот, гигантски и растечки еко-систем на апликации на «GNU/Linux».

Засега, ако ви се допадна ова publicación, Не запирај споделете го со други, на вашите омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјални мрежи или системи за пораки, по можност бесплатни, отворени и / или побезбедни како Телеграма, Сигнал, Мастодон или друг од Федерален, по можност. И запомнете да ја посетите нашата почетна страница на «Од Линукс» за да истражите повеќе новости, како и да се придружите на нашиот официјален канал на Телеграма од DesdeLinux. Додека, за повеќе информации, можете да ја посетите која било Интернет библиотека како ОпенЛибра y једит, за пристап и читање на дигитални книги (PDF) на оваа тема или други.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)