Намалете ги иконите во Приказот на апликациите во Гном-Шел

Трикот што ви го покажувам во овој пост може да биде од интерес за многу корисници Гном-Шел кои се грижат за естетиката на вашата работна маса и тоа е многу едноставно да се направи.

Целта е да се намали големината на иконите кога сме во Прегледот на апликациите.

gksu gedit /usr/share/gnome-shell/theme/gnome-shell.css

Ние ги бараме линиите:

/* Apps */
.icon-grid {
spacing: 18px;
-shell-grid-item-size: 118px;
}
.icon-grid .overview-icon {
icon-size: 96px;
}

И ги заменуваме со посакуваните вредности, во овој случај големината на иконата и одвојувањето беа намалени на половина:

/* Apps */
.icon-grid {
spacing: 18px;
-shell-grid-item-size: 59px;
}
.icon-grid .overview-icon {
icon-size: 48px;
}

Тоа ќе биде доволно. Ја рестартираме Шел (Alt + F2 пишуваме r)

Гледано во: Луѓе.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.