Смелост и ТБРГ

Да се ​​биде смел

Многу често е секогаш да се наоѓам во проблем да најдам што да напишам на овој блог со оглед на моите технички ограничувања во однос на слободниот софтвер, сепак ми се чини дека јас практикувам слобода на слободен софтвер -и не е слободно слично- е она што го правите со тоа.

Во дискусиите за придобивките од слободниот софтвер, секогаш постои дебата за предноста што ја има во однос на сопствениот софтвер, бидејќи тој им овозможува на секој што знае како да го направи тоа, проучувајќи ги внатрешните страни на кодот, проверувајќи го и, конечно, изменувајќи го доколку тие се чувствувам како тоа. Не знам како да го направам тоа. Но, тоа не ме спречува да користам слободен софтвер за да влијаам, или барем да се обидам да го сторам тоа, на општеството околу мене. И не зборувам за градот во кој живеам, ниту за соседите. Не, мислам на мојот социјален контекст, кој денес благодарение на интернетот, ја надминува заедницата во која живеам.

Пред неколку години група навивачи чиј заеднички фактор е нивното воодушевување од работата на Битлда, решивме да формираме група што ја повикавме Групата Римкерс на Битлси. Да бидам искрен, нашата мотивација на почетокот не беше да се спротивставиме и да ги предизвикаме дискографските куќи, во овој случај ЕМИ / Капитол / Епл Ко / Парлфон, но едноставно и едноставно направете миксови со песни од нашиот омилен бенд и разменувајте ги меѓу нас, само за чисто задоволство. Работата беше да се забавуваме. Сепак, наскоро откривме дека, без да сакаме да го сториме тоа, веќе имавме легија следбеници кои побараа од нас да составиме и уредиме барем еден албум со веќе сработеното. И така, несакајќи, започна борбата.

На почетокот, нашата работа остана незабележана од меѓународната компанија што не претставува Битлси самите себе, но оние кои ги поседуваат правата на своите песни, сепак, бидејќи нашата работа стана поозлогласена и нашите изданија беа попопуларни и побарани од големата заедница на Батлеманија, нашите проблеми започнаа. Отпрвин тоа беа само писма за да се откажеме од нашата работа, потоа затворање на нашите простори на веб-страницата и конечно малтретирање на оние што го преземаа нашиот материјал.

И покрај сето ова, ние продолжуваме со нашата задача ... и продолжуваме да вложуваме време и пари во тоа, бидејќи е многу важно да се спомене дека никогаш не наплатуваме денар за нашата работа и да, напротив, добивме да знаеме од вивалес што ни ги палеше записите и ги продаваше тајно.

Денес, од различни причини, групата се распушти. Не затоа што правните закани не исплашија, туку повеќе поради природното трошење на времето бидејќи секој од нас откри дека секој ден имаме помалку време да се посветиме на оваа работа на DJ. Никој од нас, барем колку што знам, немаше физички контакт со друг член на групата затоа што далечините го спречуваа тоа: еден е Англичанец, друг е Украинец, еден Мексиканец, двајца Јенки, еден белгиски ...

Што ќе се случи утре со групата? Не знам ... добро рекоа Битлси дека утре никогаш не знаеш, но сепак го чувам моето сакано диџејско оружје: Смелост кој е вчитан во неговата верзија 2.0.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

10 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Вики dijo

  Одличен напис

  Нешто контрадикторно нели? Рекордните куќи и другите компании секогаш ги бранат своите права, велејќи дека тие ги штитат иновативноста и креативноста, додека честопати е спротивното. Пример за тоа колку законите се смешни е тоа што Среќен роденден не е во јавна сопственост и е заштитен со авторски права (сопственост на предупредувач) иако е создаден пред повеќе од 100 години. Ако сакате да ја пеете песната и законски јавна, мора да платите сума од 700 долари.

  1.    елав <° Linux dijo

   WTF? Па, јас го пеам на шпански јазик и сакам да видам еден од Ворнер да ми наплати нешто ..

   1.    Тина Толедо dijo

    Патем Елав Имате уште еден подарок во мојата папка FTP. Е именувано Секојдневна хемија. Силно се препорачува.

   2.    Вики dijo

    Да, во други земји авторските права истекоа во 1985 година. Еднакво смешно откако поминаа 93 години од создавањето на песната во 1893 година. Во САД истекува во 2030 година, 137 години подоцна: /.

 2.   пандев92 dijo

  Дрскоста е многу добра за работа со единечна песна, за снимање конференции, отстранување на бучава и сл., Иако отсекогаш сметав дека е збунувачки кога со мојата поранешна група требаше да се приклучиме на различни песни, никогаш не успеав да научам сè што требаше.

  1.    Тина Толедо dijo

   Па, успеав да изолирам гласови и инструменти за ремиксирање користејќи Смелост, Успеав да ги претворам моноралните траки во стерео со истата техника. Многу е важно да ги знаете филтрите и како да ги користите, да.

   1.    Карлос-Хфце dijo

    Тина, како и секогаш, твојата статија е прекрасна. Почнувате да зборувате за слободен софтвер и вашите ограничувања (исто како и моето: не знаејќи како да го модифицирате кодот). Потоа, ја опишувате целата страст, работата во заедницата помеѓу поединци кои не се познаваат лично и, на крајот, вашата аукција: сето тоа благодарение на бесплатната компјутерска програма.

    Но, јас сакав повеќе. Те молам! Туторијал за тоа како да ја користите смелоста и сè што споменувате во коментарот на кој одговарам, тие не би тргнале наопаку. Бидејќи Linux е одличен простор за споделување на она што знаете како да го направите со Audacity, како и други писатели имаат направено упатства со други програми.

    Ви благодариме за вниманието и, како и секогаш: чекате да ве прочитам во идна статија.

 3.   67 dijo

  Да, јас би бил првиот кој ќе се обиде да научи нешто со упатство.

  Но, она што тој не го рече е дека покрај прекрасните мешавини со смелоста (добив пиво), подоцна тој создаде неколку неверојатни корици: со Ел Гимп ?, од вистински луксуз, што требаше да предизвика огромна завист кај дизајнерите на ЕМИ и Капитол .

  Всушност, знам дека првите дванаесет и бројот 18 се нејзини ... И тоа покажува! остатокот, да се биде добар, е многу далеку.

 4.   67 dijo

  Не можев да ја натерам сликата да се појави, па ја додадов адресата:

  http://img696.imageshack.us/img696/3574/overvieuw.jpg

  иако ќе се обидам повторно: