Совети: Заменете ги панелите во Gnome2

ова Совет треба да работи за која било верзија на Гном 2.xx од оние што во моментов се користат.

Целта е да се отстранат контролните табли Gnome да се користи кој било друг или пристаниште (Фбпанел, Нијанса2, СВЕТ) .. Сè што треба да сториме е да го инсталираме панелот што го сакаме (кажи на пример нијанса 2) и потоа изменете го параметарот користејќи го Уредувач на конфигурација (ака Gconf-уредник) Како?

1- Alt + F2 и ние пишуваме gconf-уредник.
2- Ајде работна површина »гном» сесија »задолжителни компоненти» панел и ја менуваме вредноста “гном-панел„од“нијанса2”(Се разбира, без наводници).
3- Отвораме терминал и пишуваме:

killall gnome-panel

или излегуваме од сесијата и повторно влегуваме ..

Ова треба да биде доволно. Ако сакаме да се вратиме на Gnome, можете да направите обратен процес и да поставите:

работна површина »гном» сесија »задолжителни компоненти» панел и ние се менуваме вредноста за "гном-панел"

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.