Совети за избор на дистрибуција на GNU / Linux

Кога нов корисник се приближува до светот на GNU / LinuxЧесто ве обзема бројот на опции што треба да ги изберете. Затоа, честопати се создава одредена конфузија, така во <° Linux, ние ќе ви дадеме неколку совети што треба да ги имате предвид кога одите да изберете.

Дистрибуции на GNU / Linux

Постојат многу веб-страници што зборуваат за оваа тема, дури и некои како Студиото Зегени ви помагаат да изберете која дистрибуција GNU / Linux треба (или можете да користите) употреба, со прилично едноставен тест. Јас особено ги препорачувам. Но, во реалноста, ние мора да бидеме многу јасни во врска со некои фактори кои треба да се земат предвид кога ќе избереме еден дистрибуција, и мислам дека првата е потребата што ја имаме.

За среќа со GNU / LinuxНе е сè црно или бело, и има по нешто за секого, од сите бои и многу вкусови. Ајде да видиме неколку совети што можат да ни бидат корисни.

Проширете го вашето знаење.

Основен фактор. Мора да бидеме многу јасни до кој степен доминираме во одредени теми при изборот на дистрибуција и затоа, првото нешто што треба да го направиме е да документираме доволно за некои карактеристики на GNU / Linux, главно како работи вашиот датотечен систем и сè што е поврзано со поделба на дискови.

За да спречиме да не ни се случи нешто неочекувано, најдобро е да се обидеме да го примениме знаењето што можеме да го стекнеме во Виртуелна машина. Во него можеме да инсталираме, партиционираме, тестираме и разбиеме што било, без ризик да изгубиме какви било податоци.

Функционалност

Во принцип, ако сме почетници, и покрај тоа, доаѓаме од други Оперативни системи како Windows o Mac, логично е дека сакаме нешто лесно, интуитивно и што работи прв пат. Земајќи го предвид видот на корисникот, исто така, се препорачува процесот на инсталација да биде што е можно поедноставен.

Дистрибуции како Linuxmint, Ubuntu, openSuse o Мандрива, тие ни даваат релативно едноставен инсталатер, што ни овозможува да го инсталираме нашиот систем во неколку чекори.

Достапен софтвер.

Речиси секогаш е можно да се најде иста количина на софтвер во сите дистрибуции, но некои од нив имаат поширок каталог за избор, многу пати, благодарение на самата заедница или на трети страни.

Исто така, мора да имаме предвид дека поради правни проблеми, многу дистрибуции не вклучуваат софтвер кој не е 100% бесплатен за одредени области на планетата, и би можеле да бидеме ограничени во тој поглед.

Убунту и неговите деривати, на пример, имаат едно од најголемите и најкомплетните складишта што постои, но исто така го има и познатото ЗПП (лични складишта), кои дополнително го прошируваат вашиот каталог.

Хардвер.

Една од многуте причини, зошто GNU / Linux се користи, тоа е затоа што овозможува враќање на одреден хардвер кој денес може да изгледа застарен. Со секое ослободување на Оперативни системи како Windows o Mac, потребни се повеќе функции за овие да работат правилно и за жал, не сите можеме да си дозволиме да го ажурираме нашиот компјутер секој пат кога ќе го направиме тоа Мајкрософт o Јаболко вие фенси

Постојат дистрибуции ориентирани кон оној стар компјутер што сте го напуштиле во еден агол. Покрај тоа, можеме да му дадеме и други намени, и со малку знаење, да имаме сопствена домашна музика, податоци или веб-сервер.

PuppyLinux, Crunchbang се некои алтернативи што треба да ги имаме при рака за компјутери со помалку од 128 Mb RAM меморија.

Десктоп околина.

En Windows секогаш имаме сингл Десктоп околина. Неговиот изглед може да се смени, но на крајот не можеме да избереме друг. Едно од прашањата за кои не се свесни новите корисници е тоа во GNU / Linux, можеме да избереме повеќе од една Десктоп околина, па дури и инсталирајте неколку од нив.

Секоја од дистрибуциите има Десктоп околина стандардно.

 • Убунту »Гном
 • openSUSE »KDE
 • ZenWalk »Xfce.
 • Crunchbang »OpenBox.

И така, со сите. Но, ова не значи дека можеме да го отстраниме оној што доаѓа стандардно и да користиме кој било друг.

Ако сакаме целосни, моќни и убави работни површини, мора да ги провериме Gnome, KDE и Xfce. Ако сакаме нешто светло LXDE или E17. Ако сакаме нешто минималистичко, можеме да се определиме за Fluxbox, Openbox, IceWM и други менаџери на прозорци.

Истото дистрибуција, но со различен вкус.

Ако веќе го знаеме тоа Десктоп околина сакаме и можеме да користиме според перформансите на компјутерот, останува само да избереме кој вкус ќе го испробаме.

Постојат дистрибуции кои нудат деривативни производи, кои содржат одредени пакети и модификации, што треба да ги користат дизајнери, музичари, уметници, едукатори, писатели, гејмери, па дури и прилагодени за други уреди надвор од компјутерот.

Убунту, Fedora Меѓу некои други, тие имаат опции што исполнуваат одредени карактеристики, исполнувајќи одредени барања во зависност од тоа што сакате да изведете.

Заедница и поддршка.

Една точка што не треба да ја занемаруваме е движењето на заедницата околу дистрибуцијата што ќе ја избереме. Колку повеќе корисници, толку е поголемо нивото на извештаи за грешки и можното решение за нив.

Debian, Ubuntu, LinuxMint, Fedora и openSUSE меѓу некои други, имаат големи заедници со помош на страници, форуми и канали за разговор на различни јазици.

Да се ​​стави крај.

Јас секогаш им кажувам на сите луѓе кои ме прашуваат за некои дистрибуцијаЕдинствениот начин да дознаете дали навистина ќе успее за вас е да го испробате. Имајте на ум дека она што може да работи за мене, а не за друг корисник, бидејќи ние веројатно немаме ист хардвер или исто знаење.

Мора да бидеме многу внимателни при инсталирање на дистрибуција да го тестира и дека скрши нешто во веќе инсталираниот систем или брише некои податоци. Препорачливо е да се користи LiveCD тие можат да работат од флеш меморија или Виртуелни машини за да не се случи ова.

Distros <° Linux: Ubuntu | Debian | Linuxmint | Fedora | openSUSE | Мадрива
Десктоп <° Linux: Gnome | KDE | Xfce | LXDE | Openbox | E17 | IceWM


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

9 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Лав dijo

  Добар извештај.
  Пробав неколку, ме привлекува Ubuntu за леснотијата на инсталација и употреба, но јас го користам Debian подолго време. Тоа е многу добро, но се надевам дека верзијата 7 ќе ја олесни инсталацијата и конфигурацијата за почетниците, тоа би бил добар начин да се прошири неговата употреба.

 2.   Луис Хернандо Санчез dijo

  Во моментов користам Mageia 2 на десктоп компјутер и Ubunto 12.04 на лаптоп. Задоволен сум и со Mageia со работната површина на KDE и со Ubuntu со Gnome. Со ниту еден не сум имал проблеми, им препорачувам на задоволство.
  Мех, малку заборавив на Вин 7.

 3.   waKeMaTTa dijo

  Здраво на сите 🙂 Многу добра статија! Ме маѓепса. Јас користам Win 7 (бидејќи сум гејмер), и од време на време Ubuntu кога ќе го вклучам персоналот и не е за играње игри. xD

  Би сакал да го пробам Debian, но чекам верзија 7.

 4.   миниминио dijo

  Но, тука е проект кој ви помага да изберете заснован на неколку прашања

  http://www.zegeniestudios.net/ldc/index.php?lang=es

  Мислам дека помага многу и лесно

 5.   фистри dijo

  Искуства на месецот:
  Acer Aspire One Netbook со Windows XP од 2009 година. Ме оставаат на мене и ми велат дека никогаш не биле во можност да се поврзат на Wi-Fi, а сега кога го сакаат само за интернет, да видиме дали можам да направам нешто
  Се борам цел ден со проклетиот: возачи на wifi, ажурирање на BIOS-от, заштитен allид ... ништо, тоа е проблем со WPA2, што не му се допаѓа, без лозинка ако се поврзе ... Можности:
  1) Повторно инсталирајте Windows XP Professional наместо Домот што го носи, очигледно пиратски. Ова сугерираше на Интернет во разни форуми (се чини дека домот wifi и xp е повторлива тема во Aspire One што ..)
  2) Ставете лесен линукс во него.

  Очигледно опција 2. Јас го избирам SolydX. 20 минути подоцна, работи wifi и сè работи и работи (кодеци, јутјуб, mp3, филмови…) без да ја вклучите конзолата за момент.
  Бесплатен оперативен систем, без хакирање воопшто, чист, ажуриран (и ветување за континуирано ажурирање, бидејќи е полу-тркалачки) ... И еј, супер задоволен од тоа, можете да го однесете во библиотеката и да проверите на Интернет тоа ти дава победи.

  Обратен случај. Член на семејството купува нов лаптоп, очигледно Виндоус 8 .. 5 месеци се обидува да инсталира пиратски фотошоп, не сака да чуе за Гимп. Тој нема идеја како се одвива системот, тој ми се јави првиот ден велејќи дека не гледа каде се програмите, дека каде е лентата, тој пататин ...

  Очигледно веќе му реков дека не можам да му помогнам, дека повеќе не разбирам прозорци и помалку од 8. Отпрвин, понудив да инсталирам linux во друга партиција, тој рече не. Постојано пцуе и го има лаптопот практично запрен и неискористен.

  Морал: Да живее слободата. Слобода да го користите она што го сакате. но и слобода да им понудиме помош на оние што ја заслужуваат. Поминаа годините на поддршка на Мајкрософт за пријателите и семејството, закрпи, хакирања ... никогаш повеќе.

  1.    HEBER dijo

   Хахаха, одличен пријател за коментари. Јас го правам истото веќе неколку години. Виндоус 7? Не разбирам, не разбирам ... (каков корејски супермаркет). Но, подобро инсталирајте Linux, што е многу подобро и е бесплатен и бесплатен.

 6.   шамару dijo

  одличен придонес пријателе, го сакам овој свет GNU / LINUX

 7.   папрат dijo

  Одличен пост, асептичен и множински по својата содржина како што сакал Бог. За мене, корисник на Убунту, но aубител на ГНУ / Линукс воопшто, треба да се цени почитта и плуралноста кога се зборува за дистрибуција и давање препораки. да се има етика да не се биде пристрасен и партиски, тоа е заслуга и вежба што не се практикува во целиот блог на Linuxeros.
  Благодарам и почит

 8.   ЛЕГОЛАС dijo

  Зошто новото дистрибуција познато како Elementary OS не е вклучено како пример, кој според многумина е најубавиот GNU / Linux во историјата ???