Совети: Поправете грешка со прозорците во Xfce4

Денес наутро, откако го ажурирав мојот систем (Тестирање на Дебијан) и рестартирај го, кога влегов во мојата сесија Xfce Бев изненаден кога видов дека Менаџер на прозорци (xfwm) Ниту покажувачот ниту елементите на панелот не беа прикажани .. WTF?

После избришете, зачувајте и вратете ги поставките Тој беше решен да инсталира повторно, бидејќи кратко време и не знаеше какви пакети има инсталирано што може да предизвика таков хаос. Но, пред тоа, решив да продолжам да го барам и го најдов решението. Сè што треба да сториме е да избришеме папка:

rm -Rv ~/.cache/sessions/

Ја рестартирав мојата сесија и воила!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

36 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   ноќ dijo

  Неверојатен овој случај, така ми се случи во Зенволк .. и да мислам дека дури и скрипта ме натера да кога ќе го стартувам системот ќе го исчистам кешот.

  Со почит

 2.   Храброст dijo

  Ова е супер Debian што никогаш не пропаѓа

  1.    елав <° Linux dijo

   Така е, Супер Дебијан никогаш не пропаѓа ..

   1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

    ¬¬ ... да да секако ...
    Арх со сето она што го критикувате, не пропаѓа за „loveубов кон уметноста“, односно ако системот се расипе тоа е само затоа што идиотот што го контролира (во некои случаи и јас ХАХА) не ги прави работите како што треба.

    Додека вашиот многу обожуван Debian, само што се одјавивте, а потоа се најавувавте, се урна LOL !!!

  2.    Оскар dijo

   Едно прашање: Дали користите Arch стабилни или тест складишта?

   1.    Храброст dijo

    Стабилен, не верувам во тестирање

    1.    Оскар dijo

     Јас разбирам дека користите LXDE, ако да, дали можете да ми дадете препорака во врска со употребата и перформансите? Имам време да се обидам да одлучам да го користам, особено имајќи ја предвид големата потрошувачка и постојано зголемувањето на Gnome3 и KDE. Ја ценам секоја препорака во врска со ова.

     1.    Храброст dijo

      Немам монитор за да го проверам сето тоа, но погледнете ја оваа слика од мојата работна површина:

      http://foro-elblogdejabba.foroactivo.com/t97-muestra-tu-escritorio-lxde

      Кутијата со зелен график во десниот агол е нешто како многу едноставен монитор што укажува на потрошувачка на ресурси.

      Со отворен Firefox, само потрошувачката е минимална, тешко дека го остава минимумот, со Јутјуб најмногу што можете да одите на половина или повеќе.

      Компјутерот што го користам има 512 MB рам и 1.27 Ghz процесор ако добро се сеќавам.

      Една работа, тоа е многу гола околина, едвај има прелистувач на датотеки, терминалот и малку друго.

      Што се однесува до Openbox (бидејќи тој е менаџер на прозорци што го користи), тој е естетски доста излитен, но секогаш можеме да преземеме тема.

      Како и да е, не сакам многу да искривувам, но еј, не можев да контактирам на кој било начин, блог-форум или нешто слично би било добро со текот на времето за овие работи

      1.    елав <° Linux dijo

       Го користев OpenBox подолго време и штом го натерате со брзина, навистина е убаво. Ми се допаѓа LXDE, но тоа е премногу едноставно за мојот вкус, и верувајте ми, успеав да го коригирам доста. Тоа е одлична опција ако не сме многу барани.


    2.    Хесус Балестерос dijo

     Од кога користите LXDE? Зар не бевте KDEro? 😀

     1.    Храброст dijo

      Откако излезе KDE 4.7, глушецот беше заглавен и реков „готово е“

      1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

       Што мислиш „заглави“? Објасни малку подобро дека сега се сомневам хехе ...


     2.    Храброст dijo

      Одев како во бавно движење, движејќи го глувчето и покажувачот се движеа по некое време

      1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

       Уф појма, ако користевте Убунту, тоа ќе ви кажеше нешто како „смени дистрибуција“ или нешто слично ... ХАХАХАХА не е заебано ХАХА.


 3.   олексис dijo

  Па, ви реков за оваа грешка и ми се случи вчера yesterday и брзото решение беше да го избришете корисникот, да го избришете домот на мојот корисник и да го пресоздадете, малку несмасен, но функционален и брз 😀

  Tipsе ги испробам овие совети кога повторно ќе снема Управувач со прозорци (xfwm)

  Со почит

  ПС: поврзаната грешка што ми ја даде xfwm рече нешто како следниве редови:

  (xfwm4: 2996): xfwm4-КРИТИЧНО **: Xfconf не може да се иницијализира

  (xfwm4: 2996): xfwm4-ПРЕДУПРЕДУВАЕ **: Недостасуваат податоци од стандардните датотеки

  1.    елав <° Linux dijo

   Па, бришењето на целиот корисник е нешто beвер хахаха. Веќе знаете како да го направите тоа уште полесно ..

 4.   Оскар dijo

  Благодарам храброст, вашата работна површина изгледа навистина убаво, во искушение сум да пробам, изгледа многу интересно.

 5.   Карлос-Хфце dijo

  Здраво Говорејќи за ажурирања со LMDE, имам проблем: Имав Firefox 7, но не ме ажурираше на 8. Решив да го избришам и повторно да го инсталирам (надевајќи се дека ќе работи, очигледно), но какво изненадување: се врати на верзија 5! Не знам како да го ажурирам. Последен пат следев туторијал (од друг блог) со преземање на датотеката .tar и се мешав со папката / opt, го измешав (не беше во ред) и го зезнав Firefox. Морав повторно да го инсталирам целиот ОС за да ја поправам грешката (ако е точна). Имате идеи да го решите овој проблем?

  1.    елав <° Linux dijo

   0_o Дали требаше да инсталирате цел оперативен систем за да го имате Firefox во својата најнова верзија? Но, ако не беше потребно. Како што рековте правилно, само заменете ја папката / opt / firefox со оној што доаѓа во катранот.gz. Еве како да го направите тоа.

   1.    Карлос-Хфце dijo

    Да, тоа беше пред повеќе од еден месец. Цела приказна. Ви благодарам. 😉

 6.   Sergio dijo

  Ви благодарам многу за решението, нешто слично ми се случуваше; прозорците беа без насловната лента или копчињата за минимизирање, максимизирање, итн. Исто така, се појави во горниот лев агол, на панелот, и не се појави со проирноста што ја ставив на неа. Каков хаос и какво едноставно решение. Поздрав!

 7.   волк dijo

  Ви благодариме, за оние од нас кои почнаа да се движат од прозорците, овие придонеси ни помагаат многу.

  Со почит

 8.   Алберксан dijo

  Ви благодарам

 9.   Мигел dijo

  СПЕКТАКУЛАРНО !!!!!!! БЛАГОДАРАМ, ЛОКОО !!

  1.    елав dijo

   ????

 10.   напишана солза dijo

  Вие ме спасивте !!!! Ви должам пиво, ви благодарам многу !!! 😀

 11.   пијат dijo

  Многу добар придонес, веќе инсталирав друга работна маса, затоа што мислев дека го ослободив Xfce ...
  Благодарам многу…

 12.   Раул dijo

  Тотален шеф што ме спречи да деинсталирам или уште полошо, навистина заслужуваш награда хаха мајстор !!!

 13.   Гилберто Г.В. dijo

  Ви благодарам!! Одлично функционираше за мене, навистина одлично.

 14.   Факундо dijo

  Благодарам многу. Ви одзеде добра главоболка

 15.   Iулијан Рамирез dijo

  Фантастично !!!!. Ви благодарам многу човеку. Упаѓав во слики. Користам Xubuntu 14.04 и од еден момент во друг копчињата за максимизирање, минимизирање и затворање беа исчезнати, како и лентата на горниот дел од прозорците. Не можам да се жалам затоа што користам слободен софтвер, но понекогаш се чувствувате како да сакате да плаќате за опции што не ви го заебаваат животот за овие работи, особено обичните корисници како мене.

  Ви благодарам многу, мојот проблем беше решен.

 16.   Хариотот dijo

  Многу функционален, го имав тој проблем во лак и беше совршен

 17.   Кристијан dijo

  Ви благодарам
  Имаше супер луда графичка околина во нане Xfce.
  Ништо не работеше без xD команди

 18.   Ињаки dijo

  Ви благодарам многу, функционираше одлично. Мојата дебијан essеси ги изгуби рамките на прозорецот и тие се вратија со таа команда и рестартирање :)

 19.   елс dijo

  Благодарение што успеа

 20.   елагабалус dijo

  Многу е ценето, зошто е оваа грешка?