Интересни совети и додатоци за Firefox

Низ овие години на DesdeLinux објавувавме бесконечен број на статии поврзани со Firefox. Совети, конфигурации, додатоци, шаблони ... многу е она за што разговаравме, но Firefox е обновен, ажуриран, советите, триковите или предлозите исто така мора да бидат ажурирани.

Случајно пред неколку дена, еден мој познаник ми рече дека понекогаш, кога пристапував до страници со повеќе флеш-датотеки или премногу скрипти, прелистувачот како да престана да реагира како што треба. Сигурно тоа им се случило на неколкумина од нас, ми се случи еднаш со интернет-страница за покер, ова лице се случи со некои веб-страници на онлајн казино, или ова исто така може да се случи понекогаш со Фејсбук, кога претерано ќе се движиме надолу по временската линија

Тука ќе зборувам за неколку совети или трикови што можеме да ги примениме во пракса, така што нашите Firefox работи подобро, а ако не и подобро ... работи точно како што сакаме.

Блокирање на флеш-датотеки и дозволување само на посакуваните

Флебблок е скоро неопходен приклучок во денешно време, ако вашиот интернет не е еден од најбрзите ... Многу се веб-страниците кои дискриминирано вклучуваат каква било анимација со блиц или видео, која нашиот прелистувач започнува да ја вчитува (барем преглед на истата), па затоа троши скапоцен опсег за нас.

Приклучок: FlashBlock

Инсталирањето на приклучокот FlashBlock ќе ги блокира сите овие видеа или флеш-анимации по дифолт, очигледно ќе ни овозможи да го репродуцираме токму оној што го сакаме и не повеќе.

Ова не само што ни заштедува ширина на опсег, туку и ... спречува нашиот прелистувач да „страда“ со оние страници што злоупотребуваат ваков вид мултимедијална содржина.

Одење во околу: конфигурација

Секоја апликација има свои видливи опции, оние што ни служат за активирање, деактивирање или едноставно прилагодување на предметната апликација или нејзините функции, добро, за: конфиг на Firefox се оние скриени опции, не толку видливи преку кои можеме да го конфигурираме Firefox уште повеќе.

За да пристапите до за: конфиг од Firefox само стави во лентата за адреси за: конфиг и притиснете Внесете, ќе се појави вакво нешто:околу-конфигурација

Сега започнува доброто ...

Изберете ја целата URL на страницата на која се наоѓаме само со еден клик

Ако сакаме да ја копираме URL-то на страницата на која се наоѓаме, мора да кликнеме двапати на лентата за адреси, со што ќе се избере целата URL-адреса, а потоа Ctrl + C за копирање. Ова може да се смени да биде со еден клик отколку со двоен клик.

Еднаш во внатрешноста на за: конфиг, во лентата за филтрирање што ја ставаме прелистувач.urlbar.clickSelectsAll и кликнуваме двапати на него, за да се стави Точно на крајот десно.

Крајниот резултат ќе биде дека ќе имаме нешто како:

прелистувач.urlbar.clickSelectsAll | поставено од корисник | да / не | Вистина

Погледнете го изворниот код на страницата во нашиот омилен уредник

Колку пати сме го виделе изворниот код на страницата и Firefox го отвори во друг прозорец? ... не секогаш, затоа што сакам да ми го покаже кодот со Кејт, мојот омилен уредник на текст .... како што правам јас?

Па, во лентата за филтрирање на околу: конфигурација, го бараме следното и кликнете двапати на него:

view_source.editor.external

На таков начин што имаме а Точно десно од горенаведеното.

Со ова утврдивме дека нашиот уредник / прегледувач на кодови ќе биде надворешен, сега ќе ја одредиме патеката на уредникот (Кејт, на пример) да се користи:

view_source.editor.path

Ние кликнуваме двапати на ова што го ставам, ќе се појави мал прозорец со поле каде да напишеме ... ставаме / usr / bin / kate

Би изгледало вака:

околу-конфигура1

Избегнувајте пренасочување во резултатите од пребарувањето на Google

Времињата што го отвораме Google за да бараме нешто во текот на денот се неколку, секој пат кога ќе кликнеме на резултат што ќе ни покаже ... можеме да видиме на URL-то дека голем дел од него е поврзан со Google. Тоа е, наместо да одиме директно на страницата што се појави во резултатите од пребарувањето, таа нè насочува кон „нешто“ во Google, а потоа кон посакуваната страница.

Кога имате добар опсег нема многу разлика, но кога како мене, имате скоро непостоен опсег ... тие секунди чекање поради пренасочување на Google се вредни.

За да се избегне ова, мора да ги инсталираме следниве Addon или Дополнување во Firefox: Google нема URL за следење

Оневозможете истек на време кога инсталирате додаток или додаток

Кога сакаме да инсталираме нов додаток или додаток, Firefox не тера да почекаме неколку секунди пред да можеме да кликнеме на копчето Инсталирај. Со промена на следново, повеќе нема да мора да чекаме.

безбедност.дијалогот_овозможи_стојно одложување | 0

Со тоа, ние ги менуваме 2000 година (или кој било број е поставен) во безбедност.дијалогот_е овозможи_доцнење кон нула (0).

Активирајте „Зачувај и затвори“ кога ќе го затвориме Firefox

Многупати имаме отворени повеќе јазичиња во прелистувачот, но треба да ги затвориме. Како да сториме за да ги зачуваме тие јазичиња што ги имаме отворено за подоцна, кога ќе ги отвориме, да се отворат автоматски?

За да го направите ова, го бараме следново во околу: конфигурација и ставете го како Вистинско

прелистувач.покажи Предупредување за пакет | Вистина

Покажете PDF-датотеки наместо да ги преземате директно

Firefox доаѓа со вграден прегледувач на PDF, но што ако сакам секогаш да преземам PDF-датотеки и да не ги отворам со Firefox?

За ова мора да ставиме Точно на полето pdfjs.оневозможено

пдфј.оневозможени | Вистина

Поставки за дозволи на Firefox во: дозволи

Без разлика дали Firefox го користи нашиот микрофон? … Дали нашата географска локација се споделува или не? ... ова и многу повеќе може да бидат наведени за одредена страница или за сите нив, ние треба да отвориме само во еден таб: за: дозволи

Usе ни покаже вакво нешто:

околу-дозволи

 

 

Проверка на правописот на Firefox на шпански јазик

Пред некое време објаснивме како да го инсталираме шпанскиот јазик за проверка на правописот на нашиот Firefox, мислам дека е повнимателно да ја оставиме врската до оригиналната статија, бидејќи не е намера да ја направиме оваа исклучително долга објава:

Напис: Како да ја активирате проверката на правописот во Firefox на шпански

 

Адон: ImgLikeOpera

Прелистувачот Опера има многу работи што искрено ги сметам за одлични, една од нив е управувањето што го прави со сликите. Тоа е, тоа ни овозможува да прецизираме со брзи кликања дали сликите се прикажуваат или не кога ја прелистуваме мрежата, дали ќе ни ги покаже (прелистувачот) само оние што се веќе во кешот итн.

За да го доведете ова до Firefox, има додаток ImgLikeOpera

imglikeopera

Кога имате бавен ширина на опсег или ... добро, многу многу многу бавно, овој додаток е спасител lif

Зачувајте и отворете ги датотеките EPUB со Firefox

Отворам датотеки со дигитални книги (PDF, EPUB, FB2, итн.) Со Okular, но познавам луѓе кои не сакаат да се откажат од Firefox за да читаат друга содржина. Токму заради нив има екстензии за Firefox што ви овозможуваат да ги отворате EPUB-датотеките со прелистувачот.

Исто така, иако некои претпочитаат да ги зачувуваат страниците едноставно во нивните обележувачи, други во MHT, други во HTML или PDF ... некои сакаат да зачуваат добар туторијал во формат EPUB, да читаат на таблетот или слично, за нив има и додаток за Firefox за зачувување страници во овој формат.

Прочитајте EPUB во Firefox: EPUBReader

Зачувај како EPUB во Firefox: Зачувај како EPUB

Поставете тајмаут за скрипти или страници што никогаш не завршуваат со вчитувањето

Елав за ова ни кажа пред неколку месеци. Постои приклучок што ни овозможува да поставиме тајмаут во Firefox (максимално време) оптоварување. Со други зборови, кога отвораме страница и таа продолжува да се вчитува ... и да се вчитува ... и да се вчитува, вака до скоро бесконечност, зарем ова не ви пречи?

Може да се должи на лоша скрипта, ограничувања на врската, ширина на опсег или едноставно затоа што работиме офлајн.

За да не се случи ова таму убиваат спинери

Приклучок KillSpinners

Како да работите со Firefox само со тастатура?

Секоја апликација има свои кратенки на тастатурата, Firefox не е исклучок. Еве ги најпопуларните кратенки за тастатура за Firefox:

Напис: Кратенки за тастатура за Mozilla Firefox

Крај?

Очигледно сеуште можете да зборувате ... има стотици додатоци кои го прават нашиот живот поедноставен, За брзо бирање е еден од нив, јас лично сметам дека е од суштинско значење, но како што се има случено многу пати со наши написи, уредникот ги поставува темелите со пост што е интересен, потоа корисниците го надополнуваат, го прават тоа многу подобро со своите коментари

Кој комплемент го користите, што го сметате за неопходен за вас?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

19 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   ноќна dijo

  Добра компилација KZKG ^ Gaara

  Постојат трикови за напредни корисници, не толку напредни и основни. Она што го набудувам е дека многу стандардни функции се непознати дури и за старите корисници (без да навлегувам во додатоци). Willе именувам некои функции што можеби не се доволно користени:

  - Паметни папки. Многу попрактично за мене од сликичките во новиот таб. Останувајќи во истото јазиче, пристапувам до нарачката што ми одговара. http://wp.me/pobUI-Cj

  - Панорама. Неопходен кога имам отворени многу јазичиња и исто така морам да најдам некои. http://mzl.la/KrLdDR

  - Направете бекап на профилот и потоа извезувајте ги или увезете ги. Пишуваме за: поддршка во лентата за адреси–> Директориум за профили -> Отвори директориум -> копирај ја таа папка. Профилот можеме да го мигрираме на кој било друг оперативен систем.

  Иако Firefox има многу екстензии, скоро онолку колку што достигнува нашата фантазија. Разновидноста на прелистувачот обезбедува многу конфигурации, пред некое време направив компилација од оние што сами ги направив http://wp.me/pobUI-1N5

  За основните работи, најдете помош за проблеми итн. делот СУМО има обемна компилација на статии. https://support.mozilla.org/es/

  1.    ФИКСОКОН dijo

   овој од околу: поддршката не се сеќаваше на тоа ... многу ви благодарам

   1.    ноќна dijo

    Може да се пристапи од копчето за мени -> «?» (Помош) -> Информации за смена на проблеми.

 2.   даго dijo

  Неопходен за мене: Instantfox
  http://www.instantfox.net/

  1.    sieg84 dijo

   тоа е како! удирањата од DuckDuckGo

 3.   JL dijo

  Кога секогаш ги читам овие типови написи, на крај се прашувам дали вчитувањето и повторно вчитувањето на Firefox со толку многу додатоци што ни се препорачуваат на една и на друга страница нема да биде на крајот, постигнувајќи го спротивното, забавувајќи ја навигацијата. ..

  1.    Мигел dijo

   -Брз преведувач, најдобриот додаток за превод и не зафаќа никаква меморија

   1.    дерот dijo

    Брз преведувач, како да додадете во Мидори или firefox?

   2.    Мигел dijo

    во мидори не знам, но во firefox
    https://addons.mozilla.org/es/firefox/addon/quick-translator/

  2.    ноќна dijo

   Во многу случаи, да, особено во екстензии кои бараат употреба на блиц како што е FoxTab. Видов невозможни профили за присилно инсталирање додатоци. За среќа, две години постои копчето „Врати го Firefox“ и ги отстранува сите ѓубре.

 4.   имам dijo

  Постот е многу добар! ... Мислам дека многумина од вас го сакаат Мидоре, како треба да се конфигурира?

 5.   Даниел dijo

  Еден од основните додатоци во firefox, кој првпат го сретнав во хром, но со текот на времето тој беше пренесен на разни прелистувачи: OneTab. Испратете ги сите јазичиња на прелистувачот до html-датотека на вашиот компјутер, намалувајќи ја меморијата што ви треба за да ги имате сите картички отворени цело време.

 6.   нејсонв dijo

  ако ја смените вредноста на
  прелистувач.urlbar.clickSelectsAll
  Исто така препорачувам да ја смените вредноста на
  прелистувач.urlbar.doubleClickSelectsAll

 7.   Мигел dijo

  Екселанте !!!

 8.   архан dijo

  во мојот случај, од суштинско значење е да се користат јазичиња Пентадактил + плочки

 9.   Мануел Пипер dijo

  Поздрав, многу добар пост. Јас сум лојален корисник на Firefox, веднаш ќе го применам ова; многу работи што ги кажуваш се вистинити и не мислев дека има решение на пример за тоа бесконечно полнење.

 10.   Д-р Бајт dijo

  Да, има многу работи што можат да се направат во firefox и секогаш може да се прилагоди на секој корисник или потреба.

  Само со додатоците можете да искористите многу работи, јас на пример го користам downloadhelper за преземање видеа и повеќе, сите заедно да преземам големи датотеки и да ја користам брзината на мрежната врска, да ги зачувам податоците, историјата и конфигурацијата на firefox и долг итн.

  Многу добро за. Конфигурирај трикови за кои некои функции не знаеја.

 11.   глагол dijo

  За мене неопходен е меморијата за текст ареа, ако пишувам во форум или блог и од која било причина паѓа врската или случајно ја сменам страницата, тоа ме зачувува во кеш што пишувам во формуларите, ме спаси многу пати

 12.   хунабку dijo

  Вимператор, многу практично да се користи firefox со тастатурата, а не со глувчето