Совети: По форматирањето, сè што е на свое место

Оваа статија е посветена на нови корисници на GNU / Linux, што беше објавено од мене пред извесно време во проект што ќе го продолжиме наскоро, повикан Проект Цеперо.

Јас бев корисник на Виндоус повеќе од 8 години и ако имаше нешто што навистина ми пречеше, тоа беше да ги организирам и конфигурирам сите папки и програми со кои работев секој ден по секоја нова инсталација на оперативниот систем.

Една од првите работи за кои привлече внимание GNU / Linux, беше фактот дека по форматирањето на root партицијата (што во Виндоус би бил диск Ц :), моите папки останаа на истото место и заедно со нив, сè друго: истите икони, истиот покажувач, истата позадина, па дури и истите поставки на моите програми за секојдневна употреба, како што се клиентот за пошта или прелистувачот . Како беше можно ова? Па, одговорот е многу едноставен.

Ова е затоа што дистрибуциите на GNU / Linux, кориснички поставки (Освен ако не наведете поинаку со симболична врска или некој друг трик) стандардно се зачувуваат во папката / дома / корисник / што е партиција наменета за складирање на кориснички податоци, нешто како пандан на дискот Д:.

Овие поставки се зачувуваат во скриени папки, (папки што содржат точка пред името)* и за тие да бидат обновени, ние треба да исполниме само два барања при форматирање:

 • Не форматирајте ја партицијата / дома
 • Назад на ставете го истото корисничко име така што системот поставете ја истата / домашна партиција.

На овој начин, кога започнува сесијата и се најавуваме со нашиот редовен корисник, сè останува на своето место.

Важно: Ако сте ја одбрале опцијата за барање лозинка за дешифрирање на вашата лична папка (оваа опција е поставена за време на инсталацијата) мора да се стави на иста лозинка што претходно сте имале, во спротивно нема да имате дозволи самостојно / home без оглед дали корисникот е ист.

Знаејќи малку повеќе.

En GNU / Linux можеме да најдеме споделени или индивидуални кориснички конфигурации. Индивидуалните се оние што се зачувани во / home на корисникот во скриените папки, како што е објаснето погоре, и споделените се зачувани (како корен) во папката / usr / share /.

Во рамките на / usr / share / Постојат две папки што можат да бидат интересни за корисниците: икони y теми. Во првиот, иконите и курсорите се зачувуваат, а во втората, темите Гтк y Металност, за што ќе зборуваме подоцна.

Ако ги создадеме истите овие папки во рамките на / home на корисникот и додадете точка пред (.икони, .теми) за да ги сокриете, откако системот ќе започне, исто така ќе ги земе предвид за да ги воспостават нашите конфигурации.

Значи, ако сакаме да имаме пакет со икони, пакет Gtk или тема за курсорот, различна од оние што другите корисници можат да ги изберат, ги ставаме во овие папки во нашите / home.

Објаснувајќи ја целата оваа теорија со неколку зборови:

Ако ги ставиме нашите икони, теми и фонтови во папките .икони, .теми o .фонтови на нашите / home, само ние ќе имаме пристап до нив, ако ги ставиме во истите папки, но во нив / usr / споделување, сите корисници на системот ќе имаат пристап до нив.

Важно: Секогаш се препорачува, особено ако тоа го правиме рачно, ги копираме иконите и темите во рамките на нашите / home, бидејќи обично папката / usr / споделување Се брише кога ќе го форматираме нашиот систем.

Обично десктоп околина како Gnome o KDE Тие ја прават оваа работа за нас, копираат секоја работа во соодветната папка користејќи апликација посветена на прилагодување на работната површина, но ова е добро да се знае за други работни средини, како на пр. Xfce, или ако користиме менаџер на прозорци како Openbox o Fluxbox.

Сега секој пат кога повторно ќе инсталираме, ќе имаме сè на место ...

*Да покаже скриени папки во Gnome, одиме кај истражувачот на датотеки и ја користиме комбинацијата на копчиња Ctrl + ч. Или можеме да одиме во менито Преглед »Прикажи / Скриј Скриени датотеки. Во случајот на KDE со Делфин, се прави со употреба на комбинација на копчиња Alt +. (точка).

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

14 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Храброст dijo

  Да се ​​направи дома независен е најдобриот начин да се избегне поставување сè повторно, лошо е што го зачував

  1.    елав <° Linux dijo

   Токму за тоа се работи .. Одделете го / домот од /

  2.    Едуар2 dijo

   Оттука, важноста на при инсталирање, барем одвоена / дома од /
   Има такви што ставаат / подигнуваат / usr и други, но јас сум задоволен од / дома, / и разменувам.

   Многу луѓе имаат лоша навика да не прават сопствено форматирање и да стават сè заедно во проширена партиција што го покрива целиот диск (лоша практика на дистрибуција за луѓе)

   1.    Жоакин dijo

    Вистината е дека е исто така многу важно да заштедите работа во случај на повторна инсталација. Се разбира, за да го напуштите системот како нов, треба да се избришат некои конфигурациски датотеки.

    Штета, како што велат подолу, некои дистрибуции прават само една партиција. Тие по дифолт треба да го одделат / домот и да го остават коренот со минимум со можност за проширување, во зависност од бројот на апликации што ќе се инсталираат подоцна, што не треба да биде многу. Дистроните се подготвени и функционални од инсталацијата.

 2.   Трејс dijo

  Обично има грешка на повремени дозволи со / дома кога се менува дистрибуцијата, но лесно е да се поправи (со „chown“ и „chmod“), но важно е, како што истакнувате, сите ваши податоци да останат недопрени.

 3.   Туксор dijo

  Добар совет! Сега знам за што служи целта на разделување на дискот со / дома и дека многу дистрибуции по дифолт не ве прават. Тешката работа мора да биде да се пресмета колку од секој за да не се скрати.

  1.    KZKG ^ Gaara <° Linux dijo

   Здраво и добредојде на нашата страница
   Пресметувањето не е проблем, под претпоставка дека имате 1 GB RAM меморија или повеќе, би рекол:

   / - »10 GB
   SWAP или област за размена - »512MB
   / home - »Остатокот ... сè што сакате

   Поздрав и какви било прашања, споделете ни
   Добредојде 😀

  2.    елав <° Linux dijo

   Не е навистина тешко. Може да и дадете на root партицијата [/] (за да ви биде удобно) простор помеѓу 8 и 15 GB. За да ја замените двојната RAM меморија, додека не надминува 1 GB, а остатокот за домашната партиција [/ home] .

 4.   кик1н dijo

  МММ ...
  Кога го инсталирав Arch, ставив 20 gbs во коренот (/), размени 500mb и дома што останува.
  Поминете со инсталирање на моите пакети, Blender, LibreO, итн итн.
  По некое време останав без корен.

  Во тој случај, што да правам? пробај со пакман -Ск

  1.    елав <° Linux dijo

   Па, ќе мора да ја проверите не само кеш меморијата на Пакман, туку и другите директориуми, како што се логови и слично. Со 20Gb е многу ретко коренот да се полни на тој начин.

 5.   Оскар dijo

  Ви благодарам многу, овие работи добро објаснети се подобри за неписмени луѓе како или кои не го разликуваат домот од ногата на шунка Серано ...

  Поздрав, и многу ви благодарам.

 6.   HEBER dijo

  Одличен пост.
  Досега сите варварски ... одвојување на / домот од / / ние ги зачувуваме нашите конфигурации и лични досиеја. Сега моето барање дали има начин да ги зачувам инсталираните апликации?
  Ви благодариме за толку магија !!

 7.   Циган dijo

  Отсекогаш имав прашање и до сега ми паѓа на памет да барам одговор, благодарение на овој напис.

  Знам и разбирам колку е корисно да се имаат папките .icon и .themes во нашиот ДОМ, но што се случува во случаи како што се иконите на Фаенца кои се инсталираат преку ppa? иконите и темите од ppa се секогаш инсталирани во / usr / share.

  Постои начин да се промени каде ќе бидат инсталирани Faenza, Numix, NitruxOS итн. кога се инсталирани преку ppa?

 8.   mrgm148 dijo

  какво добро туто