Создавање прелистувач на датотеки за Тунар со Зенити

 

Оваа статија е објавена одамна во мојата стар блог за Xfce, врз основа на друг напис објавен во Блог на Xubuntu и повторно ги оставам тука.

Она што ќе го направиме е да создадеме пребарување датотека Тунар користење Зенит. Првото нешто што треба да сториме е да инсталираме житилност:

$ sudo aptitude install zenity

Потоа отвораме терминал и ставаме:

$ mkdir ~/.bash-scripts/

На овој начин создаваме директориум што ќе ја содржи скриптата што ќе го изврши самото дејство. Сега создаваме датотека наречена пребарување датотеки внатре како што следува:

mousepad ~/.bash-scripts/search-for-files

и го ставаме ова внатре:

#! / bin / bash # пребарувајте датотеки # променете ја оваа бројка за да одговарате сами на себе - Сметам дека живост умира од околу 1000 резултати, но YMMV максимум = 500 # повторно, сменете ја патеката до иконата за да одговарате сами. Но, кој не сака танго? windows_icon = "/ usr / share / icons / Tango / scalable / actions / search.svg" # оваа скрипта ќе работи за секоја околина што има баш и жилест, па затоа управувачот со датотеки останува само на вас! можете да додадете дополнителни аргументи на низата се додека последниот аргумент е патеката на папката што ја отворате filemanager = "thunar" windows_title = "Барај датотеки" srcPath = "$ *" ако! [-d "$ srcPath"]; тогаш cd ~ / srcPath = `zenity --file-selection --directory --title =" $ window_title - Погледни во папката "--window-icon =" $ window_icon "` fi if [-d "$ srcPath"]; тогаш fragment = `zenity --entry --title =" $ window_title - Името содржи: "--window-icon =" $ window_icon "--text =" Низите за пребарување помалку од 2 знаци се игнорираат "ако! [$ {# fragment} -lt 2]; потоа (ехо 10 O = $ IFS IFS = $ '\ n' датотеки = (`најдете" $ srcPath "-име" * $ фрагмент * "-printf \"% Y \ "\ \"% f \ "\ \" % k \ KB \ "\ \"% t \ "\ \"% h \ "\\\ n | глава -n $ maxresults`) IFS = $ O ехо 100 избрани =` eval zenity - список - титл = \ "$ {# датотеки [@]} Пронајдени датотеки - $ window_title \" --window-icon = "$ window_icon" --width = "600" --height = "400" --text = \ "Резултати од пребарување: \ "--print-колона = 5 - колона \" Тип \ "- колона \" Име \ "- колона \" Големина \ "- колона \" Датум на изменување \ "- колона \" Патека \ " $ {датотеки [@]} `ако [-e" $ избрана "]; тогаш" $ filemanager "" $ избрана "; фи) | zenity --progress --auto-close --pulsate --title = "Барам ..." --window-icon = "$ window_icon" --text = "Се бара излез на фи" \ "$ fragment \" "

и ние му даваме дозволи за извршување:

chmod a+x ~/.bash-scripts/search-for-files

Сега правиме резервна копија на датотеката uca.xml:

$ sudo cp /etc/xdg/Thunar/uca.xml /etc/xdg/Thunar/uca.xml.old

на што ќе го ставиме на крајот ова:

<action>
<icon>/usr/share/icons/Tango/scalable/actions/search.svg</icon>
<name>Search for Files</name>
<command>bash ~/.bash-scripts/search-for-files %f</command>
<description>Search this folder for files</description>
<patterns>*</patterns>
<directories/>
</action>

Сега она што ни останува е да го отвориме Тунар » Измени » Поставете сопствени активности и ние создаваме нова. И ги пополнуваме следниве полиња:

Јазиче Основните:
Име: Машина за пребарување
Опис: Машина за пребарување
Команда: bash ~ / .bash-скрипти / пребарување-за-датотеки% f
Икона: Го избираме оној кој најмногу ни се допаѓа.

Останувајќи на овој начин:

Сега во табулаторот Услови појавувајте ги следниве полиња:
Шема на датотека: *
Се појавува ако изборот содржи: Директориум.

И изгледа вака:

Сега во Тунар Кога ќе го отвориме менито со десен клик, не се појавува опцијата за пребарување:

И ако кликнеме на него, ќе се појави прозорец каде што можеме да ги вметнеме критериумите за пребарување:

Кога ќе започнеме со пребарувањето, ќе видиме вакво нешто:

и, конечно, резултатот од тоа:

Ако кликнеме двапати на резултатот, прозорец на Тунар со папката каде што се наоѓа датотеката. На овој начин и даваме на нашата работна површина многу повеќе моќ Xfce.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

9 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   алез dijo

  Каква компликација! Хехе, тука имаш друг начин да постигнеш нешто слично што ми е полесно.
  http://marksnotebook.com/ubuntu/how-add-built-search-thunar-using-catfish
  Со вревата на Unity и Gnome3 многу луѓе одат на Xfce и почнуваат да ги откриваат чудата на Тунар ... Сериозно, таа програма е неверојатна. Фала многу за блогот, редовно го следам дури и ако првпат објавувам.

  1.    елав <° Linux dijo

   Добредојде алез:
   Хахаха не е толку комплицирано, многу е едноставно. Вистина е дека со CatFish можеме да имаме моќна алатка за пребарување, но ништо, барем јас не ја користам бидејќи е една апликација помалку за инсталирање

 2.   Оскар dijo

  Фала елав, многу добро туто, ќе го зачувам со оние што веќе ги објавивте, мислам дека XFCE има многу иднина како алтернатива, т.е. се додека не работи диво во потрошувачката на рам

 3.   леоделакроз dijo

  Многу добро, да го пробам

 4.   матович dijo

  Не разбирам шпански, но разбирам баш.
  Почнав да ја спроведувам истата работа. Заштедив многу време благодарение на вашиот код.
  Ви благодарам. Ви благодарам. Мерси де Франс.

 5.   Луис dijo

  Има голем проблем со оваа скрипта ...

  Ако барате нешто што го нема, тогаш пребарувачот останува во бесконечна јамка и единствениот начин да го затворите е со убивање на процесот.

  1.    Александар Моралес dijo

   Мислам дека решението во тој случај би било да се направи ако тоа валидира ако прво нема датотеки и ако има некој што го прави пребарувањето,

 6.   Раул dijo

  Ви благодарам многу, навистина оди многу, па дури и да се создаде уште еден додаток за thunar.

 7.   Виктор dijo

  Го најдов тоа одлично. многу практични Ви благодарам многу.