Создавање псевдоними во GNU / Linux

Постои многу едноставен начин за прилагодување и олеснување на некои команди во кои вообичаено ги користиме „конзолата“, Преку употреба на алијас.

Un алијас како што имплицира неговото име, тоа ќе ни помогне да замениме збор или серија зборови со пократок и поедноставен. Да земеме практичен пример, да речеме дека сакаме да го видиме логови од системот, користејќи апликација наречена Обојувач кој е одговорен за боење на резултатот на конзолата. Редот е:

$ sudo tailf -n 5 /var/log/syslog | ccze

Но, сигурен сум дека ќе биде полесно ако наместо да го напишеме сето тоа, да ја ставиме конзолата на пример, нешто едноставно како:

$ syslog

Вистина? Би било многу поудобно и лесно да се запомни. Тогаш, како да го направиме тоа?

Создавање алијас.

Создавањето алијас е навистина лесно. Синтаксата би била:

алијас short_word = 'команда или зборови што треба да се заменат'

ако го земеме претходниот пример тоа би било:

алијас syslog = 'sudo tailf -n 5 / var / log / syslog | ccze '

Командата е затворена во единечни наводници. Но, прашањето е Каде го ставаме ова? Па, ако сакаме да биде само привремено, едноставно го запишуваме во конзолата и ќе трае се додека не го затвориме.

Сега, ако го сакаме трајно, го ставаме ова во датотеката ~ / .bashrc што е во нашето / home, и ако не е, тогаш ние го создаваме (секогаш со точката напред). Кога ќе ја додадеме линијата на алијас во оваа датотека, ние едноставно ставаме конзола:

$ . .bashrc

И подготвени !!!

Белешка: Вчера поради проблеми со нашиот интернет провајдер не можевме да објавиме ништо во <° Linux, за што се извинуваме


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

7 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Jc dijo

  Овој тип на објава не боли за освежување на оние алатки што обично не ги користиме на дневна основа. Понатаму, тоа е безвременско; три години откако го напишав и останува како прв ден.
  Додадете дека, барем во дебијан, се препорачува да ја користите датотеката .bash_aliases за да додадете свои псевдоними наместо датотеката што ја споменувате. Тој. .bashrc се грижи за пребарување во алијас-датотеката што ја велам.

 2.   Виктор dijo

  Ви благодариме за упатството. Имам едно прашање: што прави командата '. .bashrc '? а особено што прави точката (.) пред датотеката .bashrc?

  1.    Заболен dijo

   Знам дека е предоцна, но точка пред името на датотеката предизвикува таа да биде скриена во папки, така што ќе биде таму, но нема да можете да ја гледате сè додека не покажете скриени датотеки.

   1.    алох669 dijo

    Мислам дека не се однесува на точката на криење на датотеки. Ако погледнете внимателно, има уште еден одделен со празно место пред тоа:
    $ .bashrc

    Отпрвин помислив дека некако ќе ја изврши датотеката или ќе ги вчита повторно информациите што ги содржи. Наместо тоа, морав да се рестартирам за да стапат во сила псевдонимите, па командата останува непозната.

 3.   ohондри dijo

  Како можете да продолжите да користите команда иако постои алијас што се однесува на оваа команда? (Пример: како би ја користеле командата rm ако ова е алијас за ехо?)

 4.   Pablo dijo

  Многу благодарен за ова. На здравје!

 5.   Александродоск8 dijo

  Здраво, многу благодарам за упатството, многу ми помогна.