Верувајте во своите вештини за Linux, но никогаш не престанувајте да се подобрувате

Заедницата за Линукс е огромна и е составен од неспоредлива човечка вредност, полна со искуство и со многу напредна интелектуална диплома, специјалисти од различни области, со знаење често засновано на обиди и грешки, но кои се надополнети со постојана студија поврзана со бесплатен оперативен систем од совршеност.

Корисниците треба да веруваат во своите вештини за Linux, но никогаш не треба да престанат да се подобруваат, бидејќи ова е она што го прави заедничкиот слободен софтвер и Линукс одличен, неговиот степен на иновативност, техничка, еволуција, самокритика и прилагодување кон технолошкиот напредок.

вештини за Linux

Linux се врти околу филозофијата на слободен софтвер така што пристапот до знаење е целосно отворен и се изразува на илјадници места на Интернет, во книги, па дури и на ТВ, можностите за подобрување на вашите вештини за Linux се бесконечни и тие секогаш ќе бидат поврзани со големината на вашето знаење.

Не е важно дали сте почетник кој штотуку влегол во чудесниот свет на Linux или сте стручен администратор на овој оперативен систем, секогаш има нешто ново што мора да го откриеме, набудуваме, научиме и подобриме.

Веројатно сакаме научете сè за Linux за неколку дена или неделиДалеку сме од ваков голем подвиг, Линукс е многу комплетен свет што можеме да го разгледаме од различни парадигми, знаењето на оперативниот систем е едно, а истражувањето на сите алатки, технологии, функционалности што се спојуваат со него е друго.

Ајде да создадеме мапа на нашето стекнато знаење и она што сакаме да го постигнеме, ајде да најдеме начин да се специјализираме во области на оперативниот систем или алатки што се спојуваат со него, а потоа да ја надополниме секоја и да станеме многу комплетни корисници кои имаат напредно знаење во разни делови.

Да не го оставиме настрана слободното знаење што лежи во илјадници блогови, книги, списанија, упатства, видео упатства, вики меѓу другите, но ниту ние штедиме на ресурси кога плаќаме за курс, присуствуваме на конференција, студираме универзитетска диплома, аплицираме услугите на консултант или едноставно донирајте за да можат другите да го документираат вашето знаење.

Идеален начин да ги подобриме нашите вештини за Линукс е со документирањеДа бидеме практични, но создаваме рутини што ни овозможуваат да ги фатиме процесите што ги научивме, од корекција на мали грешки до учење напредни алатки, тие се настани што заслужуваат да бидат овековечени за наша сопствена консултација или за други заинтересирани страни.

Верувајте во вашите вештини за Линукс, но никогаш не престанувајте да се подобрувате, било да е за ваше добро или на другите, станете мултипликатор на знаење и исто така во сунѓер кој ги апсорбира сите добри работи, плус а предвесник на учењето што го генерирате.

Во блогот има објавено повеќе од 6000 статии дека се надеваме дека биле и се основна база на знаење за да ви помогне да ги подобрите вашите вештини за Linux. Но, на ист начин, на Интернет има илјадници блогови со одлична документација што ќе им овозможи да станат експерти во области што не замислувале дека можат да ги совладаат.

Ако не знаете од каде да започнете, мислам Водич за почетници за Linux Тоа е многу добро реализирана статија која ќе ви помогне да направите скок кон совршеност, бидејќи опишува детален пат за да се документираме со теми поврзани со Linux.

Оттогаш, патеката што ја следите треба да биде водена од вашата желба за подобрување, убедувањето за учење и вашата наклонетост кон оперативниот систем.

PS: Linux = GNU / Linux, меѓу вкусовите и боите ... Да научиме, споделиме и пред сè, да не престануваме да се подобруваме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

13 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хозе Мигуел dijo

  Понекогаш се „заглавуваме“ во удобност, само моето искуство со Debian. Додека еден ден, решив да „одам напред“ и да го инсталирам ArchLinux. И велам напредување на неколку начини, и во знаењето и во перформансите на „дистрибуцијата“. Сега ми е омилен, иако Дебијан е сè уште таму, бидејќи ми беше дистрибуција околу 14 години. Сакајќи да имате моќ ...

  Со почит

 2.   Менхир 1985 година dijo

  Колку добар говор, сакам да го читам блогов.

  Прегратка и продолжи да учиш, поздрав

 3.   Ангел dijo

  Од своја страна, го открив Linux со Ubuntu 8.04, но никогаш не сум бил во можност да се посветам на учењето повеќе од секојдневната употреба на истиот. Сега решив да студирам Системски инженеринг на универзитетот и да добијам сертификат Comptia Linux +, затоа медитирам за овој и неколку блогови, како и за непогрешливиот YouTube, учејќи сè што е можно за да го направам Линукс кариера.

 4.   фергонзур88 dijo

  Добро читање, продолжуваме понатаму, благодарам.

 5.   Хозе Перез dijo

  Тоа покажува дека сте го напишале со многу страст и чувство дека го сакам

 6.   Ентони dijo

  Sorryал ми е што можам да кажам дека Linux е добар ОС, но јас го користам од обврска, бидејќи никогаш не би го користел доброволно затоа што ОС со помалку постоечка употребливост. Знам дека ќе има многу изроди со овој систем што не ги гледате покрај нивниот нос. Но, мора да се признае дека за просечна личност тоа не работи.

  1.    Ангел dijo

   Па, сериозно, би сакал да знам каква дистрибуција користите, што мислите или ако пред ВАШИОТ нос навистина не гледате друг освен оној што ве принудуваат да го користите. Го користам со години како едноставен корисник на системот и вистината е дека не се сеќавам на нешто што не можев да го направам со системот на GNU / Linux.

  2.    Хорхе dijo

   Мислам дека треба да се проширите малку повеќе на она што го мислите, бидејќи денес има многу ситуации кои ве поддржуваат, како и ве побиваат.
   Далеку беше стариот Линукс што требаше да ја скршиш главата за да го користиш, се сомневам дека си корисник на Мек, не сум имал можност да го користам (во Латинска Америка се претерано скапи) затоа што во однос на Виндоус што го одржува најмногу се апликациите од трети страни, во мојата секојдневна употреба не можам да најдам ништо што навистина го прави издвоен како систем.
   Како анегдотски случај на мојата внука, инсталирав и Виндоус (зошто е тоа што го знаете) и Линукс (за да имам алтернатива. Ц

   1.    Хорхе dijo

    Во случај другиот да не успее и јас не сум достапен да го разгледам проблемот.
    Околу 2 години немаше драма и пристигна ажурирање што предизвика грешка при стартување, сè додека не отиде да ме посети, ќе поминеше околу две недели и за тоа време се работеше со Linux mint, немав проблем, но јас потребни беа одредени програми што се извршуваа во Виндоус затоа што во однос на употребливоста мислам дека би ти кажал дека се однесува на избраната околина.
    Има и случаи и случаи, добро би било да знаете што ви се случило за да дојдете до тој заклучок.

  3.    фери dijo

   Hi
   На прво место, linux не е оперативен систем, тој е само јадрото, секоја од дистрибуциите на Linux GNU се оперативни системи и има многу едноставни дистрибуции за употреба, ако вашиот компјутер не е дигитален затвор има полесни дистрибуции отколку Виндоус, примери:
   Манџаро: инсталирајте пакети можете да користите менаџери за графики како што се октопи што со неколку кликања внесете ја лозинката и малку повеќе инсталирајте ја програмата.
   Убунту, дебијан и деривати: Со синаптички програми многу лесни за инсталирање.
   Отворено користење: Со софтвер за исто така лесен и брз за неколку минути, можете да инсталирате многу работи.
   Се разбира, ако во вашата работа ве присилат да бидете напреден корисник на gentoo или ви дадат лошо конфигурирана, стара или несоодветна дистрибуција за вашата работа, тоа ќе биде тешко.
   Поздрав.

 7.   Освалдо dijo

  Јас сум едноставен корисник на Линукс, започнав со црвена капа во 1998 година на универзитет, лесно беше да можам да преземам, ажурирам, инсталирам, конфигурирам, итн. Итн. Јас многу го ценам пријателот што ме запозна со овој свет. Сега е многу едноставно.

 8.   Паланкон dijo

  Линукс на работната површина е загатка за хобистите. Како сервер е неспоредлив, но на работната површина е кула од Вавилон. Завршив на размислување дека Линукс е одличен оперативен систем со десктоп играчки и прозорци е играчки оперативен систем со просечна, но стабилна работна површина. Доколку Линукс имаше пристојна работна површина и унифициран систем за инсталација, тој би го напуштил пазарот со 2% на работната површина што го одржувал со децении.

 9.   HO2Gi dijo

  Добра ставка за гуштер