Креирај_АП: Скрипта за споделување на нашата Интернет врска преку WiFi

Креирај_AP Wi-Fi

Ситуацијата е следна: Имаме лаптоп со Интернет врска и сакаме да ја споделиме таа врска за да го користиме нашиот паметен телефон или таблет преку WiFi.

Нормално за да го постигнеме ова, треба да создадеме WiFi конекција, потоа да користиме IPTables за NAT, итн ... Но, корисник на ArchLinux создадовте скрипта, која ја именувавте Креирај_AP и сето тоа го прави за нас.

Оваа скрипта ги користи de хостапд + dnsmasq + iptables да се создаде punto de acceso НАТ, и hostapd + brctl + dhclient да се создаде Пристапна точка. Стандардно однесување е пристапна точка преку NAT.

Инсталација за креирање_АП:

Да го инсталираме Креирај_АП што работиме е да отвориме терминал и да ставиме:

$ git клон https://github.com/oblique/create_ap $ cd create_ap $ sudo направи инсталација

Исто така, можеме едноставно да извршиме .sh што ќе биде во папката. За да работи правилно, мора да ги имаме инсталирано следниве зависности:

 • баш (за извршување на сценариото)
 • util-linux (за Getopt)
 • хостапд
 • iproute2
 • iw
 • арег (опционално)

Употреба на скрипти

# Без лозинка (отворена мрежа):
create_ap wlan0 eth0 MyAccessPoint

# WPA + WPA2 со лозинка:
create_ap wlan0 eth0 MyAccessPoint MyPassword

# АП без споделен Интернет:
create_ap -n wlan0 MyAccessPoint MyPassword

# Мрежен мост со споделен Интернет:
create_ap -m bridge wlan0 eth0 MyAccessPoint MyPassword

Повеќе информации за тоа како да ја користите оваа скрипта има во датотеката README.md. За да ја започнеме услугата, ние едноставно ја извршуваме во конзолата:

# systemctl start create_ap

И да го започнете автоматски:

# systemctl enable create_ap

Заклучоци

За мене лично, Скриптата работи совршено за мене, можам да го поврзам мојот ZTE Open со мојот лаптоп преку WiFi, но не најдов начин да се поврзам на Интернет. Можно е да е виновен FirefoxOS што нема стандардно опција да става прокси или нешто слично, не знам, но би било добро ако го споделите вашето искуство со нас во случај да работи за вас .


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

60 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Едуардо dijo

  ИСКУСНО!

  Работи за Ubuntu / Debian ????

  Ви благодариме!
  Едуардо

  1.    елав dijo

   Всушност, мислам така, и ако не мислам дека може да се модифицира ... Претпоставувам дека во овој случај битно е да се имаат потребните зависности.

   1.    насилник dijo

    Потврдено на Дебијан essеси, сценариото е ремек-дело.

    1.    елав dijo

     Но, дали бевте во можност да користите Интернет од вашиот телефон?

     1.    насилник dijo

      Да, но имам Андроид со MIUI што носи интегрирана поддршка за прокси.

    2.    елиотим3000 dijo

     Се презема мрежата на ISO на Debian Jessie во 3, 2, 1 ...

 2.   Orgоргицио dijo

  Одлично. Нешто такво е потребно. Јас ќе создадам свој пакет Gentoo за да го тестирате.

  Се цени

  1.    елав dijo

   Вие сте добредојдени ... Мислам дека главно треба да му се заблагодариме на неговиот автор.

   1.    Orgоргицио dijo

    Спремен Еве го мојот изглед на Gentoo. create_ap е внатре во нет-безжичен.

    https://github.com/jorgicio/jorgicio-gentoo

 3.   исто dijo

  И, се разбира, како што е обичај во Arch Linux, тој веќе е во AUR https://aur.archlinux.org/packages/create_ap

  јаурт -С креирај_ап

  1.    уста dijo

   како да се изврши креирање ap во свод

 4.   елиотим3000 dijo

  Одличен совет. Не знаев дека можете да ја споделите мрежата од компјутер со WiFi.

  Во секој случај, тоа ќе работи за мојот netbook.

 5.   Герман dijo

  Го пробав со Кадемар (64 бит) што е Арх и ми делуваше, подоцна ќе го тестирам на мојот нетбук со Кадемар (32 бита), но мислам дека ќе го направам од АУР кој е веќе таму.
  Патем, ја користам можноста да ја препорачам оваа дистрибуција, секогаш сакав да ја користам Arch, но нејзината инсталација и начинот на користење беше комплицирана, но со Kademar тие го направија удобно и лесно е да се инсталира, користи и ажурира.
  Може да видите некои информации тука и би било добро да ги знаете мислењата што ве мотивираат:
  http://germanlancheros.blogspot.com.ar/2014/06/disponible-kademar-5-version-escritorio.html

 6.   рпајанм dijo

  Одлично функционираше за мене на мојот Ubuntu 14.04, едноставно морав да инсталирам зависност што недостасува (hostapd) !!!

  Кога требаше да го сторам ова, морав да одам на Виндоус и да го стартувам Конектирај. Сега го правам тоа на Линукс !!!

  Ви благодарам многу xD

 7.   откманц dijo

  Одличен придонес, ви благодарам многу што го споделивте ова со нас !! Навистина многу корисно, на почетокот не фатив многу за споделување на wifi, размислував: но .. ако лаптопот е поврзан со wifi, како ќе споделува wifi? Но, паднав дека сакаш да бидеш поврзан со USB модем или само со модем, сега има смисла хахаха
  Ви благодарам многу за овој придонес!

  1.    Оцелан dijo

   И јас не добив, сè додека не го прочитав твојот коментар

 8.   ¿ dijo

  Кои пакети треба да се отстранат за да немаат Интернет врска?

 9.   Кејлер dijo

  Сè работи добро на Ubuntu 14.04. Ви благодарам.

 10.   Кристијанхд dijo

  ГРЕШКА: Можеби вашиот WiFi адаптер не поддржува целосно виртуелни интерфејси. Обидете се повторно со – не-виртуелен.

  : плаче

  и ако додадам - ​​не-виртуелен
  Не можам да го најдам уредот «wlan0»

  на федора 20 со гном 3.12

  1.    елав dijo

   Тоа е затоа што во Fedora, WiFi интерфејсот не треба да биде wlan0, тоа беше порано .. да го знаете името на вашиот интерфејс, обидете се со:
   ip link

   1.    насилник dijo

    Моето беше многу долго име во F19, а сега во F20 е em1.

 11.   Куроро dijo

  Здраво, вашето сценарио успешно работеше за мене во Fedora 20 x64 - Gnome. Благодарам многу! 😀. Но, сега имам проблем: не можам да се поврзам со ниту една мрежа, никој од нив не ме препознава, што мислите, што е вината?

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Допревте нешто во /etc/NetworkManager/NetworkManager.conf нели?
   Само ставете знак фунта (#) пред линиите што ги додадовте.

   1.    Куроро dijo

    Јас навистина не допрев никаква конфигурација, само извршете ја скриптата и при затворање на терминалот веќе ги препозна мрежите. Помогнете ми, не можам да се поврзам на Интернет од Fedora

    1.    Куроро dijo

     ... и кога го затворив терминалот, тој повеќе не ги препозна мрежите

   2.    Куроро dijo

    Јас можам да ги гледам мрежите само преку терминалот, но не можам да го сторам тоа со графичкиот интерфејс Сликата

 12.   Габриел dijo

  Здраво, ти кажувам дека споделувањето Интернет на телефон или таблет може да се врши подолго време со Fedora 20 kde, одење во уредникот за конекција, потоа за додавање, изберете споделена безжична мрежа, во табулаторот за безжична мрежа изберете да ја ограничите мрежата уредот каде што тие сакаат да го емитуваат сигналот за споделување и воила, тие веќе имаат интернет на кој било мобилен телефон или таблет. Се надевам дека ќе ти помогне!

 13.   моа dijo

  може да ми помогнете, ја добив следнава грешка при извршување на create_ap wlan0 eth0 MyAccessPoint MyPassword

  ГРЕШКА: Адаптерот не може да биде станица (т.е. да биде поврзан) и АП истовремено

 14.   ivan dijo

  здраво, јас сум почетник во ова и кога станува збор за испробување на линијата
  $ sudo направи инсталација
  Ја гласам оваа порака «не е во досието судоерс»
  … Во fedora 21 верзија на gnome 3.14

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Мора да го додадете вашиот корисник во групата тркала или да го ставите следново во датотеката / etc / sudoers:
   ivan ALL=(ALL) ALL

   Се разбира, под претпоставка дека вашето корисничко име е ivan.

 15.   JP dijo

  Сите совршени. Но, тој чека DHCP IP и никогаш не се поврзува

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Дали ги имате инсталирано сите потребни пакети? Прочитајте README-датотека или нешто слично

 16.   mat1986 dijo

  Се обидов да ја користам оваа скрипта со мојот USB модем (Huawei E353) и не ми одговараше. Ја добивам пораката „ГРЕШКА: Можеби вашиот WiFi адаптер не поддржува целосно виртуелни интерфејси. Обидете се повторно со - не-виртуелен. ». Мислам дека е проблем со модемот, целото попладне го поминав во куќата на мајка ми правејќи го да работи и не можев да xD

 17.   ТОфрики dijo

  оваа врска објаснува како да се направи тоа без сценариото

  http://seravo.fi/2014/create-wireless-access-point-hostapd

 18.   Pablo dijo

  Здраво, работам на мојот последен проект за курсот ASIR и треба да создадам точка за пристап до Wi-Fi, така што овој напис го привлече моето внимание.
  Како прво, многу добро објаснување, но имам проблем и тоа е што ја добив следната грешка кога се обидувам да создадам мрежен мост со споделен интернет:
  root @ pablo-Aspire-5741G: / home / pablo / create_ap # create_ap -m Bridge wlan0 eth0 Конечен проект Конечен проект
  ПРЕДУПРЕДУВАЕ: Вашиот адаптер не поддржува целосно виртуелен интерфејс на АП, овозможувајќи не-виртуелно
  Конфигурирај режија: /tmp/create_ap.wlan0.conf.DgNR09hJ
  ПИД: 4816
  Пронајден е Менаџерот на мрежа, поставете го wlan0 како не управуван уред… ГОТОВО
  Споделување Интернет со употреба на метод: мост
  Создаде мост интерфејс… br5 создаден.
  интерфејс на командна линија hostapd: hostapd_cli -p /tmp/create_ap.wlan0.conf.DgNR09hJ/hostapd_ctrl
  Конфигурациска датотека: /tmp/create_ap.wlan0.conf.DgNR09hJ/hostapd.conf
  Не успеа да се создаде интерфејс mon.wlan0: -23 (Премногу отворени датотеки во системот)
  Обидете се да го отстраните и повторно создадете mon.wlan0
  Не успеа да се ажурираат множествата на стапки во модулот на јадрото
  Користење интерфејс wlan0 со hwaddr f0: 7b: cb: 16: 52: cc и ssid 'Конечен проект'

  Во однос на последната линија, претходно се обидов да ја конфигурирам рачно, без да инсталирам ништо во интерфејсот wlan, но не работеше, па го избришав, сепак се чини дека постои

  Може некој да ми даде кабел? Ви благодарам…!

 19.   jesusguevarautomotive dijo

  Ова е неверојатно одлично функционираше за мене на мојот Lubuntu 15.04.

  Бидејќи го открив Conectify во Виндоус, се обидував да го најдам истото решение за Linux, сè до денес кога наидов на овој напис, мислам дека ова треба да биде пошироко распространето.

  Како можам да ги видам поврзаните клиенти? Нивната IP и да ги надгледувам воопшто?

 20.   Александар dijo

  Здраво, инсталирав сè детално, а потоа истрчав и работеше совршено, единственото нешто што ќе морам да го најдам е како да го направам да работи кога ќе го вклучам компјутерот, бидејќи тој дел не работи за мене. фала што Сподели.

 21.   христијански391 dijo

  Здраво, јас сум на Xubuntu 14.04, со етернет кабелот и оваа скрипта работеше 10 дена, ги создадов АП и моите андроид телефони поврзани без проблеми на Интернет. Имам проблеми со Интернет околу 1 недела, телефонот се поврзува на мрежата, но брзината на интернетот е многу бавна (4 или 5 кб / сек) во споредба со порано (400 или 500 кб / сек), некој знае што проблем?

  Појаснувам дека го имам Saapy hostapd затоа што со Trusty не постои начин да се создаде AP.

 22.   понуда dijo

  За споделување од WI-FI на WI-FI, потребно е да имате две безжични мрежни картички, на пример, онаа што е вклучена во лаптоп и друга поврзана со USB. Тогаш командата ќе изгледаше повеќе или помалку вака:

  создаде_ап wlan0 wlan1 MyAccessPoint Miconpassword

 23.   технофореза dijo

  Одлично ви честитам за придонесот, многу добро ми послужи. Јас го преземав и потврдив дека ги имате инсталирано потребните програми на PointLinux. Многу добра дистрибуција базирана на Debian jessie. Имам лаптоп со usb wifi картичка и внатрешна wifi картичка.
  - Го симнав и го отпакував
  - Потоа, стартувајте го како корисник на корен: ./create_ap create_ap wlan0 wlan1 vinotinto parangacutimiricuaro
  - Процесот беше извршен и во моментот мојот паметен телефон веќе имаше Wi-Fi сигнал со интернет ...

  Се надевам дека мојот коментар ќе им помогне на другите. Ви благодарам.

 24.   Дејвид ткаенина dijo

  Работи коса со LXLE со наведените пакувања. Одлична скрипта ви благодарам многу за споделувањето

  http://www.lxle.net/articles/?post=3264-bit-versions-of-lxle-14043-released

 25.   алиша никол сан dijo

  Не можам да ја започнам програмата ми го кажува тоа
  root @ linux: / home / linux / create_ap # systemctl start create_ap
  systemctl: командата не е пронајдена
  root @ linux: / home / linux / create_ap #
  оттаму нема поминување

 26.   Ел Реј dijo

  Здраво, би сакал да знам како да управувам со количината на KB или MB што им ја давам на оние кои се поврзани преку оваа скрипта,

  Со почит
  Однапред ви благодариме

 27.   христоубие dijo

  Поздрав, тестирав во Debian Weezy и го создава АП, но кога ќе се обидам да ја проверам автентичноста на уредот со андроид или на лаптоп, потребно е време да се добие IP и на крајот не ме проверува. Може ли некој да ми помогне.

 28.   Дејвид dijo

  Дали се обидовте да го промените методот за кодирање на АП?

 29.   Педритин dijo

  Јас сум нов за ова каде е врската за преземање на сценариото

 30.   JOSE dijo

  На здравје…

  Јас бев во можност да создадам 2 АП истовремено со Скриптот. Дали е можно да се создадат повеќе од 2 AP со оваа алатка?

 31.   Дејвид ткаенина dijo

  Не знам дали може, поентата овде е која би била практична алатка за продолжување на креирање на АП, имајќи виртуелни АП со ниски перформанси, бидејќи ги споделувате ресурсите.

 32.   JOSE dijo

  Ви благодариме за вашиот одговор Дејвид ...

  Прашањето е во тоа што работам виртуелизација и треба да го потврдам однесувањето на виртуелизацијата, во сценарио со повеќе од 2 виртуелни АП. Се надевам дека некои од вас имаат решение.

  Со почит

 33.   luisg595 dijo

  Кога трчам create_ap wlan0 eth0 MyAccessPoint MyPassword, ми ја дава следнава грешка:
  ГРЕШКА: Адаптерот не може да биде станица (т.е. да биде поврзан) и АП истовремено
  Што се случува?

 34.   јоандри dijo

  Користам манџаро 16, ми ја дава оваа грешка ако некој може да ми помогне ГРЕШКА: Вашиот адаптер не може да пренесува на каналот 36, фреквентен опсег 5GHz.

 35.   Јоандри dijo

  Јас користам манџаро 16 кога ќе стартувам create_ap ми ја дава оваа грешка ГРЕШКА: Вашиот адаптер не може да пренесува на каналот 36, фреквентен опсег 5GHz.

 36.   Андрес Едуардо Гарсија Маркез dijo

  Пакетот dnsmasq недостасува при инсталацијата

 37.   Бета2404 dijo

  совршен откако решив неколку катастрофи во конфигурацијата што ја имав претходно, успеав да ја користам без поголеми проблеми
  сега добивам интернет од мојата внатрешна wifi картичка и споделувам интернет од истата картичка преку другата антена на оваа (има две антени, во tp-link tl-wn851nd)

 38.   Васоски dijo

  Леле !!! едноставно изненади тоа беше одговор на сите мои проблеми, па дури и во 2017 година работи 120%

 39.   хипи dijo

  Здраво, благодарам за придонесот, многу добро решение за стари работи на старото ѓубре што го имаат многумина од нас. Знам дека објавата е донекаде стара, но сепак важи за многумина, би сакал да знам дали некој овде успеал да направи врска со мрежа што има прокси-сервер, дозволете ми да објаснам, јас веќе имам АП што работи прекрасно, но не можам да споделам Интернет-врска што ја имам со прокси-сервер и не сакам да препраќам друг прокси на АП. Ако некој успеал да стори нешто слично и може да го сподели своето искуство, јас би го ценел тоа.

 40.   Јино dijo

  Здраво многу добро и поздрав до сите, јас сум нов во светот на Linux, инсталирав Linux Mint 19 и веќе ми го зададе првиот проблем и би сакал да знам дали може да ми помогнете, треба да креирам пристапна точка или попознат како жариште, но повторете го сигналот и фатете го со истата wifi картичка што ја има лаптопот, односно без жична мрежа затоа што многу добро се снаоѓаше со прозорците без да инсталирате друг usb tp-link или што било друго, јас би сакам да знам како можам да го постигнам тоа, молам, затоа што ми овозможува да го создадам садот за домаќин многу добро, но не при поврзување со безжична мрежа за снимање на интернет сигнал, жариштето е исклучено. Ја ценам помошта што можат да ми ја дадат. Поздрав до сите. Ако linux не го направи она што го прави windows во таа смисла. верувајте ми дека Linux барем за мене не работи.

 41.   Хуан Круз dijo

  КАКО Е СОЗДАВЕН СКРИПСОТ ЗА ДА СЕ ОБРАЗИ ЕШКОТО СПОТ ??? ОБИДЕТЕ СЕ СЛЕДЕ:

  #! / корпа за отпадоци / баш

  јасно

  создаде_ап wlan0 ет0 мрежа 12345

  создаде_ап -м мост wlan0 ет0 мрежа 12345

  systemctl овозможи креирање_ап

  Се надевам дека ќе им помогнете на пријателите

 42.   RFG dijo

  Ја добивам истата грешка како Yoandri_

  ГРЕШКА: Вашиот адаптер не може да пренесува на каналот 104, фреквентен опсег 5GHz.